Samsung brengt zijn eerste televisie met rgb-miniledbacklight op 13 oktober uit

Samsung brengt op 13 oktober zijn 'Micro RGB'-televisie uit. Dit is de eerste televisie van de fabrikant met rgb-miniledbacklighttechnologie. Het 115"-scherm krijgt een adviesprijs van 29.999 euro.

Samsung voorziet voor het eerst een televisie van rgb-miniledverlichting. Ondanks de benaming bevat de lcd-tv dus geen microledverlichting, waarbij iedere individuele pixel zijn eigen led aanstuurt.

In tegenstelling tot de huidige qled-backlights maakt de rgb-miniledverlichting geen gebruik van witte of blauwe leds, waarbij een quantumdotfilm een deel van het blauwe licht omzet in rood en groen licht. In plaats daarvan worden er duizenden minuscule ledmodules gebruikt, met ieder een rode, groene en blauwe led, die los van elkaar aangestuurd kunnen worden. Omdat de backlight in plaats van wit licht alleen de gewenste kleur uitzendt, is het niet nodig om alle andere golflengtes door het lcd-paneel weg te filteren, wat puurdere kleuren oplevert. Ook zou deze technologie zuiniger zijn.

Het Micro RGB-model heeft een 115"-display met een resolutie van 3840x2160 pixels en een verversingssnelheid van 144Hz, dat is voorzien van een matte ‘Glare Free’-afwerking. Samsung claimt dat de televisie de hele BT.2020-kleurruimte afdekt. Daarnaast maakt de televisie gebruik van upscalingtechnologie om de resolutie te verhogen en 'doffe kleurtinten' levendiger te maken, schrijft de Zuid-Koreaanse fabrikant. De Tizen OS-software wordt zeven jaar voorzien van updates. Andere details, zoals de maximale helderheid en het aantal dimmingzones, zijn nog niet bekend.

Update, 11.40 uur: In het artikel is verduidelijkt dat de televisie geen gebruik maakt van microledtechnologie, ondanks dat Samsung de televisie 'Micro RGB' noemt.

Samsung Micro RGB

Door Kevin Krikhaar

Redacteur

12-08-2025 • 11:07

80

Reacties (80)

Sorteer op:

Weergave:

Ik weet dat Sony ook aan deze technologie werkt. Behalve betere kleuren, zuiniger en hogere helderheid, biedt het nog andere voordelen ten opzichte van standaard Mini LED? Ik heb onlangs mijn Sony X95L omgeruild voor de Sony 85XR90. Blooming is aanzienlijk verbeterd, maar nog steeds zichtbaar. Het contrast is nog steeds niet pixel perfect zoals bij een OLED. Na twee OLED-tv’s te hebben gehad (OLED en QD-OLED) heb ik afscheid genomen van OLED, omdat de maximale helderheid over het volledige scherm tegenvalt. Volgens mij onder de 300 nits bij de helderste OLED. Bovendien game ik veel met HUD elementen, waardoor de ABL bij OLED erg agressief wordt en het scherm begint te dimmen.
Blooming is helaas nogsteeds afhankelijk van het aantal zones en het toegepaste algoritme. Een RGB backlight verandert hier niks aan. Zie ook de laatste video van Vincent Teoh, waarin hij de Hisense RGB TV test. Die TV heeft een beperkt aantal local-dimming zones (zeker voor het formaat) en dus is blooming nog altijd een ding.

Overigens doet een LG G5 OLED rond de 400 nits op 100% wit. In een donkere ruimte is dat echt niet leuk meer. De perceptie van helderheid ligt (bij reguliere content) ook hoger dan bij een LCD TV die 700 nits 100% wit kan weergeven, vanwege het hogere contrast bij OLED TV's. Persoonlijk kies ik altijd voor OLED TV, tenzij je in een glazen kooi woont. Ik game al 3 jaar behoorlijk veel op mijn LG 77G2 zonder ook maar enig spoor van burn-in.
Ah, jammer, ik had gehoopt op een soort tussenstap tussen OLED en Micro-LED. Burn-in heb ik overigens met beide OLED-tv’s (Sony AG8 en A95K) nooit gehad. In de slaapkamer staat nu een LG C2.

In de woonkamer heb ik echter te maken met veel lichtinval, een schuifpui over de volledige breedte en hoogte van de woning en een grote raam achter de bank. Hoewel verduisterende gordijnen veel zouden oplossen, passen die niet bij het interieur. Daardoor wachtte ik vaak tot de avond inviel om te kunnen gamen op een OLED.

Met een Mini-LED tv kun je echter de hele dag comfortabel gamen, ideaal, zeker in de zomer met de vele zonuren. De ABL van OLED blijft voor mij wel een nadeel, het scherm dimt vrij snel wanneer HUD elementen constant in beeld staan. Black Crush vond ik ook vervelend, details gingen verloren omdat OLED volledig uitschakelde terwijl er bepaalde contouren op bijv. donkere kleding de contouren niet meer zichtbaar waren. Ook Black Frame Insertion op de X95L en B9 is prima te doen met gaming op 120hz (ik game met een RTX 5090 PC op de TV). Bij de OLED was het niet te doen.

400 nits is voor OLED al best hoog, maar de Bravia 9 blaast dat volledig omver, bijna 800 nits bij 100% venster en bijna 3000 nits bij een 10% venster. Pijn aan de ogen doet het zeker niet en voor mij is het merkbaar helderder dan OLED. De HDR impact is fenomenaal, en gamen op deze tv is echt een geweldige ervaring. Cyberpunk ziet er waanzinnig mooi uit, Stellar Blade heb ik recent uitgespeeld en net begonnen aan Mafia The Old Country. Echt genieten.

Het enige wat ik jammer vind aan Mini-Led is de blooming al is Sony algoritme en aantal dimming zones dik in orde.
Dan heb je denk een zeer goede overweging gemaakt. Ik ben er ook niet om je te vertellen wat je moet doen uiteraard en sowieso is de B9 een monsterlijk goede TV. Misschien interessant om te weten is dat na een update en door de manier waarop ik de G2 heb ingesteld, screen dimming niet meer aan de orde is (geen idee hoe dit voor de C2 is of bij andere merken). Volgens mij was die update overigens voor dimmen bij langdurig donkere content, maar ik kan gamen tot ik er bij neerval zonder last te hebben van dimming. De nieuwe G5 gaat hier ook goed mee om en volgens velen is het dé TV voor gaming op dit moment. De TV doet zoals gezegd 400 nits op een 100% window, maar ook +2.400 nits op een 2% en 10% window. Met specular highlights zal de G5 meer knallen dan de B9. Denk ik hierbij aan sterren en particles. Elke LCD TV zal deze highlights dimmen of met veel blooming weergeven (vaak een combi van beide). Maar in alle eerlijkheid denk ik dat je in jou situatie de juiste keuze hebt gemaakt en al helemaal als het de 85" B9 betreft. Als die er in 98" zou zijn had ik waarschijnlijk ook toegehapt haha.
Wat is het nou? Micro of Mini-LED?
Ze noemen het zelf Micro LED, maar de gangbare term is Mini-led
Ze noemen het zelf Micro LED, maar de gangbare term is Mini-led
Ze noemen het micro RGB zodat ze het geen micro LED hoeven te noemen, want dat is het niet. Van wat ik begrijp gaat het hier enkel om het backlight, en is het nog steeds een normale LCD. Het backlight is bijzonder omdat het kleuren kan reproduceren, wat een Quantum Dot filter onnodig moet maken.
Ze hebben het wel over losse Rode Groene en Blauwe leds in de press release maar praten ook over backlight

[Reactie gewijzigd door D13DS3L op 12 augustus 2025 11:34]

Ze hebben het wel over losse Rode Groene en Blauwe leds in de press release maar praten ook over backlight
Beide zijn ook waar, de backlight bestaat uit die kleuren ipv uit witte of blauwe leds.
Nee, beide zijn verschillend! Mini LED gebruikt kleinere LED's als achtergrondverlichting voor een LCD-scherm, wat resulteert in betere helderheid en contrast. MicroLED, daarentegen, gebruikt microscopisch kleine LED's als individuele pixels, waardoor het een direct-emissietechnologie is die vergelijkbaar is met OLED, maar met potentieel hogere helderheid en betere kleurweergave.
Heb het oorspronkelijke artikel gelezen en er staat micro-led.

In de afbeelding staat ook duidelijk Micro

Mini en micro led zijn twee verschillende technieken.

[Reactie gewijzigd door TweakJunior op 12 augustus 2025 11:14]

Volgens mij is er geen echte definitie van MicroLed tov miniled en loopt het daarom door elkaar.
Het is de Samsung marketing die het weer onnodig lastig maakt.. net als toen ze QLED introduceerden (vs Quantum Dots)
Het zijn twee compleet andere backlight technieken.

MicroLED is vergelijkbaar met OLED, terwijl miniLED vergelijkbaar is met een “reguliere” LCD maar dan met verschillende backlights zones.
Oke, i stand corrected :) Ik hoopte dat mijn ingebrande LG C7 nog lang genoeg acceptabel beeld zou geven tot ik op micro over kon, maar gezien deze prijzen vermoed ik dat ik toch maar eens naar regulier LCD moet gaan kijken

[Reactie gewijzigd door 418O2 op 12 augustus 2025 11:26]

Micro gaat uiteindelijk ook inbranden hoor. Gewone leds verliezen ook helderheid naarmate je ze langer gebruikt.
Microled is eigenlijk gewoon oled maar dan anorganisch, dat betekend dus dat deze veeeel minder last heeft van burn-in!
Eerst zien en dan geloven, een gewone led zijn helderheid gaat ook omlaag naarmate je hem langer gebruikt.
Miniled = backlight bestaande uit veel (tienduizenden bij echt high-end) leds
Microled = individuele leds per (sub)pixels. Dus miljoenen ledjes voor 4K/8K.

Persbericht van Samsung geeft niet echt doorslag in gebruikte technologie (en zonder spec sheet zou ik niet afgaan op alleen de naam...), maar Samsung belooft al jaren microled-tv's:

Innovatie op beeldschermgebied - Achtergrond - Tweakers

[Reactie gewijzigd door Xtuv op 12 augustus 2025 11:24]

Dat is eigenlijk hetzelfde verhaal als destijds de QLED, terwijl het een LCD met een geavanceerde backlight is.

De bedrieglijke marketingmachine is weer opgestart blijkbaar. Ongelooflijk |:(
[deleted]

[Reactie gewijzigd door damaus op 12 augustus 2025 11:44]

Uit het artikel kan ik het niet halen.

De genoemde resolutie geeft bij een 115” 16:9 scherm een pixelgrootte van 0.37 mm. De gebruikte leds hebben volgens Samsung een afmeting van ca 0.1 mm.

Dus of de spacing van de leds is veel groter of elke pixel kan alle kleuren backlightled hebben. Is dat dan microled of niet?

[Reactie gewijzigd door dehinsh op 12 augustus 2025 11:56]

Wat is het nou? Micro of Mini-LED?
Het zijn grappenmakers, dat zijn Samsung tv's. Rond 2010 waren ze nog wel goed in tv's maar ze kunnen beter stoppen in de tv industrie en full focussen op de mobiele schermpjes. Ze hebben hele vreemde stappen zoals het ontbreken van Dolby Vision, de filmmakers-mode wat in full-hd gegeven wordt en nog wel meer.
Je bent het enkel niet eens met enkele van hun keuzes, prima niet voor jou dus, maar om daar een algemene stelling van te maken dat het geen goede TV's meer zijn...
De keuzes begrijp ik niet maar als je feitelijk kijkt wat je voor je geld krijgt, nee, dan zijn het echt geen goede tv's. De weergave is ook echt niet goed.

Als ik mijn content op een Panasonic bekijk of een Samsung, dan zie je hoe slecht de kleuren eigenlijk zijn.
De keuzes begrijp ik niet maar als je feitelijk kijkt wat je voor je geld krijgt, nee, dan zijn het echt geen goede tv's.
Je kan ook een hele goede TV hebben die te duur is...
Als ik mijn content op een Panasonic bekijk of een Samsung, dan zie je hoe slecht de kleuren eigenlijk zijn.
Dat zegt enkel wat over die 2 modellen, zonder dat we weten welk budget ze beide komen, welke technieken er gebruikt worden en jaartal en alles eromheen (kan best dat er een minder paneel in zit in een even duur model omdat er wel veel andere functionaliteit in zit die de ander niet heeft).

[Reactie gewijzigd door watercoolertje op 12 augustus 2025 12:54]

Zolang Samsung weigert om Dolby Vision te gaan ondersteunen vallen ze voor mij gewoon af als keuze voor een volgende tv. En dat is jammer want met de QD-OLED heeft Samsung laten zien dat ze goede panelen kunnen maken.
Ik ook. Ze ondersteunen wel HDR10+ en ik begrijp dat sommige streamingdiensten dit al aanbieden of binnenkort gaan ondersteunen. Ik zou echt last krijgen van FOMO als ik Dolby Vision zou moeten missen. Ik blijf altijd trouw aan Sony, omdat zij veel waarde hechten aan de creatieve intentie van content makers en zorgen dat de beelden worden weergegeven zoals bedoeld. En Dolby Vision is sowieso altijd aanwezig op hun tv's.
Ik blijf altijd trouw aan Sony, omdat zij veel waarde hechten aan de creatieve intentie van content makers en zorgen dat de beelden worden weergegeven zoals bedoeld. En Dolby Vision is sowieso altijd aanwezig op hun tv's.
Dat heb ik dus met Panasonic. Dat beeld is echt zo mooi en ook bedoelt zoals filmmakers het bedoelt hebben. De weergave, echt wow gewoon.
Absoluut waar! Panasonic benadert de beeldkwaliteit op een vergelijkbare manier als Sony. Helaas is Panasonic in Nederland lastig te verkrijgen. Ik bekijk een tv het liefst zelf uitvoerig voordat ik hem (online) koop, en dat gaat met een Sony veel makkelijker dan met een Panasonic. De Sony A95L (ik heb eerder de A95K gehad) en de Panasonic Z95B hebben me even doen twijfelen om toch weer terug te gaan naar OLED. Maar nu ik een jaartje ouder word, geef ik de voorkeur aan een hoge helderheid boven het pixelperfecte contrast van OLED.
Dankzij deze AI-toepassing herkent Micro RGB Color Booster Pro scènes met doffe kleurtinten en verbetert op intelligente wijze de kleuren in alle content voor een levendigere en meeslepende kijkervaring.
Ik hoop dat dit uit te zetten is. Ik wil niet dat het scherm dingen aanpast.

Aangezien de RGB-LEDs de achtergrondverlichting verzorgen ga ik er van uit dat het een LCD-scherm is. Ik zie die term echter niet voorkomen in het artikel of de bron. (Kennelijk niet goed gelezen en CTRL+F gaf geen gesultaat. Maar nu zie ik het wel staan)

[Reactie gewijzigd door bewerkers op 12 augustus 2025 11:38]

Omdat de backlight in plaats van wit licht alleen de gewenste kleur uitzendt, is het niet nodig om alle andere golflengtes door het lcd-paneel weg te filteren,
Het is dus geen LCD TV?
Jawel. Maar hoe het precies werkt staat er niet. Ik ben ook benieuwd.

Ik weet niet hoeveel pixels er per LED zijn. Ik ga er van uit dat niet elke pixel een eigen LED heeft, want dan kun je net zo goed een echt LED scherm maken. Als een groepje pixels geen rood licht heeft, kan de rode LED uit. Dat scheelt energie en zorgt ook voor beter contrast en zuiverdere kleuren, want er lekt dan geen rood licht door.
In plaats daarvan worden er duizenden minuscule ledmodules gebruikt,
Ah, het is dus gewoon een LED backlight met meer zones.
Dan vind ik 30000 euro een stevige prijs.
Ik weet niet hoeveel pixels er per LED zijn.
Waarschijnlijk meer dan duizend pixels per LED (4K / 10.000 LEDs).

[Reactie gewijzigd door Olaf van der Spek op 12 augustus 2025 11:53]

Ik denk wel een stuk minder pixels per LED's, ze spreken van LED's van 0.1mm.
Ik denk wel een stuk minder pixels per LED's, ze spreken van LED's van 0.1mm.
In plaats daarvan worden er duizenden minuscule ledmodules gebruikt, met ieder een rode, groene en blauwe led, die los van elkaar aangestuurd kunnen worden.
Als het er tienduizenden waren geweest hadden ze dat wel geschreven, dus ik ga uit van minder dan tienduizend.
Het is 4K, dan kom je toch simpelweg niet onder de duizend pixels per LED?
Maar de 0.1mm is alleen de afmeting van de LEDs. De afstand is nooit 0.
Dan is het wel vreemd als het toch geen microled paneel is... Bij 115" en 3840x2160 pixels heeft elke pixel 0,66x0,66 mm ruimte...
De Tizen OS-software wordt zeven jaar voorzien van updates.
Dertig duizend euro en dan nog maar zeven jaar updates?
Je kan je ook afvragen of er na 7 jaar nog relevante updates te maken zijn, of dat de hardware gewoon niet meer mee kan komen met de eisen die het OS en apps er tegen die tijd aan stellen. Volgens mij is een normale levensduur van een TV zo'n 5-10 jaar, dus dan is 7 jaar gegarandeerde updates ook niet gek. En mensen die nu 30k neertellen voor een TV willen waarschijnlijk al een stuk eerder een nieuw speeltje hebben :D.
Volgens mij is een normale levensduur van een TV zo'n 5-10 jaar, dus dan is 7 jaar gegarandeerde updates ook niet gek.
Dat is dan toch minimaal drie jaar te weinig?
of dat de hardware gewoon niet meer mee kan komen met de eisen die het OS en apps er tegen die tijd aan stellen.
Het is niet alsof de TV tegen die tijd ineens 8K moet decoderen..
. En mensen die nu 30k neertellen voor een TV willen waarschijnlijk al een stuk eerder een nieuw speeltje hebben :D.
Mogelijk, maar zetten ze de TV dan bij het grof vuil?

[Reactie gewijzigd door Olaf van der Spek op 12 augustus 2025 11:42]

Mogelijk, maar zetten ze de TV dan bij het grof vuil?
Nou ja er zullen vast aso's zijn. Maar meestal is er wel weer iemand in de vriendenkring te vinden die het ding wil hebben. In die zin is een duurder apparaat tenminste ietsje ecologischer als een minder apparaat - je kan het altijd weer doorschuiven aan de volgende liefhebber. Echte rommel gaat toch minder lang mee, of het interesseert niemand meer.

Ik heb mijn oude Dell monitor weer terug, die heeft nog jaren en jaren bij mijn broer gedraaid vanwege de goede kleuren repro en 10-bit kleur. Zat destijds hetzelfde scherm in als een veel duurder Apple display. Ding doet het nog uitstekend maar kostte destijds ruim 700 euro. Moeten ondertussen wel een nieuwe backlight in, als we het er toch over hebben.

Niet dat ikzelf een 30k scherm zou kopen, geef ik het geld liever aan Ukraine of zoiets.

[Reactie gewijzigd door uiltje op 12 augustus 2025 12:31]

Je kan je ook afvragen of er na 7 jaar nog relevante updates te maken zijn, of dat de hardware gewoon niet meer mee kan komen met de eisen die het OS en apps er tegen die tijd aan stellen. Volgens mij is een normale levensduur van een TV zo'n 5-10 jaar, dus dan is 7 jaar gegarandeerde updates ook niet gek.
Sorry maar bij het lezen van 7 jaar updates voor een tv van 30k heb je bij mij een zwaar minpunt. De levensduur van een tv vind ik sowieso echt belachelijk tegenwoordig. Ik snap persoonlijk niet echt waarom mensen een tv gebruiken als smart tv? Het heeft verschillende voordelen namelijk om je tv dom te gebruiken:
- Het belast de processor niet wat hij weer voor beeldverwerking kan gebruiken
- Je doet langer met de tv
- Het scheelt je veel geld want een Apple TV of Shield is vele male goedkoper dan een nieuwe tv omdat je de hardware moet upgraden.
Je kan het ook omdraaien: waarom zien mensen een TV nog steeds alleen als de domme plaatjes-projector van 30 jaar geleden, terwijl zo zoveel meer kunnen en doen. Je (men) accept wel dat je laptop, tablet en telefoon na max 5 jaar aan vervanging toe zijn, maar je TV moet opeens wel 15 jaar mee kunnen? Ik zeg niet dat het een of het ander goed is, alleen een ander perspectief :)
Ik heb echt geprobeerd om het in een ander perspectief te zien maar een TV is daar gewoon goed in, in beeldweergave en dat moet eigenlijk zo blijven. Het smart gedeelte kan je toch beter aan een extern apparaat overlaten? Het vervangen van een tablet of telefoon na 5 jaar snap ik nog (alhoewel een iPad echt wel lang meegaat) maar als ik mijn B&O van 25 jaar geleden gewoon nog aan kan doen en nog steeds een DVD kan kijken, waarom moet met de huidige techniek een TV zo kort meegaan?

Over laptops wil ik wel wat zeggen. Ik gebruik al jaren Apple macbooks maar die dingen hoef je echt niet na 5 jaar te vervangen. Ik heb 8 jaar met een Macbook Pro gedaan om te editen en hij kon dat nog veel langer uithouden. Het is dat ik zelf een M chip wilde hebben en gewoon omdat het leuk is maar was het nodig? Totaal niet. Ik heb de M1 overigens van de Macbook Air.
Je stapt wel wat makkelijk over één ding heen... Wie zegt dat dat ding niet meer mee gaat als na 7 jaar de software support stopt? Het is geen smartphone die op zijn minst beveiligingsupdates nodig heeft om te kunnen gebruiken. De tv kun je in het ergste geval altijd nog gewoon offline houden en dan alsnog een extern kastje gebruiken.

En het is al een stap vooruit, 7 jaar gegarandeerde updates. Ik heb het niet echt meer gevolgd maar volgens mij is het bij TV's alles behalve gebruikelijk dat dit soort garanties gegeven worden, en zeker geen 7 jaar.
Een mobieltje heeft veel meer te lijden zoals laten vallen en dagelijks gebruik.

Na 5 jaar beginnen de problemen wel op te treden zoals vastlopen of de accu die erg slecht begint te worden.

Een laptop gaat wel 10jr mee, dan heb je een miskoop gedaan vanaf begin al door nu nog een laptop met 4gb ram te kopen bijvoorbeeld of 64gb opslag, eigenlijk zou dat verboden moeten zijn als nieuw aanbieden maar de fabriekanten komen ermee weg.

(Nee upgraden kan niet want altijd hebben deze modellen vastgesoleerd geheugen, de fabrikanten doen dit bewust).

[Reactie gewijzigd door mr_evil08 op 14 augustus 2025 09:35]

Hoe kom je bij een normale levensduur van een tv? Is dat het moment dat de eerste eigenaar hem verkoopt aan de tweede?

Daarnaast hoop ik niet dat je een tv koopt voor 30.000 euro en die na 7 jaar bij de milieustraat inlevert.

Voor mij is de gemiddelde levensduur van een tv toch zeker 15 a 20 jaar.
Ik hoef al die updates niet, ik heb Internet los gekoppeld + LG updates uitgezet. Komt alleen maar meer AI meuk en advertenties op.. Als het alleen security updates zijn oke.. Maar daar draait het tegenwoordig niet eens meer om. Waarom zou je dan nog updates willen zodat ze hun besturingssysteem 7 jaar kunnen updaten om nog meer advertenties en data te vergaren?
Precies dit _/-\o_

Mijn LG gebruik ik ook zoals een tv gebruikt moet worden: beeldweergave.

Waar gaat het tegenwoordig nog om idd??? Moeten upgraden omdat de hardware verouderd is? Gebruik dan gewoon een Apple TV of Shield en je bent van het hele probleem af toch :*)
De gemiddelde Nederlander denkt daar anders over, weer een extra kastje met kabels terwijl het ook intern kan.
Weer een kastje met kabels? Hoe steriel is het huis dan?
Ooit van WAF gehoord?
Ja, Wife a nog wat is dat toch?

Waarom ergeren de meeste vrouwen zich aan kabels? Gelukkig ben ik gezegend met een vrouw die zich niet zo druk maakt om kabels maar ik hoor het meer
Niet iedereen doet kabeltelevisie.
Hoewel die mensen zoiezo eerder voor een meer android os tv gaan ofc.
Ik heb ook geen kabeltv, heb er een android tv stick aan hangen
Waarom zou je daarover versteld staan?

Een nieuwe auto van €15-150k heeft ook een infotainment systeem met kaarten en online verbindingen (voor bijv spotify etc). De systemen krijgen ook maar iets van 4 jaar software updates en de rest is gewoon kaarten.
Microled is veelbelovend. laten we hopen dat het de halfbakken oled techniek kan vervangen op termijn. de prijs is nu nog erg hoog (hoewel dat ook een beetje in the eye of the beholder is) , maar dat zal wel rap dalen als het massaproductie wordt.
Helaas is dit een reguliere LCD TV met (micro) LED's in RGB layout als backlight. Omdat de individuele LED's kleiner zijn dan bij een Mini-LED backlight wordt de term Micro-LED gebruikt. Net zo misleidend dus toen LCD TV fabrikanten hun TV's de naam 'LED-TV' gingen geven, omdat de backlights niet meer CCFL, maar LED based waren.

Voor een echte Micro-LED TV mag je minimaal 5 keer zo veel betalen als wat Samsung voor deze Micro-RGB TV vraagt.
Ah, okay. jammer. Had graag gezien dat het anders was :)
Halfbakken is wat overdreven. Het is wat beeldkwaliteit betreft zacht gezegd revolutionair te noemen. Niet zonder nadelen, maar LCD komt gewoon niet verder omdat het toevoegen van meer local dimming zones om één of andere reden maar niet lijkt te willen vlotten.

Deze techniek hier maakt me wel enthousiast. De vraag is echter nog altijd of die individuele LEDs ook daadwerkelijk uit kunnen, of in ieder geval dusdanig gedimd kunnen worden tot het punt dat het LCD paneel wat er op geplakt zit het laatste beetje licht weet te blokkeren. Misschien dat dit ook IPS weer wat gangbaarder kan maken in plaats van het door gebrekkige kijkhoeken geplaagde VA wat nu de norm lijkt te zijn omwille van de zwartwaarden.

Maar totdat dit betaalbaar is, is OLED nog gewoon het beste wat je kunt krijgen wat contrast aangaat.
Overdreven vanuit jouw oogpunt. mijn oogpunt is anders. Ik zie vooral heel veel nadelen tegen een aantal voordelen. Maar ieder z'n ding.

Ik vind Oled dan ook niet het beste wat je nu kunt krijgen. Wel wat contrast aangaat, maar toch zou ik veel liever een goede ips neerzetten.
Maar dat maakt het niet halfbakken. Een Ferrari is voor mij ook geen goede keuze (even los van de prijs), maakt het nog geen halfbakken auto. Iets kan voor jou geen goede keuze en toch prima techniek zijn.
Juist. dus voor mij is het wèl halfbakken, want ik vind het ook geen goede techniek.
Ik weet in ieder geval dat het merendeel van mijn vrienden die een non-OLED TV hebben, altijd zich bij mij de ogen uitkijken.
Ook weet ik dat mijn 65 inch 2016 OLED duidelijk ingebrand was bij de ondertiteling en hij een groene waas kreeg na 8 jaar (rood was weg op 1 of andere manier). Maar dat is bij een TV die veel gebruikt werd.
Echter het non-contrast van alle andere apparaten die er destijds op de markt waren (oa. QLED) gewoon grijs tonen ipv zwart.
Na, ik denk dat OLED techniek een standaard gaat worden door zijn contrast weergave. Dat is gewoon een hele goede zet geweest van LG (had ook van Philips kunnen zijn :-( ) en daar gaan mensen aan wennen.

Persoonlijk vind ik beamers echt super qua beeldweergave en veel rustiger voor de ogen. Ik hoop eerlijk gezegd dat daar nog eens een verschuiving in komt. Puur zwart en bijna wit is heel leuk maar is het goed voor je ogen? Nee, totaal niet en dat zou later nog wel eens een bottleneck kunnen zijn als naar voren komt hoe slecht OLED eigenlijk voor je ogen is.
"hoe slecht OLED eigenlijk voor je ogen is."

Gniffel jaren 90 CRT argument.
Dat komt nu gewoon op wetenschappelijke basis naar buiten toe. Het wisseln van contrast met zulke waardes is echt niet goed. Eye strain bestaat niet voor niks.
Eye strain is niet OLED gerealiteerd, maar heeft LCD ook.

Eye strain ontstaat hoofdzakelijk door langdurig teksten te lezen, daar zijn wel apps voor die het achtergrond minder fel maken, zelf gebruik ik ook darkreader maar dat was al voor de OLED tijd.

[Reactie gewijzigd door mr_evil08 op 14 augustus 2025 09:38]

OLED speelt daar wel een rol in hoor. Kijk maar eens online naar mensen die klachten krijgen wat betreft zicht sinds ze OLED gebruiken als monitor. De wisselingen van puur zwart naar wit is echt niet goed voor je ogen, vooral niet in een donkere ruimte en daarna is je woonkamer verlicht.
Die klachten zijn er al sinds LCD, weet niet beter, zelfs vroeger hoorde je dat al bij CRT.

Als je langdurig wil lezen kun je beter een e-reader pakken.

[Reactie gewijzigd door mr_evil08 op 14 augustus 2025 14:34]

Ja een e-reader is zeker een goede aanrader. Ik zet de tv;s sowieso op warm want dat scheelt ook heel veel
Maar gelukkig is het wel zuiniger zodat we een 115" model kunnen kopen voor 30k en een paar euro per jaar aan energie besparen.
Haha, ja je moet er wat voor over hebben.
Tizen ;(
Samsung :'(
Even een stok in het hoenderhok gooien, heel slechte ervaringen met Samsung TVs, enorm veel uitval, ook in mijn directe omgeving, net zoals hun wasmachines trouwens die hier ook net de geest gaf omdat het soldeersel letterlijk los komt, internet staat vol met cases over hun TVs en witgoed.
Persoonlijk koop ik enkel nog phones van dat merk
TV is Philips hier, Sony en Panasonic zou ik ook nog in overweging nemen, een budget TV voor in de kamers zou een Chinees worden.
hmm, hoe verhoud zich dit tot de TCL115X955, want die heb ik net gekocht (vorige week.......) kan hem vast nu nog terug geven:)
Ik zou niet panikeren en gewoon die TCL houden. Voor mij ook geen Samsung TV meer. Ik hou niet zo van hun Tizen OS, en geen Dolby Vision vind ik heden ten dage not done.

De TCL kost ook een pak minder, misschien de meerprijs die de Samsung meer kost te besteden aan uitgebreide surround sound.

[Reactie gewijzigd door Tchiele op 13 augustus 2025 10:53]

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.