Smartphones met schermen die gebruikers kunnen bedienen met behulp van ultrasoon geluid komen volgend jaar uit, zo belooft het bedrijf Elliptic Labs. Met de technologie kunnen gebruikers de smartphone bedienen zonder het scherm of toestel aan te hoeven raken.
Elliptic heeft diverse toepassingen in gedachten, zoals het vergrendelen en ontgrendelen van de telefoon zonder het scherm te hoeven aanraken, het automatisch tonen van controls in de videospeler op het moment dat er vingers dichtbij het scherm komen en het wisselen tussen foto's zonder het scherm aan te hoeven raken.
Gebruikers kunnen het scherm activeren tot op 50 centimeter van het toestel zelf, claimt het bedrijf. De technologie werkt 180 graden rondom het toestel, omdat de telefoon de ultrasone geluiden alle kanten op stuurt. Omdat het toestel ook kan meten hoe dichtbij de vinger of hand is, maakt het 'multi layer interaction' mogelijk, waarbij de gebruiker in diverse lagen door de interface heen gaat naarmate hij dichterbij komt.
De techniek werkt doordat het toestel ultrasone geluiden uitstuurt en reflecties van handen en vingers kan opvangen en meten. Vervolgens kan de software op basis van de app die op de voorgrond draait bepaalde acties koppelen aan bepaalde gebaren.
Elliptic zegt in gesprek te zijn met grote fabrikanten van smartphones om de technologie vanaf volgend jaar op de markt te brengen. Elliptic toont de technologie op de CEATEC-beurs in Japan met een omgebouwd Samsung-toestel. Het bedrijf denkt dat de technologie naast in smartphones ook bruikbaar kan zijn voor wearables, medische apparatuur en meer elektronica. Welke fabrikanten de technologie zullen gaan gebruiken, wil het bedrijf niet zeggen.
Elliptic is niet de enige die hieraan werkt. Qualcomm toonde vorige maand een zelfde soort technologie waarvoor ondersteuning zal zitten in volgende generaties Snapdragon-socs. Samsung paste bediening zonder aan te raken ook al toe in recente Galaxy S-toestellen: dat werkt via infrarood.