De echte "crypto cowboys" waar je het over had, willen het helemaal niet omzetten naar andere valuta natuurlijk
Maar inderdaad: die handelsplatforms zijn een major risico, en vallen mede daarom ook onder zware regulering. Dat gaat gepaard met kosten en kleine platforms kunnen dat niet betalen. Het zou mij niks verbazen als ook dat gerelateerd is aan dit faillisement.
Nee, Crypto is zoals gewoonlijk gewoon foetsjie. Je bedrijfsvoering hoort gewoon in je tarieven te zitten.
Een bank doet dat anders. Een deel zit in je tarieven, maar ze mogen je geld ook uitlenen en hier winst op maken. Anders dan vaak gesteld is dat een heel stabiel systeem waarbij regulering de zaak in de hand houdt.
Bij de kredietcrisis ging het met de regulering heel erg mis en konden malafide partijen via bundelen van schuld pakketjes maken die via allerlei manieren op de balans van grotere banken terecht kwamen.
Dat hing keihard mis, maar is het stelsel wel overeind gehouden. De doorsnee burger met een hypotheek bij een grote bank is niet direct blootgesteld aan schade (ja, indirect heeft de hele maatschappij geleden). We kunnen heel wat gaan roepen over geprivatiseerde winsten en genationaliseerde kosten, maar het kernprobleem was het gebrek aan regulering.
Bitcoin platforms zijn in essentie bijna onmogelijk te reguleren omdat je van de nodes (wallets) waar het geld zit per definitie niet weet wie er eigenaar is, wie er toegang toe heeft en wie er recht heeft op welk deel van die wallet. Je kan wel een spreadsheet ernaast draaien van de tegoeden en de eigenaars, maar het is nooit te koppelen aan wat er gebeurd in het platform.
Hou er namelijk rekening mee dat je niet per klant een eigen wallet hebt waar je mee
gokt handelt, maar dat het gepooled wordt om transacties te doen. Anders wordt het voor de beurs erg omslachtig om te handelen. Je kan niet honderduizenden kleine wallets met keys gebruiken om te gaan "beleggen", dat is ondeoenbaar (en je blijft dan zitten met honderduizenden keys en wallets die rondzwerven in je systeem).
Aan de andere kant zie je dat platforms de bezittingen van hun klanten regelmatig verder investeren met alle risico's van dien. In een stijgende markt kan die hefboom je belachelijk veel geld opleveren. In een dalende markt kan je alles maar zo kwijt raken. En dus; als de prijzen van crypto's laag zijn, gaan er ook altijd een paar kleinere clubs failliet. Ook dat kan natuurlijk een reden zijn waarom dit hier is gebeurd.
Dit is in theorie onjuist. Zolang er per wallet gehandelt word kan er alleen fout gaan dat de klant verkeerd gokt en dat zijn pipo-coin van 2 euro naar 2 cent instort. Dat is een geisoleerd vat wat de rest van de exchange niet zou moeten raken.
In de praktijk gebeurt er iets heel anders... een crypto platform gedraagt zich al een bank, poolt alle resources en gaat daar leuke dingen mee doen (gokken, maar ook de bedrijfsvoering mee betalen... of de nieuwe Ferrari van de baas).
De service fees zijn nooit genoeg om de kosten te dekken, waardoor het platform soweiso al gedwongen wordt om te gokken met de tegoeden om de run te kunnen betalen. Maar dat is nog maar de start van het probleem. Je hebt toegang tot een enorme bak geld waar je niet van kan traceren wie de keys bezit (je kan transacties enigszins volgen, maar je weet nooit wie er op dat moment eigenaar is, dus dat digitale spoor gaat heel snel dood)... de verleiding is natuurlijk enorm, immers niemand kan zien wat je uitspookt.
Ook de risk/reward voor dit soort witteboorden criminaliteit is laag, tenzij je de georganiseerde misdaad benadeelt (risico van het vak zal ik maar zeggen). Als je pech hebt moet je voor fraude brommen, maar de bewijslast is lastig en de straffen laag. SBF is wat dat betreft echt een enorme uitzondering. en zelfs dan gaat die niet 25 jaar vol maken en durf ik wel te wedden dat er een paar wallets klaar staan.
Een beter voorbeeld is Mark Karpelets van MT Gox. Die kreeg 2.5 jaar, wat met aftrek van voorarrest nul jaar werd. En dat was in Japan, waar de aanklager altijd wint. Er was gewoon niet te bewijzen dat hij zelf geprogiteerd had, alleen het koken van de boeken werd hem aangerekend.
SBF is dan ook vooral zo hard gestraft omdat het een jury uitspraak was. Wat er werkelijk gebeurd is, is niet duidelijk. Ja, we weten de hoofdlijnen vanuit alle getuigenissen, maar hard bewijs was er niet omdat het allemaal ontraceerbaar is en zodra de spreadsheet waar de verdeling in zit gecompromiteerd is ben je alles kwijt.
(Je ziet dat ik vaak zeg dat de verdeling van de fondsen in een simpele spreadsheet zit... dit is enerzijds lollig bedoeld, maar in de praktijk is het ook elke keer zo knullig en waarom het zo gierend mis gaat).