Software-update: LineageOS 24.0

LineageOS logo (79 pix)Versie 24.0 van LineageOS is beschikbaar gekomen. LineageOS is de opvolger van CyanogenMod en een open source besturingssysteem voor smartphones en tablets. Het is gebaseerd op een kale versie van Android en voegt extra functionaliteit toe, waaronder snelkoppelingen in de notificatiebalk, een uitgebreid lockscreen en verschillende thema's voor de interface. Verder zijn er vaak prestatieverbeteringen waar te nemen ten opzichte van de software die een fabrikant zelf meelevert. LineageOS versie 24 is gebaseerd op Android 17 en uitgebreide releasenotes zijn hier te vinden, dit is de aankondiging voor deze uitgave:

24 - Getting Sentimental

Hey there! Welcome back! We’re a bit sentimental about this release, as it precedes a really fun upcoming milestone. On December 24, 2026, LineageOS will celebrate 10 years. It’s a remarkable milestone for a project built by a passionate community of developers, maintainers, contributors, and users who have kept so many devices alive along the way.

This release is part of that story: one more step forward, and a small moment to appreciate how far we’ve come. Here’s to the next decade. And thank you for your continued patronage, support, and belief in the project. The last year has been crazy, but we have remained dedicated to bringing an updated LineageOS based on Android 17 to the masses!

We’ve been hard at work rebasing all of our changes and features since Android 17’s release in June. Android 17’s first release mainly contained iterative improvements and some UI/UX refinements, but due to our previous efforts adapting to Google’s heavy refactoring over the last several versions, we were able to rebase onto Android 17’s code-base faster than anticipated. Yes you read that right: We’re early this year!

Lineage OS 19

Versienummer 24.0
Releasestatus Final
Besturingssystemen Android
Website LineageOS
Download https://wiki.lineageos.org/devices
Licentietype GPL

Door Bart van Klaveren

Downloads en Best Buy Guide

11-10-2026 • 18:00

25

Submitter: Vipe

Bron: LineageOS

Update-historie

Reacties (25)

Sorteer op:

Weergave:

Het is jammer dat er steeds minder toestellen gebruik kunnen maken van een custom roms.
Komt ook omdat de bedrijven achter de toestellen de bootloaders locken.
De SafetyNet en de PlayIntergrity zijn ook een flinke hobbel de laatste jaren.
De SafetyNet en de PlayIntergrity zijn ook een flinke hobbel de laatste jaren.
Valt wel mee. De meeste banken werken zonder voor mobiel bankieren. Mobiel betalen is wel een gemis voor degenen die niet zonder kunnen.
Helaas jammer ja, het lijkt echt op te houden met bestaan.
In Europa is dat zo, in India is dit bruisend. Ik geloof dat Xiaomi telefoon hierdoor een langer leven krijgen.
Maar Xiaomi is hier juist heel lastig mee. Je moet het 'aanvragen' en er is een wachtperiode.
Hoe zat dat ook alweer, boven een bepaalde One UI/android versie ofzo krijgt je device andere partitionering en wordt bootloader gelocked, zodat je lineage niet meer kan installeren?
Partitionering weet ik niet, maar vanaf 8 is de optie voor unlocken simpelweg eruit gehaald. Ik snap het ergens in het kader van security, en aan de andere kant... Ik type dit op een Sony XZ1 compact van ruim 8 jaar oud nu. Toestel wordt al jaren niet meer geüpdatet door Sony, ergens terecht misschien na een bepaalde tijd. Echter de hardware voldoet nog steeds prima voor mij dus wil en ga niet wisselen.

Heb nu een custom rom met security patches van juni of juli dit jaar. Er zijn genoeg officieel ondersteunde toestellen die veel verder achterlopen, omdat de leverancier maar een of twee keer per jaar uodate. Dus tja wat is dan veiliger... De volgende wordt in elk geval wederom een toestel wat geunlocked kan. Wellicht een fairphone.
Je koopt zo'n ding (oa Samsung) voor heel veel knaken en dan zou je er eigenlijk mee mogen doen wat je wilt. Iemand die het ding unlocked weet ook wel wat het risico daarna is van veiligheid en ondersteuning.
Het grote probleem is dat mensen niet weten wat er kan gebeuren als iemand zonder hun medeweten dat ding unlockt. Als je toestel ontgrendelbaar is, zou je het weg moeten gooien zodra je hem ooit voor een tijdje uit het oog verliest, zoals bijvoorbeeld bij de Amerikaanse/Chinese grens nog wel eens gebeurt, of als je telefoon door de politie wordt ingenomen ongeacht of je vrijgesproken wordt of niet.

Bij de toestellen waar ontgrendelen wel kan staat er een waarschuwing op het scherm, maar waar een ontgrendelmogelijkheid is, is hoogstwaarschijnlijk een bypassmogelijkheid die zonder waarschuwing de boel omzeilt. Het is Apple overkomen, de maker van zo'n beetje de meest vergrendelde hardware waar een burger aan kan komen, en het is iedere consolemaker overkomen, dus het zou hoogmoed zijn om te denken dat je als Android-fabrikant zoiets wel helemaal kunt voorkomen. Daarnaast kan je software misschien perfect zijn, maar kan je code omzeild worden door een snelle voltage glitch: je moet je hardware er ook op ontwerpen.

Daarom wordt je data ook gewist zodra je de boel ontgrendelt, maar dat gebeurt alleen als je het via de "officiële" weg doet, bij exploits patch je de wipe er gewoon uit natuurlijk.

Dan heb je ook nog de Xiaomi-situatie: massaal werden telefoons voor de Chinese markt geïmporteerd door partijen die ze ontgrendelden, er een Europese ROM op zette (niet de officiële natuurlijk, die werkt niet, maar een gestripte versie van xiaomi.eu). Gebruiker maakt de doos open van zijn "nieuwe" telefoon maar draait software van derden zonder het ooit te weten te komen. Dat is één van de redenen dat ze ooit het ontgrendelen via accounts en SIM-kaarten en timeouts hebben gedaan (dan wordt het voor dit soort handelaren te veel gedoe, plus de SIM-bescherming zorgt ervoor dat massa-ontgrendeling lastig wordt), maar ook dat was niet genoeg voor ze zo te zien.

Persoonlijk heb ik gekozen voor een Pixel juist omdat ik die kan unlocken wanneer ik dat wil, maar als ik als Android-fabrikant mijn gebruikers veilig zou willen stellen, zou het vergrendelen van de bootloader zeker een optie zijn. Niet alleen dat, maar de bootloader is ook weer te vergrendelen, dus als een derde partij met zijn klauwen aan mijn telefoon zit, kan die niet zomaar even in een minuut wat malware flashen zoals bij 99.9% van de LineageOS-installaties wel het geval is. De Pixels en het aankomende Motorola-vlaggenschip zijn daarin uitzonderingen, helaas. Niet gek, eerlijk gezegd, met hoe moeilijk het is om dat veilig te doen.
Lijkt me makkelijk op te lossen door een 7 dagen lange wachttijd met een harde notificatie dat aftelt.
Er kan iets als secure boot worden ontwikkeld waarbij legitieme projecten zich kunnen aanmelden.

De meeste Linux distributies kun je starten met secure boot. Dat gebeurt via een stukje software (een shim in de bootloader) dat is ondertekent door Microsoft die de rol van CA vervult. Microsoft stelt natuurlijk wel bepaalde voorwaarden voordat ze de shim ondertekenen. Natuurlijk is hier wel goodwill voor nodig van alle betrokken partijen, in dit specifieke geval Google.
Het grote probleem is dat mensen niet weten wat er kan gebeuren als iemand zonder hun medeweten dat ding unlockt. Als je toestel ontgrendelbaar is, zou je het weg moeten gooien zodra je hem ooit voor een tijdje uit het oog verliest, zoals bijvoorbeeld bij de Amerikaanse/Chinese grens nog wel eens gebeurt, of als je telefoon door de politie wordt ingenomen ongeacht of je vrijgesproken wordt of niet.
Dat moet je sowieso, want als je ze geen toegang geeft dan word je sowieso teruggestuurd. Naar dat soort landen kan je beter een burner meenemen. Of gewoon niet bezoeken natuurlijk.

Staats actoren hebben zoveel mogelijkheden op dat gebied, ze hebben toegang tot allerlei zero days om je telefoon te rootkitten.
Dan heb je ook nog de Xiaomi-situatie: massaal werden telefoons voor de Chinese markt geïmporteerd door partijen die ze ontgrendelden, er een Europese ROM op zette (niet de officiële natuurlijk, die werkt niet, maar een gestripte versie van xiaomi.eu)
Dit is gewoon een commercieel verhaal, ze willen de "Europese versie" voor meer geld verkopen.
Daarom wordt je data ook gewist zodra je de boel ontgrendelt, maar dat gebeurt alleen als je het via de "officiële" weg doet, bij exploits patch je de wipe er gewoon uit natuurlijk.
Als je het via een exploit doet, heb je sowieso geen medewerking van de leverancier dus of ze dit willen aanbieden is niet van toepassing.

[Reactie gewijzigd door Llopigat op 11 oktober 2026 19:56]

Om na 10 jaar steeds te moeten zeggen dat het een opvolger is van Cyanogenmod....

" Windows 11 is de opvolger van Windows 10" lees ik nergens meer, hooguit toen het net uitkwam...
Default meuktracker tekst. Al sinds 2021 wordt hetzelfde gequote.
Ik begin er niet meer aan. De smartphone waarop ik dit geïnstalleerd heb staan behoort ondertussen niet meer tot de ondersteunde toestellen, dus daar zit ik dan met een LineageOS die niet meer te updaten valt. Ik ben wel klaar met smartphones, ik switch binnenkort weer naar een ouderwetse feature phone, of misschien zelfs een dumb phone.
Als LineAgeOS je telefoon niet meer ondersteund dan heeft de fabrikant waarschijnlijk al veel eerder de ondersteuning stop gezet, niet? Dat was vroeger zo althans
Ja waarschijnlijk lukt het niet meer met de drivers omdat die niet beschikbaar zijn op de nieuwe Android versie. Zolang de drivers in orde zijn, is het een automatisch proces bij Lineageos om updates per toestel uit te rollen.
Hopelijk brengt AI coding hier verandering in, waar het voor veel mensen te veel werk is om eindeloos alle drivers te porten naar nieuwere versies is het voor coding agents vaak maar een uurtje werk.

Genoeg voorbeelden te vinden online van mensen die Claude gebruiken om hun oude printer of tape nieuw leven in te blazen op de laatste Linux kernel. Kan ik enkel maar toejuichen.
Ja dat zie ik laatste tijd ook in Morphe voor Android apps. Mods worden door AI geüpdate naar nieuwe versies of zelfs andere apps. Bij andere apps is de slagingkans nog wat laag, maar dat komt nog wel goed. Menselijk ingrijping enkel nodig als AI er niet uitkomt.
De meeste oude drivers kun je nog steeds gebruiken met een wrapper. Zo bouw ik zelf Android ports voor Hardkernel bordjes (Odroid). Al die Amlogic BSPs (Board support package) hebben drivers voor oudere kernels en Android 9. Maar toch heb ik er Android 15 op draaien met volledige hardware acceleratie.

Ja, uiteraard draai je in userdebug mode (oftewel ontwikkelingsmode), maar alles is 100% functioneel.
Ah, ik ken het nog van de HTC HD2 :) Sinds een paar dagen eigenaar van een Pixel 10a (rip zenfone 9 :'( ) maar heb deze keer toch gekozen voor GrapheneOS, ook eens leuk om te proberen
De HTC HD2 was mijn eerste smartphone, en mijn eerste ervaring met Android. Wat heb ik een boel ROMs geflashed op dat ding! (Eerst op de SD card, toen op de interne opslag, en later weer op snellere SD cards)

Het waren de gouden tijden voor ROM ontwikkeling.
Goude tijd was dat.
Zelf ook aardig wat HTC versleten toen.
HD2, Desire, Desire HD en later nog een keer de U11 geprobeerd. Wat vliegt de tijd 🥲

Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn