Nederlandse chipmachinemaker Nearfield Instruments breidt uit naar VS

De Nederlandse chipmachinefabrikant Nearfield Instruments start een dochteronderneming in de VS. Daar gaat het Rotterdamse bedrijf geavanceerde inspectiemachines leveren aan een 'grote Amerikaanse klant'.

De dochteronderneming gaat Nearfield Instruments USA Inc. heten, meldt Nearfield in een persbericht. Komend jaar gaat de fabrikant meerdere kantoren en technische locaties openen in de VS, 'die gaan dienen als hubs voor klantenondersteuning, innovatie en uitvoeren van leveringen'.

Nearfield zegt al meerdere orders voor zijn Quadra-machine te hebben te hebben ontvangen van 'een grote Amerikaanse klant'. Deze machine wordt gebruikt voor het controleren van chips op productiefouten. Nearfield meldt verder niet wie de klant is en hoeveel orders deze precies heeft geplaatst. Mogelijk gaat het om Intel of Micron, hoewel ook TSMC en Samsung werken aan fabrieken in de VS.

Het is niet de eerste keer dat Nearfield buiten Europa uitbreidt. De fabrikant heeft eerder in Zuid-Korea een vestiging geopend. Momenteel heeft Nearfield 220 werknemers in dienst. Dat aantal kan dit jaar oplopen tot boven de 300, zegt bestuurder Roland van Vliet tegen het Financieel Dagblad.

Door Loïs Franx

Redacteur

11-02-2025 • 13:26

34

Reacties (34)

Sorteer op:

Weergave:

Met de huidige politieke spanningen denk ik dat dit eigenlijk of niet gedaan moet worden of dat we in ieder geval ons intellectueel eigendom veilig stellen. Anders verliezen we straks weer innovativiteit aan Amerikaans ultra kapitalisme en protectionisme.
Nederland staat al volledig onder invloed van de VS. Ik weet niet of je het nieuws door de jaren heen hebt gevolgd, maar wij buigen voor alles en voeren het gewoon uit.

We hebben volop meegedaan met de VS en andere westerse landen, en nu zijn zij een wereldmacht met veel invloed en hebben ze een wapen met grote impact. Alleen verwachtte de westerse wereld niet dat zij in het vizier zouden komen te staan.
Ik geef je grotendeels gelijk. Maar buigen voor alles is een beetje overdreven.

Amerika doet alles met veel bombarie en wij (NL/EU) zijn meer politieke beestjes. Wij werken op de achtergrond. We laten Amerika lekker alles claimen (reëel of niet) want daar worden zij gelukkig van en wij zorgen stilletjes voor clausules in elk verdrag die voor ons gunstig zijn. Dat roepen we niet van de daken want alleen een sukkel vestigt aandacht op zoiets in een onderhandeling of daarna. In onderhandeling moet je "tegen" partij bij voorkeur denken gewonnen te hebben. Zelfs als dat niet zo is. Dat houd het gezelliger en zorgt dat je tegenpartij niet te goed gaat nadenken, wat gunstig is.

Je zag hetzelfde bij de brexit. Allemaal schreeuwers in het VK en stilletjes werden ze door de EU steeds verder in hun hoekje gezet en duidelijk gemaakt dat ze eigenlijk geen mogelijkheden hadden, het is in of uit, niet alleen in voor de leuke dingen. Het eindverdrag bevat een paar kleine dingetjes die boris kon roepen, maar op de totale handel niets voorstelden en een heleboel dingetjes die gunstig zijn voor ons. Maar dat riepen en roepen we niet van de daken en boris houd zich er stil over, want die wil niet als een loser overkomen en dat vinden wij prima... Wij weten wat hij echt is. Maar wel laten de illusie voor het britse publiek in stand want dat is in ons voordeel.

[Reactie gewijzigd door bzuidgeest op 11 februari 2025 14:20]

Ook jij hebt hier een punt. Maar dat kan je natuurlijk verder nuanceren.Onderhandelen is ntauurlijk zeker een ding, maar het gaat natuurlijk ook om macht. En daarbij zijn er altijd wel weer dingen te verzinnen om onder regels uit te komen of weer nieuwe zaken om ze af te dwingen. Alles heeft natuurlijk ook te maken met de politieke leiders. Als de VS zegt geen ASML machine meer naar China dan luisteren we, want sancties... Als de VS zegt we moeten 5% aan defensie besteden anders sancties... wat doen we dan? De Brexit is een verhaal apart, er zijn allerlei (anti-Brexit) krachten aan het werk en nu ook aan de macht die de Brexit ondermijnen.
Internationale politiek is niet zo simpel, en daarmee ben ik het eens. Maar verdragen kunnen met andere leiders zo weer opengebroken worden en er kunnen zo maar nieuwe regels verzonnen worden.
Brexit ondermijnen.
Het enige dat Brexit ondermijnd is Brexit. Dat totale fiasco had geen kans op slagen. Dat jij denkt dat er mensen zijn die het ondermijn zegt al genoeg. Wat je eigenlijk bedoelt is dat de eisen en verwachting van brexiteers niet aansluiten op de echte wereld.
Als de VS zegt we moeten 5% aan defensie besteden anders sancties
Dat is nog helemaal geen ding. Niemand buiten Trump vind dat realistisch. Het word wellicht 3% en hogere uitgaven aan onze defensie is zo erg niet. En die sukkel denkt dat we dat in Amerika gaan uitgeven. We hebben genoeg wapen makers en handelaren hier die dat geld graag zien komen. Dat geeft onze EU ook weer een lading nieuwe banen. Dus ja op naar 3% en investeren in onze (zelfs nog erg goede) wapenmakers. En vergeet niet, de VS koopt ook wapentuig van ons, net als wij van hen.
Internationale politiek is niet zo simpel, en daarmee ben ik het eens. Maar verdragen kunnen met andere leiders zo weer opengebroken worden en er kunnen zo maar nieuwe regels verzonnen worden.
Je breekt ze alleen open als je onbetrouwbaar wil overkomen. En zelfs dan... We vinden ook wel een manier om voordeel uit het nieuwe verdrag te halen. En anders misschien een verdragje met China of Iran. Ik hoor dat Iran best graag olie voor een goede prijs wil verkopen aan ons :) .
En die sukkel denkt dat we dat in Amerika gaan uitgeven. We hebben genoeg wapen makers en handelaren hier die dat geld graag zien komen.
En wat we nog niet hebben, wordt met spoed gebouwd. Net als het anti-China-sentiment van Amerika, kan ook dit zich op de lange termijn tegen VS keren. Make America Great Again lijkt steeds meer een korte termijn issue.
"Make America Great Again" is een simpele slogan voor simpele zielen. Niet veel anders maar wel extremer dan wat de PVV hier doen. Simpele oplossingen voor complexe problemen die niets met de realiteit van doen hebben
Je hebt gelijk, maar alleen met een slogan kom je er niet als je aan de macht bent. De kiezers verwachten dan ook daden, zelfs als het niet uitvoerbaar is, toch doorzetten. :)
En dat zie je ook bij de PVV. Alleen maar ruzie maken, niets voor elkaar krijgen. Alles nauwelijks volgens de wet... Maar wat doen de kiezers? Volgens de peilingen is de steun voor de PVV nauwelijks veranderd.
Wat denken die mensen nou wel niet. Dat het magisch goed komt?
Mijn laatste zin sloeg ook op het RvS-advies.
Ik denk dat er hier een aantal dingen door elkaar lopen. VS icm EU, EU, brexit. Er is 1 ding belangrijk voor politiek op wereldniveau. Dat is daad bij woord kunnen voegen. De EU kan dat niet, wij zijn geen militair macht. Daar hadden we voorheen de VS(Navo?) voor. Je ziet nu dat die samenwerking langzaam wegebt. De VS wilt steeds minder voor de EU instaan. Trump zei letterlijk dat de EU op de EU moet vertrouwen voor de veiligheidsgaranties richting Ukraine. Je zult ook zien dat de EU steeds meer toenadering, op het gebied van defensie, zal zoeken met Turkije, terwijl de EU voorheen Turkije compleet negeerde.

Kleine toevoeging hier, Steinmeier gaat binnenkort of is al gegaan naar TR.

Mbt Brexit, de EU heeft zijn politieke macht kunnen inzetten omdat de VK militair gezien niet sterker is dan de Fransen. Beide kernmachten en beide militaire even sterk. Maar dezelfde politiek macht heeft het niet gered in Libië. Turkije en Rusland hadden geen boodschap aan de politieke macht van de EU. Dit was hoogstwaarschijnlijk anders geweest als de VS de EU had bijgestaan, militaire wel te verstaan.

Politieke macht stelt weinig voor zonder militair macht. Dit gaan we in de EU merken.

[Reactie gewijzigd door Diablo_GT op 11 februari 2025 21:17]

Libie? weer zo een land waar we niet hoefden te zitten en ook geen moeite voor gedaan hebben. Er was daar niets te halen voor ons. Ook voor de VS niet echt, maar die doen het op principe als de russen zich ergens vertonen.

Politieke macht stelt heel veel voor als je er voor zorgt dat je meerdere partijen hebt om tegen elkaar uit te spelen. Die balans is helaas op dit moment zoek. Als we rusland door China vervangen kunnen we er verder mee. Ooit zei iemand dat de pen machtiger was dan het zwaard. Ja zelf al word je tijdelijk bezet dan wil niet zeggen dat je hoeft te stoppen met het machtsspel. Je infiltreert gewoon langzaam alle sturende lagen van de vijand, tot je vijand zichzelf niet meer is. Het is een ander spelletjje en eist meer geduld. Maar het werkt zeker zo goed en met minder destructie. Dezelfde reden waarom guerillias/verzetsstrijders effectiever kunnen zijn dan een lompe grote legermacht. Genoeg kleine steekjes brengen hetzelfde resultaat als een grote.

Dat gezegd. Ik ben een voorstander van defensief onze eigen broek kunnen ophouden. 3% van gdp in onze eigen verdedigen en alles besteden in de EU aan de EU wapenfrabrikanten waar we goede van hebben. We maken het meeste wat we nodig hebben in de EU. De zweden hebben goede gevechtsvliegtuigen, de fransen onderzeeers e.d. duitsers tanks, hollanders maken nog een bootje.

Ja de schaal is te klein en het gaat tijd nemen, maar als er voldoende geld in gepompt word dan komt het wel. En het maakt een hoop banen in de productie.

[Reactie gewijzigd door bzuidgeest op 12 februari 2025 09:53]

Nederland en Europa hebben altijd alles geslikt van de VS omdat er bescherming geboden werd in ruil. Dat was een prima deal maar die staat al enige tijd onder druk en onder druk wordt alles vloeibaar. Europa investeert steeds meer in eigen defensie en als gevolg daarvan zul je zien dat het andere deel van die oude deal ook gaat afzwakken. Het kost wel wat tijd natuurlijk dus geduld is geboden.
Leuk dat zo een bedrijf meedoet aan het wereldtoneel en dat ze zich gaan vestigen in amerika.
Leuk dat je zo weinig in contact bent met de huidige realiteit.....

Amerika is op dit moment geen betrouwbare partner. Straks stelen ze die techniek of gaan ze ons vertellen waar we het wel of niet mogen verkopen zoals ze proberen met asml.

We kunnen prima leveren vanuit Nederland. Een servicecentrumpje in de VS mag prima, maar dat is dan ook alles.

Het bedrijf doet al mee op wereld toneel. Daar hebben ze de VS niet voor nodig.
Het zijn machines om te controleren of er fouten op chips zitten zoals ik het lees. Lijkt me belangrijker dat die bij de fabrikant zitten: ze gaan chips niet de halve wereld over slepen om ze controleren om dan vervolgens de chips terug te sturen voor packaging (alhoewel dat soms ook al elders gebeurt). Lijkt me eerder dat als ze deze stap niet zetten je de USA en Korea dwingt zelf zulke tech te ontwikkelen en dan is het snel gedaan met dit bedrijf omdat er in Nederland heel weinig chips gebakken worden op een schaal waar deze technologie nodig is denk ik zo.
Het is niet dat ze de machines niet moeten leveren. Dat zeg ik niet. Wat ik zeg is dat we moeten uitkijken met hoeveel kennis de kantoortjes in de VS of korea hebben. Is het alleen service, dan prima, maar als ze ook ontwikkelen of de machines maken word het een heel andere zaak.
Graag (minstens) drie voorbeelden van ons verlies aan innovativiteit door “Amerikaans ultra kapitalisme en protectionisme“.

Ik kan er zelf geen vinden: wel een gebrek binnen de EU aan een EU breed industrie beleid, waardoor nationalistische overwegingen en protectionisme er nog steeds de boventoon voeren, plus een onzagwekkende, alles verlammende bureaucratie vanuit Brussel/Straatsburg (1 week per maand).

Daarmee heb je geen “ultra kapitalisme en protectionisme” nodig om boven de EU uit te komen.
Graag eerst drie voorbeelden (minstens) van je eigen argumenten. Leuk dat je voorbeelden van mij eist maar zelf die moeite niet doet.
Jij begon met niet onderbouwde beweringen.

Voor mij is het makkelijk, ik hoef alleen maar te verwijzen naar bv. het recente rapport van Draghi.
Ik heb daar mee nog maar 1 mogelijke onderbouwing voor jou mening. En het rapport van Draghi (die goede maar voor de hand liggende punten maakt) is niet in conflict met wat ik schrijf.

Dus jij claimt A dat ik niet onderbouwd ben, b dat ik minstens drie voorbeelden moet aanleveren.

Jij echter levert eerst niets en dan lever je maar 1 voorbeeld aan. Dus je stelt hoge eisen aan mij maar bent niet bereid zelf die eisen te halen. Wat een onzin is dat? Beetje van anderen eisen en dan zelf die eisen niet halen. Wat een slap gedoe.

Om maar bij draghi te blijven... Onze ontdekkingen in allerlei labs aan universiteiten worden over het algemeen door Amerikaanse startups en multinationals opgekocht en op de markt gebracht. Dus daar exporteren we onze innovativiteit in plaats van er zelf wat me te doen. Ik geloof dat draghi dat ook stelt. 1 voorbeeld voor 1 voorbeeld.

[Reactie gewijzigd door bzuidgeest op 11 februari 2025 15:37]

Ik geloof dat draghi dat ook stelt
Geloven doe je maar in de kerk 🤪. Heb je het rapport wel gelezen?
Onze ontdekkingen in allerlei labs aan universiteiten worden over het algemeen door Amerikaanse startups en multinationals opgekocht en op de markt gebracht.
Als dat al zo zou zijn:
Waarom verkopen we dan, altijd volledig vrijwillig, onze ontdekkingen [uitvindingen], denk je?
En waarom brengen we die ontdekkingen dan niet zelf op de markt?

Antwoord: nationale belangen binnen de EU en absurd uitgebreide regelgeving door EU bureaucraten, waardoor er geen of onvoldoende geld, markten en snelheid is om iets daadwerkelijk hier in de EU een succes te laten worden.
Geloven doe je maar in de kerk
Moet jij naar de kerk om in jezelf of je werk te geloven...? Geloof omvat meer dan een kerk.

Jij denkt misschien het rapport gelezen te hebben, maar heb je het ook begrepen?

En opnieuw. Je "antwoord" spreekt mijn eerdere comments niet tegen. Het bevestigd het min of meer alleen maar. Maar je moet je afvragen of die regelgeving absurd is, of dat de regelgeving elders te bizar slecht is. Een flink deel van onze regels is om de burger te beschermen tegen de graai bedrijven. En dan niet alleen geld. We hebben hier sterke privacy wetgeving. In de VS hebben ze die nauwelijks.
In plaatst van alles verkopen aan het buitenland kunnen en dan boetes uit delen aan die bedrijven. Kunnen we ook bedrijven intern hebben die wel enig fatsoen moeten vertonen en waar we als het even kan dan geen boetes aan hoeven uitdelen nadat het probleem ontstaan is.
Er is hier voldoende geld, snelheid wellicht wat minder. Maar als er geen optie is op de kennis naar het buitenland te exporteren dan vinden de mensen hier wel methoden om het ten gelde te maken. De winst zal er niet minder om zijn. Alleen kleiner.
Schiphol mag niet inperken https://nos.nl/artikel/25...-van-schiphol-ontmantelde
ASML mag iets niet verkopen maal 20
Export van dingen beperkt naar buitenland maal 100

Ik ben niet tegen beperkingen van export naar "vijanden", maar het komt nu vaak neer op "vijand van amerika" en niet "vijand van nederland", maar hierdoor worden we wel binnen de kortste keren vijanden met bijvoorbeeld China.
Heeft niets te maken met “verlies aan innovativiteit door Amerikaans ultra kapitalisme en protectionisme“.
Niet met protectionisme? het verbannen van export van belangrijke machines naar het buitenland? vraag me af wat het dan betekent.
Ik denk dat het in dit geval niet zo"n vaart zal lopen. Het gaat vooral om een service hub. Er komt geen productie.
Als er vaak machines in Amerika geïnstalleerd moeten worden is het goedkoper om daar een ploeg op te leiden die dat kan dan die steeds in te vliegen. Vanuit het lokale kantoor kan men dan ook service verlenen en reserveonderdelen leveren.
Als men verstandig is houdt men de innovatie beperkt. Innovatie hoort wel bij een servicepunt. Elke fabrikant die klantgericht werkt luistert naar naar de problemen en ideeën van de technici. Dat zijn immers de mensen die de zwakke punten in machines tegenkomen en daar ook vaak ideeën voor hebben om het te verbeteren.
Nu is het in Amerika niet heel ongewoon dat er juist zwakke punten geïntroduceerd worden om vervolgens flink aan het onderhoud te verdienen. Zoek maar eens op de ijsmachines van MacDonnalds. In Europa nemen we productverbetering gelukkig wel serieus en voor machines die 24/7 moeten draaien is dat eigenlijk ook noodzakelijk.
Exact. Ik vind dit een moreel verwerpelijk besluit en bovendien ook een dwaas besluit precies om de reden die je aangeeft.
Goed nieuws voor Nearfield instruments.
Nou wat ik je nu al kan voorspellen is dat dadelijk Nearfield in NL stopt en door gaat in Amerika en uiteindelijk dan hun producten geimporteerd moeten worden vanuit de USA. Door dan die importheffingen van de USA zal Europa ook importheffingen richting USA gaan heffen. Resultaat uiteindelijk dat diezelfde eerst in NL geproduceerde producten opeens een heel stuk duurder worden.

En wie is weer de pineut, wij als consument en datzelfde ook in de USA gaat gebeuren dat de consument de prijs gaat betalen. Dat gebeurd nu al b.v. bij een Duits metaalbedrijf waarvan de USA afhankelijk is omdat ze dat daar niet kunnen produceren. Dat Duits bedrijf zet gewoon de importheffing bovenop de prijs van het product en dus betaald de USA uiteindelijk zelf hun eigen importheffingen, tja.... hmmm....
Wat een sentiment weer.

Vanuit het perspectief van de VS is het allemaal duidelijk en Trump doet het goed om de Amerikaanse economie te beschermen. Dit deed de VS altijd al maar Trump doet er een schepje bovenop omdat hij een zakenman is en geen politicus.
Tot nu toe bereikt hij er al mee dat elk land nu al meer bijdraagt aan defensie ipv bezuinigingen op defensie en teren op de VS. Als ik kijk wat hij nu allemaal al met ‘bully politics’ voor elkaar heeft gekregen dan vind ik dat bijzonder. In Europa zijn we dat niet gewend maar het is heel normaal in de rest naar de wereld. Het is uiteindelijk ook heel simpel want de VS heeft macht en wie macht heeft regeert. Zo werkt dat nu eenmaal.

Trump en Musk zijn groot geworden door out of the box te denken dus dat doen ze nu ook. Soms goed soms minder goed. Zo werkt dat met ondernemen.

Europe is al tientallen jaren zwakker aan het worden. Vele waarschuwingen zijn al daaraan vooraf gegaan. China maken we sterker wordt en Duitsland zwakker maar onze politici hebben andere prioriteiten. Dit zal consequenties hebben op termijn want het is niet houdbaar.

VS zal bondgenoot van Europa blijven maar we moeten wel zelf onze broek ophouden en hervormen oftewel onze mindset moet veranderen en zo niet dan gaan we een recessie tegemoet en de VS gaat ons niet financieren en andere grootmachten al helemaal niet.
Dus het is buigen of barsten want alleen gaan we het niet redden daar is genoeg historisch bewijs voor.

Ik begrijp dat bedrijven uit Nederland of Europa vertrekken want ons ondernemersklimaat staat onder druk door regelgeving. Grote bedrijven vertrekken of gaan failliet. Miljoenen ontslagen dreigen in Duitsland.
Dus ik snap Nearfield Instruments wel. Iedereen met gezond verstand zou dit doen. Nu de politiek nog die zich liever bezighoudt regeltjes.
Beetje rare opmerking. De EU kijkt meer uit voor haar burgers dan de VS. Daar mag de VS een voorbeeld aan nemen als ik zie wat ze nu allemaal uitvreten daar. Machtige bedrijven beboeten is 1 van de instrumenten die de EU gebruikt om ze onder controle te houden, vaak met de bedoeling om ten goede te komen voor de samenleving in het algemeen.
Tot de rente weer omhoog gaat en alles weer instort, de economieën zijn niet meer hersteld sinds 2008, ze kunnen niet meer overleven zonder extreem lage rentes.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.