Check alle échte Black Friday-deals Ook zo moe van nepaanbiedingen? Wij laten alleen échte deals zien

Perplexity kondigt AI-winkelassistent aan

AI-dienst Perplexity heeft een winkelassistent aangekondigd. Die moet voor klanten en gebruikers producten gaan zoeken die goed passen bij voorkeuren en vragen. De dienst heeft een ingebouwde betaalmethode.

De dienst doorzoekt het internet op basis van de prompt en wat het al weet van de gebruiker of klant, zodat het volgens het bedrijf betere resultaten kan geven dan zoekbalken van webwinkels. Zo moet het mogelijk zijn om in de prompt iets te zetten als 'ik ben op zoek naar een camera die past bij mijn werkzaamheden', waarna Perplexity de resultaten daarop aanpast.

Er is een deal met betaaldienst PayPal om snel te kunnen afrekenen binnen de eigen interface van Perplexity. Het is onbekend hoe dat op de achtergrond zal gaan met de aanbieders van die producten. Het AI-bedrijf zet de dienst live voor Amerikaanse gebruikers en zegt niets over wanneer die beschikbaar komt in andere delen van de wereld, zoals Europa. Het is vanaf deze week te gebruiken op desktop en web, ondersteuning voor Android en iOS volgen in de komende weken.

Door Arnoud Wokke

Redacteur Tweakers

27-11-2025 • 07:46

30

Submitter: TheVivaldi

Reacties (30)

Sorteer op:

Weergave:

Ik vind het op zich een prachtig idee en een mooie manier om AI nuttig te maken voor ons consumenten.
Het zal echter enorm afhangen van hoe eerlijk en puur die AI werkt.

Zelf heb ik nogal de neiging om de apparaten te kopen die eigenlijk té goed zijn en meer features/kwaliteit hebben dan ik nodig heb. Ik kan voor alles wel een potentiele toepassing bedenken en mezelf wijsmaken dat ik het nodig heb en echt ga gebruiken, ook al weet ik diep van binnen dat het niet zo is.
Een goede AI zou mij tegen mezelf beschermen en me adviseren om het simpele maar goedkope apparaat te kopen. Alle winkeliers van de wereld zullen daar anders over denken, die hebben liever dat zo'n bot het luxe-product aanprijst.

Het probleem met dit voorbeeld is dat de huidige AI-assistenten enorme ja-knikkers zijn die in alles met de gebruiker meegaan en alles goed kunnen praten. Ik vroeg zojuist aan GPT om uit te leggen dat ik een Ferrari nodig heb en dat het een financieel een goede investering is en, je raadt het nooit, GPT geeft me gelijk en komt met een pagina vol argumenten waarom een Ferrari een verstandige aankoop is, zelfs als ik er bij zeg dat ik werkeloos ben en geen uitkering krijg.

Dat aspect zorgt er wel voor dat ik dit een erg interessante AI vindt, om goed te werken moet deze AI de gebruiker eigenlijk beter kennen dan die dat zelf doet. De AI moet op de een of andere manier een grens trekken tussen gevoel en verstand en soms tegen de uitgesproken wil van de gebruiker ingaan. Tegelijkertijd moet de gebruiker wel echt geholpen worden en niet met het gevoel blijven zitten het verkeerde product te hebben gekocht.
Hoe eerlijk en puur denk je dat de AI gaat werken, zelfs als de techniek er zou zijn? :+
Hoe eerlijk en puur denk je dat de AI gaat werken, zelfs als de techniek er zou zijn? :+
Mijn verwachting is dat deze AI, net als de meeste anderen, zal reageren op het niveau van Reddit, dus redelijk extreem en bevooroordeeld.

Dus als je een telefoon wil dan krijg je ófwel het advies dat het per se de nieuwste en duurste iPhone moet zijn mét de bijhorende sok, ófwel dat alles beter is dan een iPhone en dat je bij de Action een super-privacy-vriendelijk China-phone moet kopen en daar zelf LinageOS op installeren.

Ja, ik chargeer een beetje om het grappig te maken, maar dat is uiteindelijk wel mijn verwachting, dat deze bot niet meer doet dan gezellig meepraten met populaire meningen op internet die passen bij de achtergrond/vooroordelen van de gebruiker. En als die gebruiker een voorkeur voor merk X of eigenschap Y heeft dan zal de bot ook adviseren om merk X of eigenschap Y te kopen, los van de vraag of dat het echt het beste is voor de gebruiker.
Dat betekent nog niet dat de bot nutteloos is, mensen voelen zich nu ook enorm geholpen door posts op Reddit. Enerzijds is er veel kennis aanwezig, anderzijds zijn dit soort beslissingen vaak er gekleurd door persoonlijke voorkeur en achtergrond. Rationeel of niet, daar zijn we gelukkig mee.

[Reactie gewijzigd door CAPSLOCK2000 op 27 november 2025 08:57]

Ik vind dit geen goed idee.
Het zal echter enorm afhangen van hoe eerlijk en puur die AI werkt.
Kijk eens naar wat Amazon u aanraadt. Kijk eens naar de 'suggesties' van Google (search).
Men kan betalen om hoger te staan in de zoekresultaten. Dat is een deel van hun verdienmodel.
Die gaan de kip met de gouden eieren niet slachten.

Anderzijds, wat is dan het volgende?
Hulp bij het kiezen van kleren?
Hulp bij het kiezen van tandpasta?
Hulp bij de keuze van een lief/vrouw?
Wanneer en welk standje?

Laat maar. Ik kies liever zelf. En een slechte keuze nu en dan, neem ik er dan gewoon bij.
Kijk eens naar wat Amazon u aanraadt. Kijk eens naar de 'suggesties' van Google (search).
Men kan betalen om hoger te staan in de zoekresultaten. Dat is een deel van hun verdienmodel.
Die gaan de kip met de gouden eieren niet slachten.
Klopt, ergens voelt dit als dat Perplexity de grote winkels uitdaagt en vraagt om opgekocht te worden om de reclame-markt te beschermen.
Anderzijds, wat is dan het volgende?
Hulp bij het kiezen van kleren?
Hulp bij het kiezen van tandpasta?

Laat maar. Ik kies liever zelf. En een slechte keuze nu en dan, neem ik er dan gewoon bij.
Mag ik vragen waarom?
Waarom zou je geen ander merk tandpasta proberen als je dat als tip krijgt?
Als je tandarts een ander merk zou adviseren, zou je het dan wel doen?
Wat is er fundamenteel mis met advies van een AI?
Hulp bij de keuze van een lief/vrouw?
Dat bestaat al en is ouder dan de computer. Apps als Tinder en Bumble zijn niet voor niets enorm populair, mensen wíllen hulp. Voor internet hadden we pagina's vol met contactadvertenties in kranten en tijdschriften en allerlei bureautjes en bemiddelaars. (Sterker nog, zelf je eigen partner uit liefde kiezen is niet altijd en overal de norm geweest.)
Wanneer en welk standje?
Hmm... kinky... Heb je nog meer goede ideëen? ;)
Ik vraag mij af of het gaat helpen als ai zegt dat je het niet nodig hebt als je gevoelig bent voor bepaalde zaken.

Zou het helpen als de barman zegt, heb je dat extra biertje echt wel nodig?

Wellicht voor de een:) is op zich ethisch een mooi invalshoek maar het brein zal altijd goed gaan op een shot dopamine en shoppen is dat helaas van invloed op
Eerst OpenAI, nu Perplexity...

Ik blijf toch maar trouw aan de geliefde pricewatch hoor
Opzich kan dit best handig zijn. Zo moet ik eerdaags een zoektocht starten naar een Chromebook met bepaalde specificaties (eis vanuit opdrachtgever) en dan is dit wel een uitkomt omdat ik dan snel een product voorgeschoteld krijg wat precies voldoet zonder dat ik er heel veel tijd in hoef te steken.
En de meeste marge voor peplexity / verkoper oplevert, maar niet per se de beste chromebook voor jouw use case ;)
Dat zal voor de enshitification fase nog wel meevallen. Het proces schrijft voor om eerst grote aantallen gebruikers te winnen en daarvoor is het van belang dat het product goed werkt. Ergens in de jaren hierna zullen de belangen van de aandeelhouders de overhand gaan nemen.
En hoe weet je dat dat de beste optie is?
“Laat het beste niet de vijand van het goede zijn.” Oftewel : Streef niet zo naar perfectie dat je iets goeds misloopt.

Je kunt anders uren lopen zoeken en willing later het toch maar niet kopen, of het verkeerde!
Kun je net zo goed naar een reviewsite en kies best buy?
En dat is niet mogelijk door gewoon in Pricewatch een paar filters aan te zetten?
De filters goed instellen in de pricewatch kost ook niet echt veel tijd, dat moet toch zonder ai ook wel lukken?
"Koop een energie-zuinige chromebook voor me met mat scherm"
"Wat een leuk product en een goede keus! Gaan we doen! Komt voor elkaar!"

Dag later, pakket op de mat.

"Hey, ik zie nu dat hij een glossy scherm heeft en veel energie verbruikt?"
"Dat klopt! Daar de NX123-A aangeduidt wordt als zuinig is het inderdaad niet het zuinigste model op de markt. Als je dat had gewild was de NX145-B een betere keus!"
"En dat scherm?"
"Sorry! Inderdaad je hebt helemaal gelijk! De NX123-B heeft een mat scherm, maar de zuinigere NX123-A is vaak uitgevoerd met een glossy scherm."
Het is toch gewoon een extra tool? Met deze laat je hem wat producten vinden die voldoen aan je eisen en dan kijk je bij de pricewatch voor de goedkoopste optie en diverse reviews. Ik zie niet echt wat het probleem is. Het vinden van producten die voldoen aan je eisen is toch altijd wel wat werk en bij sommige categoriën weet je toch niet helemaal wat de beste optie is...
Het probleem is dat mensen dit niet als "extra" tool gaan gebruiken, maar als de tool en dat brengt dan wel weer wat problemen met zich mee. Beetje hetzelfde als mensen die volledig op ChatGPT vertrouwen voor zoeken en geen Google meer gebruiken. Ze vertrouwen op hallucinaties en ik vrees dat zeker met het aankopen van dingen er een stukje adverteren mee gaat spelen. Als jij gewoon maar een laptop aan gaat schaffen via een AI shopping tool, reken er maar op dat je dan niet de beste optie krijgt, maar een oké optie met hoge winstmarges
We gaan zien hoe het ontwikkelt. Ik denk wel dat mensen gewoon blijven kijken naar de resultaten en of dat de beste is en dit ook delen met anderen. Uiteindelijk moeten de bouwers toch een balans maken tussen inkomsten genereren en de vragen goed beantwoorden. Want stoppen ze met dat laatste, dan lopen de klanten uiteindelijk wel weg.
Hmmm en dan begint het voor bedrijven/verkopers als "schrijf je hier gratis in, dan verkoop je veel meer!" (of vragen ze geen enkele toestemming?) en dan eindigt het met "zonder ons verkoop je niks meer, geef hier die 75% van je omzet". Waarna winkels langzaam omvallen tot er een paar grote over zijn. Een beetje als thuisbezorgd enzo. Lijkt me weer niet echt een aanwinst voor de samenleving dit.
Top! Kan ik eindelijk t-shirts vinden die “lang” zijn in de maat L.

edit : deze post, is bedoeld om duidelijk te maken dat ik de meta info eindelijk aan de ai search tool kan overlaten. (Zoek shirts met minimale lengte van x cm, en x cm breedte) etc. L / XL / M - maatvoering klopt toch nooit wat van.

[Reactie gewijzigd door doodleman op 27 november 2025 08:44]

Slater extra long, of hema extra long ;)
Dank je wel menselijke AI bot :)
Of Girav, maar nu wordt het wel erg OT.

Wat me wel handig lijkt is als je een boodschappenlijst hebt en je maximaal 2 supermarkten wil bezoeken, wat dan de goedkoopste combinatie is van producten per winkel
Saaie blanco shirts? Ik pas...
Waar koop jij dan niet blanco lange shirts?
Vrijwel nergens, want dat is momenteel de mode, maar ik vind er maar niks aan...
En op hoeveel webshops is die metadata correct ingevuld? Shoppen op bol en amazon is nu al dikke miserie omdat alle metadata al over the place is.
Het is vanaf deze week te gebruiken op desktop en web, ondersteuning voor Android en iOS volgen in de komende weken.
Mooie timing. Net op tijd voor Black Friday maar ook zo laat dat niemand nu nog z'n webwinkel gaat aanpassen om de AI voor de gek te houden.

Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn