Onderzoekers hebben een lens ontwikkeld die een zeer grote hoek combineert met weinig vervorming. Daarmee zouden onder meer smartphones foto's kunnen maken die vergelijkbaar in kwaliteit zijn met foto's die met een slr-camera gemaakt worden.
De lens werd ontwikkeld door onderzoekers van de universiteit van Californië en zal begin oktober uitgebreid worden gedemonstreerd tijdens een symposium over optica. Vooralsnog hebben de technici een prototype van de lens laten zien, die middels een bundel glasvezels aan een 5-megapixelcamerasensor verbonden is. De bundel glasvezels is speciaal geslepen om goed op de bolvormige lens aan te sluiten, zodat de door de lens verzamelde beelden correct naar de beeldsensor kunnen worden getransporteerd.
Om scherp te stellen kunnen de vezels verplaatst worden, maar ook statisch zou de lens een dermate goed oplossend vermogen hebben dat kan worden ingezoomd op het geproduceerde beeld zonder scherpte te verliezen. Het prototype biedt een brandpuntsafstand van 12mm en een focusbereik van een halve tot 500 meter. Volgens de onderzoekers levert het systeem een kwaliteit die vergelijkbaar is met een groothoeklens van dslr's.
De lens werd gemaakt van concentrische glazen schillen die een bolvormige lens vormen. Door hun vorm zou vervorming van het beeld, zoals bij fisheye-lenzen gebruikelijk is, vrijwel niet optreden. Momenteel werken de onderzoekers aan een grotere versie met een 30-megapixelsensor. Volgend jaar willen ze een 85-megapixelsysteem, met meer dan twaalf sensors, een F/2-lens en een 120 graden groothoek bouwen. Die lens zou ongeveer de afmetingen van een walnoot moeten krijgen.
De kleinere varianten zouden ingezet kunnen worden om smartphones betere lenzen te geven, waarmee achteraf zou kunnen worden ingezoomd. Ook zouden mini-versies in kleine uav's gebruikt kunnen worden.