LG introduceert soundbars met Dolby Atmos, DTS:X en 'ai-kalibratie'

LG kondigt vier nieuwe soundbars aan. De duurste modellen zijn uitgerust met een tuningtechnologie die de fabrikant AI Room Calibration noemt. Verder beschikken de meeste nieuwe soundbars over Dolby Atmos en DTS:X.

Volgens LG maakt AI Room Calibration gebruik van machinelearning om de klank automatisch af te stemmen op de afmetingen en andere karakteristieken van de ruimte. Technische uitleg over de werking daarvan geeft de fabrikant niet.

Het topmodel uit de reeks is de SN11RG, een 7.1.4-systeem met draadloze luidsprekers achteraan. Voor de stand-alone soundbars uit LG's nieuwe gamma komt er een optionele SPK8 Wireless Rear Speaker Kit uit, zodat ook deze apparaten kunnen worden voorzien van draadloze luidsprekers achteraan. Bij de ontwikkeling van de soundbars werkte LG samen met Meridian Audio.

De meeste nieuwe soundbars van LG beschikken over Dolby Atmos en DTS:X. Alle modellen zijn uitgerust met 4k-doorvoer, de Google Assistent voor spraakbediening en earc oftewel enhanced audio return channel. Dit onderdeel van de hdmi 2.1-standaard zorgt voor een aanzienlijke verhoging van de bandbreedte voor audio, van een paar Mbit/s naar 38Mbit/s. Daarmee wordt het mogelijk om audio in hoge resolutie, zoals Dolby True HD of DTS Master Audio, zonder kwaliteitsverlies door te sturen.

Nadere details over de soundbars en adviesprijzen maakt LG bekend bij de introductie van de toestellen op de CES-beurs. De jaarlijkse Consumer Electronics Show begint op 7 januari in Las Vegas.

Soundbar LG CESSoundbar LG CES

Door Michel van der Ven

Nieuwsredacteur

27-12-2019 • 10:22

85

Reacties (85)

85
82
32
1
0
32
Wijzig sortering

Sorteer op:

Weergave:

Die draadloze luidsprekers, hebben geen voeding nodig? Zo te zien op de foto niet :?
Voor de render zijn ze vast vergeten de voedingskabel mee te nemen :Y)

Edit: ik ben wel benieuwd naar de prijs van de SN11RG en of dit model een waardige concurrent is van de Samsung reeks.

[Reactie gewijzigd door GerritGekke op 23 juli 2024 07:20]

De SPK8 hebben gewoon 1 kastje waar voeding in gaat en een kabeltje naar speaker A en een kabeltje naar speaker B. Dit kastje maakt dan weer draadloos verbinding met de soundbar. Waarom je dit draadloos wilt hebben: omdat je niet 2 ellenlange kabels naar de soundbar meer moet trekken en je op deze manier toch de kabeltjes netjes weg kan werken.

Waarom je echter geen LG Soundbar moet kopen: omdat het update beleid op zijn zachts gezet bagger is. Heb hier de SK10y met dus de SPK8 in huis die helaas alleen Atmos en reguliere DTS ondersteunt. Een update (het is echt maar software!) naar DTS:X zit er niet in en daarvoor mag je een hardware technisch identieke soundbar kopen voor de volle prijs. Waar andere merken wel updates gaven kan je dat bij LG vergeten.

Het wordt echter nog erger als je erachter komt dat Atmos niet eens volledig ondersteunt wordt. Vooral bij de laatste 4K Atmos Disney films gaat de soundbar letterlijk onderuit. Er verschijnt dan doodleuk op het scherm: Atmos unsupported! en je geluid gaat aan/uit/aan/uit zodat je nauwelijks meer van de film kan genieten. Een update voor dit probleem? Naah: letterlijk antwoord van LG: "De software op onze nieuwe reeks soundbars is aangepast om dit probleem te omzeilen".

Blijf hier heeeeeeel ver vandaan!
Het wordt echter nog erger als je erachter komt dat Atmos niet eens volledig ondersteunt wordt. Vooral bij de laatste 4K Atmos Disney films gaat de soundbar letterlijk onderuit.
Ik speel zelf mijn content af op een Apple TV icm een HW N950, die ondersteund ook Atmos & DTS:X
Alleen zegt dit weinig. Want het probleem is dat de atv alleen Atmos doorgeeft wanneer het dolby digital is (ODS content hebben dit). Dts-Ma met dts:x of TrueHD met Atmos kan mijn atv icm bijvoorbeeld Plex of infuse niet doorsturen. Soundbar ondersteund het wel, maar krijg het er niet door ;) Heb je niet een zelfde soort geval?
Lg moet het ook gewoon lekker houden bij hun een oled tvs. Die soundbars zijn vreselijk van hun.
Heb je van het laatste een bron? Ik heb een soort gelijk model maar heb nog geen problemen met Atmos ondervonden. Als het zo is ga ik toch even met de verkoper praten.
Dat is inderdaad de oplossing om te kunnen kijken, maar koop je daar dan speciaal de 4K Bluray's met Atmos geluid van Disney voor? (Op andere Atmos sets overigens geen enkel probleem).

Kijk het gebrek aan DTS:X ondersteuning kan ik nog wel mee leven - dat wist ik immers voordat ik de soundbar kocht al vind ik het jammer dat ze hiervoor geen update uitgeven. Dat Atmos problemen vertoont en LG gewoon als antwoord geeft dat ik dan maar een nieuwe soundbar uit hun reeks moet kopen (hij is nu ongeveer 1 jaar oud) vind ik echt te ver gaan.
Er zijn echt heel veel setjes z5500 en of losse onderdelen op marktplaats en tweakers te vinden.
Altijd voor +- 100 euro hele set, en of losse onderdelen vaak 20-30 euro. Ik heb 2 volledige sets z5500 afgebrand zegmaar :D en 2e complete set soort van samengesteld gekocht op marktplaats en tweakers. blijft afwachten of dat je geen kapotte spullen krijgt, maar ik ging eerst de set luisteren bij iemand thuis voordat ik hem meenam. Toch nog wel 1 van de betere setjes die je voor dat geld kan kopen. Ik heb zelf bijvoorbeeld nog 1x Digital Control Pod over van 1 van de 2 sets die het nog doet. Die ga ik nu weer tekoop zetten!.

pricewatch: Logitech Z-5500 Digital
Simpele vraag/aanbod search en je komt voor 100 euro toch weer weg :)
Klopt echter stoor ik mij totaal niet aan stereo geluid, zeker omdat toch alleen maar gedownloade/ gestreamde content kijk.
En misschien doen de boxen nog wel is het alleen de kabel, heb het eigenlijk nooit onderzocht(Heb ze nog liggen).
Dus op zich doet setje voor mij meer dan prima nog steeds, ik weet niet eens meer hoe lang ik hem ondertussen al heb(Zeker al meer dan 10 jaar :P).

Maar verder is die niet kapot te krijgen nog steeds alles doet het verder nog :D

[Reactie gewijzigd door Carlos0_0 op 23 juli 2024 07:20]

Of kijk als alternatief naar de z5300 wanneer je het volume van de z5500 niet nodig hebt, die gebruik ik al jaren en nog steeds heerlijk geluid.
Maar dan heb ik als nog weer een 5.1 setje, kan net zo goed huidige laten staan wat nu heb :).
Draadloos!
Waarschijnlijk net zo draadloos als mijn "draadloze lader" die nota bene nog een draad kreeg meegeleverd in het doosje zelf. Een kritische noot tegenover de marketing bs zou fijn zijn in artikelen op een tech-site. Op dezelfde manier geredeneerd zou een Golf TDI een elektrische auto zijn omdat hij toch echt bepaalde zaken op de accu laat lopen.

Zeker nu er dus fabrikanten zijn die wél draadloze speakers aanbieden die middels een oplaadbare accu werken die je kunt docken aan de soundbar is enige nuance vereist voor een inhoudelijk correcte berichtgeving.
Niet echt een foto, meer een render...
Draadloos is meestal toch met powerkabel... Stel je voor halverwege de film je batterijen te moeten vervangen aan die ene box die aan het plafond hangt... En dan tot de vaststelling komen dat je geen opgeladen batterijen meer hebt... :P
Antwoord: https://www.lg.com/us/hom...8-S-wireless-surround-kit

Helaas zijn ze niet geheel draadloos, ze hebben een stroomkabel nodig en verbruiken max 50 Watt.
Dat zou prima kunnen met een accu. Ik snap nooit zo goed waarom je draadloze speakers zou willen: je moet ze, als ze écht draadloos zijn, opladen, wat het niet handiger maakt. Even wat tijd investeren en je werkt kabels prima weg. Qua kalibratie wil je speakers ook niet verplaatsen, dus ergens anders opladen en terugplaatsen is niet handig. Bij bedrade speakers kun je ze niet vergeten op te laden, heb je geen last van connectieproblemen en/of interferentie en eventuele vertraging in het geluid.
Mijn Samsung backspeakers hebben alleen voeding nodig en zijn draadloos aangesloten op de soundbar. Heb er nooit connectieproblemen mee, en het scheelt tijd en moeite bij het installeren

Subwoofer ook trouwens.
Heb je geen last van latentie tussen de verschillende elementen?

Da's mijn grote schrik met draadloze geluidsystemen.
En je kan moeilijk het beeld vertragen om het geluid synchroon te laten verlopen (niet alle afspeelmedia hebben zulke mogelijkheid).
Van Samsung weet ik het niet maar bij mijn Sonos sets (playbar + 2x Play:1 en Beam met 2x Play:1) werkt het prima. Daar zit geen vertraging in het geluid tussen de verschillende elementen. Dat is ook allemaal draadloos met elkaar verbonden.
Zo te zien hebben ze op de foto genoeg tijd geïnvesteerd om de kabels goed weg te werken. _/-\o_
Powerkabel snap ik ook niet inderdaad, maar draadloos verbinding met de base is wel handig in mijn huis. Ik kan gewoon geen fatsoenlijke kabel trekken en dan ben je als snel aangewezen op een verbinding via het stopcontact wat ook verre van ideaal is.
Is er een product dat wel een draad heeft op een site. Bij Apple zie ik hun iMacs ook niet voorzien van een kabel of bij Sonos zie ik de kabels ook niet hoor. Verkooptruccen zoals ze dat noemen
Natuurlijk hebben ze wel voeding nodig. Mijn draadloze Woofer en SPK8 draadloze achterspeakers zijn niet echt draadloos. Ten eerste zit de Woofer wel aan de 220V en zit de ontvanger van de achterspeakers ook aan de 220V. Daarnaast lopen er twee draadjes van de achterspeaker ontvanger naar de twee speakers. Die SPK8 is er dus al een tijdje. Ik zou ze ook niet met een accu willen. Niet alleen vanwege het milieu, maar ook omdat ik niet ineens ergens in een film het geluid wil missen. Ik heb nu trouwens de SK10Y, die ook samen met Meridian Audio gemaakt is. Deze mist alleen DTS:X maar omdat Dolby Atmos het meest gebruikt wordt mis ik hier eigenlijk niets aan.
Ik heb deze ook en de draadloze luidsprekers krijgen (bedraad!) hun voeding via de draadloos met de soundbar verbonden versterker ( die alleen met het lichtnet verbonden hoeft te worden)
die eveneens meegeleverd wordt bij de SPK8 set achterluidsprekers

[Reactie gewijzigd door lowo op 23 juli 2024 07:20]

Jorgen Moderator Beeld & Geluid @FrenkyBoy8427 december 2019 21:42
Dat zou natuurlijk kunnen. Volgens mij zijn er verschillende modellen van JBL en Philips die hun ingebouwde accu opladen als je ze aan de soundbar klikt (en op dat moment gewoon als frontspeakers werken) en die je daarna draadloos kunt gebruiken, zolang er stroom in de accu zit. De meeste achterspeakers zullen echter ofwel stroom (+ draadloze audio); ofwel bekabelde audio (en daardoor geen stroom) nodig hebben.
Zoek al een tijd naar een surround set met draadloze achterspeakers, misschien dat dit een goede oplossing is of heeft iemand suggesties?
Sonos Beam met achter 2x Sonos One bij mijn ouders geïnstalleerd. Verrassend gemakkelijk en oké geluid.
Sonos heeft (nog) geen Dolby Atmos en ook geen HD audio en eARC.
Ze lopen dus achter maar wellicht komen er eens nieuwe modellen uit die dit wel hebben.
Alsof je met dit soort speakers het verschil gaat horen. Met een fatsoenlijke hifi hoor je al nauwelijks verschil tussen gewoon dts en de HD variant...
Atmos is ruimtegestuurde audio, ongeacht kwaliteit van speakers zal het geluid normaal gesproken wel preciezer geplaatst worden. Net als in een bioscoop, waarbij je verschil hebt tussen geluid van rechts, rechtsvoor, rechtsachter, boven, etc. Dat staat in die zin los van de kwaliteit van de speakers (hoewel je kan discussiëren wat een betere investering is: goede speakers of meer, minder goede, speakers).
Alleen heeft een bioscoop +-30 speakers hangen in een atmos zaal. Atmos op een 3.1 setje, is gewoon stereo met een hogere bandbreedte en virtuele hoogte dimensie. Vroeger noemde ze dat virtual surround in koptelefoons en computer boxen.
sony heeft ook hele mooie setjes.
Yamaha versterker met musiccast boxjes voor de surround.
Ik zou zeggen de Creative BlasterX Katana, maar daar hangt ook wel een mooi prijskaartje aan. Komt wel goed geluid uit, als ik de reviews moet geloven natuurlijk.
Ik heb hem bekeken op internet, gekocht en vandaag aangesloten, helebgoede set. Hardstikke bedankt voor de tip en fijne feestdagen toegewenst!
Jorgen Moderator Beeld & Geluid @Slavy27 december 2019 21:43
JBL en Philips hebben soundbars met losse achterspeakers die gevoed worden door een ingebouwde accu.
SONY HT-ZF9 is ook een mooi setje, nu bij de MediaMarkt met gratis achter speakers.
draadloze speaker wordt bedoeld dat de speakers draadloos communiceren met de soundbar, maar niet dat er geen voedingskabel nodig is.
Precies wat ik dacht, maar dan is de afbeelding nogal misleidend.
Ik ben benieuwd hoeveel HDMI 2.1 ingangen deze soundbars hebben( en welke andere connectors nog meer)
Hopelijk 3 of meer. Dan hoeft er namelijk maar 1 kabel naar de tv(in mijn geval) en maakt het allemaal een stukje strakker.
Ah, het buzzword du jour is AI. Vroeger noemde men dat Fuzzy Logic, maar dat buzzword lijkt al een tijdje uit te zijn.
autocalibrate dus, maar AI klinkt futuristischer
Zit er blockchain op deze apparaten? Anders hoef ik ze niet hoor...
Ja, we hebben de Data Hari op het forum gevonden :)
"de Google Assistent voor spraakbediening", eerst zien dan pas geloven, op mijn C8 werkt het nog steeds niet.
Wat is hier Atmos aan? Voor zover ik weet komen alle indirecte vormen van Atmos niet in de buurt van Atmos zoals het bedoeld is, dus met echte plafond speakers.
Daar gaat het niet om.
Dolby Atmos specificeert niet dat je alleen maar plafond luidsprekers mag gebruiken.
Luidsprekers die naar boven gericht zijn en via reflectie aan het plafond werken mag dus ook.
Dat jij dit geen “echte” Atmos vindt is jouw mening.
Je snapt toch zelf ook wel dat dit niet werkt? Je hebt een speaker die onder de TV staat die zogenaamd op het plafond gericht is. Waar denk je dan dat het meeste geluid vandaan komt? Precies, van onder de TV. Maar goed, als er mensen zijn die verwachten dat ze 7.1.4 geluid kunnen krijgen uit een setje met 4 speakers dan verdienen ze het misschien om een waardeloze geluidsbeleving te krijgen. Naar mijn mening kom je dan gewoon 8 speakers te kort. Waarschijnlijk als ze zouden kiezen voor een kwalitatief goede 2.0 of 2.1 set dat ze dan beter geluid zouden krijgen. Een woonkamer is geen biljarttafel voor geluid. Deze set is niet bedacht door een geluidstechnicus maar door iemand van de marketing afdeling die iets te veel rekening houd met de WAF. Ik ga me toch ook niet bemoeien met de indeling van haar keukenkastjes?
Een soundbar is een compromis voor een losse speakerset met receiver.
Waarom?
Vermindering van het aantal luidsprekers, kabels en losse kastjes.
Veel mensen vinden dit prettig en kiezen om die reden een soundbar.
Het geluid wordt via reflectie wel zo bewerkt dat het op surround lijkt, ook met de hoogte (Atmos) luidsprekers.
Voor de liefhebbers van een èchte set is het niks maar veel mensen zijn er tevreden mee.
Dat zie je toch ook met Sonos? Verre van ideaal maar wel eenvoudig te installeren en redelijk compact.
Dat er communicatie draadloos gebeurd zal denk ik niemand een probleem mee hebben. Als het werkt, werkt het. Ik denk dat ook weinig mensen een probleem hebben met een enkele speaker. Je moet alleen niet dingen in je marketing claimen die er niet zijn.

Maar goed, je kan het gelukkig eenvoudig testen. Neem een proefpersoon. Doe die proefpersoon een blinddoek om en zet die op de bank. Vervolgens pak je één speaker waar je geluid uit kan laten komen en die speaker richt je op het plafond. Vervolgens zet je het geluid aan op die ene speaker en vraag je aan de proefpersoon of hij of zij geblinddoekt wil aanwijzen waar het geluid vandaan komt. Wedden dat hij of zij niet naar het plafond wijst?
Het resultaat zou je nog wel eens kunnen verrassen!
Gereflecteerd geluid via het plafond klinkt namelijk ook of het uit het plafond komt...
Dat is nu juist ook de bedoeling van Dolby Atmos.
En ja, een verschil in kwaliteit tussen een (goede) soundbar en een complete surround set zul je wel kunnen horen als je deze naast elkaar zet.
Toch kiezen mensen vaak voor een soundbar vanwege de simpele opzet en het uiterlijk.
“Vroeger” koos men bij gewone stereo sets voor enorme zuil luidsprekers.
Hoe groter hoe beter was het idee.
Die dingen zie je nauwelijks meer, tijden veranderen.
Jorgen Moderator Beeld & Geluid @HoppyF27 december 2019 21:47
Dit dus. Ik wil ook geen soundbar in huis, of het zou puur voor de losse 2.0 / 3.0 audio van een gewoon programma moeten zijn. Voor alle andere scenario's wil ik graag gewoon een goede 5.1 set, met speakers op de juiste plekken. Soundbars of losse omhooggerichte speakers emuleren 5.1 en Atmos, en dat is voor veel mensen tegenwoordig goed genoeg. Mij niet gezien. Ik snap dus de reactie van @RazorBlade72nd wel, maar zoals jij al zegt, is voor veel mensen het compromis de beste oplossing.
@Jorgen Als het compromis zou werken, ook al is het niet de beste oplossing, dan zou ik er vrede mee kunnen hebben. Dat het dan niet de mooiste en beste oplossing is kan ik begrijpen en dat je dan op de koop toe neemt dat de kwaliteit wat minder is om een compromis te bereiken snap ik nog.

Het probleem is alleen dat het niet werkt.

Ik heb gisteren toen ik thuis kwam voor de zekerheid de proef op de som genomen zoals ik had voorgesteld. Mijn vrouw op de bank gezet. Ogen gesloten. Centerspeaker van mijn 5.1 set op het plafond gericht. Mijn vrouw gevraagd waar het geluid vandaan kwam en feilloos wist ze rechtstreeks naar mijn center speaker te wijzen.

Nogmaals, laat ik vooral benadrukken dat het niet werkt.

Als je me niet geloofd, neem gerust zelf de proef op de som. Het is gewoon marketing onzin. Maak er desnoods een wetenschappelijke test van. Nodig 100 mensen thuis uit. Verdeel ze willekeurig in twee groepen. Doe de test en ik ben er van overtuigd dat iedereen die geen gehoorbeschadiging heeft rechtstreeks naar je centerspeaker zal wijzen en niet naar je plafond.

Zoals @HoppyF had gezegd "Het resultaat zou je nog wel eens kunnen verrassen!" Klopt van geen kanten. Je hoort het geluid rechtstreeks uit de geluidsbron komen, ook al kantel je de geluidsbron naar het plafond. Dat is ook heel erg logisch. Het geluid legt namelijk een veel langere weg af via het plafond en bovendien is mijn plafond niet een perfecte spiegel voor geluid. Het geluid uit de speaker is dus altijd veel harder dan de weerkaatsing via het plafond.
Jorgen Moderator Beeld & Geluid @RazorBlade72nd28 december 2019 10:02
Ik ben het met je eens hoor. Ik heb soundbars gehoord die best goed klonken, maar niks haalt het bij echte speakers op de juiste locaties.
Ach... ;(
Nee natuurlijk werkt het niet om je center luidspreker naar het plafond te draaien!
Een soundbar mèt Atmos, heeft twee luidsprekers die naar het plafond gericht zijn en waarbij rekening wordt gehouden met reflectie en vertraging en volume van het geluid.
Er komt meer bij kijken dan alleen maar een luidspreker van richting veranderen.
Het compromis is nog steeds een compromis maar veel beter dan je verwacht.
Luister eens naar een goede Atmos soundbar zou ik zeggen.
Ik denk dat je eens een goede test moet doen. Dolby Atmos via een soundbar werkt namelijk wel degelijk. Werkt het zo goed als directe speakers? Nee vast niet. Maar test bij iemand bijvoorbeeld eens Gears of War 4, wanneer er vliegtuigen over vliegen en je gaat je schamen voor wat je hier aan het spuien bent.

Naast dat ben ik niet super tevreden met het updatebeleid en bepaalde issues die de lgsk10y heeft, waardoor ik huiverig ben om in de toekomst weer een LG soundbar te halen.
Wat ik echt jammer vind, dat de hifi wereld door 'vrouwelijke' mensen is neergehaald. Hiermee bedoel ik dat de 5.1, 7.1, eigenlijk alles wat niet buiten de tv meubel als 'lelijk' wordt beschouwd. Ik heb 'gelukkig' mijn eigen kamer met 7.1.4 setup. Ik kan me niet voorstellen dat mijn/een vrouw, dat in een woonkamer zal toelaten. Die denken, neem lekker een soundbar heb je ook goed geluid.
Het hangt sterk van de kwaliteit van je speakers en versterker af om de 'vrouw' ongelijk te kunnen geven. Een hele goede soundbar zal best beter kunnen klinken dan een standaard Logitech 2.1 set ;)
Ja, dat klopt wel, maar ik bedoel meer de plafond en surround speakers. Een soundbar kan in principe wel de heights faken, maar is toch verre weg van bioscoop ervaring.
Mooi zo, met eARC en HDMI 2.1 dus prima aan te sluiten op de LG OLED 2019 (en vast ook 2020) modellen. Valt wel op dat ze een letter hebben overgeslagen in de model namen.
2019 was SL... nu SN en niet SM....
Detail maar toch.
SM, snap je waarom ze dit hebben overgeslagen?

SM = sadomasochisme

LG wil niet met sex geassocieerd worden.

[Reactie gewijzigd door AMD-USER op 23 juli 2024 07:20]

Tsja, dan kunnen SS ook wel gaan overslaan...
Geen idee of dit ook de reden is.
De SM naamgeving bestaat gewoon en is een televisie reeks van LG, vermoedelijk dus om geen verwarring te zaaien...
gisteren toevallig deze tv voor mijn ouders besteld
pricewatch: LG 49SM9000PLA Zwart
Het aantal soundbars met eARC is nog vrij dun gezaaid, mooi om te zien dat er meer van komen.
1 speaker naast de bar, 1 speaker op een bijzettafel, 1 speaker op nog een bijzettafel, alle speakers naar links toe gedraaid, willekeurig neergezet, alle speakers van een ander formaat, nee hier kan mijn autisme niet tegen

[Reactie gewijzigd door ultimate-tester op 23 juli 2024 07:20]

Dan kijken we naar een andere foto.

Het enige wat daar anders kan is dat de speakers te laag staan op het bijzet tafeltje, en dat de subwoofer beter op de grond kan staan. Verder staat het goed... allemaal gedraait naar waar jij zit als je TV zou kijken. Precies zoals het hoort.

Of mis ik wat?
Aha! De speaker zit aan de lange kant, ik dacht dat de voorkant richting de “fotograaf” toe keek maar dat is dan de zijkant. Vond het al zo onlogisch. Bijzettafeltjes en subwoofer idd nog steeds onhandig maar stuk beter

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.