Wetenschappers hebben een coating ontwikkeld die de structuur nabootst van de vleugels en veren van uilen. Windtunneltests laten zien dat de wieken van windmolens met de coating tot 10dB minder herrie produceren.
Dat schrijft de University of Cambridge op haar site. De onderzoekers van de universiteit en drie Amerikaanse instituten wilden weten hoe uilen vrijwel geruisloos kunnen jagen. Door de veren van dieren te onderzoeken met hogeresolutiemicroscopie ontdekten de wetenschappers dat de vliegveren een donzige bedekking hebben, vergelijkbaar met het bladerdek van een bos dat van bovenaf wordt gezien. Onder dit verendek hebben de vleugels nog een flexibele kam van op gelijke afstand staande haartjes langs de voorkant en een poreuze, elastische rand aan de achterzijde.
De wetenschappers presenteerden hun onderzoek maandag op de American Institute of Aeronautics and Astronautics Aeroacoustics-conferentie in Dallas. Met de op de uilenvleugels gebaseerde coating kunnen vleugels van windturbines, van vliegtuigen of van ventilatoren een stuk stiller gemaakt worden. Ook fans van computers zouden er baat bij kunnen hebben. De eigenschappen van de fans zouden verder niet aangetast worden, al bevindt het onderzoek zich nog in een prille fase.
In eerste instantie keken de onderzoekers naar materialen zoals dat voor een bruidssluier. Dit materiaal verlaagde de herrie van het vleugeloppervlak al met 30dB, maar het aanbrengen van een dergelijk materiaal op een vliegtuigvleugel leek niet heel praktisch. Daartoe ontwikkelden de onderzoekers een prototype van een 3d-geprint plastic en testten dit op een wiek van een windmolen. Het geprinte materiaal zorgde voor 10dB minder geluidsproductie in de windtunneltest, zonder merkbaar verschil in de aerodynamica. De volgende stap die de onderzoekers willen nemen, is het coaten van een in het veld staande windturbine.