Het ontwerp van de nieuwste ultraportable van hardwarefabrikant Via zal onder een Creative Commons-licentie worden vrijgegeven. Dat zou andere fabrikanten de vrijheid moeten geven het ontwerp over te nemen en aan te passen.
De Taiwanese hardwarefabrikant heeft de cad-tekeningen van zijn Openbook online beschikbaar gesteld. Via hoopt door het ontwerp vrij te geven niet alleen feedback van zijn gebruikers te krijgen om de notebook te verbeteren, maar ook oem's meer vrijheid in het aanpassen van de ultraportable te geven. Het vrijgeven van de volledige specificaties borduurt voort op het vrijgeven van het referentie-ontwerp van Via's Nanobook vorig jaar.
Het Openbook is opgebouwd rond een Via C7 ulv-processor die een kloksnelheid van 1,6GHz heeft meegekregen. De cpu wordt ondersteund door maximaal 2GB geheugen, dat in het moederbord met een VX800-chipset gestoken kan worden. De ultraportable en afgeleiden moeten een harde schijf van minstens 80GB ingebouwd krijgen. Het 8,9"-grote display met een resolutie van 1024x600 pixels wordt door Via's Chrome9-chip aangestuurd. Wifi en bluetooth zijn standaard in de ongeveer één kilo wegende notebook aanwezig. Verder is voorzien in een aansluiting voor gigabit-ethernet, drie usb-poorten, een cardreader en de nodige audiopoorten. Ook voorziet het ontwerp, dat overigens gewijzigd mag worden mits de licentie niet gewijzigd wordt, in een webcam en moeten modules voor 3g-draadloze netwerken of gps als optie ingebouwd kunnen worden.
Volgens Richard Brown, marketingmanager van Via, zullen ultraportables die op het Openbook-ontwerp gebaseerd zijn tussen de 500 en 800 dollar gaan kosten. De precieze prijs zal afhankelijk zijn van de specificaties die oem's aan de notebooks meegeven. Volgens Brown zullen de eerste Openbooks en afgeleiden daarvan in het derde kwartaal van dit jaar verschijnen. Het besturingssysteem van de laptops kan variëren van Windows Vista of XP tot diverse Linux-distributies.
