Gerucht: Nvidia overweegt RTX 50 Super-gpu's te schrappen door geheugentekort

Nvidia overweegt naar verluidt om de RTX 50 Super-serie te schrappen vanwege GDDR7-geheugentekorten en bijbehorende prijsstijgingen. Deze kaarten zouden beschikken over meer vram dan de andere RTX 50-gpu's.

Nvidia kan niet aan voldoende 3GB-GDDR7-geheugenchips komen, waardoor de fabrikant overweegt om de Super-gpu's te schrappen. Dat meldt de Chinese techwebsite Uniko's Hardware. Volgens eerdere geruchten zou Nvidia Super-versies van de RTX 5080, RTX 5070 Ti en RTX 5070 willen uitbrengen. Doordat deze gebruikmaken van 3GB-modules in plaats van de 2GB-geheugenchips van de huidige RTX 50-gpu's, zou de hoeveelheid vram stijgen met 50 procent. Voor de 5070 Ti Super en 5080 Super zou het gaan om 24GB aan GDDR7-geheugen.

Volgens Uniko's Hardware is Nvidia 'waarschijnlijk' van plan om zijn 3GB-geheugenmodules, in plaats van voor de Super-gpu's, te gebruiken voor zijn RTX 5090-laptop en de RTX PRO 6000-videokaarten op basis van de Blackwell-architectuur. Deze server-gpu's hebben maximaal 96GB vram.

De prijzen van geheugenchips zijn sinds oktober omhooggeschoten vanwege grootschalige tekorten. In sommige gevallen zijn ze meer dan 50 procent duurder geworden. Volgens Uniko's Hardware zullen hierdoor ook de huidige RTX 50-videokaarten snel in prijs stijgen.

Door Kevin Krikhaar

Redacteur

07-11-2025 • 13:07

60

Submitter: Scribe

Reacties (60)

Sorteer op:

Weergave:

EHHH

maar NVIDIA verzorgt toch niet de memory chips voor op de GPU dat doen de board partners zelf toch?
Dat verschilt een beetje. In de eerste productiefase verkoopt Nvidia doorgaans 'pakketjes' van gpu en vram aan boardpartners. Soms worden er later losse gpu's geleverd en moeten boardpartners zelf geheugen inkopen. Maar als dat geheugen er gewoon niet in voldoende mate is, of veel te duur is, dan houdt het in beide gevallen een beetje op natuurlijk.
Ze maken zelf toch ook de FE versies en die kaarten die naar de AI farms gaan, die komen ook gewoon uit hun eigen fabriek.
Fun fact: Nvidia heeft geen eigen fabrieken. FE's worden wel door Nvidia ontworpen, maar de daadwerkelijke productie gebeurt in externe fabrieken (ik meen dat o.a. Foxconn een rol speelt in de productie van Founders Edition-kaarten).
Goh wat gek, nvidia gebruikt al het geheugen voor zijn AI kaarten en er blijft niets over voor de consumentenkaarten. Wat vreemd. Ik hoop voor ze dat ze hun targets halen nu er zo'n enorm deel van de omzet wegvalt. /s
Datacenter tak van nvidia is hun grootste inkomsten bron.
Nvidia's Gaming-divisie was afgelopen kwartaal goed voor een recordomzet van 3,76 miljard dollar. de Data Center-afdeling bracht met 39,11 miljard dollar nog nooit zoveel geld in het laatje
Zie: Nvidia's Gaming-divisie was afgelopen kwartaal goed voor een recordomzet van 3,76 miljard dollar. Ook de Data Center-afdeling bracht met 39,11 miljard dollar nog nooit zoveel geld in het laatje

2023 gaming tak nog goed voor 33% omzet, dit jaar nog maar 8%. Wel stijgt omzet van gaming divisie

Zie: https://bullfincher.io/companies/nvidia-corporation/revenue-by-segment#:~:text=In%20fiscal%20year%202025%2C%20NVIDIA%20Corporation's%20revenue%20by%20segment%20is,8.7%25%20of%20its%20total%20revenue.

[Reactie gewijzigd door TheProst op 7 november 2025 13:43]

Ik gok dat HKS-Skyline het sarcastisch bedoelde, gezien de /s ;)

Maar dit geeft wel duidelijk aan waar de prioriteiten van Nvidia liggen. En nee, dat is niet bij gaming.
offtopic:

Oh, staat /s voor een sarcatische opmerking?

Dankjewel, Reddit post van 11 jaar geleden gevonden waar inderdaad /s wordt uitgelegd.

[Reactie gewijzigd door TheProst op 7 november 2025 15:01]

Gebruiken de professionele AI kaarten niet HBM3 geheugen?
De datacenter chips wel maar je hebt ook de NVIDIA RTX PRO workstation kaarten die gebruiken dat niet altijd dat zijn pro versies van de 4090/5090 met meer cores enabled en meer geheugen.
En zijn die zo populair dat ze een geheugen tekort veroorzaken?
Alles waar je AI mee kan doen is momenteel populair vooral in China als ze die naar binnen smokkelen.
Je kan 4 van die Pro kaarten combineren dan heb je ook redelijk wat rekenkracht.
En ECC neem ik aan :)
Zou idd kunnen de die grotere chips gaan naar de NVIDIA RTX PRO GPU's die marges zijn ook 5-10x hoger dan op gaming kaarten dus waarom dan aan gamers verkopen die heb je niet meer nodig elders zit nu het grote geld. Gamers hebben het groot gemaakt en voor de ontwikkeling betaald en nu worden ze hard in de steek gelaten door die bedrijven die alleen maar uit zijn op meer en meer winst. Wat volgens het Kapitalistische systeem ook moet voor de aandeelhouders anders kunnen ze op de vinkers getikt worden door die aandeelhouders dat ze er niet alles aan gedaan hebben om het maximale er uit te halen.
Eerst was het de mining wat de gpu markt kneep, en nu weer ai, wat zal het de volgende keer zijn
Dat zou wel jammer zijn. Dan gaan de prijzen van de huidige kaarten wellicht ook weer omhoog. Voor mijn VR setup zou ik juist meer VRam willen hebben, maar die 5090 is gewoon niet tebetalen op deze manier.
Ook zonder deze manier was hij niet te betalen voor de gemiddelde consument ;). Stijging in geheugenprijzen is wel heftig overigens!
Dit viel mij ook al op. Mijn zoon en ik sparen samen voor een pc maar het geheugen ging van ergens rond de €100 voor 32gb naar ruim €180 in een week of 2.
Dus naar AMD gaan, dan krijg je ook meer VRAM ;)
Kreeg, niet krijgt. Alles is 16GB. Enkel de oude 7900XTX is 24GB GDDR6, niet 7.
Ahja, excuses ook AMD vind 16gb blijkbaar nu ineens voldoende. Jammer
Niet helemaal, de 9070 XT is geen highend chip. Iets wat de 7900 XT wel wat meer was.

Stel dat er een 80 of 90 kaart was dan zat daar waarschijnlijl wel meer geheugen op.
De Xbox Series X heeft maar 13GB bruikbaar geheugen. Niet VRAM maar totaal. 16GB is momenteel dus echt nog wel een luxe. In principe moet je alle huidige games op console kwaliteit kunnen draaien met 10GB.
Een xbox vergelijken met pc's is niet helemaal fair. Zeker met VR!
Ja de reepjes geheugen zijn gewoonweg te duur, en de videokaarten zullen net zoals jij schrijft een stuk duurder worden.en ik vind ze al veel te duur.

[Reactie gewijzigd door rjmno1 op 7 november 2025 15:05]

Verbaast mij niets, een degelijke 32GB kit (2x16GB) DDR5 kost nu ~200 euros. Een jaar geleden kon je ze nog kopen voor ~100 euro.
Net even gecheckt op Megekko, de 32GB 6000MT CL30 DDR5 geheugenset die ik een maand geleden heb gekocht voor 132 kost nu 207 euro. Was net op tijd waarschijnlijk. Grote goden wat een prijsstijging.
My god??!!

Ik heb toevallig vorige week, na maanden uitstel, een nieuwe MB+CPU+RAM combo gekocht en mijn 32 GB DDR5 RAM kostte ongeveer 135 EUR; ik zie nu inderdaad dat ditzelfde RAM 220 EUR staat!
En dan heb je nog maar 32GB. Gezien de toename in virtuele machines (mbv docker e.d.) voor veel zaken, gaat het verbruik ook weer enorm omhoog. En voor veel moederborden geldt dat er niet meer in kan dan 2 slots, dus je kunt er niet zomaar even 32GB bij prikken op een later moment.
En het zal waarschijnlijk nog erger worden.
Heb vorige week 64GB CL30 gekocht voor 329€. Nu is die bijna 400€. Had online al gelezen dat RAM en SSD mogelijk nog veel harder gaan stijgen, dus deze alvast besteld voor mijn nieuwe build. En dit tekort zou jaren kunnen aanhouden, dus maar meteen 64 ipv 32 gepakt, dan zit ik voorlopig goed.
Eind 2022 men 32GB DDR5 PC6000 set gekocht voor 238€ (early adopter I know, maar ik kwam van DDR3 :+ en upgrade niet snel ) dus het kan erger !

Maar tis inderdaad heftig nu
Groot gemaakt door de gamers, die ze nu keihard laten vallen, omdat ze liever (lees meer geld kunnen maken) op de AI markt ermee..

Bah bah, eerst ze in de steek laten/ steeds hogere prijzen rekenen voor de hardware omdat miners alles opslokten, nu zelfs niets meer leveren, money talks, and bullshit walks..
Dat is hoe kapitalisme natuurlijk gewoon werkt. Bedrijven gaan waar ze de meeste marge kunnen halen en minste risico lopen. Dat is al jaar en dag zo.
En daarmee kunnen ze weer de huidige prijzen laten stijgen :)
Gelukkig voor iedereen met een non-super: uw videokaart wordt nu straks niet ineens minder waard maar meer waard :) Met zo'n gerucht raken Nvidia en tweedehands verkopers hun kaarten nu ook goed en snel kwijt: FOMO.

[Reactie gewijzigd door HugoBoss1985 op 7 november 2025 13:29]

Dat is voor nu wellicht fijn, maar we weten ook dat Nvidia er graag aan mee doet artificiële schaarste vast te houden, en de prijzen omhoog te laten kruipen. Die prijzen gaan echt niet zo maar zakken, wat we de laatste X jaar hebben mogen ervaren. De 5070Ti 16GB is nog steeds de sweetspot en kost evengoed tegen de 800 euro. 5080 16GB boven de 1000 euro, gekkenhuis, nog steeds.

Ik ga er van uit dat de 6000 serie weer op dezelfde manier gelanceerd word. Te weinig kaarten voor de eerste zo veel maanden, webshops die hier ook maar al te graag op inspelen (hallo Megekko) en een 6080 zal vast geintroduceerd worden voor 1500 euro oid. Ook zullen meer mensen eerder een nieuwe graka 'moeten' aanschaffen doordat Nvidia in al hun monopolie macht opzettelijk te weinig VRAM op huidige/vorige generatie kaarten heeft gezet.

Hoe Nvidia zo succesvol is kan je respect voor hebben, ze zijn daar duidelijk goed mee bezig... But lets be real, ze geven niks om gamers, slechts de monopolie die ze hebben en het uitmelken van.

(beetje een zeur-post, maar goed :P )
Volgens mij had iedereen verwacht dat China goedkoop DDR zou blijven produceren. Maar die zijn net als de rest op de AI trein gestapt om HBM te produceren. Hierdoor zijn krijg je een tekort aan DDR geheugen waardoor de prijzen omhoog gaan. En sommige consumenten willen ook aan de slag met AI op hun GPU waardoor er al helemaal geen geheugen meer over blijft.
Balen. Zat toch echt te wachten op een 50xx super variant om m'n, nu voor mijn doeleinden wat verouderde, 3060ti te vervangen. Met name voor m'n VR setup zou dat nou net een sprong zijn die zo groot is dat het de moeite waard zou zijn als die refresh inderdaad met een dot extra VRAM zou komen.
precies het zelfde (alleen dan een 3070ti) maar wilde toch liever gelijk 24gb
Voor het eerst over gestapt van Intel-Nvidia naar AMD, totaal geen spijt van gehad.

Intel CPU's bagger performance, Nvidia slecht geoptimaliseerde GPU's die kunnen doorbranden, goede manier om klanten kwijt te raken. Althans, daar geven ze waarschijnlijk niet meer om want AI is the way to go volgens hun.


Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn