Ik zit even te luisteren naar de discussie over de vaardigheden die we wellicht kwijtraken door technologie. Daarin gaat het over 'brainrot'. Onze hersenen zouden vaardigheden verliezen omdat we ze niet gebruiken.
Ik ben bang dat dat maar een héél klein probleem is op het moment daar is dat de techniek ons in de steek laat.
- De vaardigheid om iets in een encyclopedie op te zoeken is één ding, maar geen encyclopedie meer hèbben is veel lastiger. Ook het gros aan bibliotheken zijn inmiddels weg. Dus aan mijn kennis om een onderwerp in een kaartenbak op te zoeken heb ik inmiddels ook niets meer.
- Je ruimtelijke kennis verliezen is lastig, maar het aantal wegenkaarten, staartnaambordjes en huisnummers langs de weg neemt al jaren af. "Ẅant die zijn toch niet meer nodig". Maar als je GPS het niet meer doet, wat is dan je houvast ?
- Een goed verhaal vertellen is vervangen door de TV, een bordspelletje spelen is vervangen door gamen, een boek lezen, dat is een luisterboek of een podcast geworden. Hebben we zonder de digitale wereld die de analoge versies nog wel in de kast staan ?
Wat ik wil zeggen is dat, zelfs als je de vaardigheden behoudt, dan nog zijn de tools die we nodig hebben om die vaardigheden te gebruiken tegenwoordig, zonder techniek, nauwelijks nog aanwezig.
Jurian noemt volgens mij het voorbeeld van dat A.I. straks het zoeken overneemt en dat we dan de vaardigheid om te googelen verliezen. Ik ben veel banger dat door A.I. er zoveel bezoekers minder op de reguliere pagina's komen dat die niet meer te onderhouden zijn en dus verdwijnen. Zonder pagina's ook geen zoekmachine. Wat moet je dan met je google-kennis over tags als "site:" of "filetype:" ?
Nee, brainrot is niet het probleem. Techniek maakt de tools die de vaardigheden nodig hebben obsolete. En dát is het probleem !