Netbookgeschiedenis, gpu-prijzen en open klauwen - Tweakers Podcast #412

Deze week praten Arnoud Wokke, Jurian Ubachs, Jelle Stuip en Willem de Moor over de geschiedenis van netbooks, gestegen prijzen voor gpu's, het succes van de Nintendo Switch en AI-software OpenClaw.

0:00 Intro
0:19 Opening
1:09 .post
26:27 Liefde voor netbooks
36:33 Gpu's stijgen nu ook in prijs
47:33 Switch nadert PS2 als succesvolste console
55:23 OpenClaw en Moltbook: dystopisch en fascinerend
1:06:48 Sneakpeek

Door Arnoud Wokke

Redacteur Tweakers

05-02-2026 • 06:00

18

Reacties (18)

Sorteer op:

Weergave:

Leuk, doe die poll over AI!

Mijn eigen ervaring: Ik heb vrienden en collega's met en zonder een "ict" baan. En wat ik zie: Iedereen begint heel erg moe te worden van AI. En daar zitten ook best veel mensen tussen die het leuk vonden om er mee te spelen.
Maar over het algemeen tegenwoordig:
- Steeds vaker ontdekt men dat AI ook best wel veel fouten maakt en niet betrouwbaar is.
- Het totaal niet origineel is wat het schrijft of genereert. Eerst was zo'n tekst of plaatje indrukwekkend, later merken ze dat het allemaal wel erg op elkaar lijkt.
- Je wordt er dood mee gegooid en alles moet maar AI worden, ook al voegt het weinig toe. Het is nog wat anders als je een chat gtp app hebt, of dat dat bij wijze van spreken naast de proteïne kaas er ook een AI kaas in de supermarkt ligt.
- Net zoals echte callcenter medewerkers vervangen door chatbot, is het vervangen van dingen door AI vervangen ook niet een kwaliteitsverbetering.

[Reactie gewijzigd door PrimusIP op 5 februari 2026 07:54]

Ik zie het tegenovergestelde. Functies worden niet zo zeer vervangen maar bepaalde taken wel, of worden versneld.

Zo gebruik ik een aantal workflows dagelijks:
- Meetings ophalen uit Outlook en meeting note templates klaarzetten in Obsidian volgens een template.
- Calendar items aanmaken, op basis van NLP
- Meeting notes verbeteren, afkortingen opzoeken en verklaren
- Code generation / debugging (met name k8s) via Cursor
- Internet research wanneer ik een klant of bedrijf voor het eerst ontmoet.
- Recepten ophalen uit mijn Obsidian en ingrediënten klaarzetten in mijn boodschappen lijstje (Apple reminders)
- Scan to bot, datum facturen extracten, file rename en op Google Drive zetten.
Poeh. Internet research laten doen door AI is echt tricky, zeker als het om personen gaat. Ben al zo vaak onjuistheden tegengekomen...
Welk model heb je dat laten doen?

Overigens is het volgens mij in de EU niet zondermeer toegestaan om een profiel van een persoon op de bouwen zonder expliciete toestemming van die persoon, zeker niet in zakelijke context.
Dat weet ik niet meer en dat doet er eigenlijk ook niet toe (of eigenlijk wel). Ik heb deze checks gedaan zoals een willekeurige niet-tweaker dit naar verwachting doet en dat is daarmee behoorlijk representatief voor wat je kunt verwachten van een doorsnee recruiter of broker.
Ik heb laatst een AI Call Center medewerker aan de lijn gehad bij het bellen naar Essent. Ik vond het beschamend slecht. Gelukkig begreep hij/zij/het wel de zin: Ik wil een echte medewerker spreken.
Je krijgt eerst de crappy versie van de ai assistent. Als je dan door blijft vragen naar de echte medewerker krijg je gewoon de goede ai assistent.
Dat is een echt scenario (niet perse bij Eneco). Ik heb implementaties gezien in de verzekeringsindustrie waar de escalatie ging naar een AI die zich als manager voorstelde en een vrouwelijke stem had en die wat meer kordaat sprak en wat meer privileges had.

Bijzonder.

[Reactie gewijzigd door djwice op 5 februari 2026 15:56]

Het moet niet gekker worden, maar bedankt voor de tip. Let ik daar ook op.
Was in een Engelstalig land, ik verwacht dat we dit hier niet, of alleen heel kort (want churn verhogend - klant haakt af en gaat weg en neemt anderen mee) zullen hebben.

[Reactie gewijzigd door djwice op 10 februari 2026 21:59]

Service is voor mij alles. Eerst het product en direct erna service. Als een van de 2 niet Ok is haak ik idd direct af. Robotiseren valt daar ook onder.
Je kunt best uitleg vragen aan een LLM wat een stuk code doet.

Als je code dit doet volgens de LLM

-> Logt gebruiker in met username/password

-> checkt of password klopt


etc Dan zul je als, niet engineer, gebruiker denken: Ja dat klopt!
Dit is een heel simpel voorbeeld maar je weet dan niet dat je moet vragen hoe het password wordt gecheckt? Encrypted, hashed? Gebruiken we een auth provider? Etc etc. Dit zijn de vragen die je ook wel kunt stellen maar je weet het niet. Daar ligt het gevaar.
Maar de grote vraag blijft: Hoe spreken we je nick nou precies uit? Stars? Star-zee? Star-zed? :P
Haha, Star zee denk ik? Eigenlijk nog nooit over nagedacht :p
Ben het niet helemaal eens met jullie stelling dat de netbooks sinds 2012 niet meer bestaan.
In 2012 kwamen de eerste Chromebooks op de markt, in mijn ogen zijn dit de logische opvolgers van de oude netbooks.
Goedkope hardware met een simpel besturingssysteem is volgens mij de samenvatting van wat de huidige Chromebooks vandaag de dag nog steeds zijn.
Ik ben heel benieuwd hoe jullie dit zien.
Ah, de VIA epia serie: Quicktest: VIA's Mini-ITX platform bekeken - Review - Tweakers en VIA Epia-M10000 Mini-ITX moederbordreview - Tweakers. Bekend. Via introduceerde het MinitITX platform.

* BoAC heeft thuis nog steeds een Netbook in gebruik. Voor de simpele netwerk/test dingen. Gewoon Alpine op draaien met een SSD erin. Draait ook nog Windows 10 op maar is erg traag dan :D
Hoeveel mensen hoorden het verhaal over de twee vaatwassers tijdens het in- of uitruimen van de een vaatwasser?

Over BookLaw of hoe het deze week ook heet: iemand heeft een soort van Little Snitch (L7 firewall) ervoor geschreven, 'skill-snitch'. Want (zoals de titel in die link doet vermoeden) malware ligt op de loer. Vond ik wel een interessante ontwikkeling, al zou ik het zelf niet zo snel draaien... misschien iets voor Musk's DOGE... :X
Zouden jullie in de podcast ook een keer aandacht willen besteden aan AI agents? Bij mijn weten is dat in de podcast nog niet echt aan de orde gekomen. Ook niet in de YT video van Arnoud die gisteren online is gekomen over EU AI vs US AI.

Ik heb begrepen dat die AI agents al veel zelfstandiger kunnen werken, zoals zelf stukken code schrijven voor een probleem waar ze tegen aan lopen of zaken voor je regelen (bijv. Moltbook en OpenClaw). Ik ken het zelf niet dus ik weet niet in hoeverre dit dan geprogrammeerd is of met prompts wordt aangegeven, maar het klinkt allemaal een stuk autonomer dan een LLM gebaseerd AI model.

Lijkt me wel interessant om in een podcast meer over te horen en hoe jullie hier tegenover staan.

[Reactie gewijzigd door K1LL3RB33 op 8 februari 2026 21:43]


Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn