Eerste opensourcefilm ook eerste Europese HD-DVD-release

Sinds vandaag is de opensourcefilm 'Elephants Dream' op HD-DVD verkrijgbaar. Daarmee is het de eerste Europese HD-DVD-film, aldus het Duitse Imagion dat de film geproduceerd heeft. Het bedrijf wil met deze release laten zien wat voor nieuwe mogelijkheden het HD-DVD-formaat te bieden heeft. Zo is de film in een HD-resolutie van 1080p in het VC-1-formaat op het schijfje aanwezig. Verder bevindt zich ook een 480i MPEG2-variant van de film op de HD-DVD, zodat kijkers zelf kunnen nagaan wat het kwaliteitsverschil is tussen de twee formaten. Verder is de film uitgerust met vier audiocommentaren, zes ondertitelingen, een dertig minuten durende 'Making of'-documentaire en een 'script-to-scene'-feature. Een deel van de 'Making of'-documentaire kan als een 'picture-in-picture' bekeken en vrijelijk gepositioneerd worden terwijl de film zelf afgespeeld wordt. De HD-DVD kan voor 14,95 euro aangeschaft worden op de site van Imagion. Op dit moment wordt nog gewerkt aan een Blu-ray-variant, die binnenkort beschikbaar zal komen.

HD-DVD-versie Elephants Dream: Picture in Picture (kleiner)
De Picture in Picture-feature | Klik op de afbeelding voor een grotere versie.

Door Harm Hilvers

Freelance nieuwsposter

14-08-2006 • 16:23

60

Bron: Imagion

Reacties (60)

Sorteer op:

Weergave:

480 is nog net iets lagere resolutie dan PAL DVD.
Dat is de NTSC resolutie
Waar slaat het 'opensource' op?
Een film heeft toch geen sourcecode?
Ik kan het ook op de gelinkte website niet terugvinden...
Hooguit "primarily created with free, open source software"...
Leuk, maar dat heeft met de film op zich niks te maken, lijkt me.
Verder staat er 'primarily', dus blijkbaar is er ook gebruik gemaakt van closed-source.
Tsja... wat doet het er eigenlijk toe? Die film speel je gewoon af met je DVD-speler, en daar merk je verder niks van. Ik neem het maar voor kennisgeving aan.

Blijkbaar zijn woorden als 'opensource' nu ook ineens een marketingtrend, net zoals begrippen als 'eXPerience', 'FX', 'turbo' etc.
Je kunt de "Production Files" Downloaden, ergens onderaan de download pagina ;)

http://orange.blender.org/download
Maar dat is geen sourcecode.
Ik vind het allemaal erg ver gezocht, en gewoon een poging tot het uitbuiten rond de hype die er momenteel hangt rond 'opensource' en dergelijke kreten.
Ze zijn echt niet de eersten die wat "production files" van een film verspreiden, en al helemaal niet de eersten die tijdens de productie van een film opensource-applicaties gebruikt hebben.
Dus om maar te gaan schreeuwen over 'eerste opensource-film' vind ik nogal goedkoop. Ik krijg eeb afkeer van het opensource-kliekje door dergelijke acties.
Dus alle bronbestanden die gebruikt zijn om het geheel te renderen noem jij geen source :? En het feit dat ze onder de Creative Common licentie worden vrijgegeven, noem jij niet open :?. Wat is het dan?
Dus alle bronbestanden die gebruikt zijn om het geheel te renderen noem jij geen source En het feit dat ze onder de Creative Common licentie worden vrijgegeven, noem jij niet open . Wat is het dan?
Je moet de zaken niet verdraaien.
Ik vind het geen 'source', omdat 'source', zeker in combinatie met 'open' een term is die zeer duidelijk ingeburgerd is als source-code.
Andere betekenissen eraan gaan geven is verwarrend en zelfs misleidend.
'Source' is ook zeker geen gebruikelijke term in de filmwereld. Men gebruikt daar eerder termen als 'content', 'art', 'media' etc. Over 'source' heb ik daar nog nooit iemand gehoord.

Dat het niet 'open' zou zijn, heb ik niet gezegd.
Ik zou alleen liever zien dat ze het formuleren als open-content, open-art, open-media of weet-ik-wat.
Dat is minder verwarrend, en sluit beter aan op het bekende vakjargon.
Verder zie ik dus ook liever dat men niet doet alsof iets nieuw en/of bijzonder is, wanneer dat in werkelijkheid helemaal niet het geval is. Apple en Microsoft hebben daar ook vaak een handje van.

Vandaar dat ik dus zeg dat de keuze voor 'opensource' nogal populistisch overkomt. Het is meer buzzword dan dat het echt goed de lading dekt.
Ik zeg ook niet het dat niet is, alleen dat het vergezocht is.
Je kan ook de source van blender krijgen, als je perse code wilt zien. Source is voor de rest gewoon bron. Op de site van ED wordt het trouwens niet zo genoemd. Daar hebben ze het over open movie.
Je kan ook de source van blender krijgen, als je perse code wilt zien.
Liever niet.
Source is voor de rest gewoon bron.
Dat snap ik ook wel, en een PC is ook een personal computer. Maar als ik PC zeg tegen een Mac, dan gaan mensen toch raar kijken. Het is wel waar, maar ongebruikelijk.
Op de site van ED wordt het trouwens niet zo genoemd. Daar hebben ze het over open movie.
Precies, dus eigenlijk is het vooral tweakers dat op deze manier een beetje sensatie probeert toe te voegen.
@ddbruijn
Wat je kan downloaden zijn de productie bestanden, wat dus de render scripts en dergelijke zijn. Dit is in onder andere Python geschreven. Dus als je het echt als programmeer code wilt zien dan is dat nu ook het geval. Maar blijkbaar zie jij het meer als marketing geneuzel dan gewoon hetgeen wat het is.
... een dertig minuten durende 'Making of'-documentaire ..
Ligt het aan mij of is dit gewoon raar. 30 minuten documentaire voor een film van maar 9 minuten (11 incl credits). Ik snap sowieso niet waarom er zo'n media aandacht is. "De eerste open source film." Maar dan kijk je er naar en is het maar 9 minuten. Ik had in eerste instantie een lange film verwacht van 90 minuten. Maarja die zal nog wel komen. De software is er nu klaar voor.

Edit: moest een paar trapjes lager in de quote boom :P
Commercieel is een HD DVD nog niet zo heel interessant, het gaat vooral om de technische mogelijkheden, zoals bv de semi-transparente menu's, picture-in-picture weergave...

Ook de vergelijkmogelijkheden van het weergaveverschil van 480i en 1080p is bv voor verkopers van HD apparatuur mogelijk interessant, maar is geen film die je als liefhebber zo nodig in je collectie behoeft te hebben...

de authoring studio erachter gebruikt dit vooral om hun 'kunnen' te tonen; hoever zij met die technologie zijn..
Dat ED onder Creative Commons licentie vrijgegeven is, maakt juist het gebruik voor zulke zaken veel eenvoudiger, er hoeft weinig geregeld te worden omtrend licentie-zaken
Wat je kan downloaden zijn de productie bestanden, wat dus de render scripts en dergelijke zijn. Dit is in onder andere Python geschreven. Dus als je het echt als programmeer code wilt zien dan is dat nu ook het geval. Maar blijkbaar zie jij het meer als marketing geneuzel dan gewoon hetgeen wat het is.
Dan vind ik het nog steeds enorm ver gezocht.
Een film maak je niet met alleen programmacode, dat is onzin (verder vind ik script sowieso niet echt programmacode, maar da's een ander verhaal, heeft er met name mee te maken dat het script alleen in een bepaalde omgeving functioneert (script-interpreter, libraries, binnen andere applicaties), waar een programma stand-alone zou moeten/kunnen zijn).
Natuurlijk geven ze ook andere media erbij, maar zoals ik al aangaf, vind ik het gebruik van 'source' daarvoor nogal verwarrend. Het is gewoon vrije content, onder een Creative Commons-licentie. Wikipedia noem je toch ook geen opensource-encyclopedie? (dat doen ze zelf in ieder geval niet, ze spreken van een 'free encyclopedia that anyone can edit').
Verder geeft de site zelf al aan dat niet alles met opensource-programmatuur gemaakt is.
Er zal dus nog iets ontbreken als je alles van hun site downloadt...
de authoring studio erachter gebruikt dit vooral om hun 'kunnen' te tonen; hoever zij met die technologie zijn..
Dat ED onder Creative Commons licentie vrijgegeven is, maakt juist het gebruik voor zulke zaken veel eenvoudiger, er hoeft weinig geregeld te worden omtrend licentie-zaken
Dat komt er dus eigenlijk op neer dat het vooral om promotie/marketing van henzelf gaat, zoals ik al zei.
Kan je die 480i MPEG2 variant gewoon in een DVD-speler afspelen? Ofwel: is het een soort hybride-disc?
Kan je die 480i MPEG2 variant gewoon in een DVD-speler afspelen? Ofwel: is het een soort hybride-disc?
Het mooie van HD-DVD (vs. Bluray) is dat HD-DVD zogenaamde hybride discs ondersteunt. Je kan nu dus al hybryde HD-DVD discs kopen en afspelen op je huidige DVD speler (in DVD formaat uiteraard) en later in HD op je HD-DVD speler. Puntje voor HD-DVD.
Kan met blu-ray ook. Volgens mij hadden ze het ook al eerder dan HD-DVD. Puntje voor blu-ray dus. Zie:
JVC presenteert hybride Blu-Ray/DVD combo ROM
Ja, dat is dus de DVD. Niet de HD-DVD. ;) En hij is 35,- i.p.v. 14,95.
Ja, maar voor die 35.- krijg je dan wel 34 ondertitels, in plaats van slechts de 6 van de HD-DVD versie. En zeg nou zelf, wie heeft er geen 20.- over voor een extra 28 ondertitelingen!?! :)
En je krijgt de source van de film erbij.
Zoals het er nu op de site staat, is het misschien raar dat je €35 voor de DVD neer moet tellen.
De prijs die je betaalt was echter meer bedoeld om het project te ondersteunen. Dus die €20 is niet alleen voor die paar ondertitels extra maar je droeg direct bij aan de kosten om de film te maken.

Als ik mij niet vergis (ik heb mijn exemplaar niet helemaal doorgespit) staat ook het bronmateriaal op de DVD. In principe zou je zelf een vervolg kunnen maken.

En soms is het gewoon leuk om (financieël) bij te dragen aan een vernieuwend iets.
Overigens kreeg je bij voorintekening ook een naamsvermelding in de credits.
Nu nog (een) betaalbare HD-DVD-speler(s) ;)
Al bijna te verkrijgen voor een kleine 200 euro als aanvulling op je xbox 360 !!
De HD versie was al beschikbaar op het eerste schijfje. Dus eigenlijk is alleen de omgeving nieuw :)
Zijn er eigenlijk al HD-DVD spelers voor in de PC? Ben ze eigenlijk nog niet tegen gekomen.

Leuk voor in een mediacenter in te bouwen.
Alleen built-in in toshiba notebooks.
Hoe zit het met de DRM van deze 'vrije' film? Ik veronderstel dat een vrij te verspreiden film geen AACS nodig heeft?
Er zit idd geen DRM op...

Overigens, de Creative Commons licentie verbied dat ook niet, geen van de verschillende versie doet dat voor zover het commerciele uitbating wel toelaat...
Er zijn verschillende vormen van CC licentie mogelijk:
http://creativecommons.org/licenses/

het is de distributeur die bepaald hoe een release eruitziet en ook of hij een bescherming dmv DRM nodig vind (in welke mate dan ook, eigenlijk is de uitgave in HD DVD formaat al een vorm van bescherming aangezien er nog geen algemeen beschikbare spelers zijn is het zelfs de meest erfecte vorm van DRM ... bijna niemand kan deze HD DVD kopieren ;) )
"Opensourcefilm" is wel maar een vreemd woord. Een film kan namelijk niet echt een open broncode ofzo hebben... Op de site staat dat de film is gemaakt met open-source software, maar voor de rest gelden wel de traditionele auteursrechten heb ik de indruk... (correct me if I'm wrong)
Op zich zal een "open source film" prima kunnen. Dat zal inhouden dat je je bronmateriaal ook beschikbaar stelt zodat anderen ook de film overnieuw kunnen renderen met eigen aanpassingen.
en het bronmateriaal is ook beschikbaar.
In elk geval als je de DVD's koopt. Het zal vast ook wel ergens te downloaden zijn.
Totaal zo'n 7,35 GB in ruim 2700 files.
Hij is opensource, snapt dat nu eens, al de bestanden staan bij op de DVD (or whatever) en op de site http://orange.blender.org/download
De film is uitgegeven onder een Creative Commons-licentie, dus nogal een verschil met de traditionele auteursrechten.
Bovendien is, zoals TD-er al zegt, het bronmateriaal van de film ook vrijgegeven. In die zin is het dus inderdaad een "open source-film", waarbij "source" in dit geval niet "broncode", maar "bronmateriaal" betekent.
Open source zou kunnen betekenen dat de muziek, de 3D-models en scenes allemaal beschikbaar zijn voor iedereen.

Maar dat is niet het geval blijkbaar.
wow, jij hebt duidelijk opzoekingswerk gedaan, dit is dus wel het geval.
Dat is dus wel het geval, dat is juist het hele idee erachter.
Alle gebruikte bronmateriaal staat op de DVD, en is daarnaast te downloaden via de site: http://orange.blender.org/download (Helemaal onderaan, onder het kopje "Production Files").
kijk dit is een leuke prijs, als ze alle dvd's voor zulke prijs zouden leveren, wedden dat er dan minder gedownload word?
kom jij soms nog wel een winkel in?
als je een beetje rondkijkt zijn 2 disc versies tegenwoordig voor =< 20€ te krijgen en 1 disc versies voor +/-15€, na een paar maand voor 10 à 12,5 € tot zelfs 8€ (filmpakkers)
Het is een film van 10 minuten :P tis dat ie gratis te downloaden is in een reeks formaten anders had ik die gasten die dit gemaakt hebben voor gek verklaard..
Euhm, da's wel 15 pieken voor een kort filmpje van 10 minuten ofzoiets.

Maar ach, je moet het filmpje wel minstens 10x spelen om uberhaupt iets te snappen van dit vage "verhaal". Ik heb het gisteren gekeken, en vaag is een understatement.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.