De Franse president Emmanuel Macron uit in een toespraak kritiek op beïnvloeding door Amerikaanse en Chinese sociale media. Hij wil strengere regulering van onlineplatformen en roept de Europese Commissie ook op tot heffingen om Europese industrieën te beschermen.
De toespraak van het Franse staatshoofd ging over politiek, maatschappij en economie. Macron stelt dat 'Europa de enige plek is waar we onze binnenlandse spelers niet beschermen'. Hij verwijst daarmee naar economische maatregelen, waaronder heffingen, die de overheden van de Verenigde Staten en China nemen om hun bedrijven en industrieën te beschermen, steunen en mogelijk zelfs voortrekken. Volgens de Franse president moet Brussel verder gaan dan de heffingen die het een jaar geleden oplegde aan elektrische auto's van Chinese herkomst, schrijft Euractiv. Daarmee moet de Europese Unie de eigen soevereiniteit beter beschermen.
Naast het bedrijfsleven adresseerde Macron ook het politieke discours, het maatschappelijk debat, sociale trends en de democratie. Hij stelt dat Amerikaanse en Chinese sociale media een polariserend en ondermijnend effect hebben, schrijft onder meer AA.com. Algoritmes, anonieme accounts en haatzaaien moeten in zijn ogen aan banden worden gelegd. De Europese Commissie moet van hem met strengere wet- en regelgeving hiervoor komen.
Macron stelt dat sociale media de hedendaagse publieke ruimte vormen en dat Europa 'zeer naïef is geweest door die democratische ruimte toe te vertrouwen' aan socialemediaplatformen die in handen zijn van óf Amerikaanse ondernemers óf grote Chinese bedrijven. De belangen van die eigenaren 'zijn totaal niet het voortbestaan of het goede functioneren van onze democratieën', aldus de president van Frankrijk in zijn toespraak.