Door Arnoud Wokke

Redacteur Tweakers

Asus PadFone 2: geslaagd concept, maar prijs niet waard

05-04-2013 • 08:00

91

Multipage-opmaak

Inleiding: op zoek naar vernieuwing

Terwijl smartphones meer en meer op elkaar gaan lijken in uiterlijk, grootte en functionaliteit, zoeken fabrikanten op andere manieren naar vernieuwing. Nokia heeft dat gezocht in kleur en features als draadloos laden, Samsung voegt een eindeloze reeks features toe die het goed doen in reclames en HTC gooide het op een aluminium ontwerp en een camera met minder, maar grotere pixels.

Asus gooit het met veel hardware juist over een andere boeg: het bedrijf richt zich vooral op nieuwe mengvormen van hardware. Zo heeft Asus een all-in-one die je ook als tablet kan gebruiken, een tablet die je ook als laptop kan gebruiken met de Transformer-lijn en de Taichi-laptop met twee schermen.

Een van de meest opvallende mengvormen is de PadFone. De eerste PadFone kwam een jaar geleden uit, maar lag niet in de Nederlandse winkels. De tweede PadFone is half oktober gepresenteerd, maar komt nu pas uit. Een luxere versie van de PadFone, de Infinity, is inmiddels ook al aangekondigd - maar die is nog niet uit en heeft bovendien een adviesprijs van 1000 euro.

De PadFone is een telefoon, die in een tablet geschoven kan worden, de Station. De tablet is eigenlijk geen tablet, maar een huls met voornamelijk een scherm en een accu. Tweakers testte deze opvallende combinatie uit en keek hoe de telefoontablet of tablettelefoon in de praktijk werkt.

Hoe het werkt

Het mechanisme

De PadFone heeft een mechanisme waarmee de telefoon in de tablet kan worden geschoven. Het werkt via de micro-usb-poort; die tevens fungeert als 13-pins mhl-poort. Mhl is een protocol waarmee de micro-usb-poort de functies kan vervullen van een hdmi-aansluiting. De telefoon stuurt dus het beeld uit naar het Station, die als het ware dient als externe monitor met touch-input.
Padfone 2Het systeem zit vernuftig in elkaar. De telefoon glijdt in de sleuf maar wel op een manier dat je hem nooit op een verkeerde manier in het Station kan stoppen. Dat komt mede door het ontwerp van de telefoon, dat taps toeloopt en de sleuf die daar exact op afgestemd is. Het nadeel is dat je de telefoon nooit permanent in een hoesje kunt houden: met hoesje past de PadFone 2 niet in het Station.

Het Station heeft meerdere manieren om de telefoon op zijn plek te houden: ten eerste zijn er twee pinnen naast de micro-usb-poort die ervoor zorgen dat de verbinding niet makkelijk kan worden verbroken. Ook bevat de sleuf een rand, die voor een klein deel over de telefoon heen valt en ervoor zorgt dat de telefoon er niet uit kan vallen. Om te zorgen dat het apparaat niet uit het Station glijdt zoals hij erin wordt geschoven, zitten er vier rubberen sets met 'weerhaken' en een 'palletje' van metaal.

Het systeem werkt briljant: het is precies goed. Het is makkelijk en licht om de PadFone in en uit het Station te krijgen, maar het is zo goed als onmogelijk om hem uit het Station te krijgen door te schudden, te stoten of op een andere manier eruit te krijgen zonder je handen te gebruikwn. Bovendien faalde dit systeem nooit tijdens de testperiode: elke keer dat de telefoon in het Station werd geschoven, lukte het.

Je moet echter de PadFone wel altijd helemaal in de sleuf duwen voordat hij vastklikt: als hij er half in zit, kan hij er wel uitvallen. Dat is uiteraard geen issue, maar het toont hoe precies het mechanisme in elkaar steekt.

Als de telefoon in het Station zit, vergeet je het al snel: het voelt en gedraagt zich als een tablet en zo ziet het er ook uit - behalve natuurlijk dat er achterop een telefoon zichtbaar is, die een verdikking vormt. Omdat de verdikking in het midden zit, merk je daar tijdens het vasthouden niets van.

Asus Padfone 2 Asus Padfone 2 Asus Padfone 2

De software: zelfde input, andere output

Op de tablet krijg je precies dezelfde software als op de telefoon, maar dan uitvergroot en in de tablet-interface van Android. De tablet en telefoon delen immers werkgeheugen, opslaggeheugen en processor, waardoor alles wordt overgezet.

Denk daarbij niet alleen aan accounts en gesynchroniseerde gegevens, maar ook aan instellingen in apps en andere zaken. Als je bijvoorbeeld een app geforceerd in portrait gebruikt op de telefoon, zal die ook in portrait werken op de tablet.

Omdat de tablet in feite gewoon een extern scherm is, kan de gebruiker verdergaan waar hij is gebleven: een pagina in de browser of plek in een app wordt simpelweg overgedragen aan het Station. Ook tabs in de browser blijven bewaard, wat handig is.

Als de Padfone wordt gebeld als hij in het Station zit, gaat hij gewoon over. Opnemen kan ook; bellen gaat dan via een microfoon en een luidspreker. Uiteraard kun je ook een bluetooth headset koppelen. Ook is het mogelijk om de telefoon uit het Station te halen als hij al overgaat.

Padfone 2

Accu: prima zonder tablet

Icoon accu Padfone 2Als de PadFone in het Station zit, worden alle functies overgenomen, inclusief bellen. Dat gebeurt via een opgeblazen interface van de Telefoon-app, die daardoor het meest wegheeft van een seniorentelefoon. We hebben daarom alle accutesten dubbel gedraaid: één keer alleen met de PadFone 2 en één keer in combinatie met het Station.

De PadFone 2 heeft een 2140mAh-accu, het Station voegt daar 5000mAh aan toe. Dat maakt samen 7140mAh, maar de accuduur is ondanks die hoge capaciteit niet superieur. Dat komt door een aantal zaken: ten eerste lijkt het Station veel energie te slurpen en ten tweede loopt de PadFone 2 in standby harder leeg dan andere telefoons. Met de tablet erbij is het niet veel beter. Overigens is de tablet ook te gebruiken als een 'externe accu'; de gebruiker kan ervoor kiezen de telefoon op te laden met het Station.

Wij meten de accuduur aan de hand van vier tests: browsen, video bekijken, bellen en de telefoon in stand-by laten staan. Daarbij staat wifi aan, en bij telefonie en in stand-by is 3g ingeschakeld. De omstandigheden zijn voor alle iOS-devices dezelfde en uiteraard zijn de Android-toestellen ook in zo veel mogelijk identieke omstandigheden getest. Uitleg over onze testmethode en wat we verstaan onder zwaar, gemiddeld en licht gebruik, vind je in het achtergrondverhaal over onze accutests. In de praktijk hangt de accuduur natuurlijk ook af van zaken als het gebruikte netwerk en de geïnstalleerde apps. Bovendien kan het verbruik van exemplaar tot exemplaar verschillen.

Accutest- zwaar gebruik
Telefoon / TabletAccucapaciteitUithoudingsvermogen in uren, hoger is beter
Apple iPhone 5 1430 mAh
*******
19
Asus PadFone 2 - tablet 7140 mAh
*******
19
Asus PadFone 2 2140 mAh
*****
18
HTC One 2300 mAh
******
16
Samsung Galaxy Note II 3100 mAh
******
16
Nokia Lumia 920 2000 mAh
******
15
Nexus 4 2100 mAh
*****
13
Sony Xperia Z 2340 mAh
****
10

De PadFone 2 houdt het bij intensief gebruik langer vol dan welke andere door ons geteste Android-hardware dan ook. Alleen de de iPhone 5 doet iets langer met zijn accu. Inclusief Station is het beeld eigenlijk hetzelfde: hij gaat even lang mee als de iPhone 5, namelijk 19 uur. Dat is prettig, omdat het dus lastig is om de accu leeg te maken in een dag. Onder zwaar gebruik, zoals bij browsen en video kijken, springt de telefoon zuinig om met de acculading. Ook bij bellen is het verbruik binnen de perken.

Accutest- gemiddeld gebruik
Telefoon / TabletAccucapaciteitUithoudingsvermogen in uren, hoger is beter
Apple iPhone 5 1430 mAh
*******
49
Asus PadFone 2 - tablet 7140 mAh
*****
45
Samsung Galaxy Note II 3100 mAh
******
44
HTC One 2300 mAh
******
43
Asus PadFone 2 2140 mAh
******
42
Nexus 4 2100 mAh
*****
38
Nokia Lumia 920 2000 mAh
*****
38
Sony Xperia Z 2340 mAh
****
29

Bij gemiddeld gebruik heeft de PadFone last van de slechte prestaties in standby: de tablet gaat voor eentiende leeg in 16 uur zonder iets te doen, bij de telefoon gaat de accu zelfs voor 14 procent leeg in diezelfde tijd. Als Asus de standbytijd in orde had kunnen maken, had de accuduur veel beter geweest bij gemiddeld en vooral licht gebruik. Immers: hoe minder je hem gebruikt, hoe meer hij in standby staat.

De telefoon komt tot 42 uur, nog altijd voldoende voor twee dagen gebruik zonder op te hoeven laden. Met tablet is dat iets hoger, maar het verschil is klein.

Accutest- licht gebruik
Telefoon / TabletAccucapaciteitUithoudingsvermogen in uren, hoger is beter
Nexus 4 2100 mAh
*******
143
HTC One 2300 mAh
*******
141
Samsung Galaxy Note II 3100 mAh
******
127
Sony Xperia Z 2340 mAh
******
127
Apple iPhone 5 1430 mAh
******
120
Asus PadFone 2 - tablet 7140 mAh
***
108
Nokia Lumia 920 2000 mAh
*****
108
Asus PadFone 2 2140 mAh
****
82

De slechte prestaties in standby breekt de PadFone 2 bij licht gebruik lelijk op. Na een dag of drie is de PadFone 2 dan leeg en dat is aanmerkelijk minder dan vergelijkbare telefoons. De Nexus 4, met vergelijkbare hardware, houdt het veel langer vol. Asus heeft al een half jaar gehad sinds de presentatie, maar ondanks een aantal updates is dat dus nog altijd niet optimaal.

Met de tablet erbij komt de telefoon tot 4,5 dag, maar dat is nog altijd ondermaats als je kijkt naar de capaciteit van de accu. Met deze accu had de PadFone makkelijk een week moeten halen bij licht verbruik en dat gebeurt bij lange na niet. Asus heeft wat ons betreft onvoldoende aandacht hieraan besteed bij de ontwikkeling van de software.

Accu Padfone 2

Accu Station: geen verbetering

Omdat de PadFone 2 niet alleen een telefoon is, maar ook een tablet, zetten we hier ook de resultaten van de test op het gebied van accuduur in vergelijking met tablets op een rij.

Op gebied van browsen is de PadFone een topper: met tablet houdt hij het 608 minuten vol, maar dat is eigenlijk nauwelijks meer dan zonder tablet. Daarmee is het wel een van de tablets die het het langst volhoudt in onze browsetest.

Bij het kijken van films is de PadFone 2 juist opvallend snel leeg: na 402 minuten, ruim 6,5 uur, geeft hij de geest en dat is korter dan welke andere tablet ook. Zonder tablet houdt de PadFone het wel veel langer vol: meer dan 9 uur. Voor dit verschil hebben we geen verklaring, maar in de dagelijkse praktijk blijkt ook dat de tablet met film kijken snel leeg is.

Design en uiterlijk: strak met imperfecties

De PadFone 2 is zeker geen lelijke telefoon. Hij ziet er strak uit en houdt prima vast. Maar er is een groot probleem met het ontwerp en dat zit in de micro-usb-poort: de lader schiet er op onverwachte momenten uit.

Padfone 2

Dat komt doordat er naast de poort gaten zitten voor de pinnetjes in de sleuf. Dat maakt dat de kabel niet op zijn plek wordt gehouden door de behuizing, waar dat bij andere micro-usb-aansluitingen wel het geval is. Het gevolg is dat bij het minste of geringste - en dat kan een trilling zijn die je zelf nauwelijks waarneemt - de kabel losschiet. Dat lijkt een klein detail, maar is wat ons betreft best een groot issue: als je langs een doorgaande weg woont en er komt 's nachts een vrachtwagen voorbij, bestaat de kans dat je 's ochtends met een lege telefoon zit.

Afgezien van dat issue is er in het ontwerp nog een onvolkomenheid: de metaalkleurige balk rondom de telefoon wordt op twee plekken onderbroken. Alleen sluiten de metaalkleurige elementen niet mooi op elkaar aan, wat een slordige uitstraling geeft.

Padfone 2

ToestelPadFone 2One Xperia ZNexus 4Note IIiPhone 5
Lengte 138mm 137mm 139mm 134mm 151mm 124mm
Breedte 69mm 68mm 71mm 69mm 81mm 59mm
Dikte 9,0mm 9,3mm 7,9mm 9,1mm 9,4mm 7,6mm
Gewicht 132g 146g 146g 139g 183g 112g
Scherm 4,7" 4,7" 5" 4,7" 5,5" 4"

De PadFone 2 is niet klein: hij is iets langer dan veel telefoons met een scherm van dezelfde grootte en dat komt vooral door de ruime rand onder het scherm. Bijna de hele voorkant zit achter een glasplaat: bovenin zit een speakergrill en frontcamera, onder het scherm staat het logo met daarboven de capacitieve knoppen. Onderaan zit nog een klein aflopend randje.

De achterkant is gemaakt van stroef kunststof met een rond patroontje erin, als golven die zich hebben verspreid vanaf de camera. De achterkant is niet gevoelig voor vegen en vingerafdrukken en geeft bovendien de nodige grip, waardoor we het een prima achterkant vinden. Het geleidt bovendien warmte en kou niet zo goed, waardoor hij een constante temperatuur heeft.

Onder de camera zit een led-flits, en daarnaast is de speaker te vinden. Het is geen indrukwekkende speaker en het geluid dat eruitkomt is ook niet bijzonder luid of mooi. De 3,5mm-jack zit aan de bovenkant, naast het schuifje voor de simkaarten.

Asus Padfone 2 Asus Padfone 2

Station

Het Station is een minimalistische tablet. Het heeft een scherm met een stevige rand eromheen. De speaker zit achterop, de micro-usb-poort bevindt zich aan de onderzijde. Er is ook een frontcamera aanwezig boven het scherm. Voor het overige heeft de tablet geen eigen aansluitingen, zoals een sd-kaartlezer of hdmi-poort.

De tablet heeft een stroeve, matte achterkant met een bruinige gloed. Hij houdt lekker stevig vast en is aan de zijkanten dun: de enige verdikking zit bij de sleuf voor de telefoon. Dat maakt dat de tablet echt als een moderne tablet vasthoudt en bediend kan worden.

De tablet en telefoon samen wegen 636 gram en dat is redelijk zwaar voor een tablet, maar zeker niet overdreven zwaar. De tablet zonder telefoon komt uit net boven de 500 gram.

Asus Padfone 2

Asus Padfone 2
Asus Padfone 2

Scherm: de een beter dan de ander

Scherm Padfone 2

De PadFone 2 heeft twee schermen: een van de telefoon en een van de tablet. Beide hebben we overeenkomsten: het zijn allebei ips-lcd's met een resolutie rond 720p. Maar de diagonaal maakt dat er toch een behoorlijk verschil in beleving zit tussen de schermen: het scherm van de telefoon oogt simpelweg vele malen beter.

SchermPadFone 2StationHTC OneiPhone 5PadFone InfinityiPad 4
Diagonaal 4,7" 10,1" 4,7" 4,0" 10,1" 9,7"
Resolutie 1280x720 1280x800 1920x1080 1136x640 1920x1080 2048x1536
Pixels per inch 312 149 468 326 218 264
Subpixels per inch 937 447 1406 978 654 792

Als je alle getallen in deze tabel op een rijtje ziet, kun je onmiddelijk zien wat er mis is met het scherm van het PadFone 2 Station: de pixeldichtheid is laag. Dat contrast tussen hoge en lage pixeldichtheid wordt versterkt doordat je eerst naar het scherm van de telefoon kijkt en daarna naar dat van de tablet; die overgang is groot. Asus had hier wat ons betreft voor een hogere resolutie moeten kiezen om dat effect weg te halen - of het Station kleiner moeten maken.

Iconen op Padfone 2 en Station

Het Telefoon-icoon op het scherm van de telefoon en het Station, waarbij bij het Station duidelijk de pixels te zien zijn.

De PadFone 2 is een ware lichtbak, iets dat Asus vorig jaar nog aanduidde met Super IPS+. Met 618 nits is het een van de helderste smartphoneschermen die we tot nu toe hebben gemeten. Het is niet alleen te meten, maar ook goed te zien: de schermweergave kan knap fel zijn. Dat heeft grote voordelen in direct zonlicht, als het scherm dus nog prima af te lezen is. Uiteraard heeft dat zijn weerslag op de accu.

Voor een tablet, die vermoedelijk vaker binnen gebruikt wordt, is de helderheid van 348 nits niet bijzonder hoog, maar zeker ook niet onacceptabel laag. Gek genoeg heeft het Station een 'Outdoor-mode'; zonder 'Outdoor-mode' komt het scherm niet verder dan ongeveer 220 nits. Het is dus echt een tabletscherm voor binnengebruik, met meer licht loop je al snel tegen beperkte leesbaarheid aan.

Het voordeel van de beperkte helderheid van het Station is dat de zwartwaarde voor een lcd prima in orde is: met 0,33 nits op volle helderheid is die laag. De telefoon heeft geen briljante zwartwaarde, maar dat viel ook niet te verwachten: de helderheid is te hoog om een goede zwartwaarde mogelijk te maken. Wel heeft Asus, net als andere fabrikanten, trucjes toegepast waardoor de helderheid automatisch wordt gedimd als het scherm grotendeels donkere elementen weergeeft, waardoor zwart dieper lijkt.

De combinatie van helderheid en zwartwaarde maakt dat het contrast van zowel de telefoon als de tablet prima is. Met een waarde rond 1100 zit het daarmee tegen de top aan van wat we gemeten hebben en vooral voor een tablet is dat een hoge score. Andere Asus-tablets scoren minder op dit punt.

De kleurtemperatuur geeft weer hoe het scherm staat afgesteld: 6500 kelvin is het ideaal, maar alles eromheen leidt eigenlijk al tot een prima beeld. Zowel de telefoon als de tablet doen het op dit punt wederom bovengemiddeld. Met een waarde rond 6800 kelvin zijn ze een tikketlje aan de blauwe kant, maar dat is nauwelijks zichtbaar en zeker niet storend.

Gemiddelde kleurfout
Telefoon / TabletSchermtypein Delta E 1994, lager is beter
Apple iPhone 5 IPS lcd
*
1,6900
Asus PadFone 2 IPS lcd
**
3,5600
HTC One IPS lcd
**
3,6900
Nokia Lumia 920 IPS lcd
**
3,7400
Nexus 4 IPS lcd
**
4,2000
Sony Xperia Z IPS lcd
**
5,2800
Asus PadFone 2 - tablet IPS lcd
*****
9,8100
Google Nexus 10 SuperPLS
*****
10,4100
Samsung Galaxy Note II Super Amoled HD
******
12,7000

Een van de elementen die het lastigst blijkt om goed te kalibreren, zijn de kleuren. Om die in kaart te brengen, berekenen we de gemiddelde kleurfout in Delta E 1994. De telefoon doet het hier prima; met een waarde onder de 4 zijn afwijkingen in kleuren nauwelijks zichtbaar en niet storend. Als je houdt van natuurlijke kleuren, dan is de tablet niet aan te raden. Met een waarde van bijna 10 gaat het goed mis met het weergeven van kleuren. Het gaat vooral mis bij blauw en magenta, die er heel anders uitzien dan zou moeten.

Gamut Padfone 2 Station

Software en apps: licht geskind, veel apps

Skin: welke skin?

Het moge haast een wereldwonder worden genoemd, maar Asus is een van de weinige fabrikanten die zich inhoudt bij het maken van een skin over Androids telefooninterface. Het uiterlijk van het lockscreen, homescreen, hoofdmenu en instellingen-menu's zijn zo goed als ongewijzigd en dat is met Android 4.1 aan boord is dat een prima keuze: er is namelijk niets mis met stock Android.

Screenshot Asus Padfone 2 Screenshot Asus Padfone 2 Screenshot Asus Padfone 2 Screenshot Asus Padfone 2 Screenshot Asus Padfone 2

Het enige dat Asus heeft aangepakt is de notificatiebalk. Daarin zijn de nodige toggles toegevoegd en dat is prettg. Het nadeel is dat het bij de toggles niet bepaald direct duidelijk is wat ze doen. Waar andere fabrikanten toggles hebben voor wifi, mobiele data, bluetooth en nfc, komt Asus ook met toggles voor 'intelligent opslaan' en 'woordenboek'. Daarnaast wijkt de styling van de notificatiebalk af van de rest van Android en dat is niet consistent en ook niet mooi.

Padfone 2 notificatiebalk

Asus doet wel het nodige om zich te onderscheiden: er zijn widgets en een hele trits aan applicaties aanwezig, waarvan veel voor eigen diensten. Zulke apps zitten bij veel telefoons al werkloos in het hoofdmenu en dat zal bij Asus niet anders zijn. Veel gebruikers verkiezen waarschijnlijk hun eigen Dropbox of Google Drive boven een Asus Cloud, maar voor wie erop zit te wachten, is het aardig dat de apps erop staan: wat ons betreft hoeft het niet, al is het ook niet hinderlijk.

De tabletinterface is ook nauwelijks gewijzigd. Het is nog de klassieke interface met de knoppen links onderin en de notificatiebalk rechtsonderin. Het hoofdmenu is te openen met een knop rechts bovenin. Inmiddels heeft Google dat in Android 4.2 aangepast: de tabletinterface is gelijk getrokken met de telefooninterface, maar voor 10"-tablets werd in Android 4.1 nog deze interface aangehouden. Google Now openen gebeurt door vanaf de Home-knop naar boven te vegen.

Screenshot Asus Padfone 2 Screenshot Asus Padfone 2 Screenshot Asus Padfone 2 Screenshot Asus Padfone 2

Een toevoeging die Asus heeft gedaan, is een knop naast de standaardknoppen. Die leidt naar een popup met mini-apps, die boven de interface liggen en functies hebben als een rekenmachientje. Die toevoeging zagen we eerder bij Samsungs tablets en telefoons van LG en Sony. Ze kunnen een toevoeging zijn, maar het is zeker geen must-have.

De interface loopt op zowel de telefoon als de tablet als een zonnetje. Dankzij Android 4.1 mte Project Butter zijn nauwelijks haperingen te merken en starten apps snel op. Ook gaat alles vloeiend, al is het zeker niet de snelste Android-hardware op de markt.

Tekstinvoer

Tekstinvoer op de PadFone 2 verloopt via het eigen toetsenbord van Asus. Dat ziet er een beetje ouderwets uit, met lichtgekleurde toetsen op een gestreepte blauwe achtergrond. Prettig is dat de cijfertoetsen ook in portrait gelijk zichtbaar zijn. Dat neemt meer ruimte in - zeker omdat het toetsenbord vijf rijen en de helft van het scherm beslaat - maar maakt tekstinvoer in veel gevallen sneller.

Op de tablet is een grote versie van hetzelfde toetsenbord te vinden. Dat typt prima, maar is zeker niet subliem. Toetsenborden moeten zich anno 2013 onderscheiden met foutcorrectie en tekstvoorspelling en fabrikanten leveren daarin over de hele linie minder kwaliteit dan Google zelf en 3rd party aanbieders als Swiftkey. Op Android zit je sowieso niet vast aan het toetsenbord, omdat je vanuit de Play Store makkelijk een nieuwe kunt installeren.

Screenshot Asus Padfone 2 Screenshot Asus Padfone 2 Screenshot Asus Padfone 2

Software getest

De software en de browser onderwerpen we altijd aan testen om te kijken hoe die presteert en of Android goed loopt bij diverse tests.

De afgelopen tijd zien we geen problemen meer met high-end telefoons die grafisch zware taken moeten uitvoeren in GL Benchmark 2.5. Bleef de Note II nog steken op een magere 17fps, de PadFone 2 kan de test uitvoeren met een comfortabele 41fps en dat maakt grafisch zware games prettig speelbaar. Door de extra pixels gaat het op de tablet met 39fps, maar dat is nog altijd prima.

De Java-score in CF Bench geeft weer hoe snel de telefoon processortaken kan uitvoeren in Java, de basis van de Dalvik VM waarin veel Android-apps worden uitgevoerd. Dat doet de PadFone 2 prima met een score van boven 10.000. Daarmee scoort hij opvallend veel beter dan de Nexus 4, die over een nieuwere Android-versie beschikt.

Op deze test, waarbij een statische frontpage van Tweakers 35x wordt geladen, scoort de PadFone 2 gemiddeld. Met een halve seconde is hij snel noch langzaam. Veel toestellen doen dit veel sneller. Asus gebruikt de standaardbrowser in Android en niet Chrome.

De PadFone 2 heeft bij Peacekeeper van Futuremark baat bij de keuze voor de standaardbrowser in plaats van Chrome: hij scoort hoger dan de Nexus 4, al gaan andere toestellen dik over de score van de PadFone heen. Peacekeeper is een algemene browsertest, die veel elementen in een keer test.

Kraken 1.1
Telefoon / TabletOSTijd gemeten in milliseconden in ms, lager is beter
Google Nexus 10 Android 4.2
**
11536
HTC One Android 4.1
**
13278
Samsung Galaxy Note II Android 4.1
**
15307
Apple iPhone 5 iOS 6.1
***
20747
Nexus 4 Android 4.2.2
****
22053
Sony Xperia Z Android 4.1
****
22539
Asus PadFone 2 Android 4.1
*****
27822
Nokia Lumia 920 Windows Phone 8
*******
43104

Kraken is een op toekomstige webtechnologieën gerichte browserbenchmark van Mozilla. De PadFone 2 doet ruim 27.000 milliseconden over de benchmark en dat is niet heel erg goed: alleen Windows Phones met IE10 scoren lager. Het is onduidelijk waaraan dat ligt, maar vermoedelijk bouwen andere fabrikanten ondersteuningen voor zaken als html5 en css3 beter in.

Gl Benchmark 2.5

Hardware en camera

De PadFone 2 draait op een Qualcomm Snapdragon S4 Pro-soc met als typenummer APQ8064. De vier Krait-processorkernen, die hun werk doen op 1,5GHz, zijn gecombineerd met een Adreno 320-gpu en MDM9215-baseband. Die baseband van Qualcomm ondersteunt 4g in Nederland en Asus heeft ook de benodigde antennes ingebouwd. De telefoon werkt dus op KPN's 4g-netwerk en zal later ook werken op die Vodafone, T-Mobile en Tele2.

De S4 Pro is een soc van eind vorig jaar en is inmiddels opgevolgd door de Snapdragon 600, die onder meer in de HTC One en Samsung Galaxy S4 zit. Die heeft niet alleen een hogere kloksnelheid voor cpu en gpu, maar de processorkernen daarvan zijn gebaseerd op de nieuwere Krait 300-microarchitectuur.

De S4 Pro is echter voor toestellen met een 720p-resolutie meer dan genoeg en zelfs op 1080p staat deze telefoon zijn mannetje. De soc is dus prima up-to-date.

CFBench - Native score
Telefoon / TabletSoCin punten, hoger is beter
HTC One Qualcomm 600
*******
29044
Samsung Galaxy Note II Exynos 4 Quad
******
25605
Sony Xperia Z Qualcomm S4 Pro
******
24084
Nexus 4 Qualcomm S4 Pro
******
22876
Asus PadFone 2 Qualcomm S4 Pro
****
18515
Google Nexus 10 Exynos 5 Dual
****
17397

De PadFone 2 doet het gek genoeg iet minder dan de Nexus 4 en Xperia Z met dezelfde processor. CF Bench voert native processortaken uit, waardoor de software bij deze benchmark geen rol speelt. Wellicht dat de PadFone iets doet met dynamische kloksnelheden wat het resultaat van deze benchmark beinvloedt. Het resultaat is trouwens nog altijd uitstekend.

In de Offscreen-versie van GL Benchmark is te zien hoe de gpu het doet als de test niet op het scherm wordt uitgevoerd en dat dus geen factor is. De PadFone 2 kan hier naar verwachting prima meekomen met 32fps. De A6X van de iPad 4 is hier nog altijd de krachtigste.

Asus heeft niet beknibbeld op het geheugen: bij deze benchmark, die meet hoe snel het geheugen is bij sql-handelingen die in veel apps voorkomen, blijkt dat hij binnen 22,5 seconden klaar is. Samsungs geheugen is traditioneel het snelste van iedereen, maar met 22,5 seconden doet Asus goed mee en zit de score niet ver achter die van de toppers op dit gebied.

Bestandsoverdracht (sequentieel)
Telefoon / TabletDoorvoersnelheid in MB/s, hoger is beter
Apple iPhone 5
*******
21,55
iPad (4e generatie)
*******
20,15
iPad 2
******
19,67
HTC One
*****
15,63
Google Nexus 10
*****
14,91
Samsung Galaxy Note II
*****
13,88
Nexus 4
*****
13,88
Sony Xperia Z
****
13,58
Asus PadFone 2
***
10,04
Nokia Lumia 920
**
7,54

Het geheugen is minder snel met het overzetten van gegevens. Als er grote bestanden worden overgezet, gaat dat met 10MB/s en dat is simpelweg minder snel dan veel concurrenten. Als je veel films kijkt op je telefoon of tablet, zul je met dit snelheidsverschil te maken krijgen.

Bestandsoverdracht (kleine files)
Telefoon / TabletDoorvoersnelheid in MB/s, hoger is beter
iPad (4e generatie)
*******
14,76
iPad 2
*******
14,26
Samsung Galaxy Note II
******
12,17
HTC One
*****
10,68
Asus PadFone 2
****
8,75
Nexus 4
****
8,20
Google Nexus 10
****
7,89
Nokia Lumia 920
****
7,68
Sony Xperia Z
****
7,48
Apple iPhone 5
***
7,18

Bij het overzetten van kleinere bestanden, bijvoorbeeld muzieknummers, doet de PadFone 2 het relatief gemiddeld. Het is zeker geen topper zoals de Apple-tablets, maar is beter dan menig telefoon op dit gebied.

Camera

De PadFone 2 heeft - in combinatie met het Station - twee frontcamera's, maar slechts een camera aan de achterzijde. De frontcamera's hebben een resolutie van 1,2 megapixels van de telefoon en 1 megapixel van het Station. De camera aan de achterkant kan in telefoon-modus foto's maken met maximaal 13 megapixels, maar in de tablet geschoven zakt dat gek genoeg naar ongeveer 4 megapixels; hij maakt een uitsnede. Waarom dat is, is onduidelijk.

De interface is dik in orde: hij toont de foto- en videoknop in een keer aan de rechterkant, terwijl aan de linkerkant van alles in te stellen is. Op gebied van features biedt de camera weinig extra's, zoals Samsung, HTC en LG wel doen.

De foto's tonen door hun resolutie in goed licht veel detail. Daarbij zijn de kleuren aardig, maar Asus gooit er wel softwarematige verscherping overheen, wat niet altijd goed uitpakt. De foto's zijn echter van bovengemiddelde kwaliteit.

Padfone 2 vs concurrentie: foto bij daglicht

Zoals we vaker zien bij 13MP-camera's, heeft de PadFone 2 ook moeite met het opvangen van licht bij mindere lichtomstandigheden, vanwege de kleinere pixels. In het donker ontbreekt het aan detail en dat maakt foto's al snel minder. Wat dat betreft gredraagt de PadFone zich als andere 13MP-camera als die van de Optimus G en Xperia Z. De Lumia 920 met zijn mindere resolutie, langere sluitertijd en optische beeldstabilisatie doet het wat dat betreft beter.

Padfone 2 vs concurrentie: foto in het donker

Video's worden geschoten in 1080p, zoals eigenlijk bij alle moderne telefoons. Ze zien er prima uit, al had het geluid wel iets beter gekund. Al met al behoort de PadFone niet tot de top van de markt, maar voor een hoge middenklasser komt hij zeker mee.

Foto gemaakt met Padfone 2 voor review Padfone 2 Foto gemaakt met Padfone 2 voor review Padfone 2 Foto gemaakt met Padfone 2 voor review Padfone 2 Foto gemaakt met Padfone 2 voor review Padfone 2 Foto gemaakt met iPhone 5 voor review Padfone 2 Foto gemaakt met iPhone 5 voor review Padfone 2 Foto gemaakt met iPhone 5 voor review Padfone 2 Foto gemaakt met iPhone 5 voor review Padfone 2 Foto gemaakt met Lumia 920 voor review Padfone 2 Foto gemaakt met Lumia 920 voor review Padfone 2 Foto gemaakt met Lumia 920 voor review Padfone 2 Foto gemaakt met Lumia 920 voor review Padfone 2 Foto gemaakt met Xperia Z voor review Padfone 2 Foto gemaakt met Xperia Z voor review Padfone 2 Foto gemaakt met Xperia Z voor review Padfone 2 Foto gemaakt met Xperia Z voor review Padfone 2

Alternatieven: combi's

De PadFone 2 heeft veel concurrentie, en toch eigenlijk ook geen enkele concurrent. Er is namelijk geen ander apparaat op de markt dat een smartphone en tablet op deze wijze combineert. Maar je kunt wel vergelijkbare smartphones en tablets kopen en dan ben je ongeveer evenveel geld kwijt. Het nadeel van de PadFone blijft dat de tablet alleen bruikbaar is met de telefoon erin.

De PadFone 2 heeft in Nederland als adviesprijs 699 euro, maar kost vooralsnog boven 800 euro. Als de prijs inderdaad zakt naar onder 700 euro, zijn de mogelijkheden voor een vergelijkbare telefoon en tablet beperkter.

Nexus

4.5 van 5 sterren
OnbekendMobiele telefoons LG Nexus 4 16GB Zwart
LG Nexus 4 16GB Zwart

De Nexus 4 kost bij Nederlandse webwinkels 430 euro, maar vlak over de grens is het minder dan 400 euro. Daarvoor heb je de 16GB-versie, met vergelijkbaar scherm als de PadFone 2 en een nieuwere versie van Android. De PadFone 2 heeft 4g-ondersteuning voor op de Nexus.

4.5 van 5 sterren
OnbekendTablets Google Nexus 7 32GB Zwart
Google Nexus 7 32GB Zwart

De combinatie van Nexus 4 en Nexus 7 kost 650 euro, iets minder dan de PadFone 2. Daarvoor krijg je de 32GB-versie van de Google-tablet, zonder ondersteuning voor mobiele netwerken. Ook is de Nexus 7 veel kleiner dan het Station van de PadFone 2. Ook een mogelijkheid is de combinatie van Nexus 4 8GB voor 300 euro en Nexus 10-tablet voor 400 euro - mits je ze tegen die prijzen kan krijgen.

Android: LG + Samsung

4 van 5 sterren
OnbekendMobiele telefoons LG Optimus 4X HD Zwart
LG Optimus 4X HD Zwart

De goedkoopste telefoon met quadcore-processor en 720p-scherm is momenteel de Optimus 4X HD van LG. Hij is iets boven 300 euro. Daarvoor krijg je geen 4g, 16GB opslaggeheugen en een Tegra 3-soc van Nvidia.

4 van 5 sterren
OnbekendTablets Samsung Galaxy Tab 2 10.1 WiFi 16GB Zwart
Samsung Galaxy Tab 2 10.1 WiFi 16GB Zwart

De combinatie van Optimus 4X HD en Galaxy Tab 2 10.1 kost je iets boven de 600 euro en daarmee heb je dus ongeveer dezelfde hardware - behalve dan natuurlijk dat de respectievelijke processors tot een stuk minder in staat zijn. Dan heb je wel een tablet die apart van de telefoon te gebruiken is, wat in sommige situaties natuurlijk ook handig kan zijn.

Windows RT en Windows Phone

4 van 5 sterren
OnbekendMobiele telefoons Nokia Lumia 520 Zwart
Nokia Lumia 520 Zwart

De combinatie van telefoon en tablet is natuurlijk niet alleen mogelijk op Android. Voor de combinatie Windows Phone/Windows RT kun je denken aan de Lumia 520, Nokia's goedkoopste Windows Phone 8-telefoon. Hij biedt redelijk wat, zeker als je in aanmerking neemt dat hij bij release ongeveer 170 euro zal kosten. Daarmee heb je voor het budget van de PadFone 2 ongeveer 500 euro 'over' voor een tablet.

Microsoft Surface RT 32GB Zwart

In combinatie met de Lumia 520 kun je dan bijvoorbeeld een Microsoft Surface RT kopen, voor iets onder 500 euro. Dan heb je een tablet zonder Windows 8, het is immers ARM-versie Windows RT, maar wel dezelfde soort interface met live tiles.

iOS

4.5 van 5 sterren
OnbekendMobiele telefoons Apple iPhone 4 8GB Zwart
Apple iPhone 4 8GB Zwart

Voor de prijs van een PadFone 2 kun je ook een telefoon en tablet van Apple kopen. Daarbij moet je wel denken aan de goedkoopste opties: daarbij gaat het dus om een iPhone 4 met beperkt 8GB-opslaggeheugen. Dan heb je dus een telefoon uit 2010, maar dankzij het niet ingrijpend gewijzigde ontwerp van iPhones ziet hij er nog altijd redelijk up-to-date uit.

4.5 van 5 sterren
OnbekendTablets Apple iPad 2 Wi-Fi 16GB Zwart
Apple iPad 2 Wi-Fi 16GB Zwart

Ook op het gebied van tablets kun je voor dat budget niet het nieuwste van het nieuwste kopen: de iPad 2 is inmiddels redelijk verouderd, maar is nog altijd in de basis dezelfde tablet als die Apple nu als nieuw verkoopt. Samen kosten de iPhone 4 en iPad 2 iets boven 700 euro, een paar tientjes boven de prijs van een PadFone 2.

Specs

Merk en uitvoering
Categorie Mobiele telefoons
Merk Asus
Serie PadFone
Product Asus PadFone 2
Uitvoering 32GB
Afbeeldingen
Prijs en beoordeling
Prijs €835,80
Aantal aanbieders 5 winkels
Eerste prijsvermelding vrijdag 15 februari 2013
Beoordeling Score: 4.5 (2 reviews)
Toestel
Telefoonmodel Bar
Versie besturingssysteem Google Android 4.0
Gsm-besturingssysteem Android
Beeldscherm
Schermdiagonaal 4,7"
Schermresolutie 1280x720 (HD Ready 720p)
Invoermethode Touchscreen
Schermtype LCD
Multitouch Ja
Touchscreentechniek Capacitief
Secundair scherm Nee
Camera
Cameraresolutie 13M
Cameraresolutie (voor) 1,2MP
Camera autofocus Ja
Gsm-flitsertype Enkele led
Resolutie video-opname 1920x1080 (Full HD 1080p)
Functionaliteit
Berichten E-mail, mms, sms
MP3-Ringtone Ja
GPS Ja
Gsm-functies Bewegingssensor, DLNA, FM-radio (headset), Handsfree, Kompas, T9-tekstinvoer, Tril
Verbindingen
Mobiele netwerken edge, gprs, hsdpa, hspa, hspa+, lte, umts
Frequentiebereik (gsm/umts) 850MHz, 900MHz, 1800MHz , 1900MHz , 2100MHz
WiFi aanwezig Ja
Verbinding (wlan) 802.11a, 802.11n, 802.11b, 802.11g
Bluetooth aanwezig Ja
Bluetooth-versie Bluetooth 4.0
Overige draadloze verbindingen Near Field Communication (NFC)
GSM-Connector 3.5mm headset, Micro-usb
Technische kenmerken
GSM-Chipset Qualcomm Snapdragon S4 Pro (APQ8064)
Processorsnelheid 1,5GHz
CPU Core Quad Core
Werkgeheugen 2,048GB
Opslaggeheugen 32GB
Accu
Gesprekstijd 16u
Stand-by-tijd 352u
Accucapaciteit (mAh) 2.140mAh
Accutype Li-Ion
Uiterlijk
Kleuren Zwart
Gewicht (gram) 135g
Lengte 137mm
Breedte 68mm
Hoogte / Diepte 9mm
Kosten
Telefoon maandlast € 69,65
Telefoon totaallast € 835,80
Gratis vanaf -
Meer informatie
EAN -
SKU -
Tweakers ID 319927

Conclusie: geslaagd als concept

Iedere fabrikant die probeert iets nieuws te doen, de grenzen opzoekt en verlegt en in de mobiele industrie niet automatisch meegaat in de stroom van veel ongeveer hetzelfde ontworpen en ongeveer hetzelfde werkende producten verdient daar al bij ons al een pluspuntje mee. Het getuigt van lef en innovatiedrang en dat is precies wat Asus met zijn PadFone-lijn laat zien.

De PadFone 2 is in alles een tweede versie en zeker geen eerste experiment. Zo is het mechanisme waarmee je de telefoon in de tablet schuift vernuftig en werkt prima. De telefoon kan er makkelijk in- en uitgehaald worden, maar kan er bijna niet per ongeluk uitvallen. Het grote nadeel van het mechanisme zit in de microusb-poort van de telefoon. De lader zit er niet zo stevig in als normaal bij de telefoons en valt er te snel uit.

Terwijl de uitwerking van het mechanisme en de snelle overgang tussen telefoon en tablet perfect is, heeft Asus op andere punten steken laten vallen. Zo vraagt het systeem in standby meer van de accu dan nodig is, waardoor de accu bij lichter verbruik minder lang meegaat dan die van andere telefoons. Ook sluit de metaalkleurige rand die bij de telefoon rondom loopt sluit niet zo goed aan, wat er slordig uitziet.

Het scherm van de telefoon is bovengemiddeld goed en laat weinig te wensen over, maar de overgang naar de relatief lage resolutie van het Station valt dan rauw op je dak: je kunt daarop namelijk de pixels tellen. Er komt overigens ook een PadFone met full-hd-schermen die dat probleem verhelpt, maar wanneer die uitkomt in Nederland, is onduidelijk.

In het werken met de PadFone is het voordeel van een telefoon en tablet in een klap duidelijk, zeker voor iemand die zijn tablet thuis met niemand hoeft te delen. Wie echter wel zijn tablet deelt, merkt dat zijn telefoon weg is als iemand anders de tablet gebruikt. Bovendien is de prijs te hoog: je kunt voor de prijs van de PadFone 2 ook diverse combinaties van telefoons en tablets kopen: je betaalt dus in feite bijna voor een volledige telefoon en volledige tablet.

Het enige dat de PadFone 2 tegenhoudt een succes te worden - naast uiteraard marketing en brede verkrijgbaarheid - is echt die prijs. Asus zou de telefoon-tabletcombinatie voor minder geld moeten verkopen, zodat in een klap het voordeel van het systeem duidelijk is en de tablet bijna gratis is. Het blijft echter een van de weinige manieren om in een klap een telefoon en een tablet met toestelsubsidie van een provider te kunnen aanschaffen en dat is het beste argument om de PadFone 2 te kopen.

Voor het overige verdient Asus vooral de complimenten voor het mechanisme, dat zowel vernieuwend is als goed werkt. Nu is het de vraag of deze vernieuwing navolging krijgt of dat Asus de enige blijft die een apparaat aanbiedt dat dienst doet als zowel telefoon als tablet. De PadFone 2 is geslaagd als concept, maar is momenteel simpelweg de prijs die Asus vraagt niet waard.

Pluspunten

+ Mechanisme werkt nagenoeg perfect, zowel qua hardware als software
+ Telefoon gaat onder zwaar gebruik lang mee op accu
+ Station werkt snel, afmetingen en gewicht acceptabel

Minpunten

- Scherm Station heeft te lage resolutie
- Accuduur in standby van telefoon en Station valt tegen
- Prijs te hoog; voor dat geld is aparte telefoon en tablet goed alternatief

Reacties (91)

91
88
63
6
1
11
Wijzig sortering
Ik zal ook even reageren dan. Ik heb de Padfone al enkele maanden in bezit en kan dus een goed oordeel geven.

De reden dat ik heb gekozen voor de Padfone 2 is omdat ik toe was aan een nieuwe smartphone en tegelijkertijd een tablet wilde aanschaffen. Ik heb me van tevoren verdiept in de voor- en nadelen en kan me niet in alle minpunten vinden die in de review genoemd worden. Ook gaan ze helaas voorbij aan enkele andere voordelen.

- Asus Storage:
Je krijgt 2 jaar lang 50 GB geheugen bij dit toestel. Dit is vooral prettig als de 64 GB intern geheugen niet voldoende blijkt te zijn. In de video word dan Google Drive of Dropbox genoemd, maar de schamele GB's die je daar krijgt om te gebruiken zijn natuurlijk niet te vergelijken met de 50 GB Asus Storage. De applicatie werkt overigens bijna hetzelfde als Drive en Dropbox.

Hardware specs in vergelijking met HTC One en Galaxy S 4:
Ik denk niet dat het een eerlijke vergelijking is omdat de Padfone eerder is uitgebracht. Ja, hij komt nu pas uit in Nederland, maar je kunt het Asus niet kwalijk nemen dat de specs iets minder zijn dan 2 high-end toestellen die een half jaar later op de markt komen. Bovendien is het toestel geschikt voor LTE en dat is zelfs bij nieuwe toestellen van andere merken niet vanzelfsprekend. Ook word niet gesproken over de 13 mp. camera welke een stuk beter is dan de overige camera's die ik op verschillende smartphones heb gezien.

Het gemak t.o.v. het ongemak van een 2-in-1 device:
Is het echt een nadeel dat je de tablet alleen met de phone kan gebruiken? Voor mij in ieder geval niet. Als mijn vriendin een tablet wil gebruiken, koopt ze er zelf eentje. Ik vind het gewoon ontzettend handig om alles bij de hand te hebben als ik de tablet gebruik. Zelfde geheugen, zelfde instellingen, zelfde apps. Geen synx procedure nodig.

Updates:
Het is niet bekend wanneer de updates komen. Tsja, dat heeft Samsung ook, HTC ook. Is dat nou echt een nadeel? Ik vind het muggenzifterij, zeker gezien het feit dat alle andere fabrikanten hetzelfde probleem hebben. De skin vind ik prettiger dan HTC Sense of Touchwiz. Het is erg licht en zorgt daarvoor dat de interface smooth blijft, in tegenstelling tot andere merken met een zware skin.

Overigens is de kritiek over de aansluiting ook niet geheel terecht aangezien de kabel die meegeleverd is bij de Padfone, geen standaard micro-USB is. Als je dan toch een andere kabel gebruikt, moet je niet gaan zeuren dat de kabel niet goed sluit.

Uiteindelijk zal het toch neerkomen op persoonlijke voorkeur. Is de Padfone duur? Ja. 700 euro is veel geld. Is het teveel? Nee. Dat moet iedereen zelf bepalen. Als ik een gelijkwaardig toestel koop ben ik 500 euro kwijt voor de smartphone en minstens 200 euro voor de tablet. Dan zit ik ook nog eens met 2 profielen, 2 accounts. Dan heb ik liever dit concept. Het is een stuk beter dan de originele Padfone. Nog niet ideaal want er zitten zeker nog puntjes die verbeterd kunnen worden, maar als je gaat voor een mooie smartphone met wat extra features, dan is de Padfone 2 wel een bijzonder apparaat. Je zal het niet veel tegenkomen, zelfs nu het op de markt is in Nederland.

[Reactie gewijzigd door Ezequiel op 23 juli 2024 23:39]

Bedankt voor deze verhelderende woorden.

Met dit soort aanvullingen/correcties van een echte gebruiker kunnen we ons tenminste een goed beeld vormen.
Auteurarnoudwokke Redacteur Tweakers @Ezequiel6 april 2013 19:49
Ten eerste: top dat je een uitgebreide bespreking hier neerzet. Daar kunnen veel geïnteresseerden veel aan hebben, ik hoop dat je al een productreview hebt gemaakt of nog gaat doen, want die worden beter gelezen en makkelijker gevonden door mensen die dit apparaat willen kopen :)

Inhoudelijk: ja, Asus geeft 50GB, maar HTC geeft 23GB Dropbox-ruimte, Sony deed 50GB bij Box en Samsung geeft gebruikers 50GB Dropbox. Dat zijn bestaande diensten waarop je alleen maar hoeft in te loggen. Daarom is dat geen voordeel.

Ik snap je punt over vergelijken met nieuwere toestellen, maar Asus heeft hem niet toen uitgebracht hier, maar nu - en dus vergelijk ik hem met wat dit voorjaar in de winkels ligt.

Over de kabel : point taken, maar wie heeft aan slechts een kabel genoeg? Niemand die ik ken iig. Daarom is het zo fijn dat iedereen behalve Apple dezelfde aansluiting gebruikt.

Prijs is altijd relatief en subjectief. Maar het is in de huidige markt de prijs ver boven wat je op basis van de hardware betaalt. Dat je zelfs een telefoon en een tablet kan kopen op elk platform voor dezelfde prijs, is wel een signaal : tenzij je heel zwaar tilt aan het voordeel van niets hoeven syncen tussen telefoon en tablet (wat jij bv doet) is het een matige deal.
Kabel: Misschien is één kabel niet genoeg, maar dit valt op meerdere manieren op te lossen door de gebruiker/Asus.

- Asus moet een verloop maken van MHL naar micro USB (minder professioneel, maar laat de gebruiker de vrijheid om goed andere kabels met micro USB aan te sluiten)
- Asus levert standaard een extra kabel mee als service
- Gebruiker zal een extra kabel moeten aanschaffen (Dat moet je met laders ook vaak doen als je veel tussen huis en werk/school zit)

Het verdient niet de schoonheidsprijs, maar ik denk dat optie 1 een goede is om naast de kabel te leveren.


Om even mee te gaan in de discussie van losse apparaten of één apparaat met adapter (wat het tablet dock eigenlijk is). Het ligt er maar aan hoe je het gaat toepassen. Duidelijk is dat voor beide kanten wat te zeggen is, maar beiden hebben een andere invalshoek hoe je het apparaat wil gebruiken en hebben daarom een verschil van mening.

Als ik heel eerlijk ben denk ik dat mensen aan dit concept moeten wennen, maar dat dit wel degelijk een toekomst heeft. Het synchroniseren is wel degelijk een issue dat mensen over de streep halen omdat ze anders bepaalde apps op een smartphone hebben die ze ook op de tab willen, maar daar weer niet hun bestaande gegevens of vooruitgang in games kunnen voortzetten.

Sowieso zal menig persoon de tablet niet snel meenemen om zijn formaat voor onderweg en heeft aan de smartphone genoeg en drukt hem thuis weer in de dock.

Een slimme zet van Asus zou zijn dat ze de sleuf standaardiseren zodat oudere modellen ook op het dock passen, zo kan je latere betere smartphones kunnen plaatsen in het dock. Als je tevreden bent over het dock hoef je alleen een nieuwe versie van de smartphone aan te schaffen zodat je weer mee kan met de tijd wat betreft specs. De dock is namelijk ook een keer uitontwikkeld op batterijcapaciteit na misschien.

Ik blijf het een heel mooi concept vinden en ik zal ook zeker een Padfone gaan halen. Ik weet alleen niet of ik nu gelijk voor de Padfone 2 ga of dat ik wacht tot de Padfone Infinity in NL uitkomt (hopelijk).

Persoonlijk heb ik niet veel data te plaatsen op mijn smartphone/tablet, dus ik kan met de 16 GB variant al af en heb geen behoefte aan online storage. Dit zal ook in aanschafprijs moeten schelen, dus wat mij betreft laat die 16 GB variant ook maar doorkomen naar NL.

[Reactie gewijzigd door RBouwman op 23 juli 2024 23:39]

Ben ik de enige die denkt dat ze het belangrijkste pluspunt achterwege hebben gelaten ?
HET pluspunt is volgens mijn namelijk: al je apps en bestanden op 1 apparaat...
Daarnaast ben ik het er niet mee eens dat de markt hiervoor te klein is.
Zoals gezegd komt het concept het best tot z'n recht als je de enige gebruiker bent, maar volgens mij is de "vrijgezellen-markt" zo klein nog niet.
Verder zie ik ook wel voordelen voor bedrijven met dit concept.
Eens, eens en eens.
Daarnaast ook; makkelijker je mobiele 3G/4G verbinding delen; geen apart abbo voor je tablet nodig of gehannes met hotspots.

Ik vind het feit dat je de tablet en telefoon niet los van elkaar kan gebruiken echt een non issue, dat is toch juist het hele concept hier? Als dat een criterium zou zijn moet je deze PadFone niet eens overwegen om aan te schaffen.
De lijst met alternatieven vind ik ook vreemd, want wéér ligt de focus op losse tablet + telefoon. In een lijst met alternatieven voor een bepaalde laptop staan toch ook geen tablets met een keyboard dock?
De alternatieven zijn naar mijn mening niet eens passend;
De Nexus combinatie heeft een 7" tablet (Nexus 10 "mits je ze tegen die prijzen kan krijgen" tsja, zo ken ik er nog wel een paar ;) )
LG+Samsung is toch minder krachtig, minder opslag, geen 4g, verschillende fabrikanten.
Windows RT+Phone met een Lumia 520, really?
Ook de iOS alternatieven zijn verouderd en minder toereikend.

Strikt gezien zijn er geen alternatieven (op de eerste PadFone na dan). Ik vind het jammer dat mensen die denken dat zo'n systeem wel eens zou kunnen werken voor hen misschien nu gaan twijfelen want het idee is goed, de uitwerking niet perfect maar zeker niet slecht. De prijs vind ik, zeker als je kijkt naar die lijst met alternatieven, echt zo slecht nog niet.
Wat mij betreft heb je gelijk.
De kracht van dit concept is de combinatie, en niet 2 losse componenten.
In de review worden alternatieven genoemd die dus geen alternatieven zijn, want een losse telefoon en losse tablet zullen altijd "gedoe" opleveren als je in een paar seconden wilt wisselen van iets dat je draait op je smartphone waarmee je gewoon doorgaat op de tablet.
Nu heb ik 2 losse apparaten maar zo simpel en snel switchen gaat mij nooit lukken.

Wat mij betreft maakt men de fout om de dock als tablet te zien, terwijl het in werkelijkheid een groter scherm met extra accu is voor de smartphone.
In de praktijk hoef ik mijn tablet/smartphone niet te delen met anderen, dus dit concept zou prima kunnen werken voor mij en mensen in soortgelijke situaties. Als je de Padfone moet delen met anderen, dan is een losse tablet naast een smartphone waarschijnlijk handiger.

Wel terecht is de opmerking over de prijs, die is toch wel pittig en de resolutie van het grote scherm is wat mij betreft gewoon te laag. Misschien dat de Infinity die er aan komt beter, maar die prijs is helemaal fors :(
HET pluspunt is volgens mijn namelijk: al je apps en bestanden op 1 apparaat...
Da's via Google Drive/Skydrive/iCloud/Dropbox vrij eenvoudig te regelen.
Nou zo makkelijk is dat niet geheel hoor, wil je namelijk de data van je games delen met verschillende apparaten moet je al root hebben om erbij te kunnen of ze te kunnen verplaatsen/aanpassen.

Op deze manier zijn de files op dat gebied op 1 apparaat aanwezig. Wanneer je het alleen over documenten, foto's en dergelijke hebt ben ik het met je eens.
Ik zag de telefoon los voor omgerekend 430 euro op een site in hongkong.
Als de prijs snel naar dat niveau daalt is het nog wel aantrekkelijk.
Toen mijn vader afgelopen december in Taiwan was heeft hij de losse telefoon voor mij voor €520,- mee genomen en wel om de volgende redenen vond ik de PadFone 2 toen een interessante keuze:
a) Bouwkwaliteit
b) Eerste telefoon met de combinatie S4 Pro, 720p en 4G (alle frequenties).
c) Vanilla Android (ASUS keyboard en ASUS quicksettings uitzetten en het is helemaal vanilla)
d) Camera (13MP, 720p@60fps)
e) Afneembare achterkant (accu toegang)

Natuurlijk zijn veel dingen na een half jaar alweer achterhaald en ben je beter uit met bijvoorbeeld een Nexus 4. Toch vond ik het ook wel prettig om niet zo'n 'mainstream' en bekend toestel te hebben. Hoewel er geen grote groep developers op XDA voor de PadFone 2 bezig is, wordt er voldoende gedaan qua tools (mis alleen CM10.1). Daarnaast is het gewoon leuk om met een klein groepje een beetje te 'hobby-en' met hetzelfde toestel.

Ik kan mij wel vinden in het negatieve punt mbt de afwerking: de overgang van aluminum naar plastic (voor de antenne) is wat slordig maar niet storend. Iets wat nog meer opvalt is dat de behuizing aan de achterkant op sommige plekken een klein beetje kraakt.

De accu ervaar ik als prima, ben ook verrast door de matige standby prestaties. Hebben jullie ASUS Power Saver aangezet?

Wat men ook niet moet vergeten is het feit dat ASUS vaak erg snel is met updates en deze updates ook lang blijft geven (lichte ROM, geen skin). Bij andere fabrikanten is dit toch wel even anders. Kortom, op de prijs na is het een near-Nexus device. Hij mist de scherpe prijs van de Nexus 4 maar hij heeft een beter scherm, beter bouwkwaliteit, 4G, vanilla Android en snelle updates.

Even reageren op enkele zaken uit de review:
- Draai de CF benchmark eens met 'Settings > Developer Options > Ultimate Mode' aan. Die optie zorgt ervoor dat de CPU niet terug klokt.
- In tablet modes maakt hij 4MP foto's omdat de telefoon dan in portrait mode zit terwijl je de tablet in landscape houdt.
- Draai de CF benchmark eens met 'Settings > Developer Options > Ultimate Mode' aan. Die optie zorgt ervoor dat de CPU niet terug klokt.
Maar erg representatief is dat niet toch, wat ben je met zo'n benchmark...
Asus is inderdaad altijd erg snel met update's. Ik heb zelf dat voor mijn transformer prime infinity altijd de update's er erg snel zijn.
Dit is ook de prijs die ik daar voor betaald heb voor de telefoon alleen.
Voor die specs is het een hele goeie deal. Jammer dat ze hier gaan koppelen met zo'n dockingsysteem. Tegenover de meerprijs daarvoor kan je een losse tablet halen, zoals de Nexus 7, en dan hebt je twee onafhankelijke systemen.
... en dan heb je twee onafhankelijke systemen

Jij ziet dat als een voordeel.

Als ik alleen was zou ik het als een nadeel zien. Ik heb geen zin om zaken te moeten synchroniseren of dat een app wel op het ene maar niet op het andere apparaat draait.

Maar inderdaad. Als je twee onafhankelijke systemen hebt krijg je vermoedlijk wel meer hardware voor je geld. Maar goed je betaald anderzijds ook voor een unieke formfactor. Goed doorontwikkelen kost geld, kopieren van andermans reeds beproefde ideeën minder.

[Reactie gewijzigd door BenVenNL op 23 juli 2024 23:39]

Maar goed je betaald anderzijds ook voor een unieke formfactor. Goed doorontwikkelen kost geld, kopieren van andermans reeds beproefde ideeën minder.
Jij denkt serieus dat je alleen daarvoor betaalt? ;) Je betaalt die prijs omdat zij denken dat de consument dit ervoor betaalt. Als ze iets ontwikkelen dat bijvoorbeeld qua productie inc onderzoek en ontwikkeling 200e kost dan zou je het redelijk vinden om het voor 300 ofzo in de markt te zetten. Maar als ze het voor 500e kunnen doen dan doen ze dat. Je betaalt gewoon véél geld voor het concept en niet de daadwerkelijke kosten die ze eraan hebben gehad. Betalen voor intrinsieke waarde is (helaas) passé, waarbij je ziet dat er soms bizarre uitschieters zijn qua prijs terwijl het toch verkoopt...
Op pagina 8. staat voor de Nexus 4 als SoC(GSM Chipset) de APQ8064 een pagina verder(9.) staat als SoC de Qualcomm S4 Pro. Zou dit dan voor de Padfone2 ook niet moeten gelden?
Of zit er in de GPU nog weer verschil? APQ8064/Adreno 320
Beide smartphones maken gebruik van de Qualcomm S4 Pro APQ8064.
Naar mijn mening vind ik de voordelen toch opwegen tegen de nadelen.
Ik ben op dit moment erg aan het twijfelen of ik voor de asus Padfone ga of de HTC One.
Het gaat mij nu vooral om de beschikbaarheid van de asus i.c.m. abbonnementen.

Betekent deze review dat hij nu beschikbaar is voor de nederlandse markt?

En zo ja, waar is hij aan te schaffen?
Zijn dit de enige winkels waar hij beschikbaar komt? Deze winkels hebben hem, volgens mij, al een tijdje op de website staan. Ik ging er van uit dat dat ging om een "pre-order".

Ook had ik ergens gelezen dat hij uit zou komen bij alle winkels van het moederbedrijf van Mediamarkt. Maar dat heb ik helaas niet meer terug kunnen vinden.

Als het alleen bovenstaande winkels wordt, dan is het zonder abbonnement en dan ga ik waarschijnlijk toch voor de htc one!
Hier direct beschikbaar: http://www.conrad.nl/ce/nl/product/879591

[Reactie gewijzigd door Verwijderd op 23 juli 2024 23:39]

Max ICT koopt ze in vanuit duitsland. Nadeel is dat je hem naar duitsland moet sturen voor garantie.

Dus think twice!
Ik heb die van mij bij Amazon.de besteld gaat ook prima.
Ze hebben ook te lang gewacht met het uitbrengen ervan, de specs zijn allemaal 'net niet'. Als je kijkt naar de processor, het is wel een s4+ maar geen 600 of 800 variant. Het scherm is 720 en geen 1080. Dus kan ook niet met de top mee en de prijs is gewoon heel hoog.
Dat is echt jammer ja. Op het moment dat zo een toestel uitkomt is hij indrukwekkend, maar vervolgens komt hij een half jaar later pas op de markt, dat is gewoon veel te lang in de gadget-wereld. De Padfone Infinity is wel een telefoon die zich in alles kan meten met de huidige top, maar wanneer die dan weer uitkomt...
Ik denk dat wij de fout maken om het te vergelijken met de huidige top smartphones/tablets, hoewel de prijs wel suggereert dat het de top is betaal je eigenlijk (te veel?) voor het innoverende concept.
De infinity moet er wel snel komen om als "top" te gelden, maar de prijs zal dan ook navenant zijn ben ik bang.

Overigens is voor veel mensen een sub-top ook prima en 720/HD-Ready vinden zij waarschijnlijk ook al "top" , wij als veeleisende tweakers willen alleen maar de echte top....
Asus slaat hier denk ik de plank mis met zijn hoge prijs, dat heeft de huis-tuin-en-keuken gebruiker er niet voor over als ze het vergelijken met de andere middenmoot producten.
Het ding is al een half jaar op de markt, 6 maanden geleden waren de specs veel meer bij dan nu.
Voor zo'n dure gadget is het scherm qua resolutie toch te laag,er zijn dan toch betere opties
die minder kosten
Tsja...dan biedt dus de tablet-functie niks extra, zonder extra pixels.
|:(
Mij lijkt het geheel nogal zwaar als de smartphone zit aangekoppelt. Bovendien is de vorm dan ook niet zo handig; dat ding blijft dan de hele tijd op en neer wiebelen op tafel. Persoonlijk vind ik het toch fijner als zo'n apparaat geheel plat is.

[Reactie gewijzigd door Titan_Fox op 23 juli 2024 23:39]

Ik vindt het jammer dat Asus niet heeft gekozen voor een kleinere telefoon. Het lijkt me juist ideaal dat je normaal gesproken een kleine telefoon bij je hebt en de dock kan inzetten als je een groter scherm wil.
Tja dat vindt ik dus niet, ik heb een 4.8 inch telefoon en een 7 inch tablet, heb echt niet het idee dat mijn telefoon kleiner kan omdat ik toch een tablet heb die groter is. Sterker nog mijn volgende telefoon gaat weer groter zijn dan 4.8 inch :)
En daar moet ik jou dus ongelijk in geven... sorry hoor ;)

Die kleine pielschermpjes werken misschien op een dumb phone zonder touchscreen.
Op mijn smartphone wil ik een groot scherm die ik met mijn "grote" handen kan bedienen en goed kan aflezen, het is een mobiel multimedia apparaat zoals ik hem dan ook gebruik.
Het inzetten van een dock om een groter scherm te krijgen, zoals jij voorstelt, zou betekenen dat ik constant onderweg moet zijn met mijn dock?
Nah... dat werkt misschien voor jou, maar voor mij gaat er toch niets boven een smartphone met minstens 4" HD scherm en een 10" Tablet (FullHD resolutie) voor thuis op de bank.

Ik ben dus nogal veeleisend :+

[Reactie gewijzigd door rhk22463 op 23 juli 2024 23:39]

Waarom is de video in Youtube? Is het een experiment? Het lijkt me namelijk nogal slim om alles gewoon naar youtube te uploaden en ook zo te serveren: veel minder serverkosten en persoonlijk vind ik de youtube player nog fijner en sneller ook...

Ontopic: Erg jammer dat hij zo duur is, het is denk ik opzich een heel goed concept. Beter zou nog zijn icm een soort windows phone 8 en Windows 8 RTM, waarbij aan de tablet ook nog weer een toetstenbord dock geklikt kan worden. Een soort dubbele transformer :)
Heel fijn inderdaad dat het op youtube staat, eindelijk fullscreen video op Windows RT!
De video was tijdelijk beschikbaar via YouTube omdat wij kampten met problemen met onze eigen videotechniek.
Omdat ze via youtube geen last hebben van stotterende video.
Wat mij wel erg opviel toen ik met mijn nexus 4 tegen een padfone 2 een antutu benchmark ging draaien is dat de score van de padfone 2 veel hoger uitviel mijn nexus zat op een score van 16000 en de padfone op 21000 (even uit mijn hoofd gedaan kan nog wat afwijken)
Ik vraag me dan dus wel erg af of dit kan komen doordat de software van de padfone geoptimaliseert is of dat het komt door een aantal apps op de padfone 2..
Hier ben ik ook mee eens.

De benchmarks en batterij testen die ik uitgevoerd heb geven vele hogere waardes dan de testen van Tweakers.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.