2K haalt servers NBA 2K25 twee jaar na release offline

Uitgever 2K haalt weer de servers offline van een twee jaar oude NBA 2K-game, waardoor delen van de game onspeelbaar zullen zijn. Dat gebeurde de afgelopen jaren ook al. Dit keer gaat het om NBA 2K25. Ook diverse singleplayermodi worden onspeelbaar.

NBA 2K25
NBA 2K25

De basketbalgame gaat op 30 oktober uit de verkoop en de servers stoppen met werken op 1 januari 2027, meldt IGN. De game kost in de Pricewatch veelal tussen 15 en 20 euro. Door de servers uit te zetten volgt uitgever 2K het patroon van de afgelopen jaren, want de servers van de game gingen telkens twee jaar na de release offline.

Daarmee worden diverse spelmodi onspeelbaar. Dat gaat uiteraard om online varianten en multiplayer, maar ook om MyCareer en MyTeam, functies in het spel die spelers in hun eentje doorlopen. Die leunen op Virtual Currency, die online staat opgeslagen, en stoppen dus met werken. NBA 2K25 kwam twee jaar geleden uit.

Waarom blijft 2K games killen?

Ondanks de weerstand van gamers, onder meer in het initiatief Stop Killing Games, blijft 2k volharden in het na twee jaar uitzetten van servers voor NBA 2k-games. De uitgever is voor inkomsten meer afhankelijk van de verkoop van nieuwe games dan van het geld dat spelers uitgeven in oude games. Bovendien zijn er veel liefhebbers van sportgames die elk jaar een nieuwe versie kopen, waardoor vermoedelijk minder spelers de servers van oude games gebruiken.

Door Arnoud Wokke

Redacteur Tweakers

06-10-2026 • 07:43

86

Submitter: kiang

Reacties (86)

Moderatie-faq

Sorteer op:

Weergave:

En hier zou een wet voor moeten zijn, de uitgever zou moeten melden dat het spel minimaal x jaar 100% speelbaar is.

Ik snap de redenatie wel hoor, geld. Er valt meer te halen uit een nieuw product dan een bestaande klant.
Ik wilde gaan zeggen dat we ook wel eerlijk moeten zijn en dat waarschijnlijk praktisch niemand het meer speelt.

Maar, toen checkte ik even de steam charts en vind het verassend veel. All time peak van 57.000 concurrent players, gemiddeld zo'n 35.000. Momenteel nog 2.000 online, 24-uurs piek van 3200. Dat vind ik nog best veel spelers (zeg 10% van het gemiddelde van het eerste jaar).

Ook te bedenken dat het nu misschien een 2-jaar oude game is, maar in principe is hij natuurlijk pas ongeveer een jaar en 2 maanden niet meer de nieuwste/meest relevante, dus iedereen die alleen de vorige heeft overgeslagen en nu wacht op een korting voor de nieuwste kan al niks meer.

[Reactie gewijzigd door CoMaestro op 6 oktober 2026 08:54]

Het speelt vooralsnog beter dan de nieuwere, ik vind dit echt insane, ben via steam aan het kijken naar een refund aangezien ik hem in de sale paar maand geleden gekocht heb. Ik speel voornamelijk singleplayer maar kan dan straks veel dingen niet meer spelen dus ik wil gewoon mn geld terug. En koop ook in de toekomst geen game meer van 2k.
Al zouden er maar 5 mensen spelen. Betaald: dus ik wil het kunnen spelen. Klaar.
Dat slaat nergens op die servers eeuwig blijven ondersteunen gaat natuurlijk niet. Dat ze het dan zouden moeten openen naar een mogelijkheid dat mensen zelf hun servers opzetten (zoals in de good old days) is een ander verhaal.
Je kan je afvragen waarom je servers nodig hebt om een singleplayer modus te kunnen blijven spelen. Dat ze het voor multiplayer uitzetten is nog enigszins begrijpelijk, al is dat na 2 jaar alsnog extreem snel.
NBA2K is een toffe gameserie, maar het is ook ultra kapitalistisch met alle VC en de focus op ingame reclame (kleding, sportdrank etc). En dat terwijl je de game full price koopt, en na 2 jaar dus onspeelbaar is.
Precies: waarom heb je een server nodig voor singleplayer? Dat is de juiste vraag hier.
Helemaal mee eens en ik verwacht dat het grof ook meer deze kant op zal gaan. Een single player (die speelbaar blijft) en een multiplayer die duurder wordt (of miss wel maandelijks abbonnement bijv)
Ze zouden als compensatie ook een patch kunnen maken waarmee bepaalde zaken die de servers nodig hebben worden vrijgegeven en ze dus gewoon nog alles kunnen spelen.

Ik denk dat er best wel regels internationaal of in de EU mogen komen en dat uitgevers daarvoor op het matje geroepen mogen worden. Zij verkopen uiteindelijk de games. Als je een game koopt wil je als klant dat je hem ook wel 5 jaar of langer te kan spelen.
De singleplayer modi zouden voor eeuwig speelbaar moeten zijn.
Het in het extreme doortrekken “eeuwig” slaat natuurlijk nergens op.
De basketbalgame gaat op 30 oktober uit de verkoop en de servers stoppen met werken op 1 januari 2027, meldt IGN.
Het spel wordt dus willens en wetens verkocht met nog maar 2 maanden aan support.
Zelf hosten zou een prima alternatief zijn, maar dan loop je al snel tegen beperkingen aan in de IP / licentie sfeer. De ontwikkelaar kan maar beperkte tijd gebruikmaken van merknamen (NBA), of mag een gebruikt (software) onderdeel niet distribueren buiten de eigen servers.

De door de studio's gemaakte keuzes zouden er naar mijn mening niet toe moeten leiden dat dit een probleem van de (eind)gebruikers wordt.
Het is ook gewoon dezelfde game. de NBA2K games zijn al jaren een update voor de pay to win elementen. Gameplay veranderd nauwelijks.

Spijtig wel, want de basis is een goede basketgame, die helaas door die VC wordt gedwarsboomd.
Stop Destroying Videogames heeft door middel van een Europees burgerinitiatief geprobeerd hier duidelijke regels voor te krijgen, de Europese commissie heeft hier een waardeloos antwoord op gegeven "Sorry kunnen we niks aan doen ivm. de wetgeving die nu geldt".
Krijg bijna het idee dat stop killing games een slapende hond wakker heeft gemaakt. Jullie wilden overheidsinmenging? Nou hier is het dan!

Maar ze waren blijkbaar al langer bezig met dit soort maatregelen te verzinnen. Alles weer om zogenaamd de kinderen te beschermen. Onder die noemer verdwijnt straks alle vrijheid.
edit:
Aangepast voor duidelijkheid

[Reactie gewijzigd door Bulls op 6 oktober 2026 10:24]

Eh, er zijn wel gewoon legitieme problemen met online games die zich op kinderen richten. Ik denk niet dat het huidige voorstel van de EU de oplossing is, maar het issue is niet verzonnen.
Ik zet ook niet dat ze issues verzonnen zijn, maar dat ze allerlei vergaande maatregelen aan het verzinnen zijn om alles in te perken
Een private server is normaal gesproken privé. Dat betekent dat jij als Administrator kan bepalen wie toegang tot die server heeft (als is dat met firewall regels bij wijze van spreken). Op het moment dat je dat kan aantonen dat je die controle hebt en enkel zelf toegang aan mensen geeft als Administrator die je kent en waarvan je 100% zeker weet dat ze 18+ zijn, zie ik daar het probleem eerlijk gezegd niet zo van in waarom dit verboden zou worden.
Zoals ik in een andere reactie al schreef: de wet in de VS was vroeger dat bij het introduceren van een product met ondersteunende dienst (via die servers dus) de beschikbaarheid van de dienst moest worden gegarandeerd voor een periode van 5 jaar na het stoppen van de verkoop. Ik weet niet of de wetgeving nog zo is.
Maar die 5 jaar zie je nog altijd terug in de periodes van ondersteuning bij producten en diensten, denk maar aan diensten van Microsoft bijvoorbeeld. Je mag niet zomaar de stekker uit een dienst trekken.
Even een factcheck gedaan.

Er is geen Amerikaanse wet die dat voorschrijft, wel is het zo dat best veel (goede) bedrijven standaard 5 jaar garantie bieden maar het is niet de 'norm' en zeker geen verplichting.

Echter is het meest logisch een simpele wet die zorgt voor of goed informeren van de gebruiker over de gebruiksduur of wat er na het verstrijken van de ondersteuning nog mogelijk is (beide beetje het zelfde).

Je zou als wetgever kunnen bepalen dat wanneer een spel online gespeeld kan worden maar ook offline, het offline gedeelte speelbaar moet blijven als het online onderdeel weg valt of dat de community zelf het online deel kunnen realiseren.

Geef het vrij.

Maar goed, ik ben wat dat betreft maar een simpele ziel met een simpele (beperkte) kijk op dit soort zaken.
Sterker nog, een singleplayer zou altijd speelbaar moeten blijven wat mij betreft.
Dat een online service ooit stopt kan ik nog wel begrijpen, maar een singleplayer, dat is echt absurd.
Dat je ooit tegen hardware- of softwarebeperkingen aanloopt qua compatibiliteit is natuurlijk realistisch, maar ik speel nu nog games op mijn Playstation 1. Het zou toch bizar zijn dat die plots niet meer werken.
Maar de enige motivatie is uiteraard money money money :)
Agreed! 1000% snap sowieso niet dat offline elementen opeens niet meer werken als online niet meer werkt. wth.
Heel simpel op te lossen. Niemand meer de nieuwste game kopen van hun. Dan lost het probleem zich zelf op.
Goed plan, gaat niet werken.

Massa is kassa, dus is de massa weg is de kassa weg (niet geheel maar wel in het grotere plaatje). Dus stopt een bedrijf met ondersteunen.
Het word inmiddels een soort Digitale Diefstal door bedrijven waar aan geen wet verbonden is , dus ze hebben letterlijk vrij spel om in de kleine lettertjes zulke in de EULA verankerde voorwaarden neer te schrijven , er is toch geen wet om dat te toetsen in de EU of anders.

En buiten dat , je alleen een licentie koopt en niet eens de game in eigendom hebt , het enige wat je kan doen is massaal boycotten en 2K heb ik allang op mijn lijstje staan.
Correct, maar laten we eerlijk zijn. Wetten lopen altijd achter op technologie.

Hoe lang hebben spellen nou standaard een netwerk speel optie? 10 jaar? 20 jaar? Wetgeving gaat veel langzamer dan je zou willen op deze gebieden.

Dus het wordt tijd dat ze knopen doorhakken als wet en beleidsmakers en snel eens een goed functioneerde wet op tafel leggen die transparant, duidelijk is en niet al te veel mitsen en maren.
Alsof het online houden van die servers ze zoveel geld kost. Gewoon pushen van de nieuwe game dus,,,
Heb je inzicht in de kosten?

een servertje zelf hosten ja, maar het gaat hier om een flink watr servers die altijd up moeten zijn, want dat verwachten we, met de nodige kosten.

En hoeveel mensen spelen het nog..

Desalnietteplus, 2 jaar is wel heel kort.
En die servers draaien alsnog wel door hoor. Denk je dat ze 2 jaar oude servers bij het vuil zetten? Daar draait dan gewoon nieuwe serversoftware op. En weet je wat nou het leuke is van computers? Die kunnen multitasken! Je hoeft niet perse je server te beperken tot 1 game. Zoveel CPU zal het niet kosten om voor een game die al een flink deel van z'n spelers verloren is aan een nieuwe versie nog bij te houden hoeveel ingame currency ze hebben. Dat is af en toe een database update en klaar. De kosten hiervan zullen minimaal wezen. Dit is puur spelers naar een nieuwe versie duwen.
Nee het gaat idd niet om de kosten/servers maar meer om het onderhoud aan iets waar niet al te veel meer aan verdiend wordt. Een bedrijf gaat dat geld liever steken in zaken die mogelijk nog veel meer geld opleveren dan een aantal tevreden oude klanten die toch niets meer kopen.
Welk onderhoud? Je gaat er toch geen nieuwe servers meer voor opzetten, je laat gewoon doordraaien wat er al is. Wanneer er eentje stuk gaat, heb je gewoon een stukje minder capaciteit voor die game, maar die is waarschijnlijk niet meer nodig wegens dalend aantal spelers. Programmeurs hoef je er ook niet op te zetten, je laat de software voor wat het is. De software is gewoon een stukje legacy waar je geen verbeteringen meer aan doorvoert, maar gewoon door blijft draaien zolang de hardware nog up is. Het kost eigenlijk vrijwel niks om iets wat gewoon draait gewoon te laten staan voor wat het is. En mocht er iets catastrofaals gebeuren waardoor het zaakie eruit vliegt, en het zou geld gaan kosten, is dát het moment waarop je zegt "deze game ondersteunen we niet meer". Actief servers gaan uitschakelen kost meer dan er niets aan doen.
Als niet zoveel mensen het meer spelen, dan zijn de serverkosten ook marginaal. Die dingen schalen ze gewoon op/af en '26 en '27 zullen er ook wel op draaien. En in dit tempo hebben ze straks servers over aangezien gamers vanzelf met de portemonnee gaan stemmen.
Hoe zit het met garantie? Lijkt mij dat wanneer je deze recent heb gekocht het product met terugbrengen. https://www.rijksoverheid.nl/vraag-en-antwoord/bescherming-van-consumenten/welke-garanties-heb-ik-op-een-product
Het is geen product, het is een (software) licentie. Ik heb geen idee of daar wetten over zijn. Gezien het "stop killing games" initiatief, blijkbaar niet.

[Reactie gewijzigd door elmuerte op 6 oktober 2026 08:01]

Ik heb lang geleden een tijd in de VS gewerkt, in de IT. Bij mijn bedrijf was men zeer voorzichtig met het uitbrengen van producten met daaraan gekoppelde diensten (zoals wat door zo'n server als bij 2K geleverd wordt). Zo is op een gegeven moment een helemaal klaar product en dienst niet uitgebracht omdat het uitbrengen gepaard ging met een wettelijke verplichting om de dienst minimaal 5 jaar lang in de lucht te houden. Het was toen twijfelachtig of de dienst niet binnen de 5 jaar al voorbijgestreefd zou zijn door nieuwe ontwikkelingen. Daarom het besluit om niet te lanceren.
Dus... tenminste in het verleden was de wettelijke garantie dat de ondersteunende dienst (via servers) 5 jaar moest blijven werken. En ik meen dat dit ook betekende tot 5 jaar nadat de verkoop van het product en dienst zou worden gestopt.
Dit is dus precies waarom ik helemaal klaar ben met de huidige consoles en online pc games. PS3 hangt inmiddels ook weer aan de TV ;).
Bor Coördinator Frontpage Admins / FP Powermod @Skywalker27 • 6 oktober 2026 08:13
Waar je tegen hetzelfde probleem aan loopt door de ouderdom van de PS3; daar zijn al heel veel game servers offline.
As the years went by, more and more PS3 servers were shut down, leaving gamers with a dwindling number of online multiplayer options. In 2019, Sony announced that it would be discontinuing online support for several PS3 games, including Gran Turismo 5 and Gran Turismo 6. This move marked the end of online multiplayer for these games, leaving gamers with a offline-only experience.

The shutdown of PS3 servers has also led to game incompatibility issues. Many PS3 games rely on online servers to function properly, and without them, gamers are left with unplayable or severely limited games. For example, the popular game Red Dead Redemption requires an online connection to access its multiplayer mode, making it impossible to play without a functioning server.
Het gebruiken van een oude console is veelal geen oplossing. Er moet een structureel andere oplossing komen zoals de support van community servers hoewel je daar ook op termijn het risico loopt dat servers toch verdwijnen, leeg zijn etc.
Dat het online deel niet meer werkt op een 20 jaar oude console zal niemand verbazen toch? Ik denk ook niet dat Skywalker27 dat bedoeld heeft. Maar er is best een flinke groep die niks geeft om online, en gewoon de single player versie wil spelen. Offline, zonder cloud troep. Ik heb in GTA het online gedeelte ook nog nooit eens opgestart, terwijl ik de single player helemaal uitgespeeld heb, inclusief al die hidden items verzamelen. In dit spel wordt gewoon je single player gesloopt als ze de servers uit zetten. Dat is best kwalijk en iets dat je in de tijd van de PS3 nooit tegen kwam. Disc erin en gaan. Ieder spel stond volledig op de disc en had geen 50Gb download nodig om uberhaupt te kunnen starten. Tegenwoordig is alles verpest met online afhankelijkheden. Nou koop ik uberhaupt die saaie sportspellen niet, maar als ik dat wel deed zou dit voor mij een reden zijn om helemaal met NBA te stoppen.
Exact dit. Het is gewoon belachelijk dat sommige games tegenwoordig ook voor singleplayer een permanente internetverbinding nodig hebben.
Ik grijp ook meer en meer terug naar retro consoles en retro pc gaming omdat je daar dat gedoe allemaal niet hebt. Gewoon opstarten en spelen zonder gedoe.
Het gaat niet alleen om de twee jaar, maar ook om de twee maanden. Stel je weet van niks af, en koopt eind deze maand deze game, om vervolgens op 1 januari te zien dat je game waardeloos is geworden. Dat is toch te grof voor woorden...
En nu kan je er nog 2 maanden gebruik van maken, dit soort games eindigen straks (hopelijk?) in de budgetbak bij winkels, je denkt voor weinig een leuk spelletje te kopen komt thuis en dan is het waardeloos. Of krijgen winkels een signaal om dit soort games uit de schappen te halen en te schredden?
Het gaat niet alleen om de twee jaar, maar ook om de twee maanden. Stel je weet van niks af, en koopt eind deze maand deze game, om vervolgens op 1 januari te zien dat je game waardeloos is geworden. Dat is toch te grof voor woorden...
Dat staat gewoon op de Steam-pagina (en niet eens in kleine lettertjes):
Vanaf 30/10/2026 is dit product niet meer verkrijgbaar.

OPMERKING: Alle multiplayerservers van NBA 2K25 worden uitgeschakeld op 31/12/2026. Daarna werken alle spelonderdelen waarvoor onlineservers nodig zijn niet meer.
Ik vind 2 jaar ook te kort en het killen van singleplayer-onderdelen ook not done, maar als je nu nog dit spel koopt (voor de volle €70-€100) zonder dit te lezen, dan heb je het ook wel aan jezelf te danken.
Die opmerking is een fijne toevoeging, maar ik vind hem wel misleidend, want hij impliceert dat alleen de multiplayerkant van de game wordt geraakt door het uitschakelen van de online servers. Als ik hem wil kopen voor de singleplayerfunctie (bijvoorbeeld voor mijn kind), word ik alsnog teleurgesteld als blijkt dat ook een deel van de singleplayermodus niet (volledig) functioneert.
Ik vind het vooral verwonderlijk dat ze dat spel nog durven verkopen voor €70+ terwijl ze weten dat het over 3 maanden POEF doet... Als ze er een tientje voor vragen is dat al te veel.
Leuk he, downloadstores. De disc kun je waarschijnlijk ergens voor een paar euro vinden.
Maar, wie koopt er de '25 versie wanneer '26 al uit is en '27 er aan komt? Niemand wil die oude versies van sportgames nog hebben. Dit is ook overduidelijk te zien in de kringloop, waar FIFA's altijd blijven liggen totdat de kringloop ze eindelijk eens weggooit.
Niet meer kopen dus, twee jaar is wel extreem kort.
En het dan pas uit de handel halen per 31 oktober. Dus een ondersteuning voor die personen van 2 maanden, schandelijk.

En dan ook nog een dee l van de singleplayer-modus stuk maken. 🤦‍♂️
De basketbalgame gaat op 30 oktober uit de verkoop en de servers stoppen met werken op 1 januari 2027, meldt IGN.
Blijft ronduit schandalig, games waarvan singleplayermodi onspeelbaar worden als er ergens een server uitgezet wordt...
Lekker boycotten, ongehoord toch.

Ik snap best dat je na bijvoorbeeld na 10 jaar de servers uit zet, maar 2 jaar..

Of maak in dit geval iig een patch waardoor je lokaal die currency kan beheren en toch die game modes kan blijven spelen.
Je kunt er natuurlijk iets van vinden dat de servers na 2 jaar offline worden gehaald. Persoonlijk vind ik 2 jaar wel erg kort, zeker omdat het spel nog gewoon verkocht wordt tot 30 oktober en daarna pas uit de handel gaat.

Wat ik vooral kwalijk vind en totaal niet begrijp, is dat hierdoor zelfs verschillende singleplayermodi onspeelbaar worden. Straks blijft dus maar ongeveer 1/3 van de game speelbaar, terwijl de rest 'offline' is omdat ze na 2 jaar de servers eruit halen.
Ik had hem gisteren al getipt. Echt bizar dat de singleplayer componenten gewoon stoppen. Daar gaat het grootste deel van het spel.

Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn