Afgelopen dinsdag is het faillissement van de Nederlandse isp Telebyte uitgesproken. Daarmee komt na een slepend geschil met dienstverlener Cambrium definitief een einde aan een van de oudste internetaanbieders van Nederland.
Telebyte werd in 1995 opgericht en was daarmee een van de oudste providers in Nederland. Aanvankelijk opereerde de aanbieder vanuit Nijmegen maar de laatste paar jaar was Almere de standplaats. Ondanks zijn ouderdom was Telebyte een klein bedrijf. De problemen ontstonden eind vorig jaar toen het openstaande vorderingen bij zijn dienstverlener Cambrium niet meer kon voldoen. Cambrium staakte daarop in januari enkele diensten, waaronder de nieuwsserver.
Cambrium verzorgde echter ook de helpdesk, hostte en onderhield de website en was verantwoordelijk voor de mail-, transit- en andere netwerkdiensten. Bovendien had de ict-dienstverlener een belang van 50 procent in de provider. Het conflict liep op waardoor Telebyte-klanten begin februari helemaal zonder internet kwamen te zitten. Een kort geding volgde, maar Cambrium hoefde van de rechter het leveren van zijn diensten niet te hervatten met de redenering dat een partij die niet van plan is om te betalen ook geen diensten mag eisen.
Veel klanten hadden intussen hun heil elders gezocht. Edpnet leek nog even een verregaande samenwerking met Telebyte aan te gaan, maar meer dan alleen klanten benaderen om over te stappen deed de Belgische provider uiteindelijk niet. Ondertussen liep er nog een geschil met de voormalig enig aandeelhouder en bestuurder van Telebyte, Zensys, die het bestuur van de provider er onder andere van beschuldigde heimelijk 180.000 euro van de Zensys-rekening af te schrijven naar zijn eigen rekening en de daaropvolgende blokkade van de rekening ongedaan proberen te maken met een vervalste handtekening. Op 1 april 2009 veroordeelde de rechter Telebyte tot betaling van achterstallige managementvergoeding voor een bedrag van 29.750 euro. Naar verluidt heeft het bestuur van Telebyte nog facturen van de resterende klanten proberen te innen, maar waarschijnlijk heeft de verloren zaak tegen Zensys het bedrijf definitief de das om gedaan. Op 7 april werd Telebyte failliet verklaard.