Door Mees Derks en Arnoud Wokke

De flops van 50 jaar Microsoft

04-04-2025 • 06:00

35

Microsoft bestaat 50 jaar! Bill Gates en Paul Allen bouwden in een halve eeuw een bescheiden computerproject uit tot een miljardenbedrijf dat de digitale wereld domineert. Maar niet alles veranderde in goud en in deze video bekijken we de minder succesvolle projecten.

00:00 - De flops van 50 jaar Microsoft
00:20 - Het succes van Micro-soft
00:50 - BOB
01:20 - Clippie
01:50 - Internet Explorer
02:30 - WebTV
02:50 - Zune mp3-speler
03:22 - Xbox Kinect
04:01 - Kin
04:29 - Windows Phone
04:48 - Speedround
05:36 - Techreus Microsoft

Reacties (35)

35
35
10
1
0
23
Wijzig sortering
WebTV was niet een kastje om via internet TV te kijken, maar een kastje om met je TV als beeldscherm het op internet te gaan.
Gisteren nog een Clippie sticker gescoord bij Microsoft. Clippe blijft toch een soort van copilot 0.1 alpha pre-release ;)
Wat dat betreft zou het ook gewoon leuk zijn als Microsoft Clippy, als knipoog, opnieuw terugbrengt. Clippy powered by CoPilot.
Het had voor dit jaar wel een hele leuke 1 april grap geweest om Clippie met AI te introduceren als de nieuwe Windows Assistant. 😁
Ondanks dat ik inmiddels goed met Android overweg kan. Denk ik toch nog regelmatig terug aan Windows phone vond het echt super, maar helaas.
Ik ook. Het was echt een frisse wind t.o.v. Android en IOS die - tot de dag van vandaag - niet meer zijn dan een onoverzichtelijke verzameling apps op een paar schermen waar je doorheen moet swipen. Voor Windows Phone was er Windows Mobile dat toen een stevigere positie had dan Windows Phone ooit heeft gekregen. Het is m.i. niet Windows Phone dat de flop was, maar het te laat ontwikkelen van Windows Mobile. Ze hebben de ontwikkeling naar mobile gemist terwijl Google het goed zag (en Android kocht). Toen Windows Phone op de markt kwam was het al een 'uphill battle', waarbij o.a. Google er alles aan gedaan heeft om het Windows Phone moeilijk te maken (bijvoorbeeld het blokkeren van diensten op basis van de user agent string).
Ik mis nog vooral het toetsenbord van Windows Phone, nergens op iOS of Android heb ik ooit een betere kunnen vinden.
Ergens zou ik wel nog ooit MetroUI weer eens op tablet vorm willen zien.
Afgelopen week toevallig nog mijn Lumia 920 opgestart. Zou wat mij betreft zo weer in gebruik genomen kunnen worden. Kleine moderniseringsslag met de ontwikkelingen van afgelopen jaren en gaan. Wat een fijn besturingsysteem / UI was dat zeg.

Inmiddels voel je dus wel aan dat het iets achterloopt en ik zit ook alweer een aantal jaar in de gestures en logica van Apple, maar binnen 20 minuutjes vloog ik alweer door de menu's heen.

Daarnaast vind ik live tiles nog steeds briljant, het toetsenbord heel fijn en de hele interface overall gewoon zeer prettig in gebruik. Het mocht helaas niet zo wezen..
De betekenis of invulling van het woord 'flop' verschilt wel een beetje per product. Want, er zitten voorbeelden tussen waarbij het product gewoon niet goed is, maar er zitten ook voorbeelden bij die echt wel goed waren.

Ik bedoel Windows Phone heeft, zoals Arnoud zelf al aangeeft, echt een grote fanbase gehad (yours truly ook). En Kinect was echt wel heel gaaf en vernieuwd (met ruimte voor verbetering uiteraard). Dus om nou te zeggen dat voorbeelden van flops zijn... Dat vind ik niet helemaal fair.
Het is dan meer de ondersteuning of de verdere ontwikkeling vanuit Microsoft die gefaald heeft.
Eens, Microsoft zet veel goeie producten in de markt waarna het dan marketing gewijs helemaal mis gaat.

Als je ziet dat ze met hun tablet OS en vouwbare telefoons al 10j voor de rest ermee op de proppen kwamen dan zijn dat geen slechte apparaten. Ze slagen er gewoon niet in een nood voor hun apparaat te creëren.
Iets waarin grote concurrent Apple heer en meester is.
Windows Me!
Een en al elende met progz die nog onder het geweldige W98SE draaiden als een zonnetje..... :X
Nog nooit gebruikt. Ben in 2017 overgestapt op Linux. W10 mijn laatste Windows versie ooit.
Deze video van een ex Microsoft insider over Longhorn OS, de negatieve maar ook de positieve gevolgen van dat project. Misschien kun je het ook de grote reset van het client Windows OS noemen. De beslissing om het client en server OS dezelfde code base te geven (toen windows 2003). Erg interessant.

YouTube: Windows Longhorn Explained by a Retired Microsoft Engineer
Ik mis Windows Media Center, dat mag volgens mij ook wel een flop genoemd worden. In die tijd leek het heel wat, maar als je er op terug kijkt is het nooit echt van de grond gekomen.
Heb Mediacenter jaren lang intensief gebruikt, en dat was absoluut geen flop. Er was ook een hele fanatieke gebruikers gemeenschap. Maar het was net hetzelfde als bij Windows Phone, Microsoft ging een andere weg op en het project werd gedumpt. Als je ziet hoelang andere legacy doorgeleefd heeft, hadden ze Mediacenter best wat langer mogen supporten.
Wat is een flop. In mijn ogen was Games For Windows Live er eentje bijvoorbeeld want ondanks dat het deed wat het moest doen toen Microsoft het in leven hield, toen ze de stekker eruit trokken moest er toch even flink gepatched worden door derden. Het feit dat ze het als een baksteen lieten vallen en dat dit best wel gevolgen had zie ik zelf als een flop.

Longhorn is ook een interessante. Vele jaren ontwikkeling en vele miljoenen investering en... geschrapt. In plaats daarvan werd de Windows Server code base gebruikt om Vista te maken. Noem het een interne flop.
Kreeg laatst nog een Clippie sticker van Clippie die kennis had gemaakt met CoPilot. Mooi man!


Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn