De Duitse deelstaten Baden-Württemberg, Beieren, Brandenburg en Nedersaksen geven toe dat zij de onlangs ontdekte Bundestrojaner-spyware inzetten voor opsporingsdoeleinden. Vanuit de politiek wordt een diepgaand onderzoek geëist.
Afgelopen weekend publiceerde de Chaos Computer Club gegevens en de binary van een spionagetool die zij 'Bundestrojaner' doopte. Met de software kon niet alleen voip-verkeer afgetapt worden, maar een overheidsinstantie zou via een backdoor ook bestanden kunnen verwijderen of screenshots kunnen maken. Daarmee overtreedt de Bundestrojaner volgens de hackersorganisatie de wet die stelt dat alleen heimelijk voip-gesprekken afgeluisterd mogen worden. Daarnaast verstuurde de malware onversleuteld de verzamelde data, waardoor de kans op misbruik van deze data groot zou zijn.
Volgens de verantwoordelijke overheden van de vier Duitse deelstaten wordt de spyware echter binnen de wettelijke kaders toegepast. In Nedersaksen zouden opsporingsdiensten de Bundestrojaner sinds twee jaar inzetten, terwijl in Brandenburg de spyware momenteel in één zaak wordt gebruikt. Joachim Herrmann, minister in Beieren, heeft een onderzoek naar het gebruik van de omstreden software toegezegd.
Op nationaal niveau heeft minister van justitie Sabine Leutheusser-Schnarrenberger een gecombineerd onderzoek geëist van zowel de federale overheid als de deelstaten, zo meldt de Deutsche Welle. Volgens de minister moet de privacy van de burger niet in gevaar komen door bedreigende initiatieven vanuit de overheid.
De Chaos Computer Club heeft inmiddels laten weten er vrijwel zeker van te zijn dat de Bundestrojaner van Duitse makelij is en door, of in opdracht van, de overheid is ontwikkeld. Ook zou de spyware zich lenen voor misbruik vanuit de overheid, bijvoorbeeld door vervalst bewijsmateriaal naar een besmette pc te uploaden.
Wat de politieke consequenties van de spyware-rel zullen zijn, is nog onduidelijk, maar in Duitsland ligt het van staatswege bespioneren van burgers zeer gevoelig. Inmiddels is de Bundestrojaner op de lijst van een groot aantal antivirusbedrijven geplaatst.