Acer-ceo: pc-prijzen pieken halverwege 2027, maar dalen daarna

De prijzen van pc's blijven aan het begin van 2027 stijgen en bereiken halverwege dat jaar een piek. In de tweede helft van 2027 dalen ze mogelijk weer wat door betere beschikbaarheid van componenten. Dat verwacht Acer-ceo Jason Chen.

Chen verwacht dat de pc-prijzen in het vierde kwartaal van 2026 met vijf tot twintig procent stijgen, schrijft Videocardz. Hoe hoog de stijging precies wordt, hangt af van de configuratie van de pc. Bij systemen met meer geheugen of ssd-opslag stijgen de prijzen mogelijk harder, zegt de ceo.

Volgens Chen gloort er dus hoop. "Mogelijk verandert er halverwege volgend jaar wat", zegt hij over de pc-prijzen. Volgens hem neemt op dit moment de beschikbaarheid van afzonderlijke componenten toe. Zo is er geen groot tekort meer aan DDR4- en DDR5-geheugen. Ook de toelevering van cpu's neemt toe, al zijn de prijzen daarvan de afgelopen tijd gestegen.

De hoop is dat de prijzen gaan dalen nu de beschikbaarheid van componenten toeneemt. Acer verwacht dan ook dat de kosten voor geheugen in 2027 dalen door toegenomen productiecapaciteit. Die prijsdalingen moeten dan nog wel doorwerken in de rest van de productieketen, wat volgens Chen enkele maanden kan duren. Daarom verwacht hij dat de prijzen van kant-en-klare pc's halverwege 2027 pieken en daarna mogelijk dalen.

Acer Orion 3000 PO3-665_H810 Gaming-PC
De Acer Predator Orion 3000-gaming-pc. Bron: Acer

Door Eveline Meijer

Nieuwsredacteur

21-09-2026 • 09:50

141

Submitter: nzall

Reacties (141)

Sorteer op:

Weergave:

Erg jammer, dan moet ik mijn huidige GTX 1070 upgrade en I9 9900K upgrade nog maar even uitstellen...
Die 9900K is wat ouder (heb er hier nog een in de kast liggen) maar zal in de praktijk alle moderne games op 60fps draaien als je niet altijd voor high/ultra settings en RT gaat.

Ik zou in deze situatie kijken naar een 2e hands gpu, rond rtx 40 niveau. Er zit dan echt nog wel 2 jaar leven in zo'n systeem. Al helemaal omdat devs ook moeten optimaliseren voor de Steam Machine
2 jaar? nee joh, echt veel en veel langer. Ik heb een 3090 dat nog exact hetzelfde draait als bij aanschaf in 2021. Deze gaat nog wel 5 jaar mee, minimaal. Draait alles dikke prima op 1440P. Een 4080 zal echt nog wel veel langer meegaan. Tenzij alles op 4K 100+ fps moet draaien. Maar als je daarvoor wil betalen (dus incl. DDR5) is het een (over)prijzige hobby.
Het grootste gevaar is als een kaart overlijdt, gebeurd tegenwoordig niet heel vaak meer, maar is wel mogelijk. Ik heb op dit moment RAM in mijn pc zitten die me 1x in de maand een bluescreen geeft, maar dat geeft me nog niet genoeg reden om deze te vervangen voor de huidige prijzen.
Je zou met Memtest86+ kunnen kijken welk gedeelte van je RAM problematisch is en dit kleine gedeelte van het geheugen vervolgens blacklisten met BadRAM op Linux of badmemorylist op Windows.
Het zou overigens ook kunnen dat memory controller van de CPU het ram niet (meer) leuk vindt en dat als je het op bijv. 3000 mt/s ipv 3600 zet, dat ie het dan ineens wel 24/7 vol houdt.
Hangt een beetje van je RAM af, maar Corsair geeft al 10 jaar garantie, dus grote kans dat jij dit ook nog hebt. Krijg je gewoon een nieuwe.
Luckkyyyy, kan je lekker gratis qwen draaien
De meeste settings hebben juist vrij weinig invloed op CPU load dus afhankelijk van je GPU kun je die eventueel juist omhoog zetten en nauwelijks inleveren op performance.
Ja met de GTX 1070 staat alles al op laag en ziet het er nogsteeds niet uit...
9900K, hyperthreading uitzetten en wat hoger overklokken. Dan wordt de CPU zeker sneller voor gamen.
Herkenbaar, ik had een 2060 in dat systeem zitten, ongeveer gelijk qua performance, en dat was geen feest. Ik heb toen een upgrade gedaan naar een 9060xt 16gb en dat maakte een wereld van verschil. Helaas zijn die kaarten behoorlijk duur geworden.
Hij kan al upgraden naar een RTX3070 of RTX2080. Die zijn redelijk goed te betalen tweedehands en dat is een heel stuk sneller dan een GTX1070
Ik speel vooral veel Microsoft Flight Simulator 2024, dat vind mijn CPU en GPU nu echt niet leuk.
2e hands kaart zou nog wel kunnen inderdaad.
Toevallig heb ik dit weekend mijn videokaart geupgrade naar een 2e hands RTX3060 voor € 200, maar goed, ik kwam van een GTX 660 Ti uit 20212, was dus wel echt nodig. Maar ik heb het er gewoon niet voor over om € 1200 (of nog veel meer) voor een videokaart neer te leggen.
Nu wachten tot DDR5 weer betaalbaar gaat worden. Had vorig jaar rond deze tijd al zitten kijken voor een upgrade naar DDR5 en was toen €450 kwijt voor 64GB DDR.
Maar te lang gewacht toen. Nu heb je 16GB voor € 450...ja dag!
Mijn i7-7700k en 2070 van EVGA houden het anders nog hartstikke goed uit. Cyberpunk 2077 gewoon op 100+ FPS. Wel medium/lagere graphics, maar toch op 1440p. Die i9-9900k houd het echt nog wel een tijd vol. Gooi er, wat je ook zegt, een RTX 40 serie of een Radeon 7000 en je zit goed voor een jaar of 6 of 7
Ach joh m'n i5-6600k draait ook nog steeds prima hoor :p
Ha, mijn Intel Core i5 6500 doet het ook nog altijd prima en mijn GTX960 klaagt ook nooit.
Hier nog een Intel Core 2 Q6600 in combinatie met een GTX960. Gaat nog prima :)
Het zal er vanaf hangen wat je ermee uitspookt. Mijn GTX970 heb ik toch echt op pensioen moeten sturen wegens niet meer sterk genoeg.

Er zal vast ook nog ergens iemand zijn die zijn 80386 nog gebruikt voor de originele Prince of Persia en daar content mee zijn :p.
Ja, ik baal er ook van dat de prijzen gaan zakken EN dat ik daarop MOET wachten. :+
Ik denk dat je beter een goed geprijsde 2ehands kunt kopen of ergens een mazzeltje moet treffen.. nevernooit dat ik dit geld voor een setje RAM en opslag ga betalen.
9900K, nice! wat een beest was dat. Na een goed getimede upgrade naar een 9800X3d en DDR5 in 2024 denk ik dat deze combo voorlopig (of ook echt de laatste) mijn nieuwe 9900K zal zijn.
Dat was zeker een strakke timing. Ik wilde toen ook upgraden maar toen extende Microsoft z'n support voor w10 en dacht ik zuinig/verstandig te zijn :)
Qua verhouding zou je je CPU nog kunnen behouden maar je GPU is in deze een 'bottleneck' (afhankelijk welke games je speelt en zware progs gebruikt).

Wellicht dat je kan kijken naar oa een 6900xt of 9070 2dehands.
Ik speel vooral veel msfs 2024, een GPU met veel VRAM is daarvoor nodig
Ook werkgeheugen zo te lezen (32gb recommended, 64gb ideal).
De genoemde 6900xt of 9070 hebben allebei een dikke 16gb aan boord. :)
Welke zou je dan adviseren als ik vragen mag?


Werkgeheugen heb ik 64GB DDR4 ervan in zitten
De 9070. Al moet je denk ik wel meer gaan zoeken. Anders heb je ook een 9060 XT met 16GB als een 9070/6900xt te duur wordt of geen van kan vinden.
Maar pieken halverwege 27 (nog bijna een jaar aan stijging) betekent dat de daling best lang en stevig moet doorzetten voordat het goedkoper wordt dan dat het NU is.
Kan je nu al voorspellen dat de componenten niet meer het prijspunt bereiken voor de AI craze. Dat is altijd nog zo geweest na een hevige stijging. Na Corona zijn de prijzen ook niet meer gezakt.

[Reactie gewijzigd door Tourmaline op 21 september 2026 10:03]

Als je iets optimistischer kijkt, denk ik wel dat de prijzen weer het oude normaal bereiken. Electronica volgt eigenlijk al sinds het begin der tijden een neerwaartse trend rondom prijzen. DDR4 was voor de huidige gekte erg goedkoop. DDR5 zat net op een positie waarin het interessant werd om voor DDR5 te gaan. Met de komst van DDR6 zal DDR5 ook in prijs gaan dalen.

Het tegengestelde zie je op de beurs, dat na elke crash de S&P 500 toch weer hersteld en groter wordt.

Het is even een rot tijd om een upgrade te doen of een nieuw systeem te kopen, maar ik blijf hopen dat het goed komt. Uiteindelijk.
Nu DDR6 eraan komt? je bedoelt 2028 of zelfs 2029. Dat is niet bijna, dat is relatief gigantisch ver weg. En het zal (te) duur zijn, en niet interessant t.o.v. DDR5 i.v.m. de prijzen. Én voor gaming onnodig tenzij de optimalisatie een nog grotere duikvlucht neemt. Dan hebben we het over een nieuwe standaard in wat, 2030 of 2031? Als de PC componenten niet al een stille dood zijn gestorven.
Voor velen zal DDR5 de nieuwe lange standaard worden, met snelheden die nu kunnen worden gehaald met RAM heb je nooit meer bottlenecks enige wat er nieuw aan komt, zal grotere en meer slots worden voor de homelabs, waar je al de server varianten voor hebt btw.
Ik zit nog op DDR4 (3600mhz), maar ook al nooit bottlenecks ergens. Ik zie juist de winst niet zo van DDR5 over DDR4. Maar geheugeninvloed op prestaties van een computer zijn altijd wel minimaler geweest. Belangrijkers was genoeg geheugen in de computer te hebben, swappen is wel slecht voor de prestaties.
Ik zit idem op DDR4 3600mhz, upgraden naar AM5 zit er voorlopig nog niet in. Straks met DDR5 6000mhz zit je echt voor heel lang goed, ik zie de consumenten markt niet snel moeten upgraden naar een DDR6.

Als AM5 met DDR4 support er was geweest had ik het wellicht gedaan voor een nieuwe CPU en Mobo.

[Reactie gewijzigd door Jaldea op 21 september 2026 12:55]

En iets realistischer; er is nogal wat verandert in de wereld/markt en dat gaat niet zomaar beter worden de komende jaren naar alle waarschijnlijkheid. De stabiele en goedkope (productie, transport, delving) handelsketen is nog vér weg.
De prijzen zijn na Corona wél gezakt, flink ook, voor de AI crisis kocht je 8GB DDR4 voor een tientje, ram was toen het goedkoopste wat het ooit geweest was, en dit was na corona.
Videokaarten niet hoor. Voor corona kon je een 60 reeks kopen voor 200 euro
welke serie was dit? als er in tussen een nieuwe gen uit komt, is die altijd een slag duurder dan zijn voorganger.
Een 960 was 150-250 euro afhankelijk van het geheugen, want je had toen denk ik 2gb en 4gb. Een 1060 ging toen richting 300 en dat is het minimum gebleven voor een 60 reeks, maar met een 60 reeks kom je niet meer zo ver dezer dagen.
Zelfs voor corona was een 960 al oud, de 20xx generatie was toen uitgekomen, dat deze duurder zijn dan de 10xx serie was vrij duidelijk vanwege de performance increase, the generatie 30xx daarna was een stuk duurder weer maar zover ik van veel mensen hoorde niet veel beter.

Daarbij dat een Xx60 kaart tegenwoordig een xx50 kaart is in vergelijking, een 70 is tegenwoordig al geen mid spec meer maar meer high end in vergelijking tot vroeger, in iedergeval is de prijs hiernaar.

[Reactie gewijzigd door Jaldea op 21 september 2026 13:42]

Ik koop een pc om de 4 jaar en dat is puur zakelijk, prijs maakt me niet zoveel uit. Maar ik koop bewust een 60 reeks omdat ik eigenlijk te weinig game. Maar een 70 reeks is voor mij tegenwoordig de middenmoot. Zeker als je al een 4K scherm hebt. En voor mij hoeft niks op 200fps te draaien. Ik heb een 4070 super gehad (is nu voor mijn zoon) en zelf heb ik een 9070xt en daar zal het nog een hele tijd moeten bij blijven. Maar een 60 reeks ... Is gewoon te duur voor wat je krijgt, ja je kan gamen, maar ik hoeft echt geen 1080p meer hoor. Alles is uiteraard afhankelijk van wat je ervoor wilt uitgeven.
ik snap de 4k hype ook niet zo voor als monitor, op een 27inch scherm of 34 wide, zie je alles perfect, plus afstand van een monitor met 4k vind ik gewoon niet fijn ofzo.

2K, 27" is de sweetspot. Plus dat het niet direct veel krachtigere GPU voor nodig hebt.

Op een TV is 4k een ander verhaal vanwege de afstand.
Ik heb een 27inch als 2de scherm voor netflix/disney etc te streamen terwijl ik werk. Hoofdscherm is 4k. Heb een eigen saas app, dus wil wel even zien hoe het eruit ziet op 4k en dergelijke. Dus vandaar dat 4k scherm.
De ene "60" is de andere niet. Sterker nog, een 5060 is beter en goedkoper dan een 1080 destijds.

Ook bij DDR moet je daarop letten. Niet elke GB is even snel.
Vreemd argument, een 4 serie nieuwere chip gaat vaak sneller zijn dan de oude chip. het gaat erom dat de 60 klasse kaarten voorheen relatief gezien veel goedkoper waren dan nu. Dat is de vergelijking die hier wordt gemaakt. niet op rauwe performance.

Anders kan ik het ook wel: tja, de ene auto is de andere niet! een moderne skoda elroq is goedkoper en komt verder dan de allereerste tesla model S destijds.
Tsja een 5060 komt dan ook na de 2, 3, 4 reeks ... Het zou triestig zijn moest zijn moest het niet beter zijn (of gelijkaardig) dan een kaart van 3 reeksen terug. Langs de andere kant vroeger kon je met een topmodel x aantal jaren/generaties doen, dat is nog altijd hetzelfde. Maar na 4 iteraties mag je wel verwachten dat je "oude" kaart "end of life" is. Althans dat is mijn mening. Dat een 60 reeks nu goedkoper is dan een 80 reeks van 3-4 generaties terug kan best zijn, maar je moet naar de prijs op het moment zelf kijken. Maar een 1080 was toen iets van een 6-700 euro als het mij goed voorstaat
Gelukkig kunnen wij gamers altijd nog terecht bij AMD, daar vallen de gpu prijzen nog enigzins mee, al zijn die de laatste maanden ook aan het stijgen.
ook dat is dan weer vraag en aanbod, aanbod van Nvidia laat het niet toe, dan stort de markt zich op een alternatief en het effect daarvan is dan weer een stijgende prijs, de vraag is of het balanceert en de Nvidia prijs zakt, en het antwoord daarop is naar waarschijnlijkheid niet.
Precies, na de mining craze zijn de videokaarten ook niet gezakt in prijs, verre van zelfs. Vroeger kocht je een top kaart voor 600 euro, nu minimaal 1000+ euro. Laat staan die belachelijke 3500+ euro prijzen voor de huidige top kaarten.

[Reactie gewijzigd door Tourmaline op 21 september 2026 15:19]

Precies. Als er nu nog voor 9 maand een stijging volgt ben je pas binnen 18 maand pas op dit prijsniveau. Er vanuit gaande dat alles lineair verloopt wat uiteraard nooit zo is.
Lineair en met dezelfde coefficient... Wat ook niet waarschijnlijk is. Dus eigenlijk weet je gewoon niks :+
En ook nog eens gebaseerd op speculatie van een ceo.
En detail dat het een CEO betreft met dollars in de ogen, of zaten die op zijn bril .....
Ja en het moet weer zo worden als mid 2025 anders is het nog steeds niks.
De RAM prijzen van mid 2025 ga je denk ik niet direct meer zien. Die waren al historisch laag. Mijn verwachting is eerder dat DDR5 rond de 150-200 EUR voor 32 GB zal kosten. Dat is niet spotgoedkoop, maar ook niet de extreme prijzen van nu.
Daarnaast is het waarschijnlijk dat we eind 2027 de releases zien van next-gen PC hardware, iets dat doorgaans een prijsopdrijvend effect heeft, zeker als de meeste consumenten de aanschaf van een nieuwe PC al jaren hebben uitgesteld.
En dan is het nog maar afwachten of het uiteindelijk ook maar IETS in de richting van de oude prijzen terug komt. Kans is dat dit nooit meer hetzelfde zal zijn, we mogen denk ik blij zijn als een setje wat voor AI 150 kostte, straks voor 250-300 te koop zal zijn.

Waarbij die sets nu dus ruim 600-900 kosten.

(edit)
En de vraag of er dan voorraad is.

[Reactie gewijzigd door Jaldea op 21 september 2026 12:36]

Heerlijk als je een glazen bol hebt om de toekomst in te kunnen zien, wil ik ook wel :*)
Tsja, mining, crypto, Covid, tekorten door AI. Stijgende gasprijzen na een invasie in Oost Europa. Het is niet dat die paarhonderdduizend soldaten NIET al een paar maanden aan de grens stonden daar. Even doordenken en wat Googlen en de conclusie 1 + 1 maken. wellicht is een vast contract voor energie handig. Maar goed, Je moet er maar even opkomen.

Wat betreft hardware, mijn tactiek is simpel. Zodra prijzen normaal zijn. Upgraden die PC. Een tijd terug waren de SSD prijzen op het laagste punt ooit....
Zodra prijzen normaal zijn. Upgraden die PC.
Hopen dat China de invasie van Taiwan nog even uitstelt. Want dan zijn de webshops gewoon leeg ipv 2x te duur zoals nu.
De deadline voor China om Taiwan binnen te vallen komt ook dichterbij. Dan gaan de huidige prijzen gewoon X5.

Misschien komt er nieuwe hardware om LLM's super goedkoop te draaien. Dan gaan de prijzen sterk omlaag.
Misschien komt er nieuwe hardware om LLM's super goedkoop te draaien. Dan gaan de prijzen sterk omlaag.
Er komt genoeg hardware/cpu/geheugen voor een habbekrats op de markt als de AI-zeepbel klapt. Er zijn maar een paar bedrijven die echt cashflow overhouden aan dit feest, de rest (+ investeerders) is hun geld straks kwijt.
zou kunnen. Als dat gebeurd kunnen we rare frankenstein consumenten GPU's verwachten met bv HBM geheugen.
Dit is 1 van de websites waar je aardig kunt volgen wie er rooskleurig voor staat, en wie helemaal niet ...

Is AI Profitable Yet?
Oh wow, dus Anthropic en openai doen eigenlijk nauwelijks mee in het AI geweld.
Hoop dat er bij nieuwe hardware ook een hoop oude hardware beschikbaar zal komen.
Benieuwd of (AI) data centra hun oude(re) hardware verkopen of dat alles in de kliko gaat 😊
Ik heb geen idee wat er nu met oude server hardware gebeurd.
Ja, bedrijven hebben hiervoor analisten voor indienst. Zij houden de markt en trends in de gaten, dus zo'n uitspraak is helemaal niet zo gek.
Grote kans dat het inmiddels AInAIlisten zijn, natuurlijk, die de boel bij elkaar lopen te hallucineren 🥲
Het titel is wat stelliger dan de inhoud, het is niks meer dan een verwachting, welliswaar op basis van analisten. Maar het is net als het weer 'voorspellen' dat bestaat eigenlijk ook niet, je hebt gewoon te maken met 'verwachtingen' en dat bestaat dan weer uit 'kansen' dat iets wel/niet daadwerkelijk gebeurd.
Dat vind ik te stellig. Je hebt natuurlijk wel te maken met datacenters die lang van tevoren worden gepland en met de maximale productiecapaciteit van de paar fabrieken die RAM en flash geheugen kunnen maken. Het weer is zo dynamisch dat we vaak niet meer dan 2 weken vooruit kunnen voorspellen en dat is als we geluk hebben. Daar heb je natuurlijk ook constanten zoals de aanvoer van energie vanuit de zon, maar die verdwijnen in het chaotische systeem.
Het lijkt me sterk dat geheugenbakkers de markt gaan 'overspoelen'. Ze kunnen nu zoals oliebazen de kraan en ook de prijzen reguleren.
Vergeet China niet, het zal niet voor het eerst zijn dat China opeens de markt overspoeld.
Ik ben geen expert maar als gebrek aan elektriciteitsaanbod een plafond creëert / gaat creëren voor het aantal datacenters, kan het ook wel eens gaan meevallen..
Mooie complottheorie maar dat is helaas voor die spelers illegaal.
Onderling afspraken maken is illegaal. Vraag en aanbod in de gaten houden en daar op bijsturen is het niet. Dus als ze zien dat de vraag en aanbod overeen beginnen te komen kunnen ze eigen productie gaan afremmen.
Prijzen letterlijk gezamenlijk bepalen is illegaal (hoewel dat de geheugenmakers niet altijd weerhouden heeft in het verleden). Maar prijs wordt altijd gereguleerd door gewone, legale, individuele bedrijfsbeslissingen zoals vergroting van het aanbod of het aanpassen van prijzen, gewoon per concurrent en niet als kartel.

Het overspoelen van een markt gebeurt juist eerder doordat bedrijven niet in elkaars keukens kunnen kijken. Bedrijven in concurrentie kunnen onafhankelijk de keuze maken om flink uit te breiden (meer geheugenfabrieken), zonder van elkaar te zien wat er precies allemaal op stapel staat. Dat kan in totaal zomaar de vraag overstijgen waardoor er tijdelijk veel te veel geheugen is. Zoiets is wel eens voorgekomen, is ongewenst vanuit de aanbodzijde want ze moeten dan overschot "dumpen" tegen lage prijzen (voordeel voor ons), en wordt zo snel mogelijk weer gecorrigeerd naar een midden voor herstel van een voor hen gewenste winstmarge. Zo'n overschot wordt altijd vermeden zo goed als mogelijk is, maar het kan alsnog gebeuren.

Daalt de vraag ook nog eens tijdens zo'n uitbreiding, dan is de kans op een overschot groter. Bijvoorbeeld als de aanbouw van datacentra of het gebruik van AI zou stagneren of dalen. Nog geplande fabrieken (of in aanbouw zijnde) worden dan snel weer geschrapt en de productie vermindert, zodat het later weer op een balans uitkomt. In de tussentijd kan het een heel goede periode zijn voor afnemers om hardware te gaan kopen.

Hoe het in de praktijk zal gaan is afwachten, maar bovenstaande kan zeker voorkomen, in ergere of minder erge mate, en langer of korter.

[Reactie gewijzigd door geert1 op 21 september 2026 14:38]

Dat hadden ze voorheen ook gekund en toch was het een race naar de bodem. Zodra de vraag weer minder is dan het aanbod zakken de prijzen want ze willen allemaal verkopen.

Onderling echt afspraken maken over de prijs is illegaal en word goed op gelet.
Dat hadden ze voorheen ook gekund en toch was het een race naar de bodem. Zodra de vraag weer minder is dan het aanbod zakken de prijzen want ze willen allemaal verkopen.
Zou je denken?

nieuws: Samsung gaat minder geheugenchips maken om prijsdaling te remmen

Het zou mij niks verbazen als ze dit keer gewoon eerder op de rem trappen om de prijzen kunstmatig hoog te houden.
Dat zou kunnen, maar of dat lange termijn gaat lukken? Als een of andere Chinese fabrikant denkt voor 10 euro minder te kunnen verkopen dan kan Samsung niet anders doen dan volgen of anders verkopen ze niets meer. Dan moet er natuurlijk wel een Chinees zijn die kan opschalen, maar dat komt vanzelf.

Gewoon omdat Samsung de prijzen hoog will houden.... OPEC was ook ooit onverwoestbaar als kartel. En tegenwoordig zijn ze bijna hun macht kwijt in vergelijking met wat het was.

Samsung kan het wellicht rekken. Maar uiteindelijk gaat een concurrent er gewoon onder zitten.

En dat artikel is uit 2023 van toen er serieuze overschotten waren.

[Reactie gewijzigd door bzuidgeest op 21 september 2026 22:54]

Lange termijn is altijd koffiedikkijken. Helemaal voor normale consumenten. Tenslotte hebben we bar weinig inzage achter de gesloten deurtjes van allerhande "organen" die vergaande kennis hebben over ontwikkelingen en die de agenda flink bepalen.
Als een of andere Chinese fabrikant denkt voor 10 euro minder te kunnen verkopen dan kan Samsung niet anders doen dan volgen of anders verkopen ze niets meer.
Tenzij een clubje Einsteins in de EU/USA natuurlijk een nieuwe heffing verzint (of de bestaande verhoogt) om de toenemende stroom aan "elektronicatroep uit China" in te perken, ofzo ... Dan schiet de "westerse" consument er sowieso weer niks mee op.

En natuurlijk geldt het principe van winstmaximalisatie ook voor de chinese producenten. Die hebben het voorbeeld wel gezien en gaan ongetwijfeld geen gigantische overschotten laten ontstaan voor de externe markt waardoor ze zichzelf alsnog in de vingers snijden.
Gewoon omdat Samsung de prijzen hoog will houden.... OPEC was ook ooit onverwoestbaar als kartel.
Ach ... nu hebben we het staatskartel die olie- en gasgerelateerde prijzen kunstmatig belachelijk hoog houden. Ik durf inmiddels wel te gokken dat de gewone consument beter af was met het OPEC-kartel ... ;)

En het kartel is altijd groter dan je denkt dus of die poppenkast er echt toe doet ... Voorlopig tikt de consument, keer op keer, een nieuwe hoofdprijs af. Zelfs als de olieprijzen dalen ...
En dat artikel is uit 2023 van toen er serieuze overschotten waren.
Het is de vraag waarom dat precies heeft kunnen gebeuren. Uiteraard zaten de fabrikanten vast aan contracten enzo maar de "glazenbolkijkers" hebben toen wellicht toch iets te comfortabel liggen tukken. Ik verwacht dat ze nu wel wat wakkerder zullen zijn om een herhaling te voorkomen.

Echt normale prijzen verwacht ik niet meer terug te zien, in ieder geval. Het zal wel hetzelfde verschijnsel worden als met videokaarten. Vier stappen naar voren en twee terug. Maar netto is het "nieuwe normaal" nog steeds twee stappen naar voren en gewoon waardeloos duur ...
Troep uit China? Dat word en beetje ongeloofwaardig. Op tal van gebieden lopen ze ondertussen gewoon voor. CATL is een gigant op batterijen en ook op EV gebied doen ze het goed. Op LLM gebied laten ze ook fantastisch spul zien. Zeker als je stelt dat ze het zonder high end spullen moeten doen.

Ze hebben chip maak technieken verzonnen voor meerlaags 3d chip design waardoor ze high end chips kunnen gaan maken zonder bijzondere spullen van ASML.

De Chinezen zijn alles behalve dom

Een hun autos zijn nog steeds goedkoper en beter met tarieven. En tarieven kunnen we maar zo ver mee komen, want als China de kraan van materialen en half fabrikaten en kant en klare spullen dicht doen ligt alles hier op zijn gat. Kunnen we niets meer produceren, zelfs heb auto, want de chips, andere onderdelen en grondstoffen komen uit China.
Troep uit China?
Dat is niet mijn opvatting maar nog steeds een tamelijk hardnekkige algemene opvatting. Daarom zette ik het ook tussen aanhalingstekens.

En het is tevens een kleine knipoog naar een eerdere discussie tussen ons over "tante Truus" en haar "troep" in het kader van de invoering van die hele heffing en het zogenaamd beschermen van milieu, concurrentie, douane, etc.

De essentie is natuurlijk dat de EU net zo makkelijk weer zo'n "excuus" kan misbruiken om de invoer van die "goedkope chinese troep" via extra heffingen zodaning duurder te maken dat de gewone consument er weer helemaal niks mee opschiet. Bedrijven als Samsung hebben dan dus helemaal geen prikkel om hun prijzen te verlagen voor onze markt.

En los daarvan zullen fabrikanten van de relevante PC-onderdelen (of complete systemen) die kostenbesparing waarschijnlijk eerder meepakken als extra winst dan de prijzen te verlagen.
Een hun autos zijn nog steeds goedkoper en beter met tarieven. En tarieven kunnen we maar zo ver mee komen, want als China de kraan van materialen en half fabrikaten en kant en klare spullen dicht doen ligt alles hier op zijn gat. Kunnen we niets meer produceren, zelfs heb auto, want de chips, andere onderdelen en grondstoffen komen uit China.
1) Tja ... toen ik dat zei in andere discussies m.b.t. tot die hele energietransitie (en het zogenaamd daardoor "onafhankelijk" worden van anderen voor onze energie), werd ik voor gek verklaard ...

Maar ik ben blij dat je inmiddels ook inziet dat die vermeende "onafhankelijkheid" dus een totale farce is. :)

2) De EU en de Staat hebben al lang bewezen "stiekem" gewoon schijt te hebben aan het volk en lokale markt/productie.

De tarieven van gas waren tenslotte ook een heel stuk gunstiger voordat de EU zo "briljant" was om sancties aan Rusland op te leggen en onze eigen Staat zo bijdehand was om ook gelijk maar onze eigen gasvelden vrijwel volledig dicht te storten.

Ze wisten maar al te goed dat we voorlopig nog steeds volop afhankelijk van gas zijn maar we "mogen" het nu, dankzij die Einsteins, tegen de hoofdprijs kopen van onze gasleidingopblazende Amerikaans-Israëlische "vriendjes" ...

Als ze de opdracht krijgen van hun eigenaren dan gooien ze zonder pardon gewoon hun eigen (of beter gezegd: -onze-) ruiten in ...
Ik kan mij niet elke discussie herinneren, soms ben ik blij als ik gisteren nog weet.

Op dit moment is elke claim van onafhankelijkheid onwaar of onrealistisch. Ik denk wel dat we met veel werk weer meer onafhankelijk kunnen worden. Maar de meeste mensen hebben geen idee wat daar voor nodig is.

De energie transitie maakt ons overigens wel degelijk minder onafhankelijk. We kunnen hier als het moet een zonnepaneel produceren. Maar dat is niet de onafhankelijk die de meeste in die context bedoelen. De energie transitie naar zon en wind, maakt ons minder afhankelijk van olie, gas en kolen. De olie toelevering kan gestopt worden door de leverancier, maar een zonnepaneel dat hier ligt, blijft leveren, of china nou hoog of laag springt. Dus in die zin maakt de energie transitie ons onafhankelijk.
Op dit moment is elke claim van onafhankelijkheid onwaar of onrealistisch. Ik denk wel dat we met veel werk weer meer onafhankelijk kunnen worden. Maar de meeste mensen hebben geen idee wat daar voor nodig is.
Dat kan alleen als we een zooitje landen gaan veroveren waar alle benodigde grondstoffen zitten. We hebben in NL helemaal niks aan grondstoffen. Ja ... gas en steenkolen ...

Op "EU niveau" is er natuurlijk meer maar zelfs als je dat als "onafhankelijk" zou beschouwen dan is het nog bij lange na niet voldoende en missen we tevens nog steeds een gigantische bak aan andere kritieke grondstoffen.
We kunnen hier als het moet een zonnepaneel produceren.
Nou ... dat valt nog behoorlijk te bezien: We kunnen hier vast wel een tijdje zand scheppen voor het silicium en glas maar daar houdt het dan ook wel mee op. Zie de rest hieronder.
De olie toelevering kan gestopt worden door de leverancier
Olie is niet alleen een grondstof voor brandstof. Het is de hele basis voor de meest uiteenlopende dingen die we als "gegeven" beschouwen.

Meststoffen, plastics, smeermiddelen, medicijnen, asfalt, banden, tandpasta, verf, reinigingsmiddelen, wasmiddelen, shampoo, cosmetica, en ga zo maar door. Vrijwel alle secundaire grond-/hulpstoffen voor de chemische industrie worden -ook- gewonnen uit aardolie.

Je kan een hoop dingen wellicht als "misbaar" beschouwen maar geen olie en we zijn gewoon helemaal klaar met onze "moderne wereld". Dan kunnen we weer "kumbaya" gaan zingen bij een vervuilend kampvuurtje ... tot het hele cirkeltje onherroepelijk weer opnieuw begint.
maar een zonnepaneel dat hier ligt, blijft leveren
Tenzij het bewolkt is ... en tot dat ding versleten of kapot is.

De schaal waarop je dat moet hebben liggen om aan de vraag te voldoen is sowieso al ongekend en het zal toch allemaal ook steeds vervangen moeten worden.

En dan zijn er nog tamelijk belangrijke andere factoren die die "onafhankelijkheid" alsnog compleet om zeep helpen:

1) Behuizingen en montage (metalen, plastics)
2) Transport van de energie (metalen, plastics)
3) Opslag van de opgewekte energie (zeldzame metalen, metalen, plastics)
4) Alle apparaten zelf om die elektriciteit ook daadwerkelijk te gebruiken (metalen, plastics)
5) Elektronica om de boel te sturen (zeldzame metalen, metalen, plastics)

Letterlijk de hele keten van die "verduurzaming" bestaat uit totale afhankelijkheid.

Het is op zich uiteraard geen slecht idee om vervuiling te verminderen maar alleen maar met oogkleppen op focussen op die "transitie" en uitfaseren van olie is dus objectief gezien gewoon onmogelijke waanzin.
Dan ga ik nog even een paar jaar door met mijn Mac M1 :D Ik ben benieuwd of ik voor het eerst de 8 jaar ga halen met een laptop. Zit nu al op 6 jaar!
Als je niet gamet dan kunnen oude pc's en laptop nog goed meekomen. Alleen de nieuwste games vragen steeds meer van je hardware.
Dat vind ik de afgelopen jaren echt meevallen. Als je op hoge resoluties speelt,weet ik het niet. Maar op 1080 valt het echt mee.
game boeren weten dat ook en zullen hopelijk wat efficiënter gaan programmeren.

AI kan daar zeker bij helpen. In merk het bij onze eigen workload voor mix CPU/GPU's. Claude wist al 20% van de runtime en 30% van het geheugen gebruik af te snoepen van een pipeline aan programma's, door optimalisaties aan de code. Eén daarvan was een geheugen vretende tool in java om te zetten naar Rust. Sneller en efficiënter en tegelijkertijd een mooie incentive om eens goed naar Rust te kijken. (wilde ik al een tijdje, maar je kent het wel, geen tijd, geen ruimte, druk om iets NU af te maken etc....)
je moest eens weten.......boeren zijn al lang geen 'domme boeren' meer. De gemiddelde boer heeft een complete controle kamer om alles in de gaten te houden. (nog nooit een agro drone gezien? Ook in NL.)

maar 'uiteraard' snapte je precies wat ik bedoelde met 'gameboeren'
Sarcasme is een onbekend woord?

Of had hij game producenten moeten zeggen?

Hardware daling op 2025 niveau? Hoop het maar denk toch dat het een natte droom zal blijven voorlopig
Grapjes een onbekend woord? Ook al zijn het flauwe ;).
Als de software eens echt geoptimaliseerd wordt, wat misschien wel gaat gebeuren als er pc's met 8 GB in de winkel liggen, kun je nog jaren door met oudere hardware.
8 jaar nog niet gehaald? Ik had tot voor kort bruikbare laptops die het dubbele haalden. Draaiden nog prima windows 10 of Linux.

Ik vond het nog zonde om ze weg te doen, maat op een geven moment liggen ze alleen maar te verstoffen. En hoeveel heb je er nodig? Op werk worden er regelmatig afgeschreven dus ik heb veel jongere ook. Maar de jongste is drie jaar oud. Prima machine.
Ik ben benieuwd hoeveel PC hardware webshops dit zullen overleven, kan me voorstellen dat de hardware verkoop aan de consumenten kant redelijk hard omlaag is gegaan.
Die gaan pas failliet als de prijzen dalen en hun dure stock aan lagere prijzen verkocht moet worden. Kijk maar naar de fietsfabrikanten en verdelers. Daarvan zij de meeste faillissementen na Corona gekomen toen de markt overspoeld werd omdat iedereen productie en bestellingen had opgevoerd.
Aan de andere kant hebben ze wel extra winst gemaakt toen de prijzen stijgden terwijl ze nog goedkope voorraad hadden. Meestal heft elkaar dat op. Het ligt eraan wat ze met die extra winst in de tussentijd hebben gedaan, als dat op is wordt het inderdaad een lastige situatie als de prijzen weer gaan dalen.
Volgens mij wordt op het moment ook gewoon al super weinig gaming gpu's verkocht door de hoge prijs.
Dat vraag ik mij dus af; mensen zijn denk ik toch bereid om te kopen. Misschien dan geen 5090; compromis is een 5080 of 5070ti. Er zijn echt wel consumenten die het nu uitstellen, maar die markt is relatief klein. Zakelijk gezien gaat het gewoon door, je leest ook hier op Tweakers van de ZZP'ers in de ontwerp- of AI business dat ze de RTX 5090 "toch maar gewoon gekocht hebben en zakelijk afschrijven" omdat het nog altijd geld oplevert/terugverdiend wordt. Ik koop ook gewoon laptops als we ze nodig hebben, ik kan niet wachten. Medewerkers hebben iets beters nodig. De HP Probook die we veel kopen is ook geen 800 euro meer, maar 1200+. Zelfde specs... maar we kopen het toch. Over 60 maanden is het allemaal te overzien en voel je het niet zo.
De 5090 is dan ook echt wel een kaart die vooral gekocht wordt om geld mee te verdienen, omdat hij in vergelijking met de "echte" AI kaarten nog tamelijk goed betaalbaar is (ja, zelfs aan meer dan 5000 EUR) en ook wel deftige AI kan doen, en ook deftige niet-AI taken die CUDA gebruiken.
Je moet wel een bepaalde omloopsnelheid hebben. En als iedereen alleen maar vervangt als het echt stuk is, kan het hard gaan.
Ik kijk zo hard uit naar de moment dat die AI bubbel barst en de prijzen normaler worden.
Misschien worden de prijzen iets normaler als de Chinezen de markt gaan/kunnen "overspoelen" met alles wat met RAM te maken heeft.
Ik geloof hier niet in. Componenten zullen in prijs zakken omdat de productie omhoog gaat. Veel consumenten stellen investeringen uit ivm de hoge kostprijs van hardware op dit moment. Dus zodra de prijs zakt zal de vraag nog een flinke tijd aanhouden.

Tuurlijk zullen er een aantal bedrijven gaan omvallen, dit is juist voor grote spelers een kans voor overnames waardoor en nog grotere monopolies zullen onstaan. Zoveel mensen om mij heen hebben AI nog niet ontdekt of doen er nog niks mee. Bedrijven beginnen langzaam ook onderzoeken te doen hoe ze veilig AI kunnen inzetten. Naar mijn idee zitten er nog maar in het begin.
Dat gaat nooit gebeuren, hooguit stabiliseren. Maar AI is een blijvertje.
Een barstende bubbel betekent niet dat het volledig verdwijnt, alleen dat de absurde overwaardering en investeringen snel omlaag komen.
Ik vrees inderdaad hetzelfde. Dan blijf ik gewoon langer voortdoen met hetgeen ik heb en hoop ik dat genoeg mensen eens 2x nadenken eer ze zulke prijzen betalen.
De enorme hoeveelheden geld die ze in elkaar aan het investeren zijn komt niet meer terug. Er gaat wel degelijk een flinke rectificatie komen, met alle gevolgen van dien.
AI gaat idd niet meer weg.
Er is een moment dat ze winst moeten gaan maken, en dan kunnen ze het niet meer veroorloven om 80% van de geheugenmarkt op te kopen.
Zelfs als die bubbel barst dan zullen de leveranciers en verkopers zo verslaafd zijn aan hun omzet dat het nog lang zal duren voordat alles weer een beetje in verhouding komt te staan.
Vermoedelijk, dan wordt er een nieuw evenwicht gezocht en in theorie zou vraag/aanbod terug moeten werken.

Ik kan het maar hopen, want we verarmen waar we bijstaan.
Precies- verslaafd aan omzet. En omzet is volume x prijs. Gaat de prijs omlaag dan moet het volume omhoog, maar dat kan door de inhaalvraag.
Ze gebruiken geen geheugen zoals in de machines die consumenten en bedrijfsleven typisch kennen. Alle geheugen fabrikanten zijn aan het retoolen gegaan voor de ai markt en die modules kunnen wij niet gebruiken. Dus zelfs als de bubbel klapt duurt het nog wel even voor jij betere prijzen ziet. En zelfs als de bubbel klapt, net als met de internet bubbel, verdwijnt ai niet, net zo min als het internet verdween.

De kennis en producten gaan gewoon naar de schuldeiser die ze blijft inzetten om geld te verdienen zonder de schulden last van het bankroet bedrijf. LLM gaat niet meer weg, Ai gaat niet meer weg. Het is voor veel te veel dingen veel te nuttig. De oververhitting gaat uit de markt in zo een geval. Ontwikkelen zal iets rustiger gaan. Maar dat is dan ook alles.
Hier gaan we weer...

Het is momenteel een bubbel, hoe je het draait of keert. Eens die knapt gaat er ook nog altijd AI zijn en blijven, maar niet meer met de obscene bedragen die nu over en weer gesmeten worden, want die zijn niet houdbaar op lange termijn. Zoals ook nu het internet, wat genormaliseerd is qua kosten en opbrengsten.

Genoeg bedrijven die er in 1997 waren en nu niet meer.
Dus? Het heeft flink wat geld gekost toen. Een bubbel wil niet zeggen dat iets verdwijnt na knappen er van. Alleen dat er flinke economische gevolgen zitten aan de "pop".

[Reactie gewijzigd door nullbyte op 21 september 2026 10:42]

Spoorwegen waren ook een bubbel, maar bestaan nog steeds. Wel met veel aanpassingen.
Dat was ook gewoon een bubbel. Blijft toch een hardnekkig sprookje hier dat een bubbel betekent dat iets na het klappen volledig verdwijnt. Het betekent enkel dat de waarde uit/buiten proportie is (geweest)...

Toch wel apart dat je een daadwerkelijke bubbel gaat gebruiken als argument dat er nu geen bubbel is :+

Anyway, de tijd zal het leren of het een bubbel is dat weten we pas achteraf!

[Reactie gewijzigd door watercoolertje op 21 september 2026 10:48]

Ja, dead internet theory blijkt te kloppen.
Net voor mijn vrouw een ASUS Vivobook Pro 16X via marktplaats gekocht. Zoals het nu gaat zal ik tzt voor mezelf ook tweedehands mijn laptop maar vervangen...
Dalen... maar dalen naar de oude prijzen gaan ze nooit meer, blijft vast 50% er boven vanaf nu.
Ik hoop wel dat de prijzen op zn minst dalen tot wat ik voor m'n eerste SIMMs betaald heb (180€ voor 4 MB) 8)7

Prijzen van RAM dalen al een halve eeuw, met een varkenscyclus.
Ik denk rond de 7.000 BEF (€ 350), maar dat moest besteld worden in Engeland, voor een 512k-uitbreidingskaart voor een Amiga 500.
En als je de inflatie van 1990 in acht neemt moet je die prijs meer dan verdubbelen...
Het was wel makkelijker om de spelletjes te kopiëren, 20 BEF voor een SD-diskette, dan er 2 tot 3.000 BEF voor een 16-bitversie voor de Mega Drive of SNES. Goeie tijden! :)
Toen jij SIMM's kocht hadden we nog guldens ;)
Ik weet wel dat ik ik in mijn nieuwe bult 16 gb ram doe en daarna wel upgrade
Ik neem aan dat iedereen dat overweegt maar de vraag is natuurlijk of het wel opbrengt.

Ook bij AM5 heb je volgens mij liefst 2 sticks dus als je je originele daarna weg kan kan leggen is het misschien voordeliger om meteen voor 32 te gaan, zeker als je al die tussentijd er al van kan genieten
ja maar als het een paar 100 kan schelen?...
Je zou dan al moeten wachten tot die 32GB tot onder de helft gezakt is

Ik kan die Acerman wel geloven dat midden volgend jaar de eerste extra productie online komt zodat het stabiliseert. Maar hoe lang duurt het dan nog tot het tot de helft gezakt is? Met iedereen die nu aankopen uitstelt en zit te popelen?

Pak maar dat je dan 3 jaar met 16GB doet om dan uiteindelijk enkel maar break even te komen

Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn