Door Arnoud Wokke

Redacteur Tweakers

HTC Touch HD: size matters

02-01-2009 • 15:28

129

Multipage-opmaak

Inleiding

Geen posters in bushokjes, geen bannerscampagnes op websites: HTC heeft bij de introductie van de Touch HD in november de tamtam zo goed als onberoerd gelaten. Terwijl HTC met radioreclames wel de aandacht op een witte versie van de oudere Touch Diamond vestigt, lijkt het haast of de Taiwanese mobieltjesfabrikant nauwelijks in de Touch HD gelooft en het liefst dit model in alle stilte wilde introduceren.

De reden daarvan is dat HTC naar eigen zeggen nooit had verwacht dat het toestel zo veel belangstelling zou wekken. Dat bleek een onjuiste veronderstelling. De twee artikelen over de Touch HD die op Tweakers.net verschenen - de ene met geruchten en de andere toen HTC het toestel voorstelde - behoorden tot de meestgelezen artikelen van die maand. En het toestel verkeert ook al sinds die dag onder de meestgezochte producten in de Pricewatch.

Het is onmogelijk om de Touch HD niet te vergelijken met de iPhone 3G. Hij is precies even groot als de iPhone: even lang, even breed en even dik. Het scherm is iets groter dan dat van de Apple-smartphone. Beide smartphones zijn geheel op consumenten gericht. Natuurlijk zijn er ook verschillen tussen de HTC Touch HD en de iPhone 3G, waaronder uiteraard het besturingssysteem en de accu, die bij het HTC-toestel verwisselbaar is.

HTC Touch HD

Specificaties en prijzen

Merk en type
Merk HTC
Type Touch HD
Telefoonmodel Candybar
Besturingssysteem Windows Mobile 6.1 Professional
Processor en geheugen
Cpu Qualcomm MSM7200
Snelheid 528MHz
Geheugenkaart Type Secure Digital Micro, Secure Digital Micro High Capacity
Ram 512MB
Intern geheugen 288MB
Kleur
Kleuren Zwart
Gewicht en omvang
Gewicht 146.4g
Lengte 115mm
Breedte 62,8mm
Dikte 12mm
Energie
Gesprekstijd 6 uur
Stand-by-tijd 450 uur
Accucapaciteit 1350mAh
Accutype Lithium-polymeer
Netwerk
Mobiele verbindingen Edge, gprs, gsm, hsdpa, umts, bluetooth 2.0, gps
Verbinding (WLAN) 802.11b, 802.11g
Frequentiebereik (gsm/umts) 850MHz, 900MHz, 1800MHz , 1900MHz , 2100MHz
Functies
Berichten E-mail, ems, mms, sms
Gsm-functies Agenda, alarm, calculator, fm radio, Java, notities, T9-woordenboek, taken, trilfunctie, voicerecorder, flash lite
Verbindingsmogelijkheden
Verbinding (telefoon) Bluetooth 2.0, usb 2.0
Beeldscherm
Kleurdiepte 16bits
Schermresolutie 800x480
Schermdiagonaal 3,8"
Camera
Resolutie 5 megapixels
Zoom 1x
Multimedia
Ringtone Polyphonic, truetone (mp3)
Audioformaten Aac, aac+, eaac, midi, mp3, mpeg4, wma
Videoformaten 3gp, H.263, H.264
Meegeleverd
Datakabel, headset bedraad, oplader, screenprotector

Eerste indruk

De naam Touch HD is een beetje misleidend. Het scherm van het toestel heeft niet de 1080p hd-resolutie zoals hdtv-schermen die hebben, maar wel de hoogste resolutie die op dit moment op de smartphonemarkt te vinden is: 800x480 pixels, net als de Xperia X1 van Sony Ericsson. Het scherm is wel groter dan dat van de Xperia: waar de Sony Ericsson-telefoon het moet doen met een scherm van 3 inch, biedt de Touch HD een scherm van 3,8 inch.

Het moet echter gezegd dat dit scherm inderdaad een wow-reactie oproept. Het scherm ligt niet diep ín het toestel, zoals bij de Xperia, maar eróp. Foto's of filmpjes kijken is op de Touch HD niet bepaald een straf. De kleuren worden mooi weergegeven en het grote scherm laat veel details zien.

Dat grote scherm blijkt al snel nog een voordeel te hebben. De Windows Mobile-interface, berucht om de knoppen die zo klein zijn dat ze alleen met een stylus goed te bedienen zijn, blijkt met deze grootte plotseling ook geschikt om met de vinger te bedienen. Omdat de letters en linkjes veel groter zijn dan bij andere toestellen, kan de gebruiker ook in de 'gewone' interface van Windows Mobile redelijk uit de voeten. Toch behoudt de r&d-afdeling van Microsoft zijn brevet van onvermogen: ook op een groot scherm blijft de interface van het OS omslachtig, onlogisch en niet gebruiksvriendelijk.

Onder het scherm bevinden zich vier knoppen. Deze lijken uiterlijk op die van de Touch Diamond en Touch Pro, maar ze werken heel anders: het zijn geen fysieke knoppen, ze kunnen niet ingedrukt worden. Dat past in het streven van HTC om knoppen zoveel mogelijk weg te werken. Het is even zoeken naar de volumeknoppen en de cameraknop is helemaal verdwenen: er is geen directe snelkoppeling naar de camerafunctie.

HTC Touch HD

Wie op een feestje of in de trein de aandacht wil trekken, kan zeker met de Touch HD aankomen, al nodigt het formaat van het scherm wel uit tot meekijken. Daarnaast is de Touch HD een van de eerste HTC-toestellen die door veel mensen ook om zijn design gewaardeerd worden, zo blijkt bijvoorbeeld uit discussies op GoT.

In de doos zit naast het toestel een headset, een datakabel/oplader en een stoffen hoesje. In de doos van het vorige consumententoestel, de Touch Diamond, zat dat nog niet; bij de 'zakelijke' versie Touch Pro wel. HTC is overigens afgestapt van de doos in de vorm van een halve diamant: de doos van de Touch HD is weer ouderwets rechthoekig.

Hardware en netwerk

Ontwerp

De Touch HD is met zijn afmetingen van 115 x 62,8 x 12mm een groot toestel. Dat is te merken wanneer het toestel in handen wordt genomen. Mensen met kleinere handen zullen waarschijnlijk niet in staat zijn het toestel met één hand vast te houden en te bedienen. Dat is opvallend, want de Touchflo 3D-interface die 'om' het Windows Mobile-OS zit, is juist gericht op bediening met één hand. Met zijn 146 gram is het toestel vergeleken met veel concurrenten vrij zwaar, al valt het gewicht ten opzichte van de grootte nog mee. In de hand voelt het toestel stevig aan. De Touch HD is nog net aan handzaam: hij past in een broekzak en is bedienbaar.

De hele voorkant wordt in beslag genomen door het 3,8" grote touchscreen, met daaronder een touchpad met vier knoppen: bellen, thuis, terug en ophangen. Die zitten allemaal onder dezelfde laag glas, waardoor het scherm en het knoppengedeelte een mooi afgewerkte eenheid vormen. Het glas moet bovendien het toestel tegen krassen beschermen, al viel binnen de reviewperiode niet vast te stellen of deze bescherming ook echt effectief is. Bovenaan het toestel staat een logo en zit een speaker; bovendien is daar een cameralens voor het videobellen geplaatst. Aan de achterkant zit alleen een camera, die als het ware 'op' de achterkant geplakt is.

HTC Touch HD achterkant

Knoppen en aansluitingen

Sommige toestellen hebben veel knoppen langs de zijkant, maar de Touch HD is daar minimalistisch afgewerkt. Aan de linkerzijkant zitten alleen de mooi weggewerkte volumeknoppen. Een cameraknop, die veel toestellen met een camerafunctie wel hebben om de camera snel op te starten, is afwezig. Dat is lastig voor wie de camera wil gebruiken om even snel een snapshot te maken. Nu moet de gebruiker eerst in de software de camerafunctie opduiken: grote kans dat de photo-op dan al verleden tijd is. Overigens ontbrak de cameraknop ook al op de Touch Pro en Touch Diamond.

Onderaan zit een ext-usb-aansluiting, maar net als bij andere HTC-toestellen past een micro-usb-stekker daar ook prima op. Het is de eerste keer dat deze aansluiting niet gebruikt wordt om de headset aan te sluiten: die wordt in de 3,5mm-aansluiting aan de bovenkant van het toestel geprikt. Hoewel het daarmee mogelijk wordt om eigen, kwalitatief betere headsets te gebruiken, vormt de 3,5mm-aansluiting een vreemde 'bobbel': het is alsof deze aansluiting er op het laatste moment nog even moest worden tussengefrummeld.

HTC Touch HD 3,5mm-aansluiting

Netwerk en internetten

Het toestel heeft alle gangbare draadloze verbindingstechnieken aan boord: gsm, umts, hsdpa, wifi, bluetooth en gps. Alle technieken werken zoals het hoort. De gps had na ongeveer een minuut een cold fix, daarna werden satellieten nog sneller gevonden. HTC voegt het programma Quickgps aan toestellen toe om de gps-fix sneller tot stand te brengen door de coördinaten van satellieten te downloaden. Of het programma veel verschil maakt, is lastig vast te stellen. Het instellen en gebruiken van bluetooth en wifi werkt op dezelfde manier als bij alle andere Windows Mobile-toestellen.

Mobiel internetten is een functie waar veel mensen de Touch HD voor zullen aanschaffen, en deze functie blijkt goed te werken. De ontvangst van umts is goed, iets beter dan op voorganger Touch Diamond. Met wifi gaat internetten natuurlijk nog een stuk sneller, maar via umts kan ook onderweg prima gebrowsed worden.

Het bereik van het toestel is iets beter dan dat van de Touch Diamond, die nog wel eens moeite heeft een 3g-signaal op te pikken. Dat probleem heeft de Touch HD niet: overal waar volgens de dekkingskaart 3g-dekking zou moeten zijn, weet het toestel een 3g-verbinding op te bouwen.

Bellen

Hoewel smartphones veel toeters hebben, gaat het ook om het bellen. Dat gaat met de Touch HD prima: de geluidskwaliteit is uitstekend en de verbinding is over het algemeen stabiel. De persoon aan de andere kant van de lijn kan goed worden gehoord, ook als er veel achtergrondgeluid is.

Accu

De Touch HD heeft een behoorlijke accu meegekregen: de capaciteit is 1350mAh, evenveel als de accu van de Touch Pro. Dat is te merken: hoewel het toestal bij gemiddeld gebruik nog altijd na 2,5 dag aan de lader moet, is de stand-by-tijd behoorlijk beter dan die van de Diamond, die de Touch HD als consumententoestel van HTC voorging.

Software en toepassingen

Windows Mobile

De Touch HD is de eerste smartphone die de grootste nadelen van Windows Mobile op een redelijke manier omzeilt. Een ervan is van technische aard: Windows Mobile ondersteunt alleen resistive touchscreens, in tegenstelling tot bijvoorbeeld Android en Apples iPhone, die allebei een capacitive touchscreen nodig hebben. Het scherm van de Touch HD ligt echter bijna 'op' het toestel en is duidelijk gevoeliger dan dat van de Touch Diamond, de Touch Pro en de Xperia X1.

De hoge resolutie en het grote scherm zijn een verademing voor iedereen die Windows Mobile wil gebruiken zonder om de haverklap de stylus uit het toestel te moeten halen. Windows Mobile is op de Touch HD prima met de vingers te bedienen, omdat de menu's groter zijn dan bij andere smartphones. Desondanks blijft de Windows Mobile-interface op sommige punten omslachtig en onhandig ontworpen.

Touchflo

De Touch HD is, net zoals alle toestellen met touchscreen die HTC het afgelopen halfjaar uitbracht, voorzien van de Touchflo 3D-interface, die als schil om Windows Mobile functioneert. Voor dit toestel heeft HTC Touchflo een beetje opgefrist. De look blijft hetzelfde, maar er zijn wat toevoegingen: zo is er een aandelentab bijgekomen, waarmee de koers van verschillende bedrijven gevolgd kan worden. Wie dat niet nodig heeft, kan de tabs ook verslepen of uitschakelen, waardoor de gebruiker de interface iets meer naar zijn hand kan zetten.

HTC Touch HD Touchflo aandelentabHTC Touch HD Touchflo tabs indelen

Touchflo 3D op de Touch HD werkt iets sneller dan de versie die bij de release op de Touch Diamond stond. Toch werkt het niet altijd even snel: soms heeft de software even een moment nodig om een onderdeel te laden of een plaatje te laten zien. De vertraging is niet verschrikkelijk, maar voorkomt dat de software echt vloeiend loopt.

De nieuwe HTC is standaard voorzien van een vernieuwde versie van Opera Mobile 9.5, die nu ook een zoomfunctie heeft. Om op een site in te zoomen kan de gebruiker op interessante items dubbelklikken, maar inzoomen is ook mogelijk met de zoombalk, die tevoorschijn getoverd kan worden door op het vergrootglas linksonderin te klikken.

Browser

Opera Mobile werkt prima. Veel pagina's worden goed gerenderd en zien eruit zoals de gebruiker gewend is. De interface is gebaseerd op icoontjes, waardoor een nieuwe gebruiker een tijdje zal moeten zoeken voor hij de interface onder de knie heeft. Het toestel is ook voorzien van Pocket Internet Explorer - helaas nog niet de nieuwe versie - al zal die browser bij veel gebruikers zelden of nooit worden opgestart.

HTC Touch HD Tweakers.netHet browsen op de Touch HD is een prettige ervaring - beter dan op welke Windows Mobile-smartphone ook. Door de hoge schermresolutie zijn veel pagina's te lezen zonder in te zoomen. Dat is comfortabel, omdat Opera Mobile vaak iets vertraagt bij het inzoomen op een pagina.

De hoge resolutie van het scherm brengt ook een nadeel met zich mee: veel programma's zijn nog niet beschikbaar in die resolutie, omdat alleen de Touch HD en de Sony Ericsson Xperia X1 die ondersteunen. Bij het downloaden van software moet de gebruiker er dan ook even op letten of de 800x480-resolutie ondersteund wordt. Naarmate er meer smartphones komen met deze resolutie, zal de ondersteuning voor deze resolutie ongetwijfeld beter worden.

Multimedia

Muziek

De Touch HD is de eerste HTC met een 3,5mm-aansluiting voor muziek. Die aansluiting, bovenop het toestel, zorgt ervoor dat muziek met de eigen favoriete oordopjes afgespeeld kan worden. Dat betekent overigens niet dat een oude HTC-headset, die via de ext-usb-aansluiting werkt, in de prullenbak kan: die werkt ook nog.

Het is daarom jammer dat de multimediafuncties niet zijn verbeterd ten opzichte van oudere modellen. In Touchflo 3D zit weliswaar een muziekspeler, maar die is beperkt, werkt niet optimaal en is zelfs onbruikbaar als een gebruiker ervoor kiest om Touchflo, dat de vorm van een Today-plugin heeft, helemaal uit te zetten. De standaard Windows Media Player werkt niet goed als de telefoon als mp3-speler moet fungeren. Samsung loste dat met de Omnia op met zijn eigen Touch-player, maar HTC kiest er vooralsnog voor om zijn smartphones niet van een eigen stand-alone muziekspeler te voorzien.

HTC heeft ook een headset meegeleverd, maar het is de vraag wie die gaat gebruiken. Het geluid klonk vlak en mat, veel minder nog zelfs dan de toch al niet geweldige headset die bij de Diamond werd meegeleverd. Overigens kan het geluid nog verbeteren als de headset een tijdje wordt gebruikt. Met een andere headset blijkt echter dat er wel degelijk goed geluid uit het toestel kan komen. Een pluspunt daarentegen is de verbeterde speaker. Op de Diamond zat een slecht en tamelijk zacht klinkende speaker, maar wie nu het geluid vol aanzet, krijgt een veel helderder en hard geluid: wie geregeld muziek of filmpjes aan familie of vrienden laat zien, zal dit een hele verbetering vinden.

Foto's en video

Foto's en video's bekijken gaat uitstekend op de Touch HD. Touchflo heeft hiervoor een mooi uitziende, helaas wat traag werkende tab, waarmee de gebruiker door foto's en video's heen kan bladeren. De foto's en video's kunnen desgewenst full-screen worden weergegeven. Op het reviewtoestel had HTC alvast een paar filmpjes gezet om de kwaliteit van het beeldscherm te benadrukken. De software daarvoor functioneert prima, al werkt deze lang niet zo snel en vloeiend als zijn evenknie op de iPhone.

HTC Touch HD Fototab

De gebruiker die voor de eerste keer een foto wil maken, zal even moeten zoeken: het fysieke fotoknopje is immers weggehaald en vervangen door een on-screen knopje. Dat heeft een groot nadeel: de camera is veel minder snel op te starten. Even snel een kiekje maken zit er niet in.

HTC zit van alle smartphonemakers in de achterhoede van het megapixelgevecht. De camera kan foto's maken met een resolutie van vijf megapixels, terwijl veel concurrenten inmiddels bij acht megapixels zijn aanbeland. Voor de kwalilteit van de foto's maakt dat overigens niet veel uit: die blijft matig ten opzichte van echte camera's. Voor een smartphone kan de Touch HD bij daglicht nog wel redelijk goede foto's maken. Een flits ontbreekt, waardoor het toestel bij minder licht weinig kan vastleggen. Overigens blijkt bij toestellen die wel een flitsfunctie hebben vaak dat flitsfoto's erg matig van kwaliteit zijn. Op de meeste toestellen is de flitser alleen bruikbaar als zaklamp.

De Touch HD kan ook filmpjes maken, met een resolutie die tot vga gaat. Die zien er niet slecht uit. HTC levert ook met dit toestel zijn eigen Youtube-client mee, en op het grote scherm komt die eindelijk tot zijn recht: de filmpjes spelen full-screen mooi af en ogen goed. De software zelf werkt eenvoudig en behoorlijk soepel.

Misschien het beste WM-toestel

De Touch HD onderscheidt zich vooral door zijn grote scherm van zijn voorgangers: met zijn diagonaal van 3,8 inch is het scherm het grootste van alle smartphones die momenteel op de markt zijn. Ook qua resolutie loopt HTC voorop: 800x480 pixels, net als Sony Ericssons vlaggenschip Xperia X1, die overigens ook door HTC wordt gemaakt.

Door dat grote scherm is Windows Mobile eindelijk grotendeels met de vingers te bedienen, is de internetervaring de beste ooit op een Windows Mobile-smartphone en is een filmpje kijken bepaald geen straf. Daar staat tegenover dat veel software van derden nog niet compatibel is met de hoge resolutie van het scherm.

Dat HTC duidelijk werk van de consumentenmarkt wil maken blijkt uit het toevoegen van een 3,5mm-aansluiting voor stereo-headsets. Die aansluiting lijkt weliswaar op het laatste moment in het toestel gefrummeld te zijn, maar doet zijn werk goed. Daardoor kan de meegeleverde headset, die een erg matige geluidskwaliteit levert, makkelijk door een eigen exemplaar vervangen worden.

De functionaliteit en connectiviteit van de Touch HD zijn vergelijkbaar met die van zijn voorgangers. Ook de processor en het werkgeheugen zijn onveranderd gebleven; alleen de camera heeft een kleine upgrade naar vijf megapixels gehad. Ook de software is iets opgefrist: Touchflo 3D is nu enigszins aan te passen en de standaard meegeleverde Opera Mobile-browser heeft een traploze zoomfunctie gekregen.

Het belangrijkste pluspunt blijft daarom het scherm, maar dat is wel een pluspunt dat veel smartphoneklanten over de streep kan trekken. De Touch HD is sexy, heeft een hoge wow-factor en is als eerste smartphone redelijk in staat de minpunten van Windows Mobile weg te moffelen. Daarom is het misschien wel het beste Windows Mobile-toestel dat op dit moment op de markt is.

HTC Touch HD

Pluspunten

+ Groot, helder scherm met hoge resolutie
+ 3,5mm-aansluiting voor het luisteren van muziek
+ Veel betere speaker dan voorgangers.

Minpunten

- Meegeleverde headset matig
- Breed en hoog, waardoor het toestel niet in alle broekzakken past
- Software niet altijd even snel.

Reacties (129)

129
126
31
17
2
14
Wijzig sortering
Het valt op zich wel mee hoe langzaam de software is. Je moet je wel even realiseren dat HTC gebruikt maakt van de MSM chipsets, die legandarisch langzaam zijn en bar weinig performance voor zijn Mhz'n levert.

Veel apps draaien op niet MSM platformen stukken sneller (probeer bijvoorbeeld Opera Mobile op de Omnia). Kun je helaas met TF3D niet goed testen aangezien die gebruik maakt van een bepaalde texture compression die alleen ondersteund wordt door de ATI video chip die meegebakken is met deze generatie MSM chipsets.

Al met al maakt HTC leuke telefoons, heb er een heel aantal liggen (Wizard, Kaiser, Diamond, Touch Pro, Touch HD, G1), maar ze moeten echt van Qualcomm en zijn MSM familie af. OMAP, XSCALE, etc rennen rondjes om de MSM's heen en dat merk je goed als je zo'n telefoon in je hand hebt, ze zijn simpelweg veel sneller en meer responsive.

Nu heb ik uit betrouwbare bron vernomen dat Samsung in 2009 een heel scala aan WM-mobieltjes op de markt gaat brengen (a la Omnia, de Koreaanse versie hiervan schopt bijvoorbeeld al ontzettend veel meer kont dan de versie die wij hier hebben), en wel gebaseerd op kwaliteits hardware. Mooie tijden dus, en HTC zal zijn 'act together' moeten krijgen willen ze daar tegen op kunnen boxen.

Begrijp me niet verkeerd hoor, de Touch HD is een leuk speleding, maar prestatiegewijs is de hele nieuwe Touch familie (Diamond, Pro, HD, Viva, 3G, ...) net zo sneu als de vorige generatie (Niki, Polaris, Kaiser, ...). Geen wonder dat mensen Windows Mobile als langzaam ervaren.
Tsja, mijn Asus draait op een 520 Mhz Xscale processor, maar de iPhoneOS rent daar toch echt rondjes omheen qua snelheid.

Hoewel t verschil tussen launchen van een App nog wel meevalt vind ik vooral het browsen nogal traag, en de interface is niet om over naar huis te schrijven. (opgelost met een scala aan SPB dingen, maar zodra je naar calendar gaat wordt je meteen uit de mooie UI gegooit)
Is inderdaad ook mijn bevinding. De HD heeft meer dan genoeg RAM (ik krijg het nooit vol!), heeft een op papier zeer snelle cpu en draait in de praktijk toch een pak trager dan de iPhone. Ik denk dat het eerder aan Windows Mobile ligt, dus misschien brengt WM 6.5 beterschap.
Wat ik persoonlijk jammer vind is dat niet alle belfuncties getest zijn, ik heb nl een HD, maar de speaker/handsfree functie is bij mij onbruikbaar, ik ben voor de ontvangende partij volstrekt onverstaanbaar. Het geluid wordt enorm geboost tot een onverstaanbare herrie. Alleen met de headset erin werkt het wel prima, voor mij een gemis in de auto waar ik altijd perfect kon bellen met mijn oude n70 op speaker.

Verder merk ik dat de telefoon naar enkele weken wat trager werd, zonder echter reden, geennieuwe software erop, niets draaiend op de actergrond. Zelf het standby zeten met deknop bovenop laat steeds langerop zich wachten waardoor je soms 2x drukt..en dan blijf je bezig :)

Om de waarde van het grote scherm extra te benadrukken, werkt geweldig met TomTom in de auto, het scherm is og groterdan dat van een TomTom One. Wat hierbij wel tegenvalt is het volume van de speaker, dati ste laag,op zijn allerhoogst zetten en de best verstaanbare stem uitzoeken, of de radio helemaal uit laten.
Ik herken precies dezelfde nadelen. TomTom is te zacht en met handsfree ben je inderdaad onverstaanbaar, echt jammer.

Van traagheid heb ik hier geen last, wellicht omdat ik een aantal tweaks heb uitgevoerd.
Verscheidene HTC toestellen hebben hier last van. Europese toestellen zijn op een bepaald volume gelimiteerd (kan ook irritand zijn met bellen, etc).

Ik ben daar ooit eens mee bezig geweest en het werkt nu prima op mijn Touch Pro (andere toestellen niet geprobeerd), had iets met een audio params bestand te maken. Wat zoeken op xda-developers zou je de oplossing moeten kunnen geven :)
Ik snap nooit wat mensen nou zeuren over de camera van een telefoon. De kliekjes die je ermee maakt belanden echt niet op posterformaat aan je muur van de woonkamer. Lekker belangrijk of het 2, 3 of 5 megapixel is.

Sterker nog, je kan de resolutie standaard beter op 1024x768 te zetten, dan kan je zo'n foto tenminste nog fatsoenlijk mailen vanaf je telefoon over je gprs-verbinding.

Voor print kan je sowieso beter een normaal fototoestel nemen, zelfs de goedkoopste camera's maken betere foto's dan welke telefoon dan ook.
Ik heb hem ook een paar weken nu (alleen moet het abonnement nog omgezet worden ivm nummerbehoud), en hij bevalt me nu al beter dan mijn oude Orange M500. Soms is hij eventjes echt traag, maar daar kan ik wel mee leven.

De enige twee nadelen vind ik de Nederlandstalige interface (kun je met een ROM update oplossen) en het gebrek aan backup software.

Edit: voor die traagheid schijnt een hotfix te bestaan, maar als je die wilt selecteren krijg je een 404 error op HTC.com.

[Reactie gewijzigd door Robtimus op 24 juli 2024 23:42]

Die hotfix tegen het hangen werkt wel degelijk ja ;) alleen lullig dat je hem nu even niet kan downen. Voor backup moet je eens PIMBackup proberen.. deze gaat bij mij als sinds mijn eerste pda tot aan mijn nieuwe touch HD mee.. je hoeft hem niet eens te installeren ;)

http://freewareppc.com/database/pimbackup.shtml
De Nederlangstalige interface kan je geen nadeel noemen, dat is gewoon een persoonlijke voorkeur. Je had ook gewoon een Engelstalige versie kunnen bestellen als je dat liever hebt.
Ik heb nog een oldskool HTC Touch die naar mijn mening traag reageert. Weet iemand hoe je dat toestel sneller kunt maken (overclocken heb ik al gedaan en helpt niet), mischien mbv roms?
Dat komt doordat dit toestel geen drivers heeft voor de grafische chip, die er wel in zit. Is zelfs nog hier op tweakers geweest. Er zijn door de community speciale roms en drivers gemaakt voor de Touch Dual, Touch Cruise en TyTN II, maar helaas voor zover ik weet niet voor de originele HTC Touch. Je kunt nog op de HTC Touch sectie van XDA-Developpers zoeken naar een snellere (modded) ROM, maar hele grote snelheidswinsten ga je op dat toestel niet meer krijgen ben ik bang.
Nou die snelheidswinst is er wel degelijk met modded ROMs. De originele Touch (HTC Elf of HTC Elfin) heeft geen grafische ondersteuning, daarom is er ook geen driver voor. Maar er zijn aardig wat optimalisaties voor hoor.
Het toestel is laatst opnieuw door HTC uitgebracht onder de naam HTC Viva / HTC Opal. Zelfde hardware alleen nu met TouchFlo2D erop (variant op TouchFlo3d, maar zonder grafisch geweld). Zeeer snelle interface voor zo'n "oud" toestel.
De meest recente modded ROMS die daarop gebaseerd zijn op XDA developers, maken ook gebruik van die software en driver basis. De optimalisaties die HTC door de tijd heeft aangebracht om hem opnieuw uit te brengen kun je dan dus ook op je toestel krijgen. Mijn favoriet is de ONYX 4.0 ROM, snel en nette ROM.
En heb ook daar al meerdere verhalen gezien van mensen die van de Touch Diamond af zijn gestapt en terug zijn gegaan naar de Elf/Elfin omdat deze toch fijner werkt. Ik heb de Diamond ook een aantal keer in mijn handen gehad, maar vind persoonlijk de oude Touch toch nog een fijner toestel voor dagelijks gebruik, maar dan wel met de TouchFlo2D erop!

Tip: Vergeet ook als je je PDA update met een nieuwe ROM je IPL/SPL en Radio ROM te updaten, dit levert ook veel prestatie winst en stabiliteit op en een beter ontvangst. Altijd handig.
Jammer dat m'n oude Wizard de geest heeft gegeven. Had dat Touchflo2D er wel op willen hebben. Door (natuurlijk onofficiële) software-upgrades heeft dat beestje het, met name dankzij de originele touch-interface, toch al ongelofelijk lang volgehouden. Had dus nog veel langer gekund... :)

[Reactie gewijzigd door Verwijderd op 24 juli 2024 23:42]

Heb het toestel nu een paar weken in bezit en ik moet zeggen dat filmpje en fotos maken echt niet iets is waar je het toestel voor moet kopen. Mijn vorige telefoon, een Nokia N82, maakte echt waanzinnig mooie filmpjes en fotos maar de HD kan hier met zijn 5 Megapixel camera echt niet aan tippen. De filmpjes gaan langzaam en de fotos zijn veelal wazig.

Verder een top toestel waarop je veel kan installeren en aanpassen. Dat miste ik toch wel op mijn Nokia, die vrijheid van zelf veel tweaken aan je toestel.
Deze tekortkomingen hebben niets te maken met het feit dat het slechts een 5 megapixel camera is hoor. Veel eerder met de lens en de software die de boel moet verwerken.
5megapixels zijn ruim voldoende voor zo'n klein lensje!
Speelt de browser ook flash af?
Nee, maar er zijn wel manieren (beta's enzo) om dit voor elkaar te krijgen in opera (moet je maar even zoeken op xda-developers.com).. het is mij nog niet gelukt. Maar het zal wel (zodra het officieel is) de eerste zijn die het daadwerkelijk aan kan ja ;)
Bij Adobe is anders wel al een Flashplayer voor Internet Explorer te downloaden, maar of je daar nu blij mee moet zijn... Maar het kan dus al wel.
Daar heb ik serieus nog geen enkele website mee kunnen openen, ipv "this website requires flash" krijg ik 100% de melding "this site requires a desktop version of flash".
Ja dat kan met een aparte install, het nadeel is dat je een irritante popup krijgt van je virtuele keyboard, daar is ook weer een fix voor,maar die heb ik nog niet geprobeerd (ik neem aan dat het werkt omdat het een veel voorkomend probleem lijkt).

Nadeel is dat de flash traag afspeelt en het er niet bijzonder mooi uitziet. In geen geval een vervanging van de youtube client. Overigens weer misselijk om dat er niet standaard bij te duwen terwijl die youtube browser ook de flash bestanden moet tonen. De reden zal wel zijn geweest dat ze het niet stabiel kregen in de opera versie die er standaard op zit.. gok ik dan.

Ik zou eigenlijk wel een uitgebreidere lijst willen zien met nadelen, want ik zie er hier al heel wat nadelen terugkomen in de reacties die je eigenlijk nergens terug ziet.
Je ziet meestal een hele rits specs (voordelen), dus...

ff een paar puntjes opsommen:

- blijft even soms hangen (standaard, maar op te lossen met hotfix!)
- display gaat snel uit na opnemen, of gaat te laat aan om meteen op te kunnen
nemen (slider weigert soms ook even bij inkomende gesprekken)
- 'aanzetten' via de knop aan de bovenkant duurt soms langer
- geen flash in de browsers
- handfree functie waardeloos (letterlijk, had er net zo goed niet op kunnen zitten)
- speaker te zacht voor TomTom
- camera langzaam en eigenlijk alleen overdag bruikbaar (of echt goed verlicht)
- niet altijd direct reaktie op input, wat verwarrend kan werken
-gegevensverbinding schakelt zichzelf wel in, maar niet uit na het ophalen van bijv het weer.
- geen telefoon voor onhandige mensen/ ouderen (buiten windows) door soms gewoon onhandige bediening/ feedback.

wie meer weet mag het aanvullen. Laat ik vooropstellen dat de meeste van deze punten (op speaker en zeker handsfree na :Y) ) te overleven zijn , en ik het nog steeds een geweldig toestel vind. Eerlijk is eerlijk, de meeste toestellen hebben soortgelijke nadelen, en niet alle voordelen. Maar ik had het fijn gevonden al er voor de aanschaf ook minder euforische reviews waren geweest.
Zou je hier android op kunnen installeren, of gaat het dan half werken?
Theoretisch is het zeker mogelijk, en ook op XDA developers wordt hier over gesproken.
Zeker als de geruchten waar blijken te zijn dat de T-Mobile G2 op dit toestel gebaseerd zal zijn verwacht ik eigenlijk niet anders dan dat Android in de toekomst op de Touch HD zal kunnen draaien :)

edit: Hier draait hij al op een Diamond:
http://www.youtube.com/wa...6w0z_MxUI&feature=related

edit2: even verder gekeken op XDA:
http://wiki.xda-developer...?pagename=BlackstoneLinux

Maar verwacht niet dat het momenteel probleemloos zal ziijn ;)

[Reactie gewijzigd door k7of9 op 24 juli 2024 23:42]

Maar zou je ook windows mobile compleet kunnen vervangen, of wordt het dan emulated op wm? (Tenminste dat zag ik bij zo'n ander filmpje, startte ze zo'n exe waardoor android tevoorschijn kwam)

[Reactie gewijzigd door Sh4wn op 24 juli 2024 23:42]

Ik verwacht dat het WM compleet zal kunnen vervangen. Volgens mij is het nu geen emulatie overigens. Zover ik weet wordt er vanuit WM een bootloader ingeschakeld die vervolgens Android start. Om terug te gaan naar WM moet je volgens mij ook een reset doen.
Zeer tevreden over de HTC!
Soms echt te traag, maar is dan ook weer over gelijk.
Windows mobile in combinatie met het grote scherm is perfect!
Check http://www.htc.com/www/Su...?p_id=179&cat=0&dl_id=448
Volgens ultimasnake werkt hij ;)

Helaas doet die link onderaan het helaas niet, maar dat heb ik net al gemeld via email aan HTC.
Reviewer doet eigen slechte ervaring met WM af als feiten. Heel fout. Ik quote even het belachelijkste stuk ooit: "Toch behoudt de r&d-afdeling van Microsoft zijn brevet van onvermogen: ook op een groot scherm blijft interface van het OS omslachtig, onlogisch en ongebruiksvriendelijk.". Zegt genoeg over de reviewer dunkt me. Daarnaast stelt de review zelf eigenlijk ook helemaal niets voor (iets wat eigenlijk altijd het geval is met de reviews hier).

Paar voorbeeldjes hoe het wel zou moeten: [url=Toch behoudt de r&d-afdeling van Microsoft zijn brevet van onvermogen: ook op een groot scherm blijft interface van het OS omslachtig, onlogisch en ongebruiksvriendelijk.]GSMArena[/url], PhoneArena, en zo zijn er nog vele anderen.

Moraal: Volledige (zo objectief mogelijke ook) review plaatsen, of anders niets.
Wat versta jij onder objectief? Gebruiksvriendelijkheid is niet objectief te meten, maar dat is geen reden om het niet te behandelen in een review. Als je afgaat op zo'n review van PhoneArena, waarin ze NIKS zeggen over de bruikbaarheid, je koopt een Touch HD en als je thuiskomt voel je je bedrogen omdat het ding eigenlijk ruk werkt, dan heb je uiteindelijk niks gehad aan de review.

Ik vind het goed van Arnoud dat hij ook wat zegt over de gebruiksvriendelijkheid, al is het maar z'n eigen mening. Dat is namelijk ook wat ik verwacht in een review: de mening van de reviewer.

Als je pure objectieve informatie zoekt ga je maar droge features of specificaties vergelijken. Objectiever dan dat kan het niet.
Ik vind eerlijk gezegd maar bar weinig dingen over gebruiksvriendelijkheid. Hij begint met die tekst dat Windows Mobile niks is en dat is het dan. Niks geen uitleg waarom dat zo is en wat er precies mis is. Dat is overigens iets wat me op diverse punten in deze review (en ook anderen) al is opgevallen: er wordt een aanzet gedaan en vervolgens wordt er ineens naar een ander stuk gesprongen. De aanzet wordt niet afgemaakt waardoor je dus enorm veel onderbouwing en daardoor belangrijke informatie mist qua gebruik van een apparaat. Een ander voorbeeld van zo'n stukje is het verhaal over de media player (waarom is dat zo slecht, wat mankeert er aan, etc.).

Als ik de review lees van PhoneArena (de andere link klopt niet, dat is een stukje citaat) en ik bekijk pagina 3 dan staat daar toch echt heel wat meer informatie over de software en het gebruik van de software zelf. Dingen die ik in deze review niet heb kunnen zien omdat er dan weer naar een ander onderwerp wordt gesprongen. Zoals je hieronder al kunt lezen ben ik daar dus beslist niet de enige in (plus dat het ook nog eens hier boven een paar keer wordt gemeld).

Overigens is voor zover ik weet er maar 1 toestel met een 8 Megapixel camera erin en die is van LG. Om dan nou van "veel concurrenten" te spreken lijkt mij dan ook schromelijk overdreven. Mocht ik het niet juist hebben dan ben ik toch wel benieuwd wie die vele concurrenten zoal zijn.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.