Inleiding
Android is dé rijzende ster onder de besturingssystemen voor smartphones, zo schreef Tweakers.net in de review van de T-Mobile G1, de eerste Android-telefoon. Sindsdien is er eigenlijk niets veranderd: Android is nog altijd een belofte voor de toekomst, al lijkt het wel een belofte die Google kan inlossen.
Diverse fabrikanten hebben al toegezegd een Android-toestel te zullen ontwikkelen. Het rijtje omvat vrijwel alle fabrikanten in de smartphonebusiness: Sony Ericsson, LG, Acer, Motorola en natuurlijk Samsung, die eerder de i7500 aankondigde, een Android-telefoon die in juni uit moet komen. HTC heeft ook nog meerdere toestellen in de pijplijn zitten.
Daarnaast lijkt het erop dat Android zijn vleugels gaat uitslaan: niet alleen naar de low-budgetmarkt - waardoor smartphones voor een groter deel van de wereldbevolking bereikbaar worden - maar ook naar de netbookmarkt. De eerste Android-netbooks zijn inmiddels aangekondigd.
Ondanks alle beloftes is er echter nog maar één apparaat met Android op de Nederlandse markt, en dat is de T-Mobile G1, die los verkocht wordt als de HTC Dream. Binnenkort komt hier een tweede toestel bij: de HTC Magic, die voorlopig exclusief door Vodafone verkocht zal worden.
Lang bleef onduidelijk of Vodafone de HTC Magic ook in Nederland zou verkopen. Het was dan ook een verrassing dat Vodafone nog net voor het verschijnen van Android 1.5 een pakketje met de Magic op de Tweakers.net-redactie liet bezorgen. De telefoon zal op 1 juni in Nederland uitkomen.
Specificaties
Merk en type |
Merk |
HTC |
Type |
Magic |
Telefoonmodel |
Candybar |
Besturingssysteem (gsm) |
Google Android |
Taal (gsm) |
Nederlands |
Processor en geheugen |
Cpu (pda/gsm) |
Qualcomm MSM7201A |
Snelheid |
528MHz |
Geheugenkaarttype (gsm) |
Secure Digital Micro |
Ram |
192MB |
Intern geheugen (pda/gsm) |
512MB |
Kleur |
Kleuren |
Wit |
Gewicht en omvang |
Gewicht
|
118 gram
|
Lengte |
113mm |
Breedte |
55mm |
Hoogte / diepte |
14mm |
Energie |
Gesprekstijd |
7u |
Standby-tijd |
660u |
Accucapaciteit |
1340mAh |
Accutype |
Li-ion |
Netwerk |
Mobiele netwerken |
edge, gprs, gsm, hsdpa, hspa, wcdma |
Verbinding (wifi) |
802.11b, 802.11g |
Frequentiebereik (gsm/umts) |
850MHz, 900MHz, 1800MHz , 1900MHz , 2100MHz |
Functies |
Berichten |
E-mail, mms, sms |
Gsm-functies |
Agenda, alarm, calculator, handsfree, tril |
Verbindingsmogelijkheden |
Verbinding (telefoon) |
Bluetooth 2.0 + EDR, usb 2.0 |
Beeldscherm |
Kleurendiepte |
32bits |
Schermresolutie |
480x320 pixels
|
Schermdiagonaal |
3,2" |
Secundair scherm |
Nee |
Camera |
Resolutie |
3,2MP |
Zoom |
1x |
Multimedia |
Ringtone |
Polyphonic, Truetone (MP3) |
Audioformaten |
aac, aac+, amr-nb, amr-wb, midi, mp3, wav, wma |
Videoformaten |
wmv |
Gps-chipset |
Qualcomm One |
Accessoires |
Meegeleverde accessoires |
Datakabel, bedrade headset, oplader |
Eerste indruk
Waar de G1 nog het formaat van een doorsnee koelkast heeft, is de Magic al een stuk lichter en kleiner. Hoewel het verschil in formaat tussen de twee Android-telefoons niet gigantisch is, ligt de Magic een stuk lekkerder in de hand. Het toestel is ook 40 gram lichter dan de G1 en valt daarmee ongeveer in dezelfde gewichtsklasse als bijvoorbeeld de Touch Diamond van HTC.
De Magic is geen dikkerdje: door het weglaten van het fysieke qwerty-toetsenbord is het toestel ongeveer 14 millimeter dik. Het enige minpuntje voor liefhebbers van compacte toestellen is de breedte: door het grote 3,2"-scherm is het toestel nog altijd 5,5cm breed. Vooral wie een toestel in een kleine broekzak wil proppen, zal er daardoor wellicht wat moeite mee hebben.
Naast de gebruikelijke accessoires zit er in de Magic ook een geheugenkaartje van 1GB. Het is onduidelijk of Vodafone een geheugenkaart zal meeleveren. De geheugenkaart is makkelijk bereikbaar: de accu hoeft er niet uit, omdat de ingang aan de zijkant van het toestel zit. De achterklep moet er wel vanaf om de geheugenkaart te verwijderen. Om de simkaart eruit te halen moet de accu wel verwijderd worden.
Net als de G1 heeft de Magic een knikje onder het scherm. Wel is deze nu iets ronder, waardoor veel functies zich nu makkelijker laten bedienen met de hand waarmee het toestel wordt vastgehouden. Ook de trackball is daardoor goed bereikbaar.
Android is een opensourcesysteem, waardoor een fabrikant het volledig naar eigen smaak kan aanpassen. HTC is naar eigen zeggen zelfs bezig met het porten van zijn TouchFlo-software van Windows Mobile naar Android, al is daar op dit toestel nog niets van te zien.
Ook providers kunnen Android naar eigen believen aanpassen, en dat kan veel dieper gaan dan een applicatie in het menu en een snelkoppeling naar de mobiele website. Ook hiervan is in de HTC Magic vrijwel niets te zien. Bij het opstarten geeft de Magic een felrood scherm met een Vodafone-logo weer, en op het bureaublad staat een link naar de homepage van Vodafone Live.
Voor het overige lijkt de interface sprekend op die van de G1. De belangrijkste verschillen zijn de kleine interface-updates en de onscreen-toetsenborden, die in Android-versie 1.5 hun debuut maken.
Een van de eerste opvallende zaken is dat een gebruiker het toestel onmogelijk kan aanraken zonder vlekken, vegen en vingerafdrukken zichtbaar achter te laten. De Magic is een ware magneet van vuil en wie hem schoon wil houden, blijft poetsen. Dat geldt voor het scherm en de behuizing.
Hardware en netwerk
Afwerking
Op de voorkant van de HTC Magic prijkt geen HTC- maar een Vodafone-logo. Boven dat logo zitten een luidsprekertje en twee ledjes. Het rechter lampje is een statusindicator: als het groen knippert, is er een melding, en een lege accu wordt aangegeven met oranje geknipper. Het statuslampje geeft ook aan of het toestel wordt opgeladen.
Het 3,2"-scherm is een capacitive lcd-touchscreen dat dominant op de voorkant aanwezig is: het neemt meer dan tachtig procent van de ruimte in. Het scherm is niet diep in de behuizing verzonken. Vervelend is wel dat het aanraakvoelige deel niet het hele scherm beslaat. Dit zorgt er bijvoorbeeld tijdens het typen voor dat een toetsaanslag op de spatiebalk niet wordt geregistreerd.
Onder het scherm zijn zes hardwareknoppen geplaatst. De bovenste rij biedt plaats aan de thuisknop, de menuknop, de terugknop en de zoekknop. Deze laatste knop activeert de Google Zoeken-widget als het bureaublad zichtbaar is. Vanuit Android Market kan via de zoekknop direct worden gezocht naar applicaties. In andere applicaties doet de knop vooralsnog niets, wat niet vreemd is, omdat er nog vrijwel geen applicaties zijn ontwikkeld die rekening houden met een hardwarematige zoekknop.
Op de tweede rij zijn de bel- en ophangknoppen geplaatst, met daar tussen een trackball. De knopjes zijn van metaal en zitten ver genoeg van elkaar om ze te onderscheiden. Daarbij is wel een duidelijk verschil tussen de bovenste knopjes en de 'belknopjes' daaronder. De belknopjes steken iets uit de behuizing, terwijl de vier andere knopjes erin verzonken zijn.
De trackball kan worden gebruikt om door diverse lijsten en applicaties te scrollen en doet zijn werk over het algemeen goed. Wel had het scrollen wat sneller mogen gaan. De trackball steekt iets boven het toestel uit, waardoor het scrollen makkelijk gaat.

De achterkant van de Magic is glad en glanzend. Aan de bovenkant zit een speakertje met daaronder een metalen plaatje, waarin de 3,2-megapixelcamera zit. Boven de camera staat het logo van fabrikant HTC. Verder staat op de achterkant, net als bij de G1, de tekst 'with Google', zodat niemand vergeet dat de zoekgigant het initiatief heeft genomen bij de ontwikkeling van de software en de hardware.

De zijkanten van de Magic behoren tot de rustigste die op een smartphone zijn gezien. Aan de linkerkant zitten de volumeknoppen, die ontworpen zijn als een lange knop. De bovenkant en de andere zijkant zijn volledig gaaf.

De rand met metalen look rond het hele toestel wordt verder alleen onderbroken door een microfoongaatje en HTC's ExtUSB-aansluiting om het toestel op te laden of aan de computer te leggen, of om een headset aan te sluiten. Dat betekent dus ook dat de Magic, in navolging van de G1, geen 3,5mm-aansluiting heeft voor het afspelen van muziek. Dat is weliswaar met een adapter op te lossen, maar blijft een klein minpuntje.

Scherm
Het scherm is capacitief, in tegenstelling tot de resistieve schermen van HTC-smartphones met Windows Mobile. De keuze voor een capacitief scherm is enigszins dubieus: hoewel de techniek beter werkt met de vingertoppen, is bekend dat typen met nagels of een stylus op een resistief scherm weer makkelijker gaat.
Met een groot scherm en groot toetsenbord is dat redelijk op te lossen, zoals Apple heeft gedaan met de iPhone, maar het scherm van de Magic is een slag kleiner dan dat van Apples smartphone.
Het scherm reageert prima. Hoewel het scherm ietsjes meer aanraking nodig lijkt te hebben dan dat van de G1, reageert hij snel en redelijk precies.
Snelheid
De Magic is uitgerust met een op 528MHz geklokte Qualcomm MSM7201a-processor. Dat is geen grote verrassing: alle toestellen die afgelopen jaar uit de HTC-fabriek rolden, kregen die processor mee. Er is twee keer zoveel rom aanwezig als in de G1: de Magic beschikt over 512MB.
Wanneer een zware applicatie wordt gesloten, reageert de Magic wel wat traag en schokkerig. Dat duurt enkele seconden, daarna is hij weer terug op zijn oude snelheid. Het opstarten van applicaties verloopt wel snel en soepel, en dat maakt dat het toestel in het gebruik snel aanvoelt.
Accu
De accu is iets groter dan het veelbekritiseerde exemplaar van de G1. In de Magic is de 1100mAh vervangen door een 1340mAh-accu. Helaas blijven de prestaties tegenvallen. Met 3g en gps aan is de accu na een half uur flink spelen al voor 40 procent leeg. Zonder gps is het verbruik weliswaar minder, maar gaat er binnen een half uur toch ook al een kwart van de accucapaciteit af.
Zo dramatisch als de accuduur in het gebruik is, zo goed is het standbyverbruik. HTC claimt zelfs een accuduur van 640 uur, bijna vier weken, maar dat lijkt een academische tijd. Toch moet de Magic het bij normaal gebruik wel een volle dag volhouden, maar als je hem ook nog als wekker wil gebruiken, zal hij elke nacht op het nachtkastje aan de lader moeten.

Netwerk
De Magic ondersteunt alle moderne netwerkinterfaces: gsm, gprs, umts, hsdpa, bluetooth 2.0, wifi en gps. Het bereik van 3g op de Magic is prima en lijkt beter dan dat van andere HTC-smartphones. Hij houdt op veel plekken 3g vast, ook waar andere telefoons al teruggeschakeld zijn op gprs.
Ook valt op dat gps opvallend snel is: de eerste keer, de cold fix, was binnen veertig seconden bereikt. Daarna duurde een fix niet meer dan een paar seconden. Dat is vooral prettig als er applicaties worden gebruikt die afhankelijk zijn van gps, omdat die zo een stuk sneller werken.
Belkwaliteit
De belkwaliteit van de Magic is redelijk. De stem aan de andere kant van de lijn komt over, maar de helderheid kon beter: de lage tonen hebben de overhand. Het klinkt echter niet blikkerig. Wie vanaf een Magic wordt gebeld, ervaart een normale belkwaliteit.
Software en toepassingen
De HTC Magic draait op Googles mobiele OS Android. Omdat versie 1.0 van Android geen onscreen toetsenborden ondersteunt, moest met de release van dit toestel gewacht worden op versie 1.5 van Android, die maandenlang bekend stond onder de feestelijke codenaam Cupcake.
Naast de schermtoetsenborden bevat de nieuwe Android ook de mogelijkheid om video's op te nemen en die rechtstreeks op YouTube te zetten. Verder is de interface van standaardapplicaties hier en daar getweakt en zijn er meer mogelijkheden voor het toepassen van bluetooth.
Android
Het werken met Android is sinds de G1 niet al te veel veranderd. Bij de setup van het toestel vraagt Android niet meer direct om een Google-account; dat gebeurt nu alleen als de synchronisatie wordt ingesteld. Het principe is wel hetzelfde: contacten, mail en agenda worden gesynchroniseerd met de diensten van Google. Daardoor wordt een Android-telefoon automatisch een bellende advertentie voor Googles diensten: intensief gebruik van Google-diensten maakt het werken op de Magic immers makkelijker.
Het thuisscherm van Android, op de Magic altijd te bereiken door de thuisknop in te drukken, doet sterk denken aan de desktop van pc of laptop: diverse items zijn in rijen gerangschikt. Die rijen zijn volledig te personaliseren: door een snelkoppeling in het menu vast te houden, kopieert het systeem die automatisch naar de desktop. Op dezelfde manier kunnen items worden verplaatst of op een andere manier worden gerangschikt. Ook favoriete url's kunnen op de desktop worden geplaatst.
Voor de Android 1.5-desktop kunnen verder nieuwe widgets worden ontwikkeld. Google had ten tijde van de review zelf een paar widgets gemaakt, waaronder een muziekspeler. De bedoeling is echter dat vooral derden widgets voor het bureaublad gaan ontwikkelen.
Telefoneren gaat in Android via het Dialer-menu. Dat staat in het hoofdmenu, maar is op de Magic ook bereikbaar via de belknop onder het scherm. Naast een onscreen numeriek toetsenbord staan in het Dialer-menu ook een Gesprekstab met de belgeschiedenis, een contactenlijst en een lijst met favoriete contacten. Contacten kunnen als favoriet worden aangemerkt door op het sterretje te drukken.
Bovenin het scherm staat een notificatiebalk, die door met de vinger naar beneden te vegen, vergroot kan worden. Die meldingen betreffen niet alleen gemiste oproepen en nieuwe sms'jes en e-mails; ook meldingen over downloads en nieuw geïnstalleerde applicaties verschijnen in die balk. De balk kan vanuit elke applicatie met de veegbeweging tevoorschijn worden gehaald.
De opzet met de notificatiebalk heeft als nadeel dat, als er geen signaleringsgeluid is ingesteld, sommige notificaties al snel ongemerkt voorbij zullen gaan. Een nieuw mailtje wordt bijvoorbeeld aangegeven door een klein apenstaartje links in de balk. De gebruiker zal eraan moeten wennen dat die kleine dingen verklappen dat er bij het naar beneden trekken van de balk iets nieuws te bekijken is.
Het andere belangrijke item op het thuisscherm is het flapje voor het menu, dat in landscape-mode rechts en in portrait-mode onderin het scherm staat. Door dat 'uit te trekken' verschijnt het menu, waarin alle applicaties staan. Ook de instellingen zijn daarin te vinden.
Typen
Voor tekstinvoer is de Magic afhankelijk van het onscreen toetsenbord. Een stylus of ander pennetje is vanwege het capacitieve scherm niet te gebruiken. Dat wreekt zich vooral tijdens het typen in portrait mode: dat is echt alleen bedoeld voor het typen van ten hoogste enkele karakters, maar zelfs een kort sms'je kost relatief veel tijd. Dat komt onder meer doordat de letters zo dicht op elkaar zitten, dat fouten bijna onvermijdelijk zijn. Oefening baart hier echter kunst: wie hard oefent, merkt dat het langzaamaan beter gaat.
In landscape-modus is typen een fijnere ervaring. Door de breedte van het scherm staan de letters verder van elkaar en wie de telefoon met beide handen beetpakt, kan met zijn duimen met gemak alle letters raken.

Er zijn een paar kleine issues met het toetsenbord: door de niet-aanraakgevoelige rand van het scherm is de spatiebalk lastig te raken. Daarnaast is het lastig om in te schatten of een letterteken geraakt is, omdat er niet altijd een icoontje boven de getypte letter verschijnt. Bovendien verschijnt en verdwijnt het toetsenbord zo nu en dan op momenten dat de gebruker dat niet wil.
Dat maakt dat de tekstinput vele malen minder prettig is dan het fysieke toetsenbord van de G1. Mede door de goede layout van het uitschuifbare qwerty-toetsenbord gaat typen op de G1 stukken sneller op dit onscreen toetsenbord haalbaar is. Wie veel mailtjes tikt of dagelijks tientallen sms'jes verstuurt, heeft daarom weinig aan de Magic. Het onscreen toetsenbord haalt het niet bij dat van de iPhone. Omdat de toetsenborden van Windows Mobile-smartphones met een stylus te bedienen zijn, kunnen geoefende gebruikers daar vaak wel redelijk snel op typen.
Multimedia en Market
Multimedia
:fill(white)/i/1241176855.jpeg?f=thumb)
Wie een goede cameratelefoon zoekt, kan de Magic rustig in de winkel laten liggen. De Android-telefoon heeft een 3,2-megapixelcamera en blijkt niet goed in staat scherpe foto's te maken. Andere smartphones met dezelfde resolutie maken betere foto's, laat staan de 5- en 8-megapixelmodules in sommige concurrerende modellen.
De video's zijn van abominabele kwaliteit: ze pixelen al op het scherm van de telefoon en de video's terugkijken op een groot computerdisplay is al helemaal geen pretje. Hoewel de resolutie niet in de officiële specificaties of in de software van de telefoon wordt genoemd, gaat het volgens VLC Media Player om 352x288 beeldpunten.
De Magic is weer wel prima geschikt om muziek mee te beluisteren. De standaard muziekspeler in Android is overzichtelijk en duidelijk, met grote iconen en makkelijk scrollbare lijsten. De kwaliteit van de meegeleverde headset is redelijk. Een eigen headset aansluiten kan alleen door een adapter te kopen: de headset moet namelijk op HTC's propriëtaire Ext-USB-aansluiting worden aangesloten.
De speaker, die vooral voor spraak van belang is, is eveneens redelijk: een gesprekspartner is in redelijk lawaaiige omgevingen nog goed te verstaan. Voor muziek is de speaker niet geschikt, omdat er nauwelijks lage tonen uitkomen. De muziek wordt op een hoger volume niet vervormd.
Market
Uiteraard heeft ook de Magic de applicatie Android Market aan boord. Daarin staan inmiddels honderden, zo niet duizenden applicaties om de functionaliteit van de Magic uit te breiden. Handige is bijvoorbeeld Pinnen, een applicatie die op basis van gps de dichtstbijzijnde pinautomaten weergeeft. Leuk voor feestjes is bijvoorbeeld Sky Map, die met behulp van gps en kompas weergeeft welke sterrenbeelden er te zien zijn in het deel van de lucht waar de telefoon op gericht is.
Kortom
De HTC Magic is een toestel dat op veel punten beter scoort dan zijn voorganger G1. De accu is een tikje beter, al kun je nog steeds geen weekend weg zonder een lader mee te nemen en zullen veel gebruikers de telefoon elke nacht opnieuw moeten opladen.
Daarnaast is het uiterlijk sterk verbeterd. Waar de G1 door vrijwel niemand als een schoonheid werd gezien, spreekt het design van de Magic beter aan. Ook is het toestel dunner en vooral veel lichter, waardoor het prettiger is om mee te nemen.
Toch is het toestel ook op enkele punten beduidend minder dan de G1: het scherm lijkt iets minder goed te reageren en de tekstinvoer is flink bemoeilijkt door het weglaten van het fysieke toetsenbord. Uiteraard is dat de prijs die je betaalt voor een dunner en lichter toestel.
Een groot pluspunt van het toestel is de software. Android is een OS dat snel werkt en logisch in elkaar zit: veel functies zijn makkelijk bereikbaar en voor wie toch al gebruik maakt van Google-diensten, zal synchroniseren een eitje zijn. Synchroniseren op andere manieren is beduidend lastiger.
Pluspunten:
+ Vrij compact en licht
+ Android is gebruiksvriendelijk
+ Meestal snel
Minpunten:
- Accu gaat niet lang mee
- Foto's en vooral filmpjes zijn matig
- Onscreen toetsenbord kan beter
Gallery