Door Arnoud Wokke

Redacteur Tweakers

5800 Xpressmusic: eindelijk een touchscreen-Nokia

04-02-2009 • 11:02

79

Singlepage-opmaak

Hardware en netwerk

Uitvoering

De blikvanger op de voorkant is uiteraard het 3,2" grote touchscreen, waaronder drie knoppen zitten. De linkerknop is de belknop, die in alle applicaties rechtstreeks toegang tot de bel-applicatie geeft. De middelste knop dient als menu-knop en terug-knop, en de rechterknop dient om terug te gaan naar het Active Standby-scherm, het beginscherm van de Symbian-software. Opvallend genoeg kan die knop niet gebruikt worden om op te hangen: dat gebeurt via het touchscreen.

Nokia 5800

De vierde knop op de voorkant zit verborgen, in de vorm van een logootje rechts naast het Xpressmusic-logo. Dat logootje werkt als een touchpad-knop: bij aanraking toont de knop een dropdown-menu met mediafuncties, net als bij de media-knop op de N-series-toestellen van Nokia.

Nokia 5800

Op de linkerzijkant zitten de ingangen voor de simkaart en de geheugenkaart. De rechterzijde van het toestel is gereserveerd voor de cameraknop, een schuifje om het toestel in of uit standby te zetten en de volumeknoppen.

De bovenkant oogt wat rommelig. Op de bovenkant ligt een gedeelte dat van een ander materiaal is gemaakt. Daarin zitten alle aansluitingen: een mini-usb-poort volgens Nokia's eigen standaard, een 3,5mm-plug voor headsets, de opening voor de lader en de aan/uit-knop.

Nokia 5800

De achterkant is gereserveerd voor de camera, een 3,2-megapixelcamera met autofocus en een dual-led-flits. Aan de achterkant, geïntegreerd in de achterklep van het toestel, zit de stylus verborgen.

Accu

De 5800 Xpressmusic heeft een meer dan redelijke accu aan boord. De capaciteit, 1320mAh, is al meer dan wat veel andere smartphones aan boord hebben, en met deze lading weet het toestel het ook in de praktijk lang uit te houden. Zelfs bij intensief gebruik hoeft het toestel pas na een dag of drie weer aan de lader. Bij mild gebruik - muziek luisteren en bellen - kan de telefoon minimaal een dag langer mee.

Volgens Nokia kan het geen kwaad meer om de lader in het stopcontact te laten zitten: bij de 5800 wordt een lader geleverd die geen stroom uit het lichtnet trekt als de telefoon niet is aangesloten. Uit proeven van Tweakers.net is overigens gebleken dat diverse andere telefoonladers - een ouder Nokia-model en twee mini-usb-laders - eveneens een niet-waarneembare hoeveelheid stroom uit het lichtnet trekken als er geen apparaat op de lader is aangesloten.

Touchscreen

De 5800 heeft een zogeheten resistive touchscreen: het reageert op druk van de vinger. Dat maakt dat het scherm niet goed reageert op input van de vingers, zoals de iPhone en T-Mobile G1 met hun capacitive touchscreen, maar drukken met de top van de vinger en de nagel werkt des te beter. Een lichte aanraking is bij de 5800 niet voldoende; de vinger moet een beetje druk uitoefenen.

Het scherm kan ook bediend worden met de stylus, maar de opties en knoppen op het scherm zijn groot genoeg om deze met de vinger te bedienen. Bij het invoeren van teksten bewijst de stylus echter goede diensten.

Het scherm heeft de ongebruikelijke resolutie van 640x360 pixels. Foto's en filmpjes zien er op het scherm scherp uit. Het scherm heeft ook geen moeite met internetpagina's; die worden scherp getoond.

Het touchscreen is voorzien van tactiele feedback: het toestel trilt even subtiel als het scherm wordt aangeraakt. Dat is een prettige, zij het niet noodzakelijke toevoeging.

Netwerken en bellen

De Nokia 5800 heeft een uitstekend bereik: het toestel geeft vaak vol bereik aan, ook met 3g. Bellen gaat prima met het toestel. De geluidskwaliteit is uitmuntend: aan beide kanten van de lijn klinken stemmen helder en zijn woorden duidelijk te verstaan. Ook handig: het toestel heeft, net als veel andere smartphones, een goed werkende nabijheidssensor, die het scherm uitschakelt wanneer het toestel naar het oor is gebracht.

Wifi werkt goed: het bereik is redelijk, al zijn er smartphones die meer netwerken vinden en een sterker bereik hebben. Een vreemde kronkel in Symbian blijft dat de gebruiker steeds eerst het wifi-netwerk moet selecteren voor hij kan gaan browsen, ook al staat wifi al aan op het toestel.

Met de cold fix van de ingebouwde gps had de 5800 grote moeite. Meerdere malen gaf de software het op en meldde het 'zwak gps-signaal', ook wanneer het zicht open en de hemel strakblauw was. Ondanks herhaaldelijk proberen is het tijdens de reviewperiode niet gelukt om de gps-functie van de 5800 werkend te krijgen. Dat is overigens geen issue waar veel gebruikers last van hebben, dus het ligt voor de hand dat het aan het testtoestel of de omstandigheden heeft gelegen.