Mp3-spelers en mobiele telefoons die muziek kunnen afspelen, kunnen veel te hard, concludeert de voedsel- en warenautoriteit. Daarmee voldoen ze niet aan de wettelijke geluidseisen die sinds dit jaar gelden. Vooral goedkope telefoons en spelers overtreden de wet.
Sinds 23 januari geldt een Europese norm die bepaalt dat mp3-spelers en mobiele telefoons geluid op maximaal 85 decibel mogen produceren. Ook mag de uitgangsspanning naar de koptelefoon niet meer dan 27 millivolt bedragen. Die normen worden echter door veel muziekspelers en mobiele telefoons overschreden, zo heeft de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit geconcludeerd. Sommige mp3-spelers en telefoons konden zelfs meer dan 90 decibel produceren.
Als een apparaat in staat is om meer dan 85 decibel te produceren, moeten maatregelen worden genomen: zo moet het volume softwarematig worden begrensd op 85 decibel. Ook moet er bij een hoog volume worden gewaarschuwd voor schadelijke effecten. Van de 31 onderzochte apparaten voldeden er 26 niet aan die regels, zo blijkt uit het onderzoek. Welke apparaten in overtreding zijn, is onbekend: ze worden niet bij naam genoemd. Wel is duidelijk dat vooral goedkopere telefoons en mp3-spelers te hard kunnen.
Geluidsniveaus van boven de 80 decibel kunnen op termijn zorgen voor doofheid. Bij geluiden boven de 100 decibel kan bovendien acute doofheid optreden. Wanneer maximaal acht uur per dag naar geluiden van 80 decibel wordt geluisterd, treedt geen gevaar op, aldus de NVWA. Als het geluidsniveau hoger ligt, is die periode korter.
Volgens de Nationale Hoorstichting heeft 37 procent van de jongeren tussen de 12 en 25 jaar een slecht gehoor. In 2010 was dat nog 30 procent. De stichting zegt tegenover de NOS te zijn geschrokken van de resultaten en wil dat openbaar wordt gemaakt welke apparaten in overtreding zijn.
