Chipfabrikant Via heeft de broncode van drivers voor zijn geïntegreerde grafische chips gepubliceerd. Het bedrijf heeft vooralsnog alleen een Xorg-driver zonder 3d-ondersteuning ter beschikking van de opensourcecommunity gesteld.
De broncode van de opensourcedrivers die Via vrijgaf, vormen de basis voor de binaries die het bedrijf al voor Linux beschikbaar stelt. De code voor de geavanceerdere features van de drivers, zoals tv-out-ondersteuning, 3d en ondersteuning voor de videocodecs in de hardware, worden echter niet vrijgegeven. Via haalt AMD als voorbeeld aan: ook dat bedrijf gaf de broncode van zijn 3d-drivers niet vrij, maar staat wel toe dat derden aan een opensource-3d-driver werken.
Volgens Via is de 3d-code niet vrijgegeven omdat er licenties van een ander bedrijf worden gebruikt, dat bezwaar tegen publicatie van zijn intellectueel eigendom heeft gemaakt. Via hoopt desondanks dat het vrijgeven van de broncode een aanzet zal vormen voor een analyse van het huidige opensourceaanbod van Via-drivers. Dat zou moeten leiden tot een samengaan met alternatieve Via-drivers als unichrome en openchrome. De lijst met chipsets waar opensourcedrivers ondersteuning voor bieden, omvat volgens de fabrikant de CLE266, PM800, CN400, CN300, P4M800CE, P4M800Pro, CN700, VN800, CX700, VX700, K8M890, P4M890, CN896, P4M900 en de VX800.