Marius wijst ons op een zeer interessant artikel van WebWereld waar wordt gemeld dat Startpagina.nl in de verre verste geen commercieel onafhankelijke site is. Na onderzoek blijkt een link op Startpagina.nl gewoon een advertentie te zijn waarvoor bedrijven als Bol.com en Buyitdirect.nl maandelijks een paar duizend gulden voor moeten neertellen. Wil je worden gekenmerkt als aanbevolen site zul je nog extra knaken moeten ophoesten waarna het bekende woordje 'tip' achter je naam wordt geplaatst.
De exploitanten van Startpagina.nl gaan prat op het ideële karakter van hun site. Het wordt de beheerders van dochterpagina's op een interne pagina met richtlijnen - de kwaliteitsdesk - expliciet verboden tekstlinkjes te verkopen. Ook het laten betalen voor het woordje 'tip' of een hogere positie op de pagina is niet toegestaan. In interviews (Haarlems Dagblad, Volkskrant, NRC, Bibliotheekblad) zegt Startpagina-oprichter Durk Jan de Bruin steevast geen winst te willen maken en dat Startpagina.nl alleen verwijst naar sites waar websurfers interesse in hebben. Die interesse zou blijken uit een speciaal meetsysteem. Het woordje 'tip' zou er alleen staan als dat verdiend is.
"Het is één grote leugen", zegt directeur Silvio de Groot van zoeksite Lycos. Toen De Groot vroeg waarom Lycos ontbreekt op Startpagina.nl kreeg hij te horen dat er maandelijks 1000 gulden moest worden betaald. "Ik was verrast. Ze roepen overal dat ze onafhankelijk en niet commercieel zijn. Dat vind ik hypocriet, daar doe ik niet aan mee."
Lycos staat nog steeds niet op Startpagina.nl. Als zoekmachine verschijnt standaard AltaVista.com. Niet zonder reden, want Startpagina is lid van het AltaVista-affiliate programma. "Als na een zoekopdracht de AltaVista-site wordt geopend zijn ze affiliate", bevestigt een woordvoerder van AltaVista. Voor iedere zoekopdracht die via Startpagina wordt gedaan vangen Durk Jan de Bruin en consorten 3 dollarcent. Bij 650.000 dagelijkse bezoeken kan dat bedrag aardig oplopen. [break] De Consumentenbond is niet erg blij met deze actie van Durk Jan de Bruin en en gaat onderzoeken of er wat aan gedaan kan worden:[/break] Dat discrete steekt de Consumentenbond. "Reclame moet herkenbaar zijn als reclame", reageert woordvoerder Ewald van Kouwen. "De consument mag niet op het verkeerde been worden gezet. Het moet duidelijk zijn hoe het systeem in elkaar steekt. Niemand ziet nu dat het advertenties zijn."
Van Kouwen noemt het 'verkeerd' als een site zegt commercieel onafhankelijk te zijn, terwijl dat niet zo is. "Als zij het karakter van de site niet helder maken, zullen wij het voor ze moeten doen", dreigt Van Kouwen, die zelf ook regelmatig Startpagina.nl bezoekt. "We zullen onderzoeken of er juridische mogelijkheden zijn om het karakter van de informatie op de site duidelijk te maken."
Fiets even richting WebWereld voor het complete artikel!