Door Sim Kranenburg

Sony W9 Review

Geraffineerde top-tv met full hd

13-02-2014 • 12:00

117

Singlepage-opmaak

Bediening op afstand

Er zitten twee afstandsbedieningen bij de tv. Een ‘gewone’ infraroodafstandsbediening en een One-touch-model, dat via de 2,4GHz-band met de tv communiceert, zodat het niet op de tv gericht hoeft te worden. Wel is het nodig om het apparaatje eenmalig met de tv te pairen, wat alleen kan bij de eerste keer installeren nadat je met de infraroodafstandsbediening een taal hebt uitgekozen. Dat had net even wat handiger gekund.

Sony W9 afstandsbediening

De infraroodafstandsbediening werkt prima, maar sommige knoppen zitten op een onlogische plaats. De knoppen voor zappen en volume zitten helemaal onderaan, waar je eigenlijk de wat minder gebruikte knoppen verwacht. Er valt goed mee te werken, maar het design oogt een beetje inspiratieloos en gedateerd. Het had zomaar een afstandsbediening uit de jaren tachtig van de vorige eeuw kunnen zijn. Het batterijklepje aan de achterkant laat snel kraakgeluiden horen bij het bedienen van de zap- of volumeknoppen. Hierdoor maakt de afstandsbediening een goedkope indruk, die niet bij een tv in deze prijsklasse past.

Sony W9 afstandsbediening

De One-touch-afstandsbediening maakt een flink wat modernere indruk. Het ontwerp is strak en minimalistisch. Alleen de meest essentiële knoppen hebben een plaats gekregen op het 16cm lange afstandsbedieninkje. Dit heeft een mooi uiterlijk opgeleverd, maar eigenlijk is Sony wat te ver doorgeschoten met het minimaliseren van het aantal knoppen. Zo heeft de One-touch geen muteknop en moeten zendernummers door middel van een onscreen-minimenu worden ingevoerd. Daardoor kregen wij al snel een sterke voorkeur voor de infraroodafstandsbediening.

Sony W9 afstandsbediening

De mini-afstandsbediening is ook voorzien van nfc, zodat je makkelijk een smartphone of tablet met de tv kunt gebruiken. Dat is althans het idee erachter, want in de praktijk werkt de nfc-functie alleen goed met recente telefoons en tablets van Sony zelf en zelfs met Sony-telefoons werkt niet alles altijd even soepel. Screen mirroring werkte redelijk goed met een Sony Xperia Z en een Xperia Z Ultra, maar heeft als belangrijk nadeel dat de wifi-verbinding met je router wordt verbroken. Ook werkt screen mirroring niet soepel genoeg om een game op de tv te spelen of om een filmpje vloeiend af te spelen.

Het is mogelijk om de tv met Sony’s TV Sideview-app te bedienen, tenminste als het je lukt om in de app verbinding te maken met de tv. Dit lukte ons niet met een Samsung Galaxy S4, een Sony Xperia Z en een Apple iPad mini Retina. Hierbij maakte het niet uit of de tv via wifi of door middel van een kabeltje met het netwerk verbonden was. Na een aantal pogingen lukte het wel met een Sony Xperia Z Ultra.

In de TV Sideview-app is een handige tv-gids beschikbaar en kun je rechtstreeks apps op je tv starten. De tv kan op verschillende manieren bediend worden met de app, bijvoorbeeld door met een touchpad een pijl in de browser op het scherm te besturen of door middel van onscreen-knoppen. Ook is het mogelijk om teksten in te voeren. In veruit de meeste gevallen is het handiger om de tv te bedienen met een van de twee afstandsbedieningen. Alleen het bedienen van de browser op de tv is handiger met de app, maar als je toch een smartphone of tablet vasthebt, is het veel sneller en handiger om de browser daarvan te gebruiken, want de browser op de tv is erg traag.Sony W9 app