VIA Epia-M10000 Mini-ITX moederbordreview

De mensen van SilentPCReview.com hebben het nieuwe Epia-M10000 moederbord van VIA getest. Dit moederbord voldoet aan de Mini-ITX specificatie en verschilt met de M9000 op slechts één punt, namelijk de meegeleverde processor. Aanwezig is een preproductie C3-processor gebaseerd op het Nehemiah-ontwerp lopend op 933MHz (de productieversie komt op 1GHz te lopen). Uit de benchmarks blijkt dat de prestaties van de processor aanzienlijk zijn toegenomen ten opzichte van de op Ezra-T core. Bijkomend voordeel is dat de meegeleverde koeler stiller is dan zijn voorganger:

The Nehemiah EPIA M is a welcome advance in the growing Mini-ITX world. Its higher processing power and efficiency will surely be beneficial, especially as clock speeds increase. The new quieter fan is a much needed improvement, and as we have seen, VIA is likely going to continue juggling cooling solutions to keep noise to a minimum as their platform ramps up in speed and power.
VIA Eden Platform EPIA 9000M

Door Hielko van der Hoorn

19-03-2003 • 17:27

61

Bron: SilintPCReview.com

Reacties (61)

61
60
49
3
0
2
Wijzig sortering
Mijn Epia M10000 arriveert morgen... :P

Ik heb me uitgebreid geörienteerd en uit diverse reviews bleek dat 'ie DivX (ook high-bitrate) probleemloos aankon. Zeker als je lichte afspeelsoftware gebruikt zoals BSPlayer of ZoomPlayer.

Tsja, en SVCD is helemaal geen probleem vanwege hardwarematige MPEG2 decoding... :)

Daarnaast hoeft de mijne toch geen geluid te decoderen, ik ga gebruik maken van de S/PDIF pass-through aansluiting... :)

--edit--
Nou ja, diverse reviews... ik heb veel over de M9000 gelezen en die kon het allemaal al goed aan. De M10000 is wat sneller dus die zal dan ook geen probs hebben met DivX
--edit--
Nou ja, diverse reviews... ik heb veel over de M9000 gelezen en die kon het allemaal al goed aan. De M10000 is wat sneller dus die zal dan ook geen probs hebben met DivX
Hmm, ik hoop het. Je begrijpt natuurlijk wel dat als mijn EPIA M10000 NIET fatsoenlijk DiVX'sjes af kan spelen ik de kosten op jou verhaal hé :+.

edit:

[quote]
Aanwezig is een preproductie C3-processor gebaseerd op het Nehemiah-ontwerp lopend op 933MHz (de productieversie komt op 1GHz te lopen).
[/quote]

Eh, hoe kan jij morgen een M10000 hebben als het nog om een preproductiemodel gaat?
Punt 1: kopen op eigen risico! :)

Punt 2: ze hebben deze review waarschijnlijk een tijdje terug geschreven, de M10000 is nou net een paar weken leverbaar. De mijne komt van www.myelectronics.nl vandaan, ze hebben daar ook wat mini-ITX kastjes...

Zie http://www.myelectronics.nl/nl/dept_92.html
Ik heb begrepen dat de Epia M10k die op dit moment verkrijgbaar is een Ezra T op 1 Ghz is... op diverse sites gelezen. Kan zo snel even geen bron geven, maar ik weet het vrijwel zeker. Men verwachtte daar dat 'binnenkort' de 'M2' uit zou komen.
Reactie op Buggle:

Ik kan bevestigen dat de Epia M10000 een Ezra bevat. Windows XP herkent 'm namelijk als zodanig.

In tegenstelling tot sommige geruchten draait 'ie echter wel op een FSB van 133 megahertz.

Ik ben nu nog druk bezig alles te installeren dus de echte ervaringen zullen nog volgen.
dan Raad ik je 1 ding aan, installeer BeOS 5.0 Max edition ipv Windows, dan kan je alles doen wat je maar wilt (divx op een P1 233 bv gaat makkelijk)
Die versie van BeOS is zeker niet gratis, als ie niet gratis is, hoe duur is ie en waar kan ik hem vandaan halen.

En je hebt zeker geen versie van BeOS die je kan installeren zonder bijkomst van windows ?
Personal moet je installeren in windows en dan booten van floppy.
Anoniem: 70914 @Wildfire19 maart 2003 18:32
En mocht het toch een probleem zijn dan kan je altijd nog een M9000 softwarematig Oc-en op momenten dat je het echt even nodig hebt.

kijk hier even:
http://www.mini-itx.com/hardware/overclocking/
Ik heb een Epia 800 Mhz, en die speelt probleemloos DivX af onder Linux
Als dan toch een DVD/Divx speler wilt hebben, moet je ff wachten tot via met de mini-itx met 7.1 geluid uitkomt. Hier staat meer: http://www.mini-itx.com/news/cebit2003-3/
Beschikt tevens over een MPEG4 decoder, dus het versnelt hardware-matig het decoden van DivX-jes :)
Nu rest mij nog de vraag, is op dit bordje met zekerheid te zeggen dat DivX, Xvid e.d goed draaien?
Anoniem: 75461 @j_bos19 maart 2003 17:32
Dit is nog zeker de vraag, het was van de voorgangers bekend dat ze moeite hadden om alleen ook maar een DVD of een AVI op 640x480 te draaien. Ik hoop dat hier snel zulke reviews van komen.
Ik heb zelf een Epia-M9000 met de Ezra-T core 933 MHz, die met PowerDVD 4 een DVD full-screen op mijn tv afspeelt (848x480 ,16/9 ) zonder frame drops.
Het CPU gebruik ligt bij puur software decoding op 85% met bij snelle beelden iets van artifacts....
Bij hardware acceleration geen artifacts meer en rond de 25% CPU gebruik. :D Dat dus dankzij de MPEG-2 decoder in de CLE266....
Maar ok, voor DVD heb ik dus al een DVD speler. Hoe zit het nu dus met DiVX en Xvid? Kun jij een DiVX full-screen op je scherm afspelen zonder hakkels en artifacts?

Met mijn AMD Duron 700 systeempje met GeForce 2 MX kan dat namelijk zonder probs. Maar ja, dat is een full-size PC :).

Als VIA nou eens een eigen instructieset bedacht a-la MMX of SSE, en dat dan vrijgaf. Niemand wil dit ding voor gaming, ze gaan echt bijna voor de office-only oplossing. Maar met een klein beetje meer moeite zouden ze ook de huiskamer kunnen veroveren...

Volgens mij wordt de processor met de toevoeging van een simpele 'videobewerkings'-coprocessor echt minder snel heter dan met het opschroeven van de clocksnelheid. Met zo'n coprocessor zou de processor op misschien wel 700MHz kunnen lopen, dus flink minder heet worden, en toch fatsoenlijk video kunnen spelen.
Videobewerkings-coprocessor, zoiets noem je GPU, of VPU... en meestal zitten die op een kaart, een zgn. videokaart. Bij de M10000 zit deze in het chipset
DiVX en Xvid kon ik ook al op mijn 800Mhz afspelen dus dat zou ook hier wel goed mee gaaan :)
Anoniem: 79837 @BWzes0320 maart 2003 08:21
divx en xvid gaat ook al goed op 450, tenminste bij een volwassen pc. ook zonder zware videokaart geen problemen
Videobewerkings-coprocessor, zoiets noem je GPU, of VPU...
In de moderne Intel en AMD processoren zit toch echt een MMX copro, een SSE copro en een SSE2 copro naast de floating point copro. Die noem je niet GPU of VPU.

Dat niemand ze meer coprocessor noemt, sja, dat is marketing, maar het zijn toch echt losse execution-units die naast de integer-unit, de branch-prediction unit, en andere aan elkaar geknoopte rommel in de processor zit.
divx en xvid gaat ook al goed op 450, tenminste bij een volwassen pc. ook zonder zware videokaart geen problemen
Sinds wanneer is een VIA EPIA met een VIA C3 processor een volwassen PC?

En VIA C3 op 933MHz is qua snelheid ongeveer vergelijkbaar met een Celeron 400. En op een Celeron 400 kan ik misschien maar 50% van alle DiVX-jes spelen zonder hakkels en artifacts.
Anoniem: 68206 @j_bos19 maart 2003 17:35
Ik snap niet wat het probleem is. Ik draai prima Divxjes op mijn P3 450MHz (okay 550MHz OC) compu met een 32Mb Matrox. Een 933MHz C3 zal toch vergelijkbaar moeten zijn met een P3 op 600MHz?
Zeker niet :)

Een 933MHz C3 is vergelijkbaar met een P2 op 400/450 MHz ;)
En mijn Celeron 450 MHz draait divx, xvid, en dvd... 't is wel de minimale eis dacht ik, maar het draait heel goed.

Minumum eis van www.divx.com

o PC ONLY - Pentium II equivalent processor and a speed of at least 450 MHz. (500+ MHz recommended)
o 64 megabytes of RAM (128 recommended)
o Video card with 8MB of video memory (16MB or better is suggested)
o Windows 98, Windows ME, Windows 2000 or Windows XP (with DirectX 7 or 8 installed)
o Monitor resolution of at least 800 x 600.
o A broadband Internet connection - running at least 512 kbps (i.e. DSL, Cable, or T1)
o Internet Explorer 5.0 or higher or Netscape Navigator 4.0.x.
Wat een gezeur weer over de DivX/DVD performance. In een oude topic op GoT is terug te lezen dat een updated BIOS veel problemen op dit gebied verhelpt.

Naast dat kan ik uit eigen ervaring spreken dat een P2-350 op 64mb al perfect DivX en DVD speelt. Belangrijk in dit verhaal is gewoon de juiste videodriver en weinig zooi op de achtergrond draaiend. Uiteraard is de onboard videochip een beperkende factor, daarvoor is er een PCI slot op het bordje waar je bv. een ATI 7500 (all-in-wonder :9 ) in kan stoppen.
Anoniem: 32049 19 maart 2003 18:12
In het artikel zelf zie je hem in de testopstelling samen met een gewone CD-ROM-drive en een voeding staan, dan blijkt pas goed over welke verhoudingen je het hebt, hij is kleiner dan de CD-ROM-drive! Ook zie je daar een schattig kleine slimline kast waar hij is ingebouwd, de kast heeft de afmeting van een flinke 3-rings-ordner staat erbij. Het is duidelijk waar het ding voor is bedoeld, afspelen van mediabestanden. Wat je trouwens in de testopstelling ook ziet is een imposante D-bracket met extra aansluitingen, vermoedelijk USB en firewire. Kortom, heel mooi voor diegene die een DVD-speler wil bouwen die meer kan, waarschijnlijk onder de maat voor gaming, al zullen niet al te complexe spellen er gewoon op draaien. Nog een decoderkaart voor sateliet-ontvangst en een IR-module erbij, en je hebt een beul van een multi-media apparaat, al zet ik mede ingegeven door eigen ervaring met de AC'97 soundchip wel grote dikke vraagtekens bij de kwaliteit van de on-board sound. Maar goed, daar kun je een SB-Extigy voor nemen.
Dat met die SB-Extigy dat gaat je dan niet meer lukken, want die is dan in gebruik door je sateliet decoderkaart en die wil je ook niet in de usb versie hebben want dan heb je weer niks aan multidec.
De Extigy is een externe geluidskaart, die je op de USB-poort aansluit. Nadeel: Het kost CPU-cycles. Voordeel: aansluiting kinderlijk eenvoudig.
Ik heb nog een klein kastje dat bedoeld is voor een externe SCSI drive. Voeding en alles erin. Daar zit volgens mij nog genoeg ruimte voor dit bordje en een 2.5" harddiskje in. Lijkt me een prima mediastation.

Ik was van plan een micro-ATX systeempje te gaan maken als mediastation (met een A-Open H300 low-profile desktop kastje), maar dat verandert natuurlijk helemaal als dit ding goed is in het spelen van DiVX.

Iemand enig idee of DiVX afspelen beter onder Linux gaat dan onder Windows (is er wel een Linux DiVX speler)?
Anoniem: 15758 19 maart 2003 17:32
Deze fijne bordjes zijn uitstekend geschikt voor een DivX speler of om je MP3 collectie af te spelen. Icm met een draadloos keyboard/mouse combi is dit een perfecte oplossing. Kun je zo meenemen naar vrienden en een DivXje kijken. :)

Op de voorganger, de Epia 800MHz, liep DivX nog niet altijd goed. Vooral dankzij de belabberde geheugenbandbreedte en lage IPC. Ik vermoed dat dit met de nieuwe Nehemiah-core is opgelost, en de performance goed genoeg is om goed DivXjes te kunnen kijken. Een andere player dan WMP is wel aan te raden, BSplayer oid moet prima lukken!
De epia 800 had toch een geheugenbus op 133MHz? Volgens mij heeft deze een bus op 266MHz effectief dus de geheugenbandbreedte zou voldoende moeten zijn...
Vooral dankzij de belabberde geheugenbandbreedte en lage IPC. Ik vermoed dat dit met de nieuwe Nehemiah-core is opgelost, en de performance goed genoeg is om goed DivXjes te kunnen kijken.
Volgens mij veranderd de core van de processor weinig aan de bandbreedte. Maar de bandbreedte is wel door de chipset vergroot; er past nu DDR-266 in. Met de ingebouwde MPEG2-codec, zou volgens mij genoeg prestatie in de kast moeten hebben om ff lekker een filmpie te kijken.
Anoniem: 36866 19 maart 2003 20:44
woow, check out de 3dmark2001 SE score,
wel 732 punten. Het valt me nog mee dat ze uberhaupt 3dmark konden draaien.
Ik vind ook de opstelling die ze gemaakt hebben niet kloppen, want bij zo`n bordje hoort dus een slimline cdrom speler, een 2,5 inch HD, en een kleinere voeding. op deze manier heb je nog bijna een midi tower nodig.
Oh ja? Check dan http://www.myelectronics.nl/nl/dept_103.html maar eens, zie daar die Starex Mini-ITX kastjes. Da's dus echt dus nog lekker klein...
Anoniem: 36866 @Wildfire19 maart 2003 23:08
ja, en probeer jij dan maar eens die voeding er in te proppen.
In de Starex kasten zit al een 150 watt voeding.

Ik heb zelf de 800 mhz CPU hoeveel intern geheugen gebruiken jullie met 512 Mb loopt hij lekker vlot ook met XP nog geen enkele foutmelding in windows gehad superstabiel.

Divx loopt bij mij prima en ook DVDs zijn geen probleem.

Voor 195 Euro Moederbord en kast Starex plus Risercard en USB uitbreiding(Ben ik effe blij dat ik bij een Computerbedrijf werk) DVD brander en 120 Gig erin echt Super alles onboard Sound TVout Cpu Lan etc. 8-)
Ik heb mijn oog ook al op dit platform laten vallen, om hiervan een mooie multimedia player te maken voor in de huiskamer.

Wie weet echter een goedkope oplossing om dit spul in te bouwen, een officiele itx kast zie ik namelijk in de prijslijsten vanaf 50 euro, wat ik behoorlijk veel vind.
Behoorlijk veel?? Denk jij soms voor 10 euro ofzo al een goede kast te vinden??
Als een normale ATX kast al voor een paar euro's (bij wijze van) gekocht kan worden, waarom moet een itx kast dan zo duur zijn?? Dan kun je net zo goed voor een stil Celeron systeem gaan, omdat de prijs die je meer betaald voor het mobo, proc opwegen tegen de extra prijs van een itx kast.
Oftewel je komt bedrogen uit als je denkt van een C3 systeem een goedkoop systeem te bouwen.
Vergeet niet dat ATX-kasten bijna altijd zonder PSU zijn en dat je die er dus ook nog moet bijkopen. Bij die Starex Mini-ITX kastjes zit al een 150W PSU ingebouwd, dus hou daar rekening mee.

Daarnaast zullen ze relatief natuurlijk altijd wel ietsjes duurder zijn, de mini-ITX markt is natuurlijk niet zo groot als de ATX-markt.
Ik heb ook zo'n M9000, en die werkt prima met divx. Het enige waar die wel af en toe moeite mee heeft zijn divx films met ac3 geluid. Maar aangezien die M10000 een stuk krachtiger is qua processor moet dat ook opgelost zijn denk ik. Zeker als je de cache-benchmarks in deze review bekijkt, die zijn 300% hoger als met de Ezra core. Bij het afspelen van films komt de data weliswaar niet uit de cache, maar het programma (de decoder) wel. en dat zal zeker schelen.
Gebruik je de S/PDIF digitale uitgang of laat je je Epiatje het AC3 signaal decoderen naar een analoog signaal?

Het laatste kost idd weer meer CPU power, terwijl de S/PDIF uitgang gebruiken ervoor zorgt dat er niets gedecodeerd hoeft te worden... :)
Anoniem: 62327 19 maart 2003 19:49
Als je wilt weten of het ding divx aankan..
lees dan even het review op casejunkies
http://www.casejunkies.com/index.php?upn=020001&hl_id=382
Dit gaat wel over de 933 ezra-t maar de 1000 nehemia is sneller dus...

Aleen jammer dat de LVDS chip ook op dit model nog ontbreekt :(

Verder is het een goed review!
thks SilentPCReview
Ik zal morgen uitsluitsel geven, als ik m'n multimedia-boxje in elkaar heb geknutseld en alle software is geïnstalleerd dan zal ik DivX eens gaan testen. Ik heb hier een paar high bitrate DivX movies met AC3 geluid, dus het testen is geen probleem.
Hoe warm wordt nou zo'n Via cpu onder full load?
Lijkt me toch wel leuk pruts bakkie..
Anoniem: 62327 @Brazza19 maart 2003 20:08
Nier warm.. als je er een groot koelblok opzet kan het zelfs passier gekoelt worden.
Ik zelf wacht ook nogsteeds op de zaltman voor de epia }>
verkeerde

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.