Maker van Kryptos-kunstwerk bij CIA-hoofdkantoor geeft laatste clue voor puzzel

De kunstenaar achter het Kryptos-beeld dat bij het CIA-hoofdkantoor staat, heeft een laatste aanwijzing gegeven voor het kraken van de encryptie van de tekst. De vierde passage van de tekst is sinds de plaatsing van het werk, bijna dertig jaar geleden, niet gekraakt.

Sinds de onthulling van Kryptos, Grieks voor 'verborgen', proberen cryptoanalitici de teksten te ontrafelen die schuilgaan achter de reeks van 869 karakters op het kunstwerk dat in november 1990 werd geplaatst. De reeks bestaat uit vier verschillende passages en in 1999 was de publieke bekendmaking van een hobbyist die de eerste drie tekstdelen had gekraakt. Daarna maakten de CIA en de NSA bekend dat medewerkers van die diensten intern al eerder de oplossing van deze delen gevonden hadden. Het eerste en tweede deel zijn gebaseerd op een Vigenèrecijfer, de encryptie van de derde passage berust op transpositie.

Het vierde deel van de tekst is met 97 karakters het kortste en het heeft publieke ontcijfering tot nu toe weten te weerstaan. De maker van het kunstwerk, Jim Sanborn, gaf in de afgelopen jaren wel enkele hints. Zo zei hij dat antwoorden op de eerste drie passages aanwijzingen bevatten over het vierde deel. In 2010 zei hij dat de karakters NYPVTT voor BERLIN stonden en in 2014 onthulde hij dat MZFPK voor CLOCK staat. Daarna gaf hij de hint dat er een bepaalde klok bedoeld werd en tegen Wired zei hij dat hij een bepaalde fascinatie voor de Berlin Uhr of Mengenlehreuhr heeft. Deze toont de tijd op basis van de verlichting van een aantal lampen in verschillende kleuren.

Mengenlehreuhr
Mengenlehreuhr die de tijd 10:31 weergeeft. Bron: Wikimedia, Muritatis (Public Domain)

Deze week maakte Sanborn een nieuwe aanwijzing bekend tegenover The New York Times; de karakters op plekken 26 tot en met 34 staan voor NORTHEAST. De kunstenaar is inmiddels 74 jaar oud en wil niet de rest van zijn leven inzendingen voor oplossingen beoordelen. Hij zegt dat de oplossing, mocht deze niet voor zijn dood gevonden worden, uiteindelijk geveild zal worden. De opbrengst zal gaan naar klimaatonderzoek.

Door Olaf van Miltenburg

Nieuwscoördinator

31-01-2020 • 12:37

33

Reacties (33)

33
32
25
3
0
2
Wijzig sortering
Hier een korte docu op YouTube over de puzzel en een groep die zich al meer dan 20 jaar bezig houd met het oplossen van de puzzel. Heel interessant!
Super vet, wist dit niet. Dank je!
Ik denk dan aan het langste pad berekenen. En dat is een dingetje, als je het lukt. De nobel prijs gaat naar je. Maar dan vraag ik me toch af. Is dit niet te raden op een of andere manier met wat er al bekend is in deze wereld?
Schijnbaar niet trouwens en doel niet op vragen na de bekende weg maar nu toch.

Met alle rekenkracht, modellen en data die er is. Moet dit toch te raden zijn?

[Reactie gewijzigd door Core2016 op 26 juli 2024 01:49]

Misschien leuk om te weten: dit kunstwerk speelt ook een belangrijke rol in een boek van Dan Brown, het verloren symbool.

https://nl.m.wikipedia.org/wiki/Het_Verloren_Symbool.

[Reactie gewijzigd door MSteverink op 26 juli 2024 01:49]

Noujazeg.. die heb ik toevallig gister bij een kringloop opgepikt! :D
Aan de ene kant vind ik dit heel cool, aan de andere kant vind ik het jammer dat we weten waar de code vandaan komt en wie de ontwerper is. Dat maakt het heel wat minder mysterieus.

Zo vind ik het Voynich Manuscript veel interessanter en hoop ik echt dat daar een code in is gebruikt in plaats van incoherent mumbo jumbo.
Dat is ook al "gekraakt". Het is gewoon een heel oud Turk dialect fonetisch opgeschreven : https://www.reddit.com/r/...ary_new_claim_voynich_is/

Als je de claims geloofd tenminste.

[Reactie gewijzigd door pirke op 26 juli 2024 01:49]

Aangezien het een jaar terug is en de bron is een YouTube filmpje, is mijn voorzichtige reactie...bull*kuch*shit! :+
De kans op een 600 jaar oud fonetisch opgeschreven dialect lijkt me velen malen groter dan dat iemand 600 jaar geleden een of andere cryptologisch cypher heeft gebruikt of dat het een verzonnen taal is.

Om maar iemand te quoten:
Let me try to explain the challenge of translating 600 years old phonetic Turkic of an unknown dialect to an English speaker. Consider this famous line by Shakespeare that is about 430 years old:

Hamlet: "Get thee to a nunn'ry, why woulds't thou be a breeder of sinners?"

This famous line may not mean much to a modern English speaker but Hamlet is essentially telling Ophelia that it would be better for her to live in chastity, protected from other people, instead of becoming a breeder of sinners. Obviously, this translation and explanation required a contextual interpretation by an expert.

Now imagine English was a phonetic language – in other words, one would spell words as he/she hears them.

Imagine how an Irishman or a Scotsman would pronounce and therefore phonetically spell the same sentence "Get thee to a nunn'ry, why woulds't thou be a breeder of sinners?" quite differently than, for example, the Queen of England. And now imagine the author was indeed a Scotsman but one has to have some knowledge of how Scottish accent was like 430 years ago.

If English was a phonetic language, an English speaker would pronounce this sentence the following way, according to the Cambridge Dictionary.

Hamlet: "Get di tu eɪ nʌnəri waɪ wʊdənt daʊ bi eɪ bridər əv sɪnər”. Obviously, the spelling would be somewhat different if pronounced by a Scottish accent. Make your guess how different this sentence would sound if it was a Scottish accent 430 years ago.

Now let’s replace these characters with random symbols without further complicating it with the ancient Scottish pronunciation.

Hamlet: "Get di tu eɪ nʌnəri waɪ wʊdənt daʊ bi eɪ bridər əv sɪnər”

Now imagine all you have is the above sentence with these unknown symbols and no information about the origin of the language. Good luck working the problem backwards and forwards and using these characters try to translate this sentence into modern English.

This is exactly the reason it is almost impossible to make sense of the Voynich text if the person does not have a deep knowledge of the particular language of the era it was written. In addition, this person should also have the patience and dedication to work through an unknown, likely made-up alphabet and the starting assumption has to be that the language is of a particular origin and then test this possibility. I believe Voynich manuscript can only be deciphered by trial and error by people who have the in-depth historical knowledge of their native language and patience to work through decoding the unknown characters. And sooner or later one of them will stumble upon the correct answer. It is therefore plausible how this man might actually be the one.
Except: https://arstechnica.com/s...rious-voynich-manuscript/

http://www.openculture.co...finally-been-decoded.html

Altijd meerdere bronnen checken ;) Daarnaast moet ik mijzelf corrigeren, die video is 3 jaar oud inmiddels. Als hij gelijk had gehad, dan was dat inmiddels wel erkend.

[Reactie gewijzigd door RoamingZombie op 26 juli 2024 01:49]

Het voordeel van deze puzzel en dan weer wel dat je weet dat er verder niets achtersteekt en je dus geen conspiracy-theory achtige zaken gaat krijgen.
Grappig om te lezen , ik had het nog niet eerder gehoord.

En toch knap dat men nog niet tot de totale oplossing is gekomen in deze tijd van high end (super ) computers.

Is er eigenlijk bekend of gaan er geruchten dat de Cia deze al opgelost hebben …?

ik moest meteen aan de Enigma encryptie uit de tweede wereld oorlog denken toen ik dit las. Het geeft maar weer aan hoe belangrijk versleutelde informatie kan zijn in tijden van oorlog en spionage.

Een leuk arikel over encryptie de mogelijkheden en onmogelijkheden oftwel een diepteartikel zou niet verkeer zijn op tweakers.
"Het vierde deel van de tekst is met 97 karakters het kortste en het heeft publieke ontcijfering tot nu toe weten te doorstaan."
Aangezien bij de eerste ontcijfering de CIA dit al had gedaan (volgens de CIA dan) kan het laatste deel al door hen zijn ontcijferd.

Ze hebben hier echter geen uitspraak over gedaan.
Dus het zou zo maar kunnen.
Is er eigenlijk bekend of gaan er geruchten dat de Cia deze al opgelost hebben …?
In het artikel staat:
"Daarna maakten de CIA en de NSA bekend dat medewerkers van die diensten intern al eerder de oplossing van deze delen gevonden hadden."

Ik vraag me alleen oprecht af of dat waar is en waarom ze dat destijds dan niet gedeeld hebben.
Krijg er nu een gevoel bij dat ze zeggen "wisten we al", om geen gezichtsverlies te lijden dat een hobbyist het wellicht eerder dan hen heeft opgelost. ;)


[EDIT: Spelling gecorrigeerd]

[Reactie gewijzigd door LiquidCrystal op 26 juli 2024 01:49]

Ik neig ernaar om dit 100% voor waar aan te zien. In de cryptowereld zie je dit namelijk zeer veel. Kijk bijvoorbeeld naar het DH algoritme. Pas na vele jaren bleek dat er bij de Britse geheime dienst al een vergelijkbare manier was bedacht.
Een stukje uit wikipedia: "The scheme was first published by Whitfield Diffie and Martin Hellman in 1976,[2] but in 1997 it was revealed that James H. Ellis,[4] Clifford Cocks, and Malcolm J. Williamson of GCHQ, the British signals intelligence agency, had previously, in 1969,[5] shown how public-key cryptography could be achieved.[6]"

Er zijn nog legio meer voorbeelden van publiekelijk gecreëerde algoritmen die eerst als uniek en "eerste" gezien werd, maar waar na het aflopen van geheimhoudingsplichten toch door geheime diensten al waren uitgevonden, ver vóórdat de publieke versie bedacht werd.

[Reactie gewijzigd door musiman op 26 juli 2024 01:49]

Is er eigenlijk bekend of gaan er geruchten dat de Cia deze al opgelost hebben …?
Staat in het artikel...
Waar dan?
Er staat dat de oplossing voor de eerste drie delen intern al gevonden was en dat het vierde deel publiekelijk nog niet opgelost is.
Maar dus niet dat het vierde deel intern al is opgelost.

Wel tof kunstwerk!
Ah, sorry. Was me niet duidelijk dat je het over het 4e deel had. Hebben ipv heeft las ik als meervoud.
Nee, dat staat niet in het artikel. De uitspraak van de CIA gaat alleen over de delen die al door burgers was ontcijferd, niet over het laatste deel.
Opvallend dat er een beeld voor het CIA hoofdkwartier staat waarvan de CIA zelf niet weet wat het opschrift betekent. Of was de CIA niet de opdrachtgever?
Vroeg mij al af waarom meer mensen hier niet over vallen.

De CIA zou zeker een kunstenaar niet vertrouwen om hier zomaar een tekst neer te zetten.

Dus goede kans dat ze zelf de boel alleen hoefden te reverse engineeren, makkie dus.
Hier is de maker en dus decryptie bekend, dan vind ik het verhaal rond Cicada 3301 een stuk interessanter, waar complete cults van zijn ontstaan met behoorlijk wat interessante (en politieke) achtergronden.

https://www.youtube.com/watch?v=RatbYqc0-jE
4 delige serie over een groep rond deze 'mistery'.
De reeks bestaat uit vier verschillende passages en in 1999 was de publieke bekendmaking van een hobbyist die de eerste drie tekstdelen had gekraakt. Daarna maakten de CIA en de NSA bekend dat medewerkers van die diensten intern al eerder de oplossing van deze delen gevonden hadden.
Ja natuurlijk zeggen ze dat. Het zou natuurlijk een kleine schande zijn als de CIA en NSA dit kunstwerk niet eens kunnen ontcijferen. En wie controleert of ze het ook daadwerkelijk ontcijfert hadden? O-)
Neem aan dat ie verplicht backdoors heeft moeten inbouwen dus de cia weet het allemaal allang..
"Vigenère cijfer"? Ik denk dat hier "Vigenère cipher" bedoeld wordt...
En wat denk je dat cipher betekent? Juist. Het is gewoon de Nederlandse vertaling.
Cipher is toch een versleuteling, geen cijfer?
Cijfer heeft ook code of geheimschrift als betekenis. Weliswaar niet vaak zo gebruikt, maar wel zeker mogelijk: https://www.encyclo.nl/begrip/cijfer
"Heb je zijn wazige berichtje al kunnen ontcijferen?" Heeft niet veel met cijfers als in getallen te maken.
Vigenère cipher is de Engelse term en Vigenèrecijfer de Nederlandse.
Daarna maakten de CIA en de NSA bekend dat medewerkers van die diensten intern al eerder de oplossing van deze delen gevonden hadden.
Uh-huh, tuurlijk :')

Als dat echt zo was, zouden ze wel vast een hash van de oplossing hebben gepubliceerd. De CIA en NSA bluffen.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.