WK 2026: Scoor de beste elektronica deals met ons advies Scoor jouw winnende opstelling tijdens dit WK

Android 17 krijgt nieuwe emoji's en functie voor rust bij veel schermtijd

Google geeft Android 17 onder meer nieuwe emoji's met een 3d-look en een functie voor ademhalingsoefeningen als gebruikers veel schermtijd hebben gehad. Er komen meer functies aan voor digitaal welzijn, zegt Google.

Dit nieuws in het kort:

  • Android 17 heeft onder meer nieuwe emoji's en functies voor digitaal welzijn
  • Daarnaast kan Ai-assistent Gemini veel meer acties ondernemen
  • Google zegt weinig over wanneer Android 17 precies uitkomt

De functie heet Pause Point en is een aanvulling op de huidige initiatieven zoals het limieten instellen per app. Pause Point zou gebruikers in het moment zelf ertoe willen aanzetten om even adem te halen met oefeningen of wat foto's te bekijken voor ze verdergaan in een app, zegt Google.

Het bedrijf zegt dat er meer functies voor digitaal welzijn aankomen, maar specificeert die niet. De laatste keer dat Google veel aandacht had voor digitaal welzijn was jaren geleden, toen de Time Well Spent-beweging furore maakte. Nu zou de aanleiding kunnen liggen in de rechtszaken tegen verslavende sociale media in de VS. Google noemde dat niet.

Android 17 krijgt ook nieuwe emoji's met meer diepte in het ontwerp. De 3d-look past bij de recente ontwerpfilosofie die afscheid neemt van het platte ontwerp dat in de jaren '10 populair werd. Google heeft duizenden emoji's herontworpen, zo claimt het bedrijf.

Ook komen er App Bubbles, een manier om apps te bedienen door te tikken op kleine bubbels op een scherm. Die gebruikersinterface was er ongeveer vijftien jaar geleden ook al eens, toen onder meer Facebook Messenger daarmee experimenteerde. Hoe dat precies gaat werken, is nog niet helemaal duidelijk.

Splitscreen verbeterd

Daarnaast is splitscreenen van apps verbeterd, is er een nieuwe Contact Picker voor het doorsturen van gegevens over contactpersonen en verbeteringen voor locatietoegang, maar daar ging Google niet op in. Ook wordt het mogelijk om een telefoon als verloren te markeren in Find Hub.

Bovendien is Google gaan samenwerken met Meta om de beelden van de camera in Instagram te verbeteren. Onder meer de nachtmodus en hdr moeten nu beter werken, met als gevolg dat beelden die de Instagram-app maakt beter moeten zijn. Veel gebruikers claimen dat Android op dat gebied jaren achterloopt op iPhones, waar de beelden in de Instagram-app hetzelfde zijn als in de camera-app. Op Android is dat niet het geval.

Toetsenbord Gboard krijgt een update voor de spraakinvoer, waardoor die de spraak niet langer letterlijk weergeeft, maar probeert te analyseren wat de boodschap is. Wie bijvoorbeeld zegt 'haal boter kaas en eieren, o nee, doe maar geen eieren', zou voortaan bij de spraakinvoer zien 'haal boter en kaas'. Het is onbekend of en wanneer die functie, Rambler, in Nederlands werkt. Gebruikers kunnen ook widgets gaan genereren met AI, bijvoorbeeld een aangepaste timer voor een eigen evenement. Dat gebeurt op basis van prompts.

Android 17 12 mei 2026Android 17 12 mei 2026Android 17 12 mei 2026Android 17 12 mei 2026Android 17 12 mei 2026Android 17 12 mei 2026

Meer AI

Los van Android 17 kondigde Google ook meer functies aan voor Gemini. Die kan nu meer taken uitvoeren, zowel in de app als in de browser. Daarbij gaat het onder meer om producten vinden en bestellen. Ook komt er Intelligent Autofill, die formulieren met privégegevens automatisch kan gaan invullen.

Google zei niet wanneer Android 17 uitkomt. Diverse van de AI-functies zijn bovendien in eerste instantie alleen voor Googles eigen Pixel-telefoons en voor Galaxy-toestellen van Samsung.

Door Arnoud Wokke

Redacteur Tweakers

12-05-2026 • 19:00

18

Reacties (18)

Sorteer op:

Weergave:

Ik gebruik al jaren de stock Android browser niet meer, juist vanwege de hoeveelheid tijd die ik verspil aan apps als youtube. Daarom gebruik ik nu minimalist phone wat daar best tegen helpt.

Interessant dat Android zelf nu ook dit soort dingen krijgt, misschien dat ik nu weer terug kan naar de stock Android launcher.
Ik heb recent Switchly geinstalleerd, dat is een open source alternatief voor Brick. Je kan dan profielen instellen (om bijvoorbeeld reddit te blokkeren) en dan moet je met je telefoon een NFC/QR scannen om deze profielen (tijdelijk) uit te schakelen. Best wel een tweakerwaardige oplossing (je moet wel even zelf NFC tags kopen, dus geen dure brick nodig ;) )
Nog meer AI...... Nee dank je. Ik hoop dat ik dat ook kan uitzetten
Het is mij gelukt. Met een Pixel 10 Pro met GrapheneOS 😉

Ik dacht dat ik veel comfort zou moeten inleveren. Maar feitelijk is dat alleen bij NFC betalingen gebleven.
Waarom zou Android achterlopen als de camera in de app van Instagram geen goede foto's geeft vergeleken met de normale camera? Dat ligt aan toch gewoon 100% aan Instagram? Waarom ook niet gewoon een Intent gebruiken zodat je de native camera app hebt?
Het probleem is volgens mij dat bij een iPhone een app intern de camera app van apple gebruikt om de foto te maken.
Elke fabrikant maakt zijn eigen camera app voor android. Maar andere apps maken geen gebruik van alle intelligentie die in deze camera app zit.
Vind ik best positieve update AI kan best nuttig zijn en het zou vast uit te zetten zijn voor de onderdelen die je niet nodig hebt. Weet niet precies wat er met die app bubbels bedoeld wordt maar ik hoop dat het net iets is als die popup/multiwindow vorm van apps op mijn samsung die vind ik best fijn.
Google I/O is over een week.

Best apart dat ze dit soort informatie niet hebben bewaard tot dit evenement.

Hopelijk wel nieuws (preview) omtrent de Pixel 11 serie
Dikke mik. We zijn wel een beetje aan het einde van de innovatie cycle voor telefoon OSsen denk ik.
Ugh ik wil absoluut niet dat mijn smartphone me loopt te betuttelen. Ik gebruik sowieso amper social media.

Maar dit zal ongetwijfeld uit kunnen. De wellbeing functies die er momenteel in zitten verwijder ik zelfs helemaal: Als je de juiste APK uit het systeem verwijdert (via ADB) verdwijnt zelfs het hele instellingenmenu ervoor.
Ik zie dit absoluut niet als betutteling. Je zet het zelf aan of uit per app. Ik heb voor mezelf al schermtijd voor Instagram. 15 minuten per dag. Precies genoeg om even te kijken wat vrienden en familie geplaatst hebben, stories te bekijken en kort wat te scrollen als er wat leuks tussen zit (vaak niet). Helpt voor mij al gigantisch met verslaving en tijdverderf. Maar er zijn dan weer andere apps, zoals Reddit, waar ik vooral op zit om bepaalde communities op te volgen, niet voor de memes. Daar vind ik het jammer om mezelf schermtijd te geven, omdat ik vaak iets leer of iets kan bijdragen aan een discussie. Maar ja, kan soms voorkomen dat ik dat dan ook weer een uur of meer zit te doen op een dag en dan gaat dat ten koste van andere verantwoordelijkheden. Geef me die pause-point functie en dat zet ik direct op de app. Genoeg wrijving om schermtijd te drukken, zonder dat het een harde limiet instelt.
Oké. Ik vind de schermtijdfunctionaliteit juist heel handig en behulpzaam.

Beetje vaag om een instelling te verwijderen die in je factory ROM zit, zo kun je wel apps hebben die crashen vanwege ontbrekende RPC's zonder ook maar een byte aan ruimte te besparen.
rambler lijkt mij een ramp ik wil helemaal niet zulke interpretaties van hetgeen ik zeg

ik hoop dat MS niet hetzelfde gaat doen met swiftkey
Grote kans is dat Android 17 ergens in juni of juli uitkomt
Ga niet eens update... i'm good

Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn