Top2000-liedjes, geheugenprijzen en radiatorventilators - Tweakers Podcast #401

Deze week praten Arnoud Wokke, Jelle Stuip, Tomas Hochstenbach en Reinoud Dik over de poging om met Mijn Hele Leven Was WiFi 7 in de Top2000 te komen, de Steam Machine, ventilators voor je verwarming, privégegevens bij winkels en de gestegen prijzen van geheugen.

0:00 Intro
0:19 Opening
1:12 .post
19:33 We gaan proberen in de Top2000 te komen
28:25 De Steam Machine, voor wie is die precies?
42:33 Je huis verwarmen met pc-ventilators
56:35 Waarom winkels zoveel gegevens willen
1:02:59 Geheugenprijzen slaan als tang op een varken
1:26:56 Sneakpeek
1:30:57 Mijn hele leven was WiFi 7 - Tweakers

Shownotes:

Topic over radiator boosters
Mijn hele leven was WiFi 7 - Tweakers (mp3)

Door Arnoud Wokke

Redacteur Tweakers

27-11-2025 • 06:00

103

Reacties (103)

Sorteer op:

Weergave:

Het is misleidend om te spreken over of bepaalde misdaad erg genoeg is om privacy voor op te geven.

Want wat er gebeurd is dat onschuldigen bij voorbaat hun privacy moeten opgeven terwijl de misdadigers weinig tot geen negatieve gevolgen ondervinden omdat ze naar alternatieve communicatiemethodes overstappen.

En drie maal raden wat er vervolgens gebeurt: in plaats van dat er daadwerkelijk in effectief speurwerk geïnvesteerd wordt en de inefficiënte maatregelen terug gedraaid worden, mogen we met ons allen nóg meer gaan inleveren.
Want wat er gebeurd is dat onschuldigen bij voorbaat hun privacy moeten opgeven terwijl de misdadigers weinig tot geen negatieve gevolgen ondervinden omdat ze naar alternatieve communicatiemethodes overstappen.
Nou dit. Elke keer dat dit onderwerp op komt wordt er weer gesproken alsof dit echt invloed gaat hebben op "kindermisbruik en terrorisme". En elke keer moet er weer iemand komen die uitlegt dat het daar helemaal niet gaat werken (waarvan dit nog maar 1 van de vele redenen is waarom niet) en vrijwel enkel de burger raakt en niet de criminelen. En dat het zelfs averechts kan werken (doordat autoriteiten, die nu al mankracht te kort hebben, overspoeld gaan worden met false-positives). En dan krijg je reacties als "ja als dat zo is dan is het niet een goed idee", en de volgende keer wordt er weer gesproken over afwegingen alsof het wel een werkende maatregel is die het mogelijk waard is.

Er is een reden dat veel mensen die zich hiermee bezig houden hier boos over zijn. Niet enkel de privacy-activisten, maar ook de infosec/data security/cyber security (hoe je het maar wil noemen) wereld geeft aan dat dit geen goed idee is. Dat zijn mensen die bezig zijn om hun systemen te beschermen tegen criminelen (wat naast indringen ook misbruik maken van bevat), en dus best goed zicht hebben op wat werkt en baat hebben bij het tegenhouden hiervan.

Het gaat niet enkel om de afweging privacy van de burger vs crimineel gedrag monitoren. Het gaat om een maatregel die de stap naar massasurveillance (kwaad bedoelt of niet) enorm makkelijk maakt tot het punt dat zelfs vanuit partijen van niveau AIVD gewaarschuwd wordt dat dit vroeg of laat mis gaat, die verkocht wordt als maatregel tegen "kindermisbruik en terrorisme" (want daar is toch niemand tegen?!) terwijl een groot deel van de professionals op dat gebied over eens zijn dat het daar niet voor gaat werken.

Zou idd fijn zijn als Tweakers het narratief dat dit enkel een maatregel tegen kindermisbruik is dat afgewogen moet worden met privacy wat minder herhaalt en het stukje "werkt dit überhaupt wel" en "wat kan er mis gaan buiten de mooie beloftes van wat het scannen wel en niet zal doen" ook wat meer bij neemt. Want daar komen de echte problemen. Zelfs als jullie er zelf niet zo in zitten, hebben jullie denk ik genoeg connecties om eens te praten met mensen die dat wel doen.

Oh en @Tomas Hochstenbach: je bent helemaal niet per se slecht bezig met je privacy hoor. Privacy is niet het verstoppen van data, maar het kunnen kiezen of je dingen wil delen of niet. Als jij kiest alles te delen onder je echte naam, is dat geen breuk van je privacy ;).

[Reactie gewijzigd door Cambionn op 27 november 2025 10:32]

@arnoudwokke Hebben jullie, 4 ervaren Tweakers journalisten, nou met z'n allen een lange en brede discussie over de plotselinge enorme sprong in prijs van DRAM (algemeen) zonder dat iemand DE hoofdreden weet en/of geeft? :?

De (inderdaad; normale[!]) 'varkenscyclus' kan natuurlijk nooit DE reden voor een plotseling enorme stijging zijn, zoals dit duidelijk wel is...

Wat is dan duidelijk wel DE reden:
Die ene partij die, in 1 keer, maar liefst 40% van de wereldwijde maandelijks productie, oftewel 900.000 wafers, 'eventjes' opkoopt... Die ene partij is OpenAI, voor hun Stargate Project, bij Samsung en SKHynix tegelijk (zonder dat die [of wie dan ook] dat wisten). De rest van de markt zit daardoor automatisch binnen korte termijn met enorme tekorten, ze zoeken naar oplossingen, die zijn er niet en gaan niet komen, paniek ontstaat, 'de prijzen gaan ineens door het dak'.
Dit had wel even genoemd kunnen worden idd, maar was misschien tijdens de opname nog niet bekend? Zie aantal artikelen hierover van de afgelopen paar dagen. Maar in hoeverre zou dat speculatie zijn?

[Reactie gewijzigd door sfinx op 28 november 2025 20:49]

Het is geen speculatie, het is ook niet iets van de afgelopen dagen en het heeft ook nog op de voorpagina van vele grote techsites gestaan. Ik kan er werkelijk niet bij... Hoe is het mogelijk dat het compleet niet genoemd is Tweakers?
@Trygve zou je jouw aankoop lijstje voor je DBE kunnen delen? Ben wel benieuwd welke ventilatoren je koos? De meest stille met de meeste druk? En welke controllers etc.

Ze je de start bij 37 graden en uit bij 34 bijvoorbeeld? Etc. E. Hoeveel rpm? Hoe zorg je voor de initial extra start kracht, is dat standaard in je controller? Welke voeding gebruik je voor 12V van de ventilatoren? Een IDE voeding?

[Reactie gewijzigd door djwice op 27 november 2025 23:15]

Hierover schrijf ik een blogje wat begin volgende week online komt, dus stay tuned :)

Maar om alvast even antwoord te geven op je vragen: ik gebruik de Arctic P14 PWM PST als fan. Die is in 5-packs inmiddels lastig leverbaar, dus je zou ook de Arctic P14 Pro PST kunnen kiezen. Ik stuur ze aan met deze pwm-controller van AliExpress en ik gebruik 12V-adapters die ik nog had liggen van bijv een vorige modem en een ongebruikte coax-versterker. Als pwm-snelheid heb ik 25% ingesteld, dan zijn de fans behoorlijk stil en bovendien wordt de meerwaarde van hogere toerentallen steeds kleiner. Als starttemperatuur heb ik 27 graden gekozen en als stoptemperatuur 25 graden op de controller. Heb het allemaal zo simpel mogelijk gehouden, maar wil je een controller met véél meer functies kijk dan zeker even naar de Heatmeister.
Gaaf, leuk! Ik gebruik zelf ouderwetse fan-controllers die traditioneel in een 5.25" slot pasten. En dan twee fans serieel per aansluiting. Die dingen hebben ook temperatuur sensoren er bij.
Je moet allen opletten dat je er een koopt waar je de temperatuur op kunt instellen en die een piek geeft bij het starten van de fans.
En gebruik de voeding van een (oude) externe IDE hardeschijf als voeding; die sluit goed aan op de fan controller. Een controller heeft dus 8 fans en 4 verschillende regelingen. Ik geef van een van de twee fans de rotatie snelheid draad door, die zet ik op 800rpm. Jaren terug heb ik deze fans gekocht: uitvoering: Scythe Slip Stream 1200rpm, 120mm

[Reactie gewijzigd door djwice op 28 november 2025 19:39]

Ik hoop oprecht dat het jullie niet lukt om met die vreselijke muziek in de top2000 te komen.... Echt wat een smakeloos wanstaltig stuk muziek.

Sowieso vind ik dat carnavalskrakers niet thuis horen in de lijst der lijsten maar OK.
"Lijst der lijsten". Kom op. Het is in het verleden meermalen gebleken dat je met een aardige campagne nummers in de lijst kan krijgen. Betekent dat dat het liedje dan dus "beter" is? Daarnaast zijn er ook wel verhalen van nummers die actief geweerd worden en nummers die verschoven worden naar een plek zodat ze op een ongunstig tijdstip worden uitgezonden (wanneer wordt "Angel of death" van Slayer gespeeld?)

Dan heb ik het ook nog niet over de uitgekauwdheid van de muziek. Is Bohemian Rhapsody echt al honderd jaar het beste wat we op muziekgebied voortgebracht hebben?

Een mooi alternatief is de Snob2000, een lijst van liedjes die ei-gen-lijk in de Top2000 hadden moeten staan, maar dat niet doen. Een van de voorwaardes om in die lijst te komen is dan ook dat het nummer NIET in de Top2000 heeft gestaan en ook niet op de kieslijst. En de nummer 1 van de lijst mag vanaf dat moment niet meer meedoen, om het Queen-effect tegen te gaan.

De Snob2000 is uiteindelijk een enorm uiteenlopende lijst van mooie liedjes geworden.
Meer info, stemmen en luisteren via https://ondergewaardeerdeliedjes.nl/2025/11/21/de-stembussen-voor-de-snob-2000-zijn-weer-open/

PS: Op Spotify vind je de liedjes van alle Snob2000 edities in 1 lijst.
edit:
Had eerst een link naar snob2000.nl maar die werkt niet lekker kennelijk

[Reactie gewijzigd door P_Tingen op 27 november 2025 12:11]

Dan heb ik het ook nog niet over de uitgekauwdheid van de muziek. Is Bohemian Rhapsody echt al honderd jaar het beste wat we op muziekgebied voortgebracht hebben?
Hey hey, hij staat niet altijd op nummer 1! Sterker nog, de top 3 is niet meer zo vast als ooit, ook daar is bewezen dat nieuwe nummers in kunnen komen.

Maar heel eerlijk, het is toch ook wel een beetje traditie om het jaar af te sluiten met Bohemian Rhapsody in de TOP2000?
Sssj straks komen al die cultuurbarbaren hier hun zut in die lijst stempen :+ /snob /poortwachter

Moet nog stemmen, maar 20 liedjes + 5 vrije keuze lijdt bij mij vooral tot keuzestress. Wel de enige lijst waar je Slayer gewoon gebroedelijk naast Meindert Talma kan stemmen ;)
Ik ga me hard maken om Bohemian rhapsody in de snob 2000 op 1 te krijgen. Dat zal ze leren met hun King Crimson en Tool. Wat een Puristen....

[Reactie gewijzigd door Linke-soep op 27 november 2025 14:35]

De tekst vind ik leuk maar heb ook niets met carnavalsmuziek. Je zou er gedetineerden mee kunnen martelen door het hele nachten te draaien. Een Nightcore versie met die lyrics zou mijn stem wel krijgen.
Yes, gedownload! Nog een nummer voor op mijn streaming-server! Ik wil de hele collectie <3 .
Tweakers staat in mijn apps gewoon als volwaardig artiest hoor! En van daaruit scrobbelen we de streams ook naar last.fm natuurlijk.

De cover art van deze is wel beetje saai overigens @arnoudwokke, de vorige waren veel leuker. Maar iig lijkt deze keer de Length metadata tag wel eindelijk goed te staan. Ik heb je destijds gevraagd of de metadata ook volledig AI is gezien die bij de eerdere nummers niet klopte, maar dat heb je nooit geantwoord dus de vraag staat nog open (zowel voor de tags als de art) O-) .

Verder snap ik de negativiteit niet zo. Ben zelf ook echt niet van de carnavalsmuziek en luister veel naar de "typische" top2000 classic rock, maar zie de lol er wel van in (volgens mij was ik het zelfs die begon met het idee het in de top2000 te krijgen paar weken terug. Want ja, ben top2000 fan en vind het grappig). Ik ga iig op Mijn hele Leven Was Wi-Fi 7 stemmen!

[Reactie gewijzigd door Cambionn op 27 november 2025 09:50]

Auteurarnoudwokke Redacteur Tweakers @Cambionn27 november 2025 10:50
[quote]Yes, gedownload! Nog een nummer voor op mijn streaming-server! Ik wil de hele collectie[/quote]

Haha, er zijn er veel echt niet goed genoeg, maar ik heb op verzoek al versies gegenereerd in de volgende stijlen;
- happy hardcore
- Post Malone
- country
- 'reggae christmas'

De meeste mislukken gigantisch. Er is nog een poprock-variant die ik wel aardig vind en als je suggesties hebt, dan kan ik binnenkort nog wel iets maken denk ik, want ik vind iets té leuk hahah

Eeeedit: beantwoord ik weer je vragen niet, dus edit
De cover art van deze is wel beetje saai overigens @arnoudwokke, de vorige waren veel leuker.
Jammer, ik vind hem wel leuk, het is een design van Wout himself icm met Google Nano Banana Pro.
Maar iig lijkt deze keer de Length metadata tag wel eindelijk goed te staan. Ik heb je destijds gevraagd of de metadata ook volledig AI is gezien die bij de eerdere nummers niet klopte, maar dat heb je nooit geantwoord dus de vraag staat nog open (zowel voor de tags als de art)
Ja, ik heb deze keer wel de metadata nagekeken, iig van de 'carnavalsversie', de rest niet volgens mij :)

[Reactie gewijzigd door arnoudwokke op 27 november 2025 10:54]

Haha, er zijn er veel echt niet goed genoeg, maar ik heb op verzoek al versies gegenereerd in de volgende stijlen;
- happy hardcore
- Post Malone
- country
- 'reggae christmas'

De meeste mislukken gigantisch. Er is nog een poprock-variant die ik wel aardig vind en als je suggesties hebt, dan kan ik binnenkort nog wel iets maken denk ik, want ik vind iets té leuk hahah
Gedownload! Hoewel "de hele collectie" vooral doelde op alle nummers van jullie en niet per se alle versies van dit nummer. Ik Heb Een Boot staat hier bijv. ook in de persoonlijke hitlijst :P.
Jammer, ik vind hem wel leuk, het is een design van Wout himself icm met Google Nano Banana Pro.
Nu vraag ik me bijna af of ik dezelfde zie als jij. Ik heb een simpel orange/roze vlak namelijk. De vorige hadden leuke plaatjes.
Auteurarnoudwokke Redacteur Tweakers @Cambionn27 november 2025 11:18
Oh ja, die heb ik niet in de metadata gezet ben ik bang 8)7 Dit is de coverart!
Nog ff terug op deze:
en als je suggesties hebt, dan kan ik binnenkort nog wel iets maken denk ik, want ik vind iets té leuk hahah
Als je nog ideetjes wil...
  • Wellicht een classic rock versie? Dan kan iig niemand meer zeggen dat het niet in de TOP2000 past. Denk beetje Bruce Springsteen, Queen, Meat Loaf, etc.
  • Kpop versie lijkt me ook leuk. Soort BlackPink X Tweakers :*).
  • Ben ergens ook wel benieuwd naar een ouderwetse symphonic metal (jaren "90 tot 2010 ofzo, dat was wat atmospheric en minder bombastisch) met een vrouwelijke hoge operastem (zijn synthesizers over het algemeen goed in, iig makkelijker dan "normale" stemmen) lijkt me ook wel grappig. Beetje Nightwish in Tarja-era (mocht je de band niet kennen, dat is tot en met het album Once) of Epica tot en met het album The Divine Conspiracy.
Cambion heeft een best brede muzieksmaak.
Auteurarnoudwokke Redacteur Tweakers @Cambionn27 november 2025 14:47
Ben ergens ook wel benieuwd naar een ouderwetse symphonic metal (jaren "90 tot 2010 ofzo, dat was wat atmospheric en minder bombastisch) met een vrouwelijke hoge operastem (zijn synthesizers over het algemeen goed in, iig makkelijker dan "normale" stemmen) lijkt me ook wel grappig. Beetje Nightwish in Tarja-era (mocht je de band niet kennen, dat is tot en met het album Once) of Epica tot en met het album The Divine Conspiracy.
U vraagt, wij draaien genereren!
Kies maar

Versie 1
Versie 2

Ga niet liegen, dit vind ik best leuke versies allebei haha :D
Haha ja da's best mooi gedaan. Hij is alleen nog niet zo'n fan van kopstem gebruiken, maar ik ben toch tevreden. Vooral die 2e is mooi, maar beide zijn goed idd!
U vraagt, wij draaien genereren!
Nu nog classic rock en kpop. Je bent niet de enige die hier lol mee heeft _O-
Auteurarnoudwokke Redacteur Tweakers @Cambionn27 november 2025 15:09
K-pop
Classic rock

Vooral de classic rock-versie is echt wel geestig haha

Ok, deze tweede versie van classic rock vind ik ook leuk haha

[Reactie gewijzigd door arnoudwokke op 27 november 2025 15:18]

Hmmmm. Da's een aardig kpop nummer voor een cute concept. Dacht zelf meer aan girlcrush toen ik het vroeg. Als we nog aan requests doen: wellicht nog een 2e versie met girlcrush concept? Da's meer zoals groepen als Blackpink, Itzy, Ive, Le Sserafim.

Die Classic Rock versie is mooi! Begon oke maar vanaf dat eerste refrein echt leuk. Moest met het refrein ook meteen denken aan die charity songs destijds. Je weet wel, dingen als We Are The World en Do They Know It's Christmas. Ik zie nu echt een studio vol zingende Tweakers voor me _O-!

We hebben al een EP aan Wi-Fi 7 nummers. Nog ff door en we kunnen een album vullen!

[Reactie gewijzigd door Cambionn op 27 november 2025 15:40]

Versie 2 is meer a la Within Temptation dan Nightwish :P Maar vind het wel cool om te zien dat ik niet de enige fan van Nightwish hier ben! Zelfs de metalcore-variant hierboven is duidelijk een betere kanshebber dan de alcoholvariant gelinkt in het artikel
U vraagt, wij draaien genereren!
kan je voor mij een ''melodic hardstyle'' variant maken?
-

[Reactie gewijzigd door Brenuijl op 1 december 2025 10:35]

kan het iets minder dat hakken zijn en iets meer melodic?
is de carnavals versie ook ergens direct download/luisterbaar als mp3?Of staat dit op Spotify (wat ik niet heb)?

Ik ben een "offline" muziek gebruiker, die nog CDs koopt en een NAS met flac/mp3/ogg heeft :) (en een echte mp3 player met 1TB uSD).
Auteurarnoudwokke Redacteur Tweakers @pljanson27 november 2025 11:01
Zeker, die staat als link in de shownotes, dit is de mp3. Ik heb ook nog een wav als je wilt, flac of ogg spuugt Suno helaas niet uit
Dit is goed (genoeg) met mijn oude oren :) (ik zie ook dat het 48kHz files zijn) (y) _/-\o_
Opus is het nieuwe wat je moet willen ;) Misschien niet als "nieuw" meer te bestempelen à 12 jaar oud, maar voor een audiocodec is dat nog prima hypebaar terwijl het intussen vrijwel universeel ondersteund wordt. Betere kwaliteit (bij gelijke bitrate) dan ogg, aac, en al zeker mp3; en daarnaast low-latency waardoor het ook speex overtreft. Eindelijk één codec waar alles mee kan en je geen omkijken meer hebt, vandaar dat ik fan ben :). Mp3 moet je echt niet meer willen anno 2025! Alleen flac is verder nog relevant maar dat zou ik eerlijk gezegd alleen gebruiken als je de ruwe meetwaarden wil behouden en niet voor gewoon muziekopslag of -luisteren

[Reactie gewijzigd door Lucb1e op 27 november 2025 18:50]

Ik ben om! Doe deze maar! Heerlijk! _/-\o_
Wow die is uitstekend gelukt!
Love it!!! Luister hem nu al 12x achter elkaar en kan er geen genoeg van krijgen. Ik zou echt voor deze versie gaan +3 😁
Oh lekker die (voor mijn oren) net iets over de top/showy metal vocals.

Nu wil ik eigenlijk nog wel een death metal versie. :P

[Reactie gewijzigd door Hans1990 op 27 november 2025 20:09]

Moeten we niet collectief op deze versie stemmen?
De top 2000 is een reflectie naar wat de meerderheid populaire muziek vind. Als jij het niet mooi vind is dat prima, stem je toch niet erop. Ikzelf heb heel weinig op met de Beatles, maar goed die staan ieder jaar toch een hoop keer erin.

De betere vraag is of Tweakers moet willen dat ze de kracht van de community gebruiken om een nummer in de lijst te krijgen waar 99,9% van de Tweakers normaal niet op zal stemmen. Tweakers hoort naar mijn mening neutraal te zijn in dit soort verkiezingen. Heel extreem: stel Wout gaat bij de volgende tweede kamer verkiezingen meedoen voor de piratenpartij. Komt er dan elke dag “propaganda” op Tweakers om stemmen te verzamelen?

(Ik zou trouwens wel op Wout stemmen, op voorwaarde dat hij ook Tweakblogs vanuit het torentje gaat maken)

[Reactie gewijzigd door ThaStealth op 27 november 2025 09:48]

Auteurarnoudwokke Redacteur Tweakers @Casejunky27 november 2025 08:14
Dat ben ik niet met je eens. Carnavalsmuziek is voor een groot deel van Nederland een integraal onderdeel van de cultuur. Het is een onderdeel van de samenhang tussen grote groepen mensen die we in de huidige maatschappij enorm missen, onderdeel van de rituelen die onze cultuur tot de onze maken.

De top2000 is óók onderdeel van diezelfde cultuur. Is 'WiFi 7' écht carnavalsmuziek? Nee, natuurlijk niet. Ik kom niet uit de carnavalscultuur en Jurian ook niet. Maar als mensen dit willen horen tijdens carnaval, zou ik daar enorm vereerd mee zijn. Zo niet, dan is het ook goed.

'WiFi 7' is wél onderdeel geworden van wat ons hier op Tweakers bindt. Het begon in de podcast, maar intussen zijn luisteraars er op de site al heel vaak op teruggekomen. Als een uiting die echt hoort bij deze community in de top2000 zou komen, is dat denk ik iets heel moois. Want de top2000 is voor iedereen, ook voor fanatieke carnavalsvierders en ook voor luisteraars en lezers van Tweakers. Want als het echt een 'lijst der lijsten' is, is het vind ik een lijst voor écht iedereen en voor alle muziek, of jij die nu vreselijk vindt of niet :)

[Reactie gewijzigd door arnoudwokke op 27 november 2025 08:14]

Als de Top 2000 gehaald wordt, dan moeten wij als fans natuurlijk wel naar het Top 2000 café gaan wanneer de hit wordt gedraaid en meezingen. WokCon! :henk
Auteurarnoudwokke Redacteur Tweakers @J_C_W28 november 2025 18:41
Jaaaa leuk ! O+

[Reactie gewijzigd door arnoudwokke op 28 november 2025 18:41]

Lijst der lijsten? Wat een flauwekul. Je kunt het hele jaar die gedateerde zooi beluisteren via de streamingdiensten.

Mooie extra bezuiniging voor de NPO. Stoppen met maanden al die acties en gezeur over een lijstje met Queen op 1.
Persoonlijk kijk ik er elk jaar weer naar uit. De nummers van 1 tm 50 vind ik persoonlijk minder interessant, maar de nummers 50 naar 2000 luister en kijk ik graag naar. Elk jaar hoor ik wel weer een nummer die ik meteen bewaar in Spotify. Ik zal er absoluut niet live bij willen zijn maar het staat bij ons wel bijna de hele dag aan.

Goed sfeertje die pas bij het einde van het jaar. En je merkt soms dat er andere generatie erbij komt. Zoals de intro van pokemon. Ik herkende het niet maar ik hoorde mijn nichtje (die toevallig aanwezig was) ineens meezingen. Leuk toch? Ook de top2000 quiz kijk ik graag met mijn vrouw. Wijntje erbij en mee raden.

Stel wifi7 komt komt erin, ikzelf zou meezingen, lol hebben en de rest zou mij raar aankijken. Ja, lijkt me grappig. :+

Lang verhaal kort, ik zou het heel erg jammer vinden als we hier mee zouden stoppen.
Oke. Ik luisterde in 1984 naar de top 100 aller tijden. Na een paar jaar was ik er wel klaar mee want de meeste nummers waren al 10 jaar of ouder en het veranderde amper.. in 1999 was het idee van een top 2000 wel aardig al was het al lang niet meer mijn ding. Maar het is inmiddels 2025 met nog steeds dezelfde zooi in die lijst. Het grootste verschil is dat het nu ook nog eens extreem gepromoot wordt, een stemweek, busjes het land in, aanstellende dj's, tv programma's erbij enzovoort. Nee dank je wel.
Ik verwacht dat wij niet zo heel veel verschillen qua leeftijd, maar ik ben het juist steeds meer gaan waarderen (niet het promoten e.d.) .

Niet alleen thuis, maar ook bij vrienden en fam staat het vaak aan op de achtergrond. Vaak heb je toch een mooie herinnering aan verschillende nummers.
Maar ja, 100 mensen, 200 meningen en wensen ;)
Zo is dat. Ik hou juist van altijd weer wat nieuws. Vooral in de muziek. Vandaar dat de gouwe ouwe lijstjes mij niet zo veel interesseren. Gouwe ouwe zenders als Radio 2 , 5 , 10, Joe, Veronica sla ik dan ook graag over. Toto, Queen, Bruce Springsteen e.d. ken ik inmiddels wel :-)
Eens, dit is echt niet best.
Die hele Top2000 is smakeloos wanstaltige troep. Behalve Hotel California.
Hoop dat het jullie niet lukt, AI slop.
Auteurarnoudwokke Redacteur Tweakers @Desiler27 november 2025 12:57
Het punt is wel dat als het ons niet lukt, het probleem van AI-muziek niet weggaat. Er gaat vroeg of laat AI-muziek genoeg stemmen krijgen voor in de top2000. Nu lopen we daar blind naar toe en ik hoop dat we door deze in de top2000 te stemmen een gesprek op gang kunnen krijgen over waar de grens ligt van wat we acceptabel vinden op gebied van AI-muziek en wat niet. Want natúúrlijk mogen legitieme artiesten (zoals The Beatles) AI gebruiken voor hun muziek, maar waar ligt die grens dan wel? Dat is iets waar we het over moeten hebben als maatschappij, en dit is mede om dat gesprek op gang te helpen :)
Over die ventilator onder/boven de radiator;

Het werkt vooral bij radiatoren met lamellen en bij convectors. Die werken namelijk met convectie (warme lucht stijgt, dat geeft een luchtstroom tussen de lamellen). Door een ventilator te gebruiken, forceer je die luchtstroom, waardoor er een groter temperatuurverschil ontstaat tussen de lucht en de radiator, waardoor er meer warmte afgegeven kan worden. Dat geeft twee mogelijkheden; meer warmte dus sneller een warm huis, lagere aanvoertemperatuur, dus zuiniger. Ook je rendement van de ketel gaat omhoog, doordat er meer warmte uit het water gehaald is.

Edit; uiteraard jeukten mijn vingers toen jullie de indruk wekte dat het kolder leek, dus (uiteraard) podcast stopgezet en bovenstaande getypt om het jullie even uit te leggen. Niet wetende dat letterlijk de eerste zin er na, de uitleg van het principe betrof. :henk

[Reactie gewijzigd door LA-384 op 27 november 2025 07:23]

Rendement van de ketel op zich niet per se. Een paar procent.

Vermogen van de convectoren zal bij geforceerde ventilatie meer dan verdubbelen. Soms maal 4.


Bij de warmtepomp is dat een ander geval. De condensortemperatuur daalt dan, je rendement stijgt. (De cop gaat omhoog)

En voor de tweakers met een kleine zolderkamer; koeling van je pc betekent opwarmen van je kamer ;)

[Reactie gewijzigd door successor op 27 november 2025 07:29]

Een lagere retourtemperatuur zorgt ervoor bij hr ketels dat je makkelijker in dat hr gebied blijft en je ketel dus efficiënter stookt.

Door de rookgassen te koelen met retourwater c.q. je verwarmingswater alvast voor te verwarmen met warmte die normaal via de rookgasafvoer verdwijnt profiteer je daarvan. Hoe frisser het retourwater hoe meer warmte je daarmee onttrekt uit de schoorsteen.

[Reactie gewijzigd door PalingDrone op 27 november 2025 10:58]

Klopt. Maar het verschil tussen 60 graden retour en 40 of 30, of 25 graden retour is helemaal niet zo spectaculair bij een gasketel (10%?). En dat is wel hetgeen waarop het systeem ontworpen hoort te zijn.

Zo lang je in condensatiegebied blijft heb je de latente verdampingswarmte van het water in je gas/stookolie mee. Daarin zit de meeste winst. Kom je daarboven dan is er iets vergeten bij retrofit of bouw van de installatie

[Reactie gewijzigd door successor op 27 november 2025 08:49]

Zolang de boel maar blijft condenseren idd. En da's zeker niet bij iedere woning het geval, ladingen installaties zijn enorm slecht/inefficiënt afgesteld en ook niet waterzijdig ingeregeld.

Laat het 10 % zijn dan is dat op 1000m3 gas best de moeite waard, nog afgezien van het feit dat je woning na nachtverlaging dmv ventilatoren veel sneller weer een aangename temperatuur heeft. Wanneer de cv 's nachts 7 uur slaapt wil het best afkoelen als je relatief veel glas hebt en ongunstig op de wind woont.

[Reactie gewijzigd door PalingDrone op 27 november 2025 11:06]

Ja je hebt wel gelijk. Waarschijnlijk dat het rendement door hogere deltaT meer bepaald wordt door het correct waterzijdig inregelen, dan door het forceren wan meer warmteafgifte van een paar, maar zeker niet alle radiatoren.

De winst zit em dan vooral in een lagere aanvoertemperatuur als gevolg van een lagere retourtemperatuur. Want als het goed is, regelt de ketel dat zelf afhankelijk van de temperatuur waarden.
Een effect waar niet aan gedacht wordt, is dat door de verbeterde luchtstroom in de kamer, de temperatuur homogener verdeeld wordt. Vaak zit de thermostaat centraal in de kamer, op enige afstand van de radiatioren. Het duurt even voordat bij de temperatuur de ingestelde temperatuur bereikt wordt. Het is dan bij de radiatoren duidelijk warmer. Dit temperatuurverschil wordt minder met geforceerde convectie.

Dat verhoogt het comfort, en zal energie besparen, al weet ik niet of dat significant is.
Ventilators......

ik raad deze niet aan om te monteren kijk eerst of het CV systeem wel goed werkt dit kan zomaar tot 40 % schelen in de gaskosten

ik heb onderzoek gedaan bij ongeveer 200 woningen naar de werking van hun CV installatie vrijwel geen enkele werkte zoals het moest horen. de problemen die ik zag waren een verkeerde Delta-T (een verkeerde balans in hun totale Systeem..en de radiatoren per stuk ).... en voetventielen die vol zaten met magnetiet ...en sterk verouderde radiatoren van gietijzer.

het is belangrijk dat je een goede Delta-T in je totale systeem heb en de radiatoren per stuk dat is afhankelijk van de temperatuur van het CV water.... bij 80gr uit zou een Delta-T van ongeveer 18 gr goed zijn,,, en bij 55gr uit mag dat lager zijn zo rond de 13gr

veel vaste voetventielen die ik zag zaten vol met magnetiet en werkte niet meer. daarom adviseer ik de voet ventielen om de 15 jaar te vervangen door variabele voetventielen.

ook de radiatoren die ik zag waren sterk verouderd velen waren nog van gietijzer en zaten ook vol met magnetiet. de moderne radiatoren zijn van een andere en betere legering gemaakt die veel beter hun warmte afgeven.

als mensen tocht in huis huis ervaren en koude voeten hebben komt dat vaak door een niet goed werkend CV systeem dit noemen ze ook wel een koudeval.

[Reactie gewijzigd door Chrismaclinux op 27 november 2025 08:20]

Het een sluit het ander niet uit. Ook een radiatorsysteem dat werkt "zoals het hoort" kan met geforceerde convectie verbeterd worden.
De goede term voor audio meteen doorgeven is passtrough. ARC is bedoeld om video signaal naar de tv te sturen en audio (van de tv zelf) weer terug (omdat de receiver dit weer kan verwerken)
Toevallig ben ik mobiele opticien en heb ik mijn eigen "winkel". Daarom kan ik wel verklaren waarom de geboortedatum wordt gevraagd.
  • Voor de zorgverzekeraar: als er geen geboortedatum of refractie (meetgegevens) op de factuur staat, nemen ze de declaratie niet eens in behandeling.
  • Bij doorverwijzingen naar de huisarts of het ziekenhuis is de geboortedatum een vereiste.
  • Voor een oogmeting is het voor de opticien prettig om te weten hoe oud iemand is. Vanaf een bepaalde leeftijd spelen zaken als leesondersteuning en/of vermindering van de gezichtsscherpte een grotere rol.
  • Bij sommige optiekpakketten kun je simpelweg niet verder zonder het invullen van de geboortedatum.
  • De optiekbranche is vrij conservatief; in mijn ervaring lopen ze niet voorop op het gebied van AVG. Bij mijn laatste werkgever (een grote partij) werkten ze bijvoorbeeld nog met papieren dossiers in een lade (zonder slot) midden in de winkel.
Het beleid dat ik als zelfstandige opticien hanteer, is dat ik het aan de klant overlaat welke gegevens hij of zij wil delen. Wat niet relevant is, laat ik weg. Ik leg wél uit wat de mogelijke consequenties kunnen zijn. Ik hoop meestal dat ze akkoord gaan met alleen het geboortejaar; ik vul dan bijvoorbeeld 01-01-1980 in.

Als kleine partij ben ik als de dood om een datalek te veroorzaken. Je zult net zien dat ze mij als zzp’er als voorbeeld zouden stellen.

Ik luister graag naar jullie podcast! Het eerste wat ik doe als ik donderdagochtend wakker word.

Met vriendelijke groet,

Bjorn (de opticien die van koffie houdt)
Hier ook een mede-opticien/optometrist -tweaker.

Wat Bjorn zegt klopt gewoon en ik voeg dit nog toe:

Zoeken op geboortedatum is juist fijn, omdat je snel en betrouwbaar iemand kunt vinden in een database zoals die van mij van ongeveer 16000 patiënten/klanten.

Achternamen zijn soms moeilijk, en als we ze slecht hebben verstaan bij het maken van je klantenbestand vinden we je moeilijker terug.

Bijvoorbeeld:

Jan Jansens komt binnen.

Deze naam kan je op 3 manieren (fout) schrijven: Jansen, Janssens, Janssen.

Bij mijn weten doet iedereen het zo in ons vak alsook de oogarts praktijken.
Antwoord op de vraag: voor wie is de Steam Machine..

Voor mij.

Kijk, ik heb een steam deck. Die hangt 90% van de tijd in zijn dock aan de TV, want daar laadt hij op en ik had de gedachte ook veel games te kunnen spelen op de TV. Ik heb 4 controllers (8bitdo sn30 pro met de abxy gewisseld naar x-input layout /flex) voor couch co-op games. Ik zit daarbij 100% in de Steam bubbel, ik heb enkel games in Steam. In plaats van Mariokart speel ik Sonic racing, er zijn genoeg leuke vervangers.

Veel van deze games werken prima op 1080p via mijn steam deck, maar wat ik mis is het kunnen spelen van AAA titels - en dan vooral titels van een paar jaar oud die ik heb opgepikt voor een tientje in een Steam sale. Noem games zoals Horizon Zero Dawn, Fallout 4, Hogwarts legacy. Dat werkt gewoon niet via de Steam deck hardware op een groot scherm, tenzij het helemaal los gaat met FSR, frame generation en daardoor je game onspeelbaar maakt. Ook 4 man split screen werkt gewoon over het algemeen niet via Steam Deck.

Ik heb een goede baan, mij maakt het niet uit of dat ding 500 of 800 euro kost - ik wil gewoon een compact kastje naast de TV die het me mogelijk maakt mijn 250+ games te spelen op minstens 1080p. Zelfbouw kan, maar dat wordt gewoon nooit zo'n compact kastje (Steam machine is <4L), of in ieder geval vaak niet een kast die 2/3 heatsink is en waarschijnlijk kostbaar - want in de pc-bouw wereld is het vaak kleiner=duurder. Streaming vanuit mijn gamepc kan, maar dan moet ik naar boven om mijn pc aan te zetten en vaak is de kwaliteit toch af en toe niet helemaal lekker.

Ik heb wel een verzoek aan Valve: Zorg dat de steam machine van afstand te starten is met je steam deck en dat je kan streamen naar je steam deck voor zwaardere games. Dat zou wel heel vet zijn.

[Reactie gewijzigd door Xiranhi op 27 november 2025 15:39]


Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn