Elke nieuwe E3 betekent een hernieuwde kennismaking met de twee jaarlijks verschijnende voetbalgames. Aan het begin van de E3-week heb je kunnen lezen hoe het ons verging in onze eerste potjes FIFA 19. Wat opviel was dat EA Sports redelijk terughoudend was met informatie over de game en de nadruk eigenlijk vooral legde op de acquisitie van de Champions League-licentie. Die licentie lag vorig jaar nog bij Konami. Dat de Japanners hem zijn verloren, is natuurlijk een aderlating, maar op de E3 bleek dat ze met Pro Evolution Soccer 2019 (PES 2019) niet bij de pakken neer gaan zitten. In tegenstelling tot de concurrent kwam Konami wel met een uitgebreide gameplaypresentatie, waarna de game uiteraard ook even kon worden gespeeld.
De meest in het oog springende 'vernieuwing' is niet echt op gameplay gericht. In Los Angeles pakte Konami namelijk, enigszins logisch, groots uit met de aanwezigheid van David Beckham in de game. De voormalige vedette van Manchester United, Real Madrid en LA Galaxy werd voor PES 2019 ingescand en is als Legend in de game te vinden, naast andere grote namen als Maradona en Johan Cruijff. Dat laatste is voor Nederlandse gamers natuurlijk interessant, want onze beste voetballer aller tijden zit nog steeds niet in FIFA. Dat maakt voor PES 2019 verder niet meteen veel verschil, maar leuk is het wel.
Toch is het niet helemaal toevallig dat we over deze individuele spelers beginnen. Zijn geven namelijk prima weer hoe goed de gezichten van spelers er in PES 2019 uitzien. Konami heeft altijd gezegd in cycli van drie jaar te werken, waarbij PES 2019 de tweede game is in zo'n cyclus. De lessen van vorig jaar en de ervaring met de FOX Engine, die nu ongeveer vijf jaar voor PES wordt gebruikt, dragen bij aan een steeds mooier wordende game, in ieder geval als het gaat om hoe de spelers eruitzien. We zien ook dit jaar weer wat meer beelden in en rond de stadions, iets dat Konami jaar op jaar ook steeds verder uitbreidt.
Alleen nog 'current gen'
Wat trouwens ook helpt is dat PES 2019 alleen nog op de huidige generatie consoles verschijnt. PES 2018 kwam ook nog uit voor de Xbox 360 en PlayStation 3, maar dit jaar kon Konami zich volledig op de sterkere machines richten. Het resultaat daarvan is duidelijk te zien. In eerste instantie dus bij de spelers, maar ook de lichteffecten zijn onder handen genomen, wat ervoor zorgt dat het gras en het publiek er beter uitzien. De game ondersteunt daarbij op alle platformen 4k hdr. Grafisch gezien belooft PES 2019 dan ook met enige afstand de mooiste game in de serie te worden.
Eenmaal op het veld veranderen er ook wat zaken in PES 2019. Zo is een aantal nieuwe skills en mogelijkheden toegevoegd. Denk daarbij aan de 'no-look pass', maar ook aan meer functionele zaken zoals een 'dipping shot' en een 'rising shot'. Dergelijke schoten spreken voor zich voor voetballiefhebbers, maar zaten nog niet als zodanig in PES. In de gameplay maken ze best wat verschil. Niet dat het meteen meer goals oplevert, maar het oogt vooral realistisch dat schoten meer verschillende 'trajectories' kunnen hebben. Keepers hebben hoe dan ook vaak een prima antwoord op je schoten, wat altijd goed is om te zien. Niemand wil immers een voetbalgame waarin doelverdedigers staan te schutteren. Dat algemeen goed gedrag geen honderd procent garantie is, merkten we echter ook op de E3. We scoorden een te eenvoudige goal toen een keeper bij het uitkomen verkeerd positie koos, waarna we de bal eenvoudig het doel in konden werken. Jammer, maar niet meteen een ramp. Als het maar niet te vaak gebeurt.
Snelle wissels
Een andere vernieuwing in PES 2019 is deels visueel en deels gerelateerd aan gameplay, namelijk de zichtbare vermoeidheid van spelers. Naarmate de wedstrijd vordert zal de game visuele feedback over het energieniveau van spelers geven. Ze worden langzamer, maken meer fouten en staan bij dode spelmomenten met hun handen in hun zij, of voorover gebogen om even uit te rusten. We hadden de indruk dat vermoeidheid in de game ook sneller toeslaat als je te veel rent, maar dat kan ook toeval zijn geweest. Hoe dan ook, vroeg of laat wil je wisselen. Dat kan in PES 2019 door middel van een 'quick sub'-menu waardoor je niet eerst naar het pauzemenu hoeft. Dat is niet helemaal nieuw, want FIFA had dit het afgelopen jaar al. Konami voert het idee alleen wel beter uit. In FIFA 18 kon je bij een 'quick sub' nooit kiezen wie inviel, dat kon je desgewenst alleen vooraf instellen. In PES 2019 krijg je een keuzemenuutje en kun je kiezen uit drie spelers, wat net even iets handiger werkt.
/i/2002064239.jpeg?f=imagearticlefull)
Op andere plaatsen in de game maakt PES eveneens een inhaalslag. Zo krijgt MyClub, de tegenhanger van FIFA's Ultimate Team, diverse features die in FIFA al een tijdje normaal zijn. Denk daarbij aan 'High Performance Players' en 'Players of the Week', wat overeenkomt met de 'in-form'- en 'Team of the week'-kaartjes die gamers in FIFA kunnen vinden van spelers die recentelijk goed hebben gepresteerd. Ook in de Master League, de belangrijkste modus voor spelers die graag in singleplayer spelen, komen veranderingen. Daarbij staat een vernieuwd transfersysteem centraal. Onderhandelingen verlopen realistischer, hebben realistische clausules en realistischer uitkomsten. Zelfs vorig jaar wisten we een speler als Lallana nog naar Ajax te halen - dat zou in PES 2019 niet zomaar mogelijk zijn. De statuur van de club past in zo'n geval onvoldoende bij de speler in kwestie.
Het aloude licentieverhaal
Ajax, kampioen PSV, en de rest van Eredvisie, zitten nog gewoon in PES 2019. Dat geldt ook voor een hele reeks andere competities. Het is echter geen geheim dat Konami de strijd op het gebied van licenties niet met Electronic Arts kan aangaan. Dat de UEFA-licenties nu verhuisd zijn is geen toeval. Het kost PES niet alleen de twee Europese clubtoernooien, maar ook de deelnemende teams. Het eigendom van de UEFA-licentie stond Konami namelijk toe om clubs waarvan de licentie eigenlijk ontbrak, toch in de game te hebben, want alle aan de Champions League en Europa League deelnemende clubs vielen ook onder de UEFA-licentie. Het netto resultaat is dus dat PES niet alleen de toernooien, maar ook enkele teams moet inleveren.
Dat is een bekend probleem waar PES-fans zeker niet door zullen weglopen. Een simpele 'option file' trekt na release al die namen op PS4 en op pc wel weer recht, en dan kun je ongestoord verder. Het gaat in PES 2019, net als alle andere jaren, om hoe de game speelt. De vernieuwingen daargelaten valt op dat oude pluspunten overeind blijven. Zo hebben we in PES altijd meer het gevoel precies te kunnen doen wat we willen en bedenken. Dat lukt niet altijd, maar de gameplay voelt vrijer aan dan in FIFA, waar je over het algemeen wat meer volgens vaste stramienen speelt. Vooral dat punt is wat PES anno 2018 nog steeds in de race houdt tegenover gigant FIFA. Die laatste game zal ongetwijfeld weer vaker over de toonbank gaan, maar of het ook de beste game van de twee is? Dat zien we dit najaar pas.
PES 2019 behoudt zijn soepele, vrije gameplay en breidt die uit met een aantal aardige vernieuwingen. Meer soorten schoten, verbeterde graphics en de nodige veranderingen aan MyClub en de Master League maken van PES 2019 zeer waarschijnlijk een betere game dan zijn voorganger. Dat de game in de Champions League en Europa League belangrijke licenties verliest is jammer, maar het ontbreken van clubs is iets van alle jaren. Het zal voor Konami en PES moeilijk worden om terrein te winnen ten opzichte van het imperium dat EA Sports met FIFA heeft opgebouwd, maar de kwaliteit van de gameplay van PES 2019 lijkt vooralsnog zeker niet onder te doen voor die van FIFA 19. Eén strijd wint PES in elk geval: de game ligt op 30 augustus al in de winkels, bijna een maand eerder dan FIFA 19.
Titel |
PES 2019 |
 |
Platform |
Windows, Xbox One, PlayStation 4 |
Ontwikkelaar |
Konami |
Uitgever |
Konami |
Releasedatum |
30 augustus 2018 |