I-Cubed kondigt 4k-upscaletechnologie voor projectors aan

Het Japanse I-Cubed Research Center heeft nieuwe technologie voor projectors aangekondigd om full-hd-content op te schalen naar de ultra-hd-resolutie, ook wel bekend als 4k. De ISVC-technologie zal in licentie aangeboden worden aan elektronicafabrikanten.

I-Cubed Research Center heeft bij de ontwikkeling van de Intelligent Spectacle Vision Creation-technologie, afgekort ISVC, gekeken naar de manier waarop mensen beelden waarnemen. Met de technologie voor projectors is het mogelijk full-hd-content op te schalen naar 4k, waarbij het resulterende beeld scherper zou ogen dan huidige upscaletechnologieën. Dit zou kunnen omdat gebruikgemaakt wordt van extra beeldinformatie van het materiaal, dat dan wel opgenomen moet zijn met een 4k-camera.

Om de voordelen van de ISVC-technologie te demonstreren, toonde I-Cubed een full-hd-beeld van een deels besneeuwd berglandschap op een 160"-projectorscherm en een Sony 4k-projector. Afwisselend werd het beeld getoond met de nieuwe ISVC-technologie en de ingebouwde 'Super Resolution'-upscaletechnologie van de projector. Foto's daarvan op het Japanse Impress Watch laten zien dat de nieuwe technologie van I-Cubed een scherper beeld neerzet, maar dat dit gepaard gaat met wat extra ruis.

Uit de presentatie van de technologie blijkt dat de nieuwe ISVC-technologie overeenkomsten vertoont met de ICC-technologie, die in 2011 ontwikkeld werd. Bij die laatste technologie kunnen full-hd-uitzendingen van kabelbedrijven op een slimme manier naar 4k opgeschaald worden. De ICC-technologie maakt hiervoor gebruik van 'onbenutte' beeldinformatie van een 1080i-signaal, afkomstig van een 4k-camera, en een database gevuld met vergelijkinsinformatie tussen full-hd- en 4k-beelden. Sharp maakt in zijn ICC Purios 60"-4k-tv, die het bedrijf op de CES 2013 officieel aangekondigde, gebruikt van de ICC-technologie.

De ISVC-technologie lijkt echter niet voor het upscalen van full-hd-broadcastsignalen ontwikkeld te zijn, maar voor onder meer blu-ray-films. Eenzelfde technologie lijkt Sony te gebruiken in zijn Bravia 84X9005-ultra-hd-tv.

I-Cubed ISVC-technologie 4k-upscaling projectors (links: ISVC | rechts: 'normale' 4k-upscaling)

Door Pieter Molenaar

28-02-2013 • 16:08

16

Reacties (16)

16
16
10
1
0
6
Wijzig sortering
Ik neem aan dat de plaatjes die in het artikel staan iets overdreven zijn t.o.v. de werkelijke werking van ISVC. Zo niet, ben ik behoorlijk onder de indruk.

De ruis die hiermee gepaard gaat lijkt wel bijna te verwaarlozen wanneer er gekeken wordt van een normale afstand.
Ik denk dat je wel degelijk dit soort resultaten kunt bereiken. De technologie die gebruikt zal worden zal vermoed ik een deconvolution algoritme zijn.

Kijk maar eens wat voor een resultaat je krijg met maximum entropy deconvolution.

Deze technologieën worden veelal gebruikt in astronomie en ik vermoed dat het befaamde 'deblur' tool/plugin waarmee Adooe zo geadverteerd heeft (maar nooit daadwerkelijk uitgebracht heeft) hetzelfde is.
Zal persoonlijk denk ik nooit die chip nodig hebben daar ik al mijn video en TV via mijn HTPC bekijk, en mijn videokaart nu al over een prima upscaletechnologie beschikt, daar op mijn HTPC, 480p DVDs er beter uit zien op 1080p dan als ik mijn oude BR speller gebruik.
Dat denk ik niet. In het artikel claimen ze dat er gewerkt wordt met beeldinformatie die er is op basis van dat er met een 4K camera opgenomen is.

Ik neem aan dat hun techniek gepatenteerd is en dus niet zomaar in elke scaler gebruikt wordt. Ook jouw HTPC zal deze specifieke scaling-techniek niet standaard hebben.

Let wel dat het hier gaat om een scaling techniek die expliciet er van uit gaat dat de bron welke naar 2K gescaled is origineel 4K was. Dit impliceert dat het upscalings algoritme rekening houd met hoe de downscaling naar 2K over het algemeen te werk gaat.
Ik gebruik vaak Focus Magic -wat als ik ff snel kijk- heel dicht in de buurt komt van wat Mirametrics laat zien, maar die plaatjes zijn toch echt een stapje te ver voor deconvolution.
Heb in het artikel nog even de vergeten Impress Watch-link toegevoegd, waar je de originele foto's kan zien.
Lijkt op een soort real time USM - aan de plaatjes te zien althans
Lees het artikel anders. Er is meer gaande dan simpele USM. Er wordt gebruikgemaakt "van extra beeldinformatie van het materiaal, dat dan wel opgenomen moet zijn met een 4k-camera."
Leuk hoor... kunnen ze die paar 4k beamers die er nu zijn beter hun werk laten doen.. geweldig! Denk alleen wel dat als je al meer dan 10k voor een beamer neerlegt je er echt geen 25eurie blue-rays op gaat lopen kijken die 1080p zijn.

Of, om maar kort door de bocht te zijn:
Er zijn nog niet eens schappelijk geprijsde 1080p beamers op de markt, wie boeit dit nieuws nou werkelijk?!?! Consumenten niet hoor.

Vind het overigens prachtig dat deze technologie/ontwikkeling er is maar als ik alleen al de prijzen zie van een beetje kwalitatieve 1080p beamers dan lig ik hier niet wakker van.


OT: gebruikt deze technologie nou inherente informatie opgeslagen in het 1080p/i materiaal zelf of moet dit ding een constante internetverbinding hebben om informatie uit een database te plukken?.. en zo ja wat voor bandbreedte hebben we het dan over?
Dit zou kunnen omdat gebruikgemaakt wordt van extra beeldinformatie van het materiaal, dat dan wel opgenomen moet zijn met een 4k-camera.
De grote hamvraag in deze; is deze beeldinformatie ook daadwerkelijk aanwezig op beeldmateriaal wat verkocht wordt? In het artikel wordt gesproken over blu-ray-films, maar ik kan me er weinig bij voorstellen dat distributeurs meer informatie op een blu-ray zetten dan nodig is om het materiaal af te spelen op het formaat waarvoor het bedoeld is; 1080p.
Mogelijk werkt het alleen met 'Mastered in 4K''-blu-ray-films, maar over de precieze werking van de ISVC-technologie laat I-Cubed nog niet zoveel los.
Er is geen zogenaamd magisch bestand dat extra beeldinformatie opslaat voor 4K upscaling. Video op een bluray is MPEG gecomprimeerd met beeldinformatie voor 1920x1080 beeldpunten. Er bestaan veel algoritmen voor het vergroten van beeld maar ongeacht de resolutie van de oorspronkelijke opnames, verloren data bij lossy compressie kun je niet terug toveren.
Linksom of rechtsom, meer detail heb je er niet mee. Dus wat is precies de toegevoegde waarde?
Krijg je dan niet enorme artifacts (halo's etc?) bij upscalen?
Dat proberen ze juist met deze upscaletechnologie te voorkomen. Ik heb het zelf nog niet gedemonstreerd gezien, maar heb op de IFA 2012 wel een demonstratie gezien van Sharp waarbij de vergelijkbare ICC-technologie van het bedrijf getoond werd.

Daarbij stonden twee 60"-schermen opgesteld die gevoed werden met een 1080i-bron. De linker had een full-hd-paneel, terwijl de rechter een 4k-paneel had met de ICC-upscalingtechnologie. De rechter zag er beduidend scherper uit, zonder de standaard artifacts die je zou verwachten. We konden zeer dichtbij de testopstelling komen voor een goede vergelijking.
De rechtse plaatjes stellen hopelijk niet de BluRay kwaliteit voor. Dat zou niet ernstig zijn.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.