Beveiligingsbedrijf Symantec heeft applicaties ontdekt die misbruik maken van kwetsbaarheden in de cryptografische handtekening in Android. Daardoor kan er code in de apps worden gewijzigd zonder dat hierbij de cryptografische handtekening wijzigt.
Volgens Symantec gaat het om twee apps die voornamelijk in China worden verspreid. Het gaat daarbij om legitieme apps die in China gebruikt worden om doktersafspraken mee te maken, aldus het beveiligingsbedrijf. Kwaadwillenden zouden het bronbestand van de beide applicaties hebben gemodificeerd zonder dat daarbij de cryptografische handtekening veranderde, een kwetsbaarheid in Android die begin deze maand werd gepubliceerd. Vervolgens werden de apps door de hackers verspreid.
In de apps zit code verstopt waarmee de hackers op afstand toegang te krijgen tot het apparaat waar het op is geïnstalleerd. Daarnaast is het mogelijk om persoonlijke gegevens te stelen en dure sms'jes te verzenden. De code werd verstopt binnen een .apk-bestand door een tweede classes.dex-bestand aan te maken: hierin wordt normaalgesproken Android-code voor een app opgeslagen. Ook werd er een tweede AndroidManifest.xml-bestand gemaakt om de permissies die een app heeft aan te passen.
Voor gebruikers zijn geïnfecteerde apps niet te onderscheiden van legitieme apps. Wel lijkt het niet aannemelijk dat apps die door hackers zijn aangepast in downloadwinkels zoals de Play Store zullen verschijnen. Android-gebruikers lopen daardoor vooral risico als zij software buiten de applicatiewinkel om installeren. Overigens repareerde Google recentelijk de bug in een nieuwe versie van zijn Instellingen-applicatie. Wie instelt dat apps bij installatie geverifieerd moeten worden is beschermd tegen de bug. Met deze instelling zijn alleen oudere Android-toestellen, met een Android-versie lager dan 2.3, nog vatbaar.