Terwijl de totale boekenverkoop in Nederland vorig jaar licht daalde, was er een flinke groei voor digitale boeken in tekst en audio. Abonnementsdiensten voor luister- en e-boeken boekten ruim een derde meer omzet. Dat melden de stichting CPNB en de Koninklijke Boekverkopersbond.
De totale verkoop van boeken, fysiek en digitaal, kwam in 2025 uit op 44 miljoen stuks. Dat is 2 miljoen minder dan in 2024, wat volgens de stichting Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek (CPNB) een 'uitzonderlijk goed jaar' was. De omzet uit de boekenverkoop bleef ongeveer gelijk, met 697 miljoen euro, doordat boeken duurder werden, meldt de NOS.
Volgens de CPNB en de Koninklijke Boekverkopersbond is het niet zo dat de digitale platformen voor luister- en e-boeken kannibaliseren op fysieke boekhandels, die het wel moeilijk hebben. De CPNB haalt een eerste voorlopige inschatting van de KB, de nationale bibliotheek, aan waaruit blijkt dat het aantal digitale uitleningen opnieuw toeneemt. In 2025 leenden Nederlanders bijna 6 miljoen e-books en 2,9 miljoen luisterboeken bij de online Bibliotheek. Dat is 5 procent meer dan in 2024.
Nederlandse leescultuur
"Ook commerciële e- en luisterboekabonnementen laten met 36 procent een enorme omzetgroei zien. Al met al geeft dit vertrouwen in de Nederlandse leescultuur", aldus de CPNB. De NOS concludeert dat de digitale boekenplatforms vooral nieuwe lezers bereiken. De boekenbranche is positief over het bereiken van nieuwe doelgroepen, hoewel daar geen harde cijfers voor zijn. De commerciële aanbieders van digitale abonnementsdiensten voor luister- en e-boeken geven namelijk weinig inzage in hun downloadcijfers.
Tweakers biedt Best Buy Guides voor e-readers: voor compacte e-readers en voor e-readers met kleurenscherm.
:strip_exif()/i/2006892934.jpeg?f=imagenormal)