Het kabinet heeft vrijdag ingestemd met de oprichting van een tijdelijk bureau dat 'risicovolle' ict-projecten bij de overheid controleert op haalbaarheid. Het bureau kijkt onder meer naar hoeveel ingediende projecten kosten. Daarmee wil het kabinet een 'stevig signaal' afgeven.
Dat laat het kabinet vrijdag weten in een verklaring. Daarin staat dat de ministers grotendeels de aanbevelingen overnemen die eerder door een adviescommissie in het rapport 'Grip op ICT' werden gepubliceerd. Het kabinet herkent zich naar eigen zeggen in de problemen die spelen bij veel ict-projecten bij de overheid.
Het toekomstige controlebureau heet Bureau ICT Toetsing, oftewel BIT. Dat zal 'risicovolle' ict-projecten bij de overheid vooraf gaan toetsen op haalbaarheid. Het 'compacte' team van het bureau, met onder andere onafhankelijke experts, kijkt dan naar de financiële kosten en het maatschappelijk belang van een project. Ook kan het bureau aanvullende maatregelen voorstellen. De uitkomsten van al die toetsen worden later openbaar gemaakt.
Het controlebureau zal dit jaar worden opgericht en verder vorm krijgen. De bedoeling is dat het uiteindelijk een cruciale rol gaat nemen bij een definitief besluit over een ict-project bij de overheid. Het kabinet streeft ernaar dat BIT binnen vijf jaar overbodig is geworden, wat erop duidt dat alle toekomstige ict-projecten bij de overheid wat het kabinet betreft aan alle eisen zullen voldoen.
Het hoofd van Bureau ICT Toetsing zal worden aangestuurd door de minister voor Wonen en Rijksdienst, momenteel Stef Blok. Daarnaast zullen alle hoofden voor de ministeries onder de desbetreffende ministers vallen. Het doel daarvan is dat de ministers uiteindelijk meer van ict zullen weten.
Behalve de oprichting van het controlebureau neemt het kabinet nog andere maatregelen om de ict-problematiek aan te pakken. Ten eerste pompt de overheid een nog onbekend geldbedrag in de kwaliteit van het bestaande ict-personeel. Daarnaast komt er een verdubbeling van leidinggevenden die ict-projecten moeten aansturen, van 100 naar 200 fte. Ten slotte komen er meer opleidingen.
Vorig jaar werd bekend dat de Nederlandse overheid jaarlijks één tot vijf miljard euro verspilt met ict-projecten. Dat bleek uit onderzoek van een parlementaire commissie. Het bleef overigens bij een schatting, omdat niet duidelijk was hoeveel de overheid überhaupt uitgeeft aan ict.