Amerikaans bedrijf integreert gps in skibril

Twee Amerikaanse bedrijven hebben een skibril ontwikkeld die onder meer met een gps-ontvanger is uitgerust. De bril projecteert bovendien gegevens als snelheid en hoogte middels een hud op de binnenkant van de glazen.

De skibril die Zeal Optics en Recon Instruments samen ontwikkelden, wordt de Recon-Zeal Transcend genoemd en ontving een prijs voor beste sportaccessoire. De goggle is van een hud voorzien die desgewenst informatie voor de ogen van de skiër of snowboarder projecteert. Die informatie kan onder meer uit gps-data bestaan die door de ingebouwde gps-ontvanger verzameld wordt. Ook kunnen gegevens als snelheid, actuele hoogte en de afdaalsnelheid worden geprojecteerd. De tijd die over een afdaling wordt gedaan, kan met een stopwatch worden bijgehouden en naderhand kunnen alle gegevens via een usb-verbinding naar een computer worden overgezet.

Naast de high-tech snufjes moet de skibril de gebruiker vrijwaren van condensvorming aan de binnenzijde van de bril. De glazen reageren op de hoeveelheid uv-straling en kleuren automatisch mee om het zicht te optimaliseren: de doorzichtigheid kan variëren van 13 procent tot 43 procent. De skibril kan in combinatie met een helm worden gedragen, maar zal pas voor volgend wintersportseizoen beschikbaar zijn. Vanaf oktober kan de Transcend geleverd worden: het eenvoudigste model kost dan 350 dollar, terwijl voor het meest luxe model, met betere glazen, 450 dollar betaald moet worden.

Transcend skibril

Door Willem de Moor

Redacteur

14-02-2010 • 11:20

86

Reacties (86)

86
82
68
6
0
0
Wijzig sortering
Het gaat over een GPS hier, niet over een transmitter die een signaal uitzendt naar reddingsteams. Die hebben de "risico-skiërs" al standaard op zak.
(en wat dat betreft: het singaal onder sneeuw zal zo goed als non existent zijn. GPS singalen zijn in de mist/regen al een stuk zwakker is mijn ervaring met professionele GPS apperatuur)

Voor de skiër best wel leuk, de meerwaarde tov een normale GPS is dat de bril als HUD dient, en de skier dus ook gegevens als snelheid kan aflezen onder het skiien. Misschien om bijvoorbeeld te zien of hij z'n track record aan het verbetern is, of dat 'ie er nog een schepje bovenop moet doen.

Het bijhouden over de zigzag bewegingen zoals eerder besproken doet er niet toe, de gemiddelde snelheid die je gaat is van belang, en die is wat constanter.

Voor de wat serieuzere skiër best een leuk ding, hoog gadget gehalte, en niet eens zo duur als je het met de kosten van een wintersportvakantie + materiaal vergelijkt.

[Reactie gewijzigd door ZenTex op 22 juli 2024 13:57]

Wel een coole gadget zolang de snelheden maar niet te hoog liggen.

Gisteren gesproken met iemand die dit in Frankrijk getest heeft op de motor tbv rallies en volgens hem zijn er 2 nadelen waardoor het in snelheidssporten niet verstandig is te gebruiken. (Dit is dus niet mijn persoonlijke ervaring maar van een gelouterde rallyrijder)
2 nadelen:
1) je ogen worden dood moe van het focussen tussen google scherm en omstandigheden
2) door dat focussen is de kans heel groot dat je iets op de track/piste over het hoofd ziet, met alle gevolgen van dien.
de gps is toch bij lange na niet snel genoeg om de snelle koerswisselingen van een skieër bij te houden? een snowboarder zou nog net kunnen...
GPS is snel zat, dat is het probleem niet, waar jij op doelt is de verwerkingssoftware. Software van auto-GPS gaat er van uit dat je de beweging vasthoud. Als je recht uit gaat moet je eerst een paar metingen hebben die duidelijk afwijken van rechtuit gaan voordat hij gaat bijstellen. Als je in een langzame bocht zit voorspelt hij ook dat je daar in blijft. Tenzij natuurlijk je volgens de route een bocht moet maken, dan 'accepteert hij de bocht' min of meer gelijk omdat die wijziging een veel hogere kans van gebeuren heeft dan iets anders.

De reden dat ze dit soort filtering doen is omdat de metingen niet echt super precies zijn (weinig metingen/seconde & inherente fout van zo'n 5 meter). Er zal dus inderdaad best goede software achter de hardware van deze bril moeten zitten om dit te laten werken voor een skiër. Daarnaast is wat hierboven gesuggereerd wordt ook handig: GPS laten bijstaan door een accelerometer of een kompas.

[Reactie gewijzigd door Pozo op 22 juli 2024 13:57]

Ik vond hier een interview op een trade show met Michael T. Jackson van Zeal Optics en Darcy Hughes van Recon Instruments:

Zeal Optics Transcend on TV 8

Darcy Hughes van Recon zegt in dit interview dat er "several sensors" inzitten: naast de gps zit er ook een gyroscoop, een altimeter en een thermometer in.

Meestal wordt met "gyroscoop" een MEMS-gyroscoop bedoeld, dat is een moderne solid-state accelerometer die versnelling en hoekbeweging in 3 assen kan meten. Deze onderdelen zijn vanaf 2003 al commercieel verkrijgbaar en worden sinds ongeveer een jaar ook in navigatiesystemen en mobiele telefoons toegepast. Fabrikanten zijn o.a. Analog Devices en STMicroelectronics. MEMS altimeters zijn ook al enkele jaren commercieel verkrijgbaar, b.v. de SMD500 van Bosch Sensortec vanaf 2007.

Het lijkt me dat Recon met deze combinatie van sensors hun zaakjes technisch goed voor elkaar hebben: een MEMS-gyroscoop is ook wat door high-end navigatiesystemen gebruikt wordt om in tunnels te navigeren, en is veel beter dan gps in staat om snelle richtings- en snelheidsveranderingen op te pikken. De hoogtemeting van gps is in het algemeen veel onnauwkeuriger dan de positiebepaling in het horizontale vlak, daar zal die altimeter dan wel bij komen kijken.

Het mooie is dat je zo een heel goed beeld kan krijgen van de afgelegde weg. Zowel een gyroscoop als een altimeter zijn niet in staat tot een absolute plaatsbepaling, maar daar kan je zolang de skiër in rust is verschillende gps-metingen voor middelen. Zodra het zaakje in beweging komt kan je de twee bijkomende sensors gebruiken om betere en snellere differentiële metingen te doen dan met alleen gps mogelijk zou zijn.

[Reactie gewijzigd door berend_engelbrecht op 22 juli 2024 13:57]

Waarom niet?

Ik weet niet hoe hard jij gaat op de ski, maar in de auto houdt de gps 120 kilometer per uur toch ook makkelijk bij?

En GPS wordt ook aan boord van vliegtuigen gebruikt. Die gaan nog veel sneller :-)

[Reactie gewijzigd door Keypunchie op 22 juli 2024 13:57]

een auto en vliegtuig gaan recht vooruit, een skieër gaat elke seconde wel van links naar rechts, snelheidsmetingen zijn dan nagenoeg onmogelijk zonder een 5e wiel (sensor die de grondsnelheid meet)
... onmogelijk zonder een 5e wiel (sensor die de grondsnelheid meet)
Dit soort veranderingen kan perfect gemeten worden door de data van de accelerometer twee maal te integreren.

Het is precies deze methode is op de eerst iPhone (zonder GPS) gebruikt werd om auto parameters te berekenen (acceleratie, g-krachten door de bocht etc) en het kan extreem precies voor kleinere afstanen (<100m of zo.)

Na een tijdje loop de fout van een dubbele integratie snel op. Het is zaak om zoveel mogelijk samples per seconde te nemen om de fout relatief klein te houden EN om ook continue te herkalibreren met de GPS.

De populaire iPhone app MotionX GPS werk precies op die manier. (Ik zet zelf wel de accelerometer af bij lange fietsritten om zo de batterij te sparen.)
Een auto/vliegtuig varieert ook constant in snelheid. Wanneer je snelheid meet, op wat voor manier dan ook, meet je altijd de gemiddelde snelheid over een bepaalde afstand en tijd. Dat kan 1km zijn, maar ook 10cm. Gezien de onnauwkeurigheid van GPS voor positiebepaling, moet je niet verwachten iedere seconde een betrouwbare, actuele snelheid te krijgen, maar meer iets als de gemiddelde snelheid over de laatste 50m.

Verder moet je wel met een bepaalde minimale snelheid voortbewegen. Zigzag je daarbij extreem veel, dan vergroot dit de onnauwkeurigheid. Voor de gemiddelde snelheid over een bepaald parcour maakt dit echter weinig uit. Ik denk ook dat de gemiddelde skiër met deze bril wel tevreden is met een aanduiding van gemiddelde en topsnelheid.
Gezien de onnauwkeurigheid van GPS voor positiebepaling, moet je niet verwachten iedere seconde een betrouwbare, actuele snelheid te krijgen, maar meer iets als de gemiddelde snelheid over de laatste 50m.
Er is een verschil tussen de absolute en relatieve nauwkeurigheid van de GPS.

Zelfs als de absolute positiebepaling er 50m naast zit, kan de relatieve nauwkeurigheid tussen twee kort na elkaar genomen samples een stuk kleiner zijn.

Ik heb daar redelijk wat testen mee gedaan.

Zelfs als de GPS een nauwkeurigheid van vb. slechts 50m aangeeft, kan je bij het plotten van de positief terwijl je het voetpad aan de ene kant van de straat afloopt en terugloopt aan de andere kant perfect zien dat de afstand tussen de twee trajecten nagenoeg exact de breedte van de straat is.
Ik weet niet of jij wel eens geskiet hebt, maar als jij de hele tijd rechtdoor wil gaan... Dat overleef je niet...
Ligt eraan welke kleur de piste heeft ;)

Maar ik neem aan dat niet een of andere beginner zoiets heeft van "hee dat heb ik echt nodig tijdens mijn eerste skiles" en in dat opzicht heb je dan wel weer gelijk :P
Of misschien juist wel, want de ervaren ski heeft zoiets van wat moet ik ermee, en zo een beginnen weet nog niet zoveel en vind alles cool en denk het ook nodig te hebben. Zie je bij veel hobby's neem aan dat ski geen uitzondering is.

En als ervaren skiër is alleen maar rechtdoor gaat op een groene piste ook heel erg spannend, zeker als er nog meer skiërs zijn op de piste. :P
Anoniem: 175233 @flippy14 februari 2010 17:28
Gemiddeld over 20 seconden gaat een skieër echter wel degelijk in een redelijk rechte lijn. Dus als je gewoon een running average gebruikt, is er geen enkel probleem.
Dat licht ook weer aan de snelheid, type skieer e.d.

Ik ben zelf een alrounder en vind het heerlijk om korte bochten te draaien ik zal ook om de 5 tot 10 meter een bocht draaien op een piste die ruim 50 tot 100 meter breed is. Mijn vriendin pakt de breete van de piste. Geeft toch wel een ander beeld op een GPS hoor.

Afgelopen januari ben ik toevallig op wintersport geweest, Ik had daar ook een GPS tot mijn beschikking. Mijn gemidelde snelheid op de piste was ruim 50 km/h over een dag gemeten met een top snelheid 85 Km/h en een dal snelheid van 30 km/h

Ik liet de GPS dan ook om de 2 seconde pollen.

Op de open piste's had ik ook vrij nauwkeurig bereik. je zult altijd een correctie nodig hebben. Binnen bebosde gebieden had de GPS moeite met singaal houden.
Zat er net een 5-10 meter speling in een gps locatie...
dan blijft de skier gewoon rechtuitgaan.
Het gaat erom dat als die skieer ineens naar rechts gaat en een stuk langzamer dat ding misschien wat tijd nodig heeft om dat te achterhalen.
Al lijkt het mij dat ze dat wel hebben getest.
Daarom hebben de betere GPS toestellen een ingebouwd kompas.

Maar de GPS zal inderdaad vaak moeten pollen om zo correct mogelijk te zijn.
Er bestaan oon acceleratie meters, en zoals hierboven al werdt gezegt, met een kompas kun je dan heel nauwkeurig de snelheiden inclusief richting meten.

Ries
De richting van je hoofd, ja! Dat is meestal naar het dal gericht.
De richting van je hoofd is meestal gericht naar waar je zal gaan (bij een skiër is dat inderdaad richting het dal), hierdoor is dit uitermate geschikt om te voorspellen waar de skiër naartoe zal gaan en hiervoor de informatie aan te passen.
Probeer het maar een keer. Mijn vader vliegt en nam voor de grap de TomTom mee in het vliegtuig. De gps werkt prima, en er staat gewoon 965KM/U op het schermpje!
Misschien als er ook nog een (elektrisch) kompas (en evt. een accelerometer) bij in zou zitten, dan zou er berekent kunnen worden hoe je bent afgedaald (voor zover de GPS dat dus niet bij kan houden).

Tja zo kan je vanalles bedenken. Toch is het een erg mooie bril :)
Anoniem: 174005 @flippy14 februari 2010 15:28
Denk dat dit soort dingen vooral interessant zijn voor off-piste skieërs, waarbij je ook weer heel anders beweegt (je hoeft namelijk niet binnen de grenzen van een piste te blijven)
Een snowboarder is aanzienlijk sneller en wendbaarder als een skieer.
dus naast de apple<->microsoft, AMD <-> intel, ATI <-> nvidia discussies krijgen we nu ook de skieers <-> snowboarders opmerkingen :+
Die dingen beginnen nu ineens op van die straaljager brillen te lijken :+

Serieus dan, dit is wel enorm handig voor die mensen die graag van hoge pistes af glijden en daardoor een lawine achter zich aan laten komen. Zo zou je met GPS deze verzekerings risico's weer kunnen opsporen.
GPS is bij lange na niet nauwkeurig genoeg om een lawine slachtoffer op te sporen. Je hebt... 10, 15 minuten om een lawine slachtoffer een redelijke overlevingskans te bieden... dan is 10 meter foutmarge HEEL VEEL.

Nee, daar hebben we "Lawinepiepers" voor. Dit zijn radiobakens die tot op enige centimers te lokaliseren zijn binnen een aantal minuten door iemand die geoefend is met diezelfde dingen.

Dan weet je tenminste waar in de betonharde hoop sneeuw je moet gaan graven om je maatje te redden.... De reddingsdiensten gaan namelijk niet op tijd zijn (responstijd 15-30 minuten, en dan beginnen ze met zoeken...
Ik weet niet hoe nauwkeurig jou gps is, maar die van mij is toch wel op de meter nauwkeurig. Alhoewel die met 10 meter sneeuw boven je natuurlijk wel afneemt.
Misschien in Flevoland. In de meeste skigebieden heb je 'last' van bergen, die dingen van steen :+

In de bergen ben je meestal dus behoorlijk beperkt qua zichtbare horizon en dus ook in zichtbare satelieten. Verder moet je ook nog rekening met bomen. Ik doe zelf wat aan geocachen, ook in de alpen en krijg met een Garmin 60Csx nauwelijks veel betere nauwkeurigheid dan 8m (met WAAS enabled).

Lawinepieps werken veel nauwkeuriger en werken zoals hierboven vermeldt met een simpel radio-signaal. Piepers zelf zijn uitgevoerd met een standje 'zenden' en 'ontvangen'. 1 knopje omzetten dus en je kunt beginnen met zoeken (wat overigens niet heel simpel is).

Hoe je met een skibril GPS coordinaten moet gaan uitzenden...lijkt mij ingewikkeld, vooral omdat beide devices ultra-portable moeten blijven. Daarnaast ga je dan denk ik ook afhankelijk worden van een carrier, een extra schakel in het risico van niet kunnen ontvangen. Uiteindelijk gaat het wel om mensenlevens.... (niet om het tracken van een auto of vrachtwagen...)

[Reactie gewijzigd door EnigmA-X op 22 juli 2024 13:57]

De meeste slachtoffers van lawines hebben geen ontvangst meer (afhankelijk hoe diep je onder de sneeuw zit uiteraard).
Dan lijkt me het vrij onwaarschijnlijk dat een zwakker signaal (dat van de GPS) nog ontvangst zal hebben :-)
Denk niet dat je het helemaal snapt. De persoon die dankzij GPS precies weet waar de skier onder de sneeuw ligt, is de skier. 8)7

Of ben je zo'n telegraaf lezer die denkt dat een GPS ONTVANGER signalen uitzendt?
Tzou wel goed mogelijk zijn ja. En waar dat telegraaf lezer dan weer opslaat joost mag het weten...
welnee, een gsm/gps toestel zendt ook geen gps uit, maar kan wel worden opgespoord aan de hand van die gps chip... mr obvious.
Nu nog een integratie met een 2way-radio en je kunt in geval van lawines de laatst bekende GPS locatie uitzenden, zodat de zoektocht naar bedolvenen vergemakkelijkt kan worden.

Iemand ervaring met GPS-ontvangst op een berg onder een meter sneeuw? Hoe goed is die?

Welke wireless carriers kun je daar allemaal gebruiken? GSM/GPRS ed lijkt me niet ivm de dekking van het netwerk, maar radio zou moeten kunnen toch?
Als je vertrouwt op GPS om gered te worden, dan ga je op voor de Darwin awards.... Lawine piepers zijn ernstig veel nauwkeuriger. Zie mijn verhaal elders in de draad....
Maar het zal nauwkeuriger blijven dan de old-schoolmanier zonder lawinepieper en ik moet zeggen dat toen ik ben gaan skiën toch niet zo'n ding bijhad, dus ik vermoed dat er nu nog genoeg mensen zonder de piste opgaan.

Het is al een gigantisch verschil om te weten dat je in een straal van 10 meter moet gaan zoeken of een hele piste kan gaan uitkammen.
Lawine piepers gebruik je ook niet op (geopende) piste.... Daar komen lawine's in princiepe niet voor... dus heb je daar ook de GPS niet voor nodig...
sneeuw = water. water is een best goede manier om radiosignalen tegen te houden. je moet een zeer goede antenne+ontvanger hebben wil je onder 3 meter sneeuw nog steeds ontvangst hebben, al zat dat op zo'n moment de minste zorg zijn denk ik zo...
Handig! Alleen een menselijk multitask probleempje: Hoe ontwijk je obstakels terwijl je checkt hoe hard je aan het gaan bent?
Op dezelfde manier als iemand die met een auto rijdt: je kijkt eventjes op het metertje en kijkt weer naar buiten. Met het voordeel dat je hier veel minder ver weg moet kijken dan in een auto om je snelheid te lezen.
Handig! Alleen een menselijk multitask probleempje: Hoe ontwijk je obstakels terwijl je checkt hoe hard je aan het gaan bent?
Net zoals je obstakels ontwijkt in de auto, terwijl je kijkt hoe hard je rijdt. Niet je volledige scherm is ermee gevuld. Slechts een klein gedeelte.
Dit is nou echt weer in de categorie zinloos. Zo ver van de piste af dwalen lijkt me niet echt realistisch, en al helemaal niet zinvol, in de bril, omdat het je zicht blokkeert en je je beter op de piste kunt concentreren.

Daarbij kijk je tamelijk veel (bergafwaarts) tegen een wit vlak aan - zicht op je 'HUD' lijkt me dan redelijk kansloos.

Het zou eerder een handige gadget zijn als ze een zendertje in het pak integreren, zodat ze een ondergesneeuwde (lawine) of afgedwaalde skiër kunnen terugvinden, in plaats van onzin in een bril waar je niets aan hebt, en die je onderweg kwijt kunt raken.

Maar volgens mij zij die er al.

[Reactie gewijzigd door Ramzzz op 22 juli 2024 13:57]

Je kunt er van uitgaan (mag ik toch wel hopen) dat er getest is in een sneeuwachtige omgeving...
Zoals in de beschrijving staat "De glazen reageren op de hoeveelheid uv-straling en kleuren automatisch mee om het zicht te optimaliseren: de doorzichtigheid kan variëren van 13 procent tot 43 procent"
Je kunt het nut van zon bril inderdaad bediscussiëren, maar voor iemand die het geld kan missen en enigszins gevorderd skiër is, kan zo'n bril best leuk zijn om zijn snelheid enz. te bepalen... Ik ben ook wel eens benieuwd wat mijn snelheid is als ik zon piste af stuiter.
die zijn er al en die maak je ook vast als een harnas onder je kleren, een lawine heeft nog wel eens de neiging om dingen van je af te trekken ;)
GPS ontvanger-zenders zouden leuk kunnen zijn om je lijk op te laten graven... GPS is domweg niet accuraat genoeg voor een snelle redding (zie mijn verhaal elders in de draad)
GPS is juist heel accuraat, echter voor niet-militaire toepassingen moet deze minder accuraat gemaakt worden(Eis van usa).

Wel zou je deze locatie kunnen gebruiken om een globaler beeld te krijgen van waar je moet zoeken lijkt mij? ik weet niet wat het bereik is van die lawinepiepers?
Jouw stelling klopt al niet meer sinds 1 mei 2000, Zie bv een quote vanaf wiki:
Vanaf 1 mei 2000 heeft het burgersignaal een grote nauwkeurigheid gekregen doordat de gegenereerde fout op nul gesteld werd. Eigenlijk zou deze opdracht van president Bill Clinton pas in 2006 in werking treden, maar het Amerikaanse leger bezat al in 2000 de mogelijkheid om het GPS-signaal voor een groot gebied onbruikbaar te maken voor niet-militaire ontvangers.

Op 19 september 2007 maakte het Amerikaanse ministerie van defensie bekend dat toekomstige GPS III-satellieten geen Selective Availability zullen hebben.[1] waardoor het beleid in feite permanent wordt.[2]
de beste piepers halen de 100 meter, de meeste zitten tussen de 40~60 meter.
Nee ze zijn niet accuraat. Ze hebben een onzekerheidsmarge van rond de 10 meter.

Dus de GPS van het slachtoffer kan een positie tot ongeveer 10 meter van het slachtoffer verwijderd weergeven, en JOUW GPS kan weer 10 meter in alle richtingen daarvandaan zitten... Succes om tot 20x20 meter sneeuw te ruimen in de 10 minuten die je maat te leven hebt....

Een lawinepieper lokaliseerd je maat op 10-20 cm nauwkeurig... dan heb je wat meer kans om niet zijn lijk uit te graven...
Anoniem: 328114 14 februari 2010 11:25
Best cool natuurlijk, alleen naast je mobieltje en je laptop e.d. moet je dan nu ook je skibril opladen... ;)

Vraag me af hoe lang de batterij mee gaat!
Ik kan daarom ook niet wachten op die Nanovezels :)
Als die nu ook een routekaart zou kunnen projecteren dan kan ik nog wel wat toepassingen bedenken die interessant zijn. Dealniettemin: COOL!
ik denk dat je dan teveel van je zicht gaat verliezen.
Anoniem: 302424 14 februari 2010 11:27
Dat is wel enorm tof, het zou misschien zelfs met professioneel skiën van pas kunnen komen. Jammer dat hij wel een beetje duur wordt, ik zie daardoor niet snel iemand er mee voorbij skiën op de piste
Ik vind de prijs enigszins meevallen. Wintersport is wellicht niet meer zo hoog-drempelig als vroeger, het is nog steeds iets wat "elitair" nederland graag doet. Wat ik bedoel, er zitten daar genoeg mensen met veel geld om zoiets gewoon aan te schaffen. En als je vergelijkt wat een normale skibril kost van een fashion merk... dan kom je al heel close.

Ben wel erg benieuwd naar de prestaties, zoals hierboven beschreven. Puur op GPS zal het niet nauwkeurig (genoeg) zijn.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.