Cookies op Tweakers

Tweakers maakt gebruik van cookies, onder andere om de website te analyseren, het gebruiksgemak te vergroten en advertenties te tonen. Door gebruik te maken van deze website, of door op 'Ga verder' te klikken, geef je toestemming voor het gebruik van cookies. Wil je meer informatie over cookies en hoe ze worden gebruikt, bekijk dan ons cookiebeleid.

Meer informatie

Gemeente Terneuzen gaat via Whatsapp met burgers communiceren

In Terneuzen kunnen burgers voortaan via Whatsapp hun vragen stellen aan de gemeente. Het gaat daarbij om een test, waarbij de gemeente Terneuzen wil uitzoeken of deze manier van communiceren voordelen biedt.

De gemeente Terneuzen heeft voor de proef een speciaal telefoonnummer opgezet: via het mobiele nummer 06-51150592 kunnen burgers hun vragen stellen aan de gemeente. Het is echter niet mogelijk om naar dit nummer te bellen of een sms-bericht te sturen, zo staat op de website van de gemeente Terneuzen.

Vragen die door burgers via Whatsapp naar het genoemde nummer worden gestuurd worden behandeld op werkdagen tussen 8:30 en 16:30 uur. Dat is in ieder geval het komende half jaar het geval: zo lang duurt de proefperiode die de gemeente heeft ingesteld. Na die periode wordt geëvalueerd of deze manier van communiceren voor de gemeente voordelen oplevert.

Volgens Terneuzen past het inzetten van de populaire chatdienst bij het beleid van de gemeente. Er zouden namelijk meer zaken digitaal afgehandeld moeten worden, een ontwikkeling die overigens bij veel gemeenten gaande is.

Door Bauke Schievink

Admin Mobile / Nieuwsposter

06-12-2013 • 18:59

78 Linkedin Google+

Reacties (78)

Wijzig sortering
In mijn gemeente hebben we een experiment gedaan (tijdens mijn stage) Het kwam er op neer dat elke afdeling een extra telefoon kreeg. Dit was de ''whatsapp telefoon'' deze telefoon rouleerde ook binnen de afdeling.
Er waren dus een lijst met 23 telefoonnummers per afdeling waarop er gewhatsapp kon worden. Dit werd redelijk tot veel gebruikt. Ik heb zelf ook de telefoon een week gehad tijdens de roulatie en ik heb toch zo een 15 personen gesproken in een week.

De evaluatie loopt nog, maar persoonlijk was ik er positief over.
heb je ze gesproken of heb je met ze 'gewhatsapped'? Ik denk namenlijk dat je meer dan vijftien personen gesproken hebt in die week, anders ben je wel redelijk contactgestoord...

Maar, wat is nu de meerwaarde van whatsapp boven gewoon een leuk gesprek bij de koffiemachine? In korte tijd kun je veel dieper gaan en meer lol hebben door face-to-face communicatie (incl. non-verbale communicatie en facial expressions!!) dan dat je met afk. communiceert omdat je snel wil reply-en ...
Omdat bepaalde personen niet willen/kunnen/durven te praten. Denk bijvoorbeeld aan een vrouw dat van haar man niet naar buiten mag of wordt mishandeld. Een vrouw dat wil klagen over rotjochies maar niet naar het spreekuur durf te gaan uit angst om gezien te worden. Juist omdat het minder persoonlijk is en anoniemer is zullen bepaalde personen toch nog contact kunnen zoeken.

Daarnaast is het voor hele korte dingen ook sneller. Bijvoorbeeld wanneer zijn de werkzaamheden klaar? of lantaarnpaal moet worden gerepareerd, of prullenbak gesloopt. Zijn hele korte berichten die wel gelijk kunnen worden doorgestuurd naar de juiste afdeling.

[Reactie gewijzigd door Wieriemaster op 6 december 2013 21:55]

De burger komt niet naar de koffie automaat, wil snel antwoord op diens vragen.
Valt me wel op dat mensen hier toch vooral negatief zijn. Alls zoiets geen kans gegeven wordt weet je natuurlijk nooit of het werkt. Daarbij is dit natuurlijk een alternatief en blijft email ook gewoon beschikbaar, dat is zoiets basaals, ik denk dat elke gemeente dat wel heeft.
In mijn gemeente hebben we een experiment gedaan (tijdens mijn stage)
Het hele plan van Terneuzen heeft klink als een stageopdracht. De stagiair beheert de telefoon, krijgt vragen en moet daarop zelf binnen de gemeentelijke organisatie het antwoord halen. Leerzaam voor de stagiair en modern voor de gemeente.
Tja, leuk idee, maar ik wens ze toch wel succes.
Nu dat nummer publiek is kan elke idioot die er maar zin in heeft in Nederland dat nummer spammen met onzin en dat zou niet eens illegaal zijn...

Ik denk dat dit uiteindelijk ontbonden gaat worden omdat WhatsApp hier gewoon het medium niet voor is, net als dat je SMS niet zou gebruiken hiervoor. Het is te moeilijk om berichten te filteren en om nou steeds een voor een nummers te blokkeren...? Nee, lijkt me niet.
Tenzij ze een deal hebben gesloten met WhatsApp voor een custom client (ja, dat kan) lijkt me niet dat dit lekker gaat werken.

WhatsApp is geweldige software, maar voor de applicatie waar het voor bedoeld is. Ik denk niet dat dit "qualified". Maar, wie weet... :)
Het zal vast beperkt zijn tot niet-vertrouwelijke zaken. Openingstijden van het gemeentehuis of verificatie of een bepaald document al klaar ligt om op gehaald te worden etc. Verder denk ik dat dat misbruik (spammen) wel los zal lopen.

Dergelijke diensten mogen er van mij meer komen, ze verlagen de drempel om even snel iets te vragen enorm.
Ik zie hier weinig nut voor, alleen marketingtechnisch kom je even met je gemeente in het nieuws. Als een burger toch kan WhatsAppen dan kan deze evengoed een mail sturen of naar een nummer bellen. Een mailsysteem is voor een organisatie ook veel beter te managen.
En als je dan toch WattsApp gebruikt, zorg dan dat klassieke SMS ook werkt. Immers al je het koppelt aan een nummer wek je de suggestie dat het een echt telefoonnummer is, en geen dummy.

Als je het dan goed doet, maak je dat nummer, én een telefoon of fax, én een SMS én WattsApp.
Als een gemeente terug moet gaan SMS'en lopen de kosten snel op.
Afgelopen week heb ik bij een webshop een product besteld en bij die webwinkel was ook de mogelijkheid om vragen te stellen via Whatsapp. Mijn eerste gedachte was eerder negatief dan positief omdat ik een webwinkel met een 06-nummer erop niet echt positief vind ogen. Aangezien ik een vraag had heb ik toch maar via Whatsapp contact opgenomen en dit werkte erg goed. Kreeg na een aantal minuten antwoord en vernam het communiceren via Whatsapp voor snel contact zeker als een pluspunt.

Na het antwoord gekregen te hebben vroeg ik deze persoon ook wat hij zelf vond van het antwoord geven via Whatsapp, het was een pilot maar in de praktijk toch niet altijd even handig omdat mensen langer door blijven communiceren dan bij een normale contactwisseling zoals een e-mail.

Al met al voor de consument natuurlijk mooi meegenomen. Het is even wennen maar een soort van "direct contact" is hiermee wel mogelijk. Verder had voor mij een live-chat ook al volstaan in mijn wens om de vraag te stellen en er antwoord op te krijgen, dat had ik enigszins nog handiger gevonden dan het gepruts met het kleine toetsenbordje op mijn iPhone.
Zo lang er ook open kanalen ter beschikking blijven, vind ik het goed. Zoiets als een apparaatonafhankelijke website. Als dat er niet meer zal zijn, vraag ik waar de onafhankelijke en open (kuch) lokale overheid is gebleven.

Ook eens met boven. Whatsapp is natuurlijk een betaalde dienst, die de informatie uit de berichten gaat doorverkopen. Als je dit gebruikt sta je dus als overheid en burger toe, dat privacygevoelige gegevens worden geanalyseerd door een niet-Europees bedrijf en zal worden doorverkocht.
Wat een grap zeg..
Ik kan geen enkel voordeel bedenken tov gewoon emailen. Eventueel de mogelijkheid om sneller foto/video mee te sturen, maar verder is email voor dit doeleinde gewoon superieur aan Whatsapp. Voor burgers veel gebruiksvriendelijker: meer mensen gebruiken het (iedereen die whatsapp heeft heeft ook wel email, terwijl veel oudere mensen geen whatsapp hebben maar wel email) en je kan het zowel op je telefoon, tablet als pc gebruiken, waarbij de pc natuurlijk het makkelijkste is om langere stukken tekst te typen.
Echt weer zo'n actie om in de publiciteit te komen..

Op de site van de gemeente:
"De gemeente verwacht dat WhatsApp voordelen biedt ten opzichte van bijvoorbeeld de telefonische afhandeling van vragen. Een van de voordelen is dat uitgebreide informatie van de website makkelijker via WhatsApp digitaal te delen is."

Nogal onzinnig om whatsapp te gaan vergelijken met telefonisch contact. Niemand die ooit aan email gedacht heeft? Via email kan je ook eenvoudig informatie van de website delen.. (Wat vervolgens ook nog veel makkelijker te bekijken is met een pc).
Laat die medewerker gewoon emails beantwoorden, daar hebben de inwoners van Terneuzen veel meer aan. Krijgen ze tenminste waar voor hun belastingcenten..
De grap is dat het eigenlijk helemaal geen proef is. Ze hebben de openingstijden namelijk al op voorhand aanpast (lees: verminderd) van vrijdagavond bijvoorbeeld van 20u naar 18u. En ze werken op afspraak. Deze digitale vorm van communicatie neemt de oude openingstijden dus deels over en is goedkoper.
Zouden ze hier een overeenkomst hebben gesloten met whatsapp zelf? Lijkt me immers weinig waarschijnlijk dat er iemand van de gemeente de hele dag met een gewone smartphone Whatsapp zit te beantwoorden. Hebben ze waarschijnlijk met Whatsapp een desktop applicatie die ze mogen gebruiken in combinatie met een nummer dat waarschijnlijk wel van hun is, maar dat "niets" kan.

Verder vraag ik mij af wat voor nut het heeft. Een chatbox op de website lijkt me even doeltreffend (en je publiek is vele malen groter) dan Whatsapp. Daarentegen is het investeren in een chatbox waarschijnlijk wat duurder dan gewoon even Whatsapp gebruiken.
Zouden ze hier een overeenkomst hebben gesloten met whatsapp zelf? Lijkt me immers weinig waarschijnlijk dat er iemand van de gemeente de hele dag met een gewone smartphone Whatsapp zit te beantwoorden.
Nee, het lijkt me dat ze een Whatsapp library gebruiken, zoals bijvoorbeeld yowsup. Zie https://github.com/tgalal/yowsup

Je kan daarmee dan op een server/desktop met de Whatsapp servers communiceren. Er zijn zo ook een aantal Whatsapp-app-alternatieven gemaakt en zo werken Whatsapp bots ook.
Yowsup is a python library that allows you to do all the previous in your own app. Yowsup allows you to login and use the Whatsapp service and provides you with all capabilities of an official Whatsapp client, allowing you to create a full-fledged custom Whatsapp client.

[Reactie gewijzigd door gertvdijk op 7 december 2013 00:23]

Je kan met wat omwegen Whatsapp installeren op je PC. De gemiddelde bezoeker van deze website zou dat na even Googlen wel moeten lukken.
Je kunt toch ook gewoon een extern scherm en/of toetsenbord aan je telefoon hangen?
Moet je deze telefoon wel toegang hebben tot alle systemen die op Windows draaien bij een gemeente, of je moet continu van pc wisselen. Dat wordt hem niet denk ik.
T.b.h. wij hebben op ons werk ook geprobeerd met WhatsApp te communiceren. hun Business email adres wordt niet eens op gereageerd.
Ik gebruik Whatsap op mijn tablet. Werkt prima, lekker groot toetsenbord. Maar ik denk dat ze het gewoon op een PC zetten, nog groter toetsenbord en meer mogelijkheden.
WA is een goede keuze, bijna iedereen beschikt er over, of zou het kunnen. Laagdrempelig, kan er snel zijn, je kan foto's meesturen, en nog belangrijker, goed te gebruiken door mensen met motorische problemen. Gewoon spraak sturen, in je eigen tijd. Dus zonder de druk van iemand aan de telefoon.
Er moet dus een ambtenaar zijn die alle binnenkomende berichten gaat beantwoorden van de ongeveer 25k inwoners? Dat gaat zeker een succes worden (kuch)

[Reactie gewijzigd door Zehtuka op 6 december 2013 19:06]

In de praktijk zal dat vast niet zoveel zijn. Hoe vaak wil je nou wat weten van de gemeente? ;)
Daar heb je gelijk in, dat terzijde moet (IIRC) alle binnenkomende communicatie van burgers geregistreerd worden bij een gemeente, gaan ze dan ook massaal screenshots maken van WhatsApp of valt dit misschien niet onder deze wetgeving?
Je kan gewoon gesprekken mailen.
Een groot nadeel lijkt me ook privacy. Gezien alle communicatie via de Whatsapp servers in California gaat. Het zou fijn geweest zijn moest er een Europees alternatief geweest zijn. Maar op zich is het wel fijn vast te stellen dat er een extra manier van communicatie bijkomt, die de drempel tochwel verlaagt om contact op te nemen.
Je ziet ook overal in Terneuzen hangen: De balie digitaal, dat is ideaal.
Ik vind dat ze hiermee wel doorslaan hoor. Laat dan een app maken... ik wil het wel doen voor ze hoor. Ben wel benieuwd of de heer Lonink hemzelve (de burgemeester) de whatsappjes beantwoord :P kan ik is met hem chatten met de feestdagen...

@Tweakers: mag je wel het mooie logo van onze gemeente bij zetten hoor :P

[Reactie gewijzigd door xFeverr op 6 december 2013 19:20]

het mooie logo van onze gemeente
Dat logo dat vooral uit een driehoek bestaat? Neusvormig dus ;) Leuk een gemeente met zelfspot.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.


Apple iPhone XS HTC U12+ dual sim LG W7 Google Pixel 3 XL OnePlus 6 Battlefield V Samsung Galaxy S10 Google Pixel 3

Tweakers vormt samen met Tweakers Elect, Hardware.Info, Autotrack, Nationale Vacaturebank en Intermediair de Persgroep Online Services B.V.
Alle rechten voorbehouden © 1998 - 2018 Hosting door True