Netbeheerder TenneT hoeft een groot datacenter voorlopig niet aan te sluiten op het stroomnet. Het Australische Goodman eiste een aansluiting, maar heeft daar pas recht op zodra er weer ruimte op het net is, aldus de rechtbank.
Goodman hoopte zijn stroomafsluiting te kunnen afdwingen bij de rechtbank. Het Australische bedrijf vroeg zijn stroomaansluiting in 2021 al aan, blijkt uit rechtbankdocumenten. In 2023 sloot het bedrijf daarvoor een voorlopige overeenkomst met TenneT, waarop het bedrijf aanbetalingen van in totaal zo'n 490.000 euro deed bij de netbeheerder.
TenneT kwam daar later op terug. De beheerder zei tot de afgelopen herfst dat de aansluiting voor Goodman er zou komen. Uit onderzoek bleek echter dat er geen ruimte meer op het stroomnet is, waardoor die voorlopig niet kan worden aangelegd. Het bedrijf werd daarom op de wachtlijst geplaatst.
Goodman stapte daarom naar de rechtbank. Het bedrijf eiste dat TenneT alsnog doorgaat met het aansluittraject van zijn datacenter, met een aansluiting van 70 megawatt. Als TenneT daar niet mee akkoord ging, wilde Goodman vanaf 1 juni een dwangsom van 500.000 euro per dag.
De rechtbank gaf het Australische bedrijf ongelijk, mede omdat er slechts sprake was van een voorlopige overeenkomst tussen TenneT en de datacenterbouwer. Een definitieve overeenkomst is nooit ondertekend. Goodman mocht er daarom als 'professionele partij die op de hoogte is van het huidige energielandschap' niet van uitgaan dat de aansluiting zo snel kon worden aangelegd.
Het datacenter van Goodman moet uiteindelijk gebouwd worden in de regio rond Vijfhuizen, vlakbij Schiphol en Haarlem. Het hoogspanningsstation in dat gebied wordt de komende jaren al flink uitgebreid, maar er zijn zoveel nieuwe aanvragen gedaan dat het alsnog niet genoeg stroom kan leveren. Daarom moest TenneT de aansluitingen van verschillende datacenters voorlopig uitstellen, meldde de NOS eerder al. Daaronder viel ook Goodman.
Update, 19.13 uur - Aanvankelijk stond in het artikel dat Goodman een dwangsom van 10.000 euro per dag eiste. Dat klopt niet; het bedrijf wilde een dwangsom van 500.000 euro per dag.