Voor een vaste pc zou dat werken (beetje irritant dat (de koeling) eerst een halve dag aan de stroom moet hangen voordat je je computer aan kunt zetten, maar als het niet anders kan, tja, dan zal het moeten), maar nu laptops en tablets steeds populairder worden...? Ik vrees dat een always-on koel-systeem de accu onhandig snel leeg zou trekken.
Wat je even over het hoofd ziet is dat supergeleiders zelf geen warmte produceren als ze stroom geleiden (dat is één van de eigenschappen van supergeleiding). De weerstand van een supergeleider is letterlijk en figuurlijk nul, dus als zo'n ding eenmaal gekoeld is, dan blijft ie ook gekoeld omdat je er geen energie in hoeft te stoppen.
Een goed voorbeeld hiervan is de spoelen die ze voor een MRI gebruiken. Dat zijn supergeleiders die gekoeld worden door vloeibaar helium, maar waar (bijna) geen extra koeling voor nodig is om het jarenlang gekoeld te houden. De spoel zelf is één grote supergeleidende lus waar de nodige (kilo)ampères aan stroom in worden geïnduceerd, en als die stroom eenmaal loopt, dan blijft ie bijna eindeloos lopen tot de koeling wordt weggenomen.
De koeling zelf kost dan ook nagenoeg geen energie, omdat de supergeleider zelf geen warmte produceert en de heliumkoeling dus alleen zijn eigen systeem hoeft te koelen.
Die eigenschap maakt een supergeleider ook heel erg geschikt voor energie-opslag omdat je feitelijk geen verliezen hebt. Het wordt al toegepast in (prototype) elektrische voertuigen.
Je ziet helaas één dingetje over het hoofd: hoewel er bij de geleiding geen warmte-ontwikkeling optreedt betekent dat niet dat de processor als geheel geen warmte produceert. Twee manieren om ertegenaan te kijken:
[list]
• Om te schakelen moet je transistoren op- of ontladen. Tijdens het schakelen treedt (heel eventjes) een kortsluiting op van voeding naar aarde. Beide effecten produceren warmte.
Die effecten produceren warmte als er (normale) geleiders over je chip heen lopen. Het is ook het belangrijkste knelpunt waardoor een processor maar een beperkte snelheid kan hebben: Die wordt namelijk bepaald door zowel de weerstand (R) als de capaciteit (C) langs de verbindingen op een chip. Als je ergens supergeleiders inzet wordt die weerstand nul, en is dat gedeelte van de chip geen snelheidsbeperking meer.
Bovendien is het de weerstand die zorgt voor warmte-ontwikkeling. Weerstand maal stroom in het kwadraat is inmmers vermogen, en als de weerstand nul is (bij supergeleiders) kun je er zo veel stroom doorheen jagen als je wil, maar de vermogensontwikkeling wordt er niet meer op.
• Of om de details te laten voor wat ze zijn: als er geen warmte-ontwikkeling optreedt, dan verbruik je kennelijk ook geen energie. Dat zou betekenen dat je (koeling niet meegerekend) oneindig lang op één accu kunt doen. Dat klinkt te mooi om waar te zijn, dus dan moeten we wel iets gemist hebben. En andersom: zodra je energie verbruikt zul je ergens warmte produceren.
Die stelling is waar als je ergens arbeid verricht (iets in de fysieke wereld heen en weer verplaatst), maar het opslaan en verwerken van informatie kost volgens de wetten van de fysica niet direct energie. Dat is alleen zo in de manier waarop we het nu implementeren, omdat we informatie representeren als brokjes energie (fotonen) en we op dit moment nog geen methode hebben om die zonder verlies te vervoeren of te schakelen. Dat wil niet zeggen dat dat in de wetten van de fysica onmogelijk is.
@Caelestis:
Als je een machine ontwerpt die geen energie gebruikt dan heb je een perpetuum mobile... Nee, ik kan mijn uitspraak niet bewijzen, maar bij mijn beste weten wijst alles in de hedendaagse wetenschap erop dat het wel zo is.
Een machine (fysisch systeem) die geen energie gebruikt is nog niet noodzakelijk een perpetuum mobile. Dat wordt het pas als iets geen energie gebruikt, én onbeperkt interactie heeft met de buitenwereld.
Een voorwerp in stilstand kun je bijvoorbeeld ook als een 'machine' zien die geen energie verbruikt. Toch is het geen perpetuum mobile, want de toestand van het systeem verandert niet, en volgens de fysica betekent dat dat er ook geen energie voor nodig is. Dat geldt ook voor iets in beweging: Een ruimtevaartuig wat eenmaal een snelheid heeft, zal eindeloos die snelheid houden en op zijn eigen traagheid doorgaan.
Dezelfde regel gaat op voor een opgeladen condensator, een supergeleidende lus (nul verliezen, dus stroom blijft eindeloos in stand) of een vliegwiel in een vacuüm.
Het kost alleen wel energie om de toestand te veranderen, bijvoorbeeld er energie in te stoppen of eruit te willen halen. En dat is meestal wat we willen doen, want iets wat alleen energie op kan slaan en je het er uiteindelijk niet uit krijgt is nu eenmaal niet zo nuttig.
[Reactie gewijzigd door Stoney3K op 29 juli 2024 09:14]