Eigenaar Kruidvat gaat smartphones maken

De eigenaar van drogisterijketen Kruidvat, Hutchison Whampoa, wil de smartphonemarkt openbreken. Het bedrijf is van plan nog dit jaar zijn eerste smartphone uit te brengen, die vooral bedoeld is om te websurfen.

Het Hongkongse bedrijf Hutchison Whampoa richt daarvoor een dochterbedrijf op, Inq geheten. Inq gaat onder eigen naam smartphones maken, die bij goedkope abonnementen al gratis moeten zijn, schrijft Business Week. Het eerste model, de Inq 1, moet dit jaar nog op de Britse en Australische markt verschijnen. Volgend jaar zal de Inq 1 in meer landen worden verkocht.

Hutchison wil met de smartphones zorgen voor meer internetverkeer vanaf telefoons. Het bedrijf uit Hongkong biedt in sommige landen telecomdiensten aan en hoopt geld te verdienen door smartphones voor meer mensen betaalbaar te maken. Hutchison is in Nederland niet in de telecomsector actief; daarom lijkt de kans klein dat de Inq 1 binnenkort in de schappen van de Kruidvat-winkels zal liggen.

De Inq 1 zal vooral op internet en sociale netwerken zijn gericht. Zo staat in de contactenlijst een statusmededeling of de persoon in kwestie online is op Facebook. Ook heeft Hutchison deals gesloten met Ebay en Skype voor verregaande integratie van hun services op de telefoon. De telefoon zal op 13 oktober officieel worden aangekondigd.

Inq1

Door Arnoud Wokke

Redacteur Tweakers

10-10-2008 • 10:28

40

Reacties (40)

40
33
7
1
0
1
Wijzig sortering
Dit valt natuurlijk alleen toe te juichen. Concurrentie op prijs. Er zijn héél mooie smartphones, maar er is ook een IMMENSE meute die gewoon 900 euro vraagt voor een PSP-stijl LCD scherm gekoppelt aan een 300MHz ARM processor met wat ROM en RAM.

Zelfs top-of-line telefoons als de Sony Xperia kunnen qua productie nooit zo duur zijn als de prijzen waarvoor hij verkocht wordt.

Nu is er niets mis met een béétje winst maken, maar het moet natuurlijk niet zo zijn als dat het bij printerinkt is.
Beetje ongefundeerd. Je laat het overkomen alsof telefoonbouwers zoals Sony of Nokia gigantische bergen winst maken op een telefoon door een winst in directe lijn te zetten met de verkoop-productie kosten. Echter gezien de winstcijfers van de mobielproducenten is dit niet zo. Denk ook bv aan wat ontwikkeling, reclame en meer van dit soort problemen die komen kijken bij de productie.

Dat terzijde niet echt verwonderlijk dat Li Shing (eigenaar van het bedrijf) hiermee komt zetten. Deze rijkste Chinees ter wereld bezit zoveel verschillende takken (Kruidvat, Ici paris maar ook rederijen en gigantische bergen vastgoed) dat binnen zijn tak van telecommunicatie dit een logische ontwikkeling is. Ik betwijfel overigens dat de mobieltjes snel in NL zullen komen aangezien Hutchison Telecommunications enkel in Azie aanwezig is.
Zodra Hutchinson een productie heeft opgestart voor zijn goedkope Smartphones zijn de investeringen al gemaakt. Hebben ze een overcapaciteit reken er dan maar op dat Hutchinson de toestellen geen stof gaat laten vergaren in de magazijnen. Immers, Smartphones zijn nu niet echt waardevast en iets in het magazijn laten "verstoffen" kost gewoon geld. In die geest zou Hutchinson gek zijn om zijn wereldwijde mogelijkheden tot distributie van het toestel niet te gebruiken en in die context verwacht ik eigenlijk zonder meer dat ook de kruidvat het toestel aan gaat bieden.

Het moge dan mischien zo zijn dat men geen winst maakt via het UMTS netwerk maar zolang de mobieltjes niet onder kostprijs worden verkocht is daarmee geen vuiltje aan de lucht. Immers de mensen die bij de Kruidvat zo'n mobieltje willen gaan halen nemen veelal ook andere artikelen mee. Op die manier blijft het winstgevend en is er geen enkele reden om het mobieltje niet bij de Kruidvat aan te bieden.
Als Nokia de 5800 voor € 279 zonder contract kan aanbieden lijkt het me dat er op iPhones en HTC Diamonds toch behoorlijke winsten worden gemaakt.
Zelfs top-of-line telefoons als de Sony Xperia kunnen qua productie nooit zo duur zijn als de prijzen waarvoor hij verkocht wordt.
Je vergeet licentiekosten, r&d, ontwerpprocessen, belasting, distributie e.d.

Er moet namelijk wel windows mobile op, met bluetooth, gps, 3g e.d., daar moet toch allemaal voor betaald worden (voor de licenties).
Anoniem: 254370 @Umbrah10 oktober 2008 12:03
Idd, Umbrah roept maar wat en bagatelliseert de high-end telefoons die nu uit zijn.
Nog nooit is er een fabrikant geweest die z'n producten wil verkopen voor kostprijs.
En je omschrijving van het scherm is helemaal belachelijk, het schermpje van de PSP heeft vrij weinig overeenkomst met de schermen die tegenwoordig in high-end smartphones worden gebruikt..
Zoals ik zeg, je blaat maar wat.
Aangezien ze de mobiele markt willen openbreken lijkt het me helemaal niet vreemd als ze de telefoon ook gaan aanbieden in landen waar ze niet actief zijn in de telecom sector. Het gaat ze namelijk zo te lezen niet om de telefoon verkoop, maar om activiteit op het netwerk. Dan zijn ze ook gebaat bij meer verbruik in landen waar ze niet actief zijn, want dat zorgt voor meer diensten en ontwikkeling in de hele wereldmarkt.
Als de markt in europa bijvoorbeeld actiever wordt, worden er ook weer meer diensten en applicaties gemaakt die wellicht ook interessant zijn voor de aziatische markt. Zo creeer je je eigen hype. Ben benieuwd!
Anoniem: 46304 @.Johnny10 oktober 2008 11:13
Gezien de prijsstelling van het Kruidvat in Nederland met dat soort apparatuur (antieke telefoons en geheugenkaarten van 64MB verkopen voor de prijzen die golden toen dat nog modern spul was) is het voor ze te hopen dat ze dit beter aanpakken.
Huh, kun je dat nog eens uitleggen, want na twee keer lezen slaat het imho nog steeds als een tang op een varken.
ok, in stapjes:
-> hoe meer telefoons met internet in gebruik komen, des te interessanter wordt het voor bedrijven om diensten en applicaties te ontwikkelen
-> hoe meer diensten en applicaties er zijn, hoe interessanter het ook weer voor gebruikers wordt om in te stappen (early adopters fase ga je voorbij en het wordt mainstream).
-> als het wereldwijd mainstream wordt, heeft dat ook impact op specifieke markten omdat mobiele diensten ook naar providers kijkend, makkelijk interessant te maken zijn voor lokale markten als ze al ergens anders de vuurdoop hebben doorstaan
-> hoe meer diensten op de specifieke markt voor Hutchison Whampoa, de meer klanten ze kunnen verwelkomen

vandaar dus dat stap 1 helemaal niet beperkt hoeft te worden tot alleen de lokale markt. Begrijp je trouwens het nieuwsstuk zelf wel, met name de reden van Hutchison Whampoa om mobiele telefoons te gaan verkopen? dan is bovenstaand rekensommetje namelijk ook zo gemaakt.

Vergelijk het dan maar met internet:
stel een internet provider start in 1990 een dochteronderneming op om hele goedkope computers te maken die internet gebruik interessanter moeten maken. Als die dochter vervolgens ook het internet gebruik buiten het eigen land kan stimuleren, door daar goekope computers te leveren, worden er meer interessante websites ontwikkeld wat weer zorgt voor meer potentie voor het netwerk in de lokale omgeving van de moedermaatschappij.

zo duidelijk? :)

de termen "imho" en "tang op een varken" in 1 zin gebruiken is trouwens echt ongehoord. Grapje?

[Reactie gewijzigd door .Johnny op 22 juli 2024 18:09]

Hutchison is in Nederland niet in de telecomsector actief; daarom lijkt de kans klein dat de Inq 1 binnenkort in de schappen van de Kruidvat-winkels zal liggen.

daarom verkopen ze ook een prepaid telefoon
Indeed, ik snap ook niet echt de link tussen de Kruidvat en deze actie, die staan volledig los van elkaar en persoonlijk vind ik dat dat het nieuws een beetje tot iets "belachelijks" maakt. Heel interessant zal de telefoon niet zijn voor voornamelijk Tweakers die al de meest uitgebreide gadgets hebben, maar dat hoeft niet te betekenen dat we de kwaliteit direct moeten zoeken in kruidvat-termen.
Die link met Kruidvat is inderdaad nogal ver gezocht. Maar dat is er gewoon bij gezet omdat de gemiddelde Nederlander / Nederlandse Tweaker Hutchison Whampoa weinig zal zeggen.

Hutchison is een Hong Kongse megaconglomeraat die van alles en nog wat bezit. In Nederland is Kruidvat gewoon toevallig hun meest bekende dochteronderneming.
Anoniem: 231832 @pxa27010 oktober 2008 11:25
Tsja... toch denk ik dat de schoonmaker beter niet zooooo ver van de leest vandaan kan gaan omdat dit toch een high - tech product is... maar heel mooi als ze de gevestigde orde toch even wakker schudden en flink gaan concurreren.
Zoals te zien is op het plaatje, gaat het om de eigenaar van onderandere Three (3), die in de UK, Australië, Oostenrijk, Denemarken Hong Kong, Italië, Zweden, Ierland en Indonesië een UMTS netwerk heeft.

Dat Hutchison écht zelf de toestellen wilt gaan maken lijkt mij erg gedurfd. Het zal er waarschijnlijk wel weer op uitdraaien dat ze door HTC gemaakt worden, net zoals de X1 van SonyEricsson... Nog een keer gelezen en ze willen het toch echt zelf maken.... :?

Verder natuurlijk leuk initiatief...

[Reactie gewijzigd door Ginz op 22 juli 2024 18:09]

Naast HTC zijn er nog andere ODMs hoor.
Hutchison is niet alleen van het kruidvat, maar ook van de ECT. Ietwat meer omzet denk ik ...
Voor de duidelijkheid. ECT is een container terminal bedrijf in de havens van onder andere Rotterdam en Duisburg (Duitsland)
dat lijkt me vooral een nadeel... zulke bedrijven die een heel breed spectrum aan dochterondernemingen en verschillende activiteiten omvatten hebben meestal weinig intresse om daadwerkelijk een verneuwend of goed doordacht product te ontwikkelen en de tijd te nemen marktaandeel te veroveren...

Het gaat dan waarschijnlijk eerder om het uitnutten van een vermoed marktgat of mogelijk versterken van de onderhandelingspositie tegenover andere mobiele telefoon-producenten.
Anoniem: 174991 @RM-rf10 oktober 2008 11:38
Interessant, maar kun je dat ook staven? Vernieuwend bezig zijn lijkt me eerder een kwestie van noodzaak dan van interesse. Uiteraard afhankelijk van de sector(en) waarin je bezig bent.

Nu zal het zo zijn dat startende bedrijven vaak vernieuwender zijn (je begint met een idee), maar zou een bedrijf met een bedrijfsmodel met dochterondernemingen werkelijk minder innovatief zijn dan een monolitischer bedrijf van vergelijkbaar formaat?
er zijn wel meer van dat sort ondernemingen die en erg breed spectrum omvaten aan dochterondernemingen... zeker een aanal koreaanse en uit andre aziatische landen ..
De koreaanse naam ervoor is Jaebeol, de japanse naam Keiretsu (vroeger Zaibatsu)

voorbeelden zijn bv Mitsubishi, Daewoo, Fuji/Nissan, Honda en deels ook Toshiba..
In de westerse wereld zijn bv General Electrics en Siemens voorbeelden van conglomeraten..

punt van zulke conglomeraten is nu net dat ze weinig risico nemen en vooral gericht zijn op stabiliteit... de echte innovatie komt veeleer van bedrijven die ook puur afhankeljk zijn van een marktleiderschap en het 'winnen' van nieuwe markten... juist conglomeraten hebben daarin veel meer seelruime, wat echter ook de motivaie m dadwerkelijk vernieuwende producten uit te brengen, gewoonweg minder maakt.. dat is nie hun krachtpunt.
Misschien zinloos, maar kennelijk lucratief. Vooropgesteld dat de telefoon hier verkocht gaat worden, is het gewoon een kwestie van 'slice of the pie' hoor.
Kijk deze dan in de aanbieding bij de Trekpleister ..... nou daar maak je indruk mee...
Jij koopt alleen iets als je er indruk mee kunt maken bij een ander?
haha nee ik koop iets om als het funcineel en als je er iets aan hebt. Het was meer zo van hmm heb jij een tel van trekpleister/kruitvat dan wordt het meestal gelijk op gevat als een derde ranks merk om dat het van origine toch drogisterijen zijn, die als je andere producten verkopen dan hun normale arsortiment dat het meestal oude of 3e ranks merken zijn.

vandaar had het mss wat meer moeten verklaren ja got a point there
;) Ik begrijp je punt, en ik denk ook wel dat die reactie opgewekt wordt als je met een 'kruidvat telefoon' aankomt zetten. De huidige markt is echt van de merken en bekendheid. Kruidvat wordt, in ieder geval door een groot deel van de jeugd afgedaan als (zoals je zegt) derde rang.
Hutchison Whampoa oftewel beter bekent als H3G of 3 (Engeland, Italie, ecc) is een grote jongen: was als eerste in Italia met UMTS (en was ook mijn eerste werkgever hier).

Niet zo gek dat ze nu met hun eigen GSM's komen, dat was eerst altijd een re-branded NEC of Motorola (en nu ook Nokia en S.E.).
Anoniem: 117098 10 oktober 2008 14:25
Dit is dus de welbekende Kruitvat-factor van de marketing lessen: zodra een technologie bij Kruitvat verkrijgbaar is, heeft het de "late majority" en "laggers" bereikt (voorafgegaan door de early adopters en early majority). Kijk bijvoorbeeld naar mp3 spelers en DVD spelers, die op een gegeven moment voor een spotprijs in de schappen bij de drogist lagen.
De smartphone heeft dus blijkbaar de late majority bereikt en wordt nu door Kruitvat zelf uitgebracht :)
Anoniem: 112442 10 oktober 2008 15:59
Hutchison is in Nederland niet in de telecomsector actief; daarom lijkt de kans klein dat de Inq 1 binnenkort in de schappen van de Kruidvat-winkels zal liggen.
Ze hoeven niet zelf actief te zijn binnen mobile communicatie. Ze kunnen ook een MVNO worden. Als je naar de link kijkt zie je dat er veel MVNO's zijn.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.