Nederlandse AI-cloudbedrijf Nebius sluit miljardendeal met Meta

Het Nederlandse Nebius heeft een deal ter waarde van ruim 3 miljard dollar gesloten met Meta. Het Amsterdamse bedrijf gaat de eigenaar van onder meer Facebook de komende vijf jaar voorzien van AI-infrastructuur, zo meldde Nebius tijdens de presentatie van zijn kwartaalcijfers.

In een brief aan aandeelhouders schrijft ceo Arkady Volozh dat Nebius van plan is de benodigde capaciteit uit te rollen om aan de overeenkomst te voldoen. Volgens Volozh is de vraag naar computecapaciteit 'overweldigend' en is de omvang van de overeenkomst daarom 'beperkt tot de beschikbare capaciteit'.

Nebius sloot eerder dit jaar ook een overeenkomst met Microsoft. Dat contract was ruim 17 miljard dollar waard. Volozh zegt dat de 'economische aspecten' van beide deals aantrekkelijk zijn en zullen helpen om de groei van de AI-cloudactiviteiten van Nebius in de toekomst te versnellen. Het bedrijf wil zijn capaciteit ook 'agressief blijven uitbreiden' om kleinere bedrijven te kunnen bedienen.

Nebius boekte in het derde kwartaal van 2025 een omzet van 146,1 miljoen dollar, omgerekend zo'n 126 miljoen euro. Dat is een stijging van 355 procent ten opzichte van vorig jaar. Het bedrijf streeft naar een jaarlijkse omzet van 7 tot 9 miljard dollar tegen het einde van 2026.

Door Imre Himmelbauer

Redacteur

11-11-2025 • 20:48

44

Submitter: drafek

Reacties (44)

Sorteer op:

Weergave:

Nebius was voor juli 2024 bekend als Yandex N.V. Door de sancties tegen Rusland moesten ze reorganiseren.
En de oprichter/Groot aandeelhouder is nog altijd Russisch...
Zal dit de volgende Nexperia worden? :o
Bedrijf is nog steeds Russisch, maar is (zoals veel internationale bedrijven) gevestigd in Nederland voor fiscale en juridische voordelen. CEO van Nebius is de oprichter van Yanex.
Nee, het bedrijf zetelt in Amsterdam en hun engineering zit ook voor het grootste deel daar. Veel engineers zijn wel van Russische origine maar iedereen van Nebius die ik gesproken heb woont in Europa en op een na iedereen in Nederland. De meeste van deze Russische expats zijn Rusland ontvlucht omwille van het regime voor zover ik weet.
IKEA heeft haar hoofdkantoor ook in Nederland en Stellantis (o.a. Peugeot, Citroën, Opel) ook. Veel mensen zien IKEA, Peugeot, Citroën en Opel niet als een Nederlands bedrijf.

Nebius CEO is beschuldigd van het hebben van banden met en financieren van het Russische regime en kreeg persoonlijke sancties van de EU. Pas 13 maanden na de sancties keerde hij zich openlijk tegen Rusland en 7 maanden later werd hij van de EU-sanctielijst gehaald. Daarna werd het bedrijf hernoemd van Yanex N.V. naar Nebius. Veel van het management van Nebius woont in Israël.

Dat de 30%-regeling en andere regelingen het aantrekkelijk maken voor engineers om vanuit Nederland te werken, verandert de geschiedenis van een bedrijf niet. 27 jaar een Russisch bedrijf en nog geen 2 jaar in Nederland.
Die 30% regeling ( binnenkort 27%) is natuurlijk aantrekkelijk en pre ( alhoewel omliggende landen dat inmiddels ook hebben ) maar voornaamste pre was dat Nederland vrij soepel was en is met het verstrekken van werkvergunningen voor deze high skilled Russische ICT ‘ers met vaak veel werkervaring.
Ach, het kan altijd beter en sneller. Mijn werkgever heeft mij naar Zuid-Korea uitgezonden. De aanvraag van de werkvergunning duurde iets van drie weken, gelimiteerd door de tijd om mijn diploma's te vertalen in het Engels en om te beëdigen door een notaris. Werkgever en ik betaalde nul belasting (en geen sociale heffingen) over mijn inkomen in Zuid-Korea vanwege een zogenaamde "tax-holiday", die bedrijven krijgen als er voldoende geïnvesteerd wordt.
Nebius CEO is beschuldigd van het hebben van banden met en financieren van het Russische regime en kreeg persoonlijke sancties van de EU. Pas 13 maanden na de sancties keerde hij zich openlijk tegen Rusland en 7 maanden later werd hij van de EU-sanctielijst gehaald. Daarna werd het bedrijf hernoemd van Yanex N.V. naar Nebius. Veel van het management van Nebius woont in Israël.
Lekker selectief stukje informatie. Als je even door had gezocht had je geweten dat hij zich stil hield zodat 2000+ Yandex medewerkers het land uit konden.
Lekker selectief stukje informatie. Als je even door had gezocht had je geweten dat hij zich stil hield zodat 2000+ Yandex medewerkers het land uit konden.
Heb je hier een onafhankelijke bron voor?

Heb je een bron dat er 2000+ medewerkers vanuit Rusland zijn vertrokken naar Nederland en andere kantoren?
De CEO woonde in Israel las ik ergens op Tweakers in verleden, is dat nog steeds het geval?
Ja eigenlijk als sinds 2014. Hij heeft ook een dubbele nationaliteit Rus en Israelier. Op een gegeven moment kwam hij rond Corona in nieuws omdat zijn gekochte woning in de duurste buurt van Amsterdam die werd verbouwd Zuid was gekraakt ( was dus niet zijn hoofdwoning maar zou meer zijn pied a terre worden al beweerde hij van niet ). Omdat hij in eerste instantie op sanctielijst stond vanwege Yandex waarvan in Amsterdam het `Europees kantoor stond, kon het in eerste instantie niet ontruimd worden. Sinds 2024 staat het nieuwe bedrijf Nebius helemaal los van Russische Yandex en richt zich vooral op AI en Robotica, met veel succes dus.
Nee, hier is geen wanbeleid van het bestuur
Ik dacht al, Arkady Volozh, dat is een echte Frieze naam.... Wellicht wordt Nebius de volgende ATB?
Kon Nebius dit niet in EU verband doen.
Als ik het artikel lees, wie helpt wie? Nebius groeit als kool hierdoor.
Waarom zouden ze? Dit levert veel meer geld voor ze op en zulke verbanden kosten teveel tijd en gaan veels te traag door alle bureaucratie
Nebius hoofdkantoor is gevestigd in Nederland vanwege belastingvoordelen. Het is oorspronkelijk een Russische bedrijf, afgesplitst van Yandex vanwege de sancties. Ik zie geen reden waarom zij pro-EU moeten zijn.
Stoppen heeft geen zin meer.... China gaat niet stoppen... Rusland gaat niet stoppen, dus Amerika ook niet. DUs de EU in zijn eentje? Nu is het nog maar in de kinderschoenen wat het straks kan gaan worden... Kijk maar naar het internet. De snelheid van de omwikkelingen gaan nu niet meer in jaren maar maanden tot dagen...

Dit soort geluiden hebben mensen vast en zeker geroepen met veel uitvindingen. Volgens mij is het simpelweg een noodzakelijke stap van vooruitgang. Druk verhogen om innovatie te forceren van de knelpunten; energieproductie en resource-vriendelijkere en toch krachtigere informatietechnologie.
Degene die het eerst iets uitvindt heeft niet per se een enorme voorsprong. Ik vind het ook wel slim dat we als EU een beetje meeliften terwijl de Amerikanen er echt ziekelijke bedragen tegenaan gooien. Investeerders zijn altijd veel te gulzig en willen binnen 2 jaar honderden procenten returns. Ze smijten met het geld omdat ze bang zijn de volgende bitcoin te missen, hetzelfde verhaal als met de dotcom en crypto crashes.

Die gouden bergen binnen een jaar of 2 gebeurt natuurlijk niet en dan krijgen ze de deksel op de neus en worden alle handen er opeens hard vanaf getrokken wat het klappen van de bubbel bewerkstelligt. Het begint nu al een beetje, er was een "earnings call" bij Meta en investeerders vroegen herhaaldelijk hoe ze dachten dit allemaal terug te verdienen. Daar had Zuckerberg geen antwoord op behalve "er komen mooie producten aan hoor!". Resultaat, 215 miljard verdampt.

Je ziet nu al dat de ontwikkelingen zich weer flink vertragen. Er kwam een jaar of anderhalf geleden elke week wel weer een nieuw model op dat significant beter was. Nu komen ze veel minder vaak en zijn de verbeteringen minder significant. Ze lopen tegen een muur aan tot de volgende grote uitvinding.

AI heeft wel potentie maar het is iets van langere adem dan een jaar of 2 a 3. Daar hebben de mensen die er nu miljaren tegenaan smijten geen tijd voor. Helaas zal de VS ons wel weer meesleuren in hun recesie net zoals in 2007 :'(

[Reactie gewijzigd door Llopigat op 11 november 2025 23:56]

Helaas zal de VS ons wel weer meesleuren in hun recesie net zoals in 2007
Dat doen we nog altijd zelf. Wij als Europa volgen blind de VS, of andere grootmacht. En kijken niet naar hoe we zelf onafhankelijk kunnen blijven. Ik ben trots op onze normen en waarden. En het is een geschenk om Europeaan te zijn tot vergelijking met Amerikaan, maar we mogen ook echt wel een stukje meer op onze eigen benen staan.
Gewoon stoppen met die troep, 95% is toch maar stroomverwaarlozing terwijl we stroom tekort komen.
Niet in Amerika… daar is stroom spotgoedkoop
Hier ook als je geen 17 cent belasting hoeft te betalen
Wat ik heb gevonden is dat Nebius in Finland een eigen datacenter heeft en mede eigenaar van datacenters in Frankrijk, Ijsland en sinds kort in de VS (één staat er al, de andere in bouw). Ze zijn alleen Nederlands vanwege de hoofdkantoor, voor belastingvoordelen.
Ze hebben eerder deze week nog een eigen datacenter in de UK geopend, en een aantal weken geleden in Israël.
In Finland staat ook een heel groot Datacenter van Nebius en Microsoft maakt gebruik van het gloednieuwe datacenter van Nebius in New Jersey USA
En ze hebben ruimte gehuurd in Servie voor servers in verleden, weet niet of dat nog in gebruik is.
Op meerdere plekken zijn stroom prijzen verdubbeld in de USA hierdoor vanwege dat consumenten de grote bedrijven bijna moeten sponseren met stroom kosten omdat die doorberekend worden naar iedereen.
Als grootverbruiker in Nederland is stroom ook niet bepaald gelijk aan de consumentenprijs.
In Nederland ook hoor, als je de belasting eraf haalt :+
Er zijn wel meer issues en zó goedkoop is het ook niet, anders zou Google niet loeren naar de ruimte.
Tenzij je bijvoorbeeld huurt. Dan betaal je gewoon wat de huisjesmelker huisbaas wenst.

M'n rekeningen voor stroomkosten in NY verschilden niet erg van die in Nederland na de gascrisis, terwijl het alleen elektriciteit en water was. Dus zonder gas :X

Bovendien betaal je dat geld alsnog voor de boodschappen. Als je denkt dat de AH in NL duur is... ;)
Nederland heeft geen stroomproductie tekort, maar een transport tekort. Alles wel situationeel, want hangt af van locatie datacenter, subnet en meer.

Nederland koerst ook voor dit jaar weer af naar een groot export van stroom. Vroeger importeerden we stroom, nu exporteren we het al voor jaren naar o.a. Duitsland.
https://store.minisforum....isforum-ms-r1-workstation

Een AI mini-PC verbruikt tegenwoordig maximaal 23W.
Een Google Gemini prompt response kost minder dan 9 seconden TV kijken.

Toch hoor ik veel minder mensen klagen over het stroomgebruik van hun Netflix serie.
Voor de stroom van het kijken van een aflevering van 47 minuten kun je dus ruim 300 AI-prompts doen, voor veel mensen voldoende voor een paar weken AI gebruik.

Wellicht klopt het beeld wat je hebt van het stroomgebruik niet?
Valt het gezamenlijk gebruik vooral op door centralisatie van interferentie (prompt verwerking)?

Hoeveel kilometer rij je met een electrische auto voor 1 prompt? Of voor al je dagelijkse prompts bij elkaar?

[Reactie gewijzigd door djwice op 11 november 2025 23:37]

En hoeveel kost een standaard Google Search? Want tegenwoordig gaan alle default zoekopdrachten via AI. Wat MI totaal onnodig is voor 99% van de vragen.

Het enige is dat ik mijn zoekresultaten nu minder vertrouw dan vroeger
En hoeveel kost een standaard Google Search?
Kun je ook opzoeken: (1.08 kJ) dus die AI mini-PC gebruikt in een uur minder stroom van 77 zoekopdrachten. En dat terwijl je er 1 plaatje per 11 seconden op kan genereren, ja, ongeveer 300 plaatjes per uur.

[Reactie gewijzigd door djwice op 12 november 2025 08:22]

Grappig maar voor Netflix wordt er natuurlijk naar de hele keten gekeken, voor de AI prompt naar alleen het gedeelte dat de CPU verbruikt. Maar ja ik denk dat we toch schrikken als we weten hoeveel Gigawatt aan energie het hele internet kost. En denk dat AI, bitcoin, opslag, en telecom daar bij horen .
Nebius boekte in het derde kwartaal van 2025 een omzet van 146,1 miljoen dollar, omgerekend zo'n 126 miljoen euro. Dat is een stijging van 355 procent ten opzichte van vorig jaar.
Da's leuk, maar maken ze inmiddels ook winst? Omzet zegt vrij weinig namelijk over hoe gezond een bedrijf is. Ik kan heel veel omzet maken als ik alles met verlies verkoop, maar dat hou ik niet lang vol.
In welke mate is Nebius, of Yandex, hoe het beestje je eigenlijk heet, nog aanverwant met Rusland?

Niet alle Russen zijn slecht natuurlijk. En als het bedrijf sinds de oorlog nadrukkelijk heeft gedistantieerd van Rusland (en niet door de sancties) en geen lijntjes meer heeft met het Kremlin kan het best oke zijn.
Nebius sloot eerder dit jaar ook een overeenkomst met Microsoft. Dat contract was ruim 17 miljard dollar waard.
<knip>
Nebius boekte in het derde kwartaal van 2025 een omzet van 146,1 miljoen dollar, omgerekend zo'n 126 miljoen euro. Dat is een stijging van 355 procent ten opzichte van vorig jaar. Het bedrijf streeft naar een jaarlijkse omzet van 7 tot 9 miljard dollar tegen het einde van 2026.
Dat is wel lekker ambitieus voor een bedrijfje waar ik nog nooit van gehoord heb. Wat een gigantische bedragen. Wat doet dit bedrijf dat het zoveel vertrouwen verdient/verwacht?
Na het lezen van de comments begrijp ik dat het familie is van het Russische Yandex. Ik snap iets beter waarom de eigenaar van dit bedrijf veel vertrouwen krijgt, maar het blijft toch wel érg veel geld. Investeren in aan Rusland-gelieerde organisaties klinkt ergens ook niet slim, al meen ik dat deze eigenaar niet zoveel opheeft met de huidige Russische regering.


Misschien nog wel belangrijker? Wat doen ze? "AI-infrastructuur" zegt niet veel. Op het eerste gezicht bouwen en verhuren ze datacenters en VMs. Het verbaast me een beetje want ik dacht dat MS en Meta juist enorm investeerden in het ontwerpen en bouwen van hun eigen datacenters, pardon, AI-fabrieken.
Zie je toch weer dat Nederland op IT gebied tot de top behoort. ASML is echt geen uitzondering, je ziet ook nu dat onder Nederlands beleid en leiding, we met ons kleine landje toch weer mee kunnen spelen met de grote jongens. Chapeau!
Lol als je denkt dat dit een Nederlands bedrijf is :D ...


Op papier is het "Nederlands" ja
Nebius heeft een kantoor op de zuidas, er werken veel russen, ik vraag me af hoe het voor hun is om in Nederland te werken want het anti-Russische nieuws staat gewoon op de digitale krant in de receptie. De koers van Nebius is overigens ook 200% gestegen de laatste maanden, dus reden om iets te vieren hebben ze wel.

en over winst maken, over winst betaal je belasting, er zijn genoeg bedrijven die alleen omzet draaien om zo te kunnen investeren en groeien. zo zijn er ook die hun productie en verkoop kunstmatig in andere landen verdelen om geen belasting te hoeven betalen, dus winst betekent dan helemaal niks

[Reactie gewijzigd door FFW op 12 november 2025 10:48]

Lees weer veel reacties van het bekende liedje: geld = baas en we worden geregeerd door bedrijven.

Mens, natuur en milieu zijn bijzaak of op z'n hoogst bron om leeg te pompen. Dat bedrijven graag in Nederland zitten komt omdat NL een belastingparadijs is. Niet voor jou en mij maar voor de top 1%. Die kunnen lekker doorgaan met alles bepalen en zichzelf absurd rijk maken. Nieuwe adel.

Ondertussen geef je de domme burger brood en spelen. Klassiek. Big data en steeds meer bedrijven, ook Amazon en zo, voegen niks toe aan de wereld maar trekken wel miljarden weg. Top economen waarschuwen al jaren maar we geven ze ondertussen alle ruimte. Politiek stuurt je gewoon achter zondebokken aan en maskeert de kern van de problemen; oneerlijke welvaart verdeling.

Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn