Indieontwikkelaar bouwt doorwandelbare cyberpunkstad uit ASCII-tekens

Spelwerelden hoeven niet uit gedetailleerde 3d-modellen en scherpe texturen te bestaan om indruk te maken. Dat bewijst indieontwikkelaar Grow Now! Games met zijn doorwandelbare cyberpunkstad die volledig is opgebouwd ASCII-tekens: letters, cijfers en symbolen.

De ontwikkelaar, die spellen maakt onder de naam Grow Now! Games, zegt dat het om een prototype gaat. Daarvoor maakte de ontwikkelaar een eigen engine. "Het is gewoon JavaScript en Canvas in een enkel HTML-bestand. Er is dus geen Unity of Unreal gebruikt en er zijn geen 3d-modellen, texturen of shaders."

Zo werkt het

De stad is een op een raster gebaseerde 3d-wereld. Met raycasting wordt die stad vervolgens opgebouwd. Vanuit de camera worden 'stralen' over het raster gestuurd om te bepalen welk object als eerste wordt geraakt. De afstand tussen dat punt en de camera bepaalt het perspectief, de grootte en de diepte van de weergave. De engine kan ook auto's en voetgangers weergeven die door de stad bewegen. Daarnaast toont hij objecten correct voor of achter elkaar. Staat er bijvoorbeeld een boom voor een gebouw, dan moet dat wel zo worden weergegeven.

Bijzonder is dat de stad helemaal uit ASCII-tekens bestaat. Objecten die dichtbij staan, gebruiken grotere, helderdere groepen tekens. Objecten die verder weg staan, krijgen kleinere groepen tekens en ogen donkerder.

De ontwikkelaar zegt in een post op YouTube dat hij verder werkt aan het prototype. Zo werkt hij aan parken, de binnenkant van gebouwen en liften. Later deze week moet een nieuwe video met een update verschijnen.

Door Eveline Meijer

Nieuwsredacteur

17-08-2026 • 11:52

8

Submitter: sfx32

Reacties (8)

Sorteer op:

Weergave:

Dat je volledig op kunt gaan in een ascii wereld bewijst Dwarf Fortress al heel lang.

[Reactie gewijzigd door frickY op 17 augustus 2026 11:57]

Dat deden alle spellen op mijn philips p2000 spelcomputer 40 jaar geleden ook al ;-) En natuurlijk de infocom adventures ook.

[Reactie gewijzigd door YGDRASSIL op 17 augustus 2026 11:59]

Dat bewees ZZT 35 jaar geleden al. Dwarf Fortress bevestigd dat het nu ook nog steeds kan.
Mijn ogen worden na 5 seconden al moe, niets voor mij
Same, tis inderdaad wat verwarrend.
Het is erg knap. Wel behoorlijk trippy dat veel objecten transparant zijn.
Erg fraai gemaakt, al kijkt het wel vermoeiend.
Maar.... Can it run Doom? ;)

Dat zou leuk zijn als je bijvoorbeeld een gebouw in loopt. de lift in stapt, ergens uitstapt, en naar een gamecafé loopt, en achter een computer gaat zitten.

[Reactie gewijzigd door AW_Bos op 17 augustus 2026 12:18]

Het is heel knap, maar het enige dat ik kon denken is: waarom hebben de stoplichten allemaal 2, 3 of meer lampen (van iedere kleur).

Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn