De verkoop van ultrabooks bedraagt dit jaar nog niet de helft van wat eerder werd verwacht, claimt onderzoeksbureau IHS iSuppli. De prijzen zouden te hoog zijn en consumenten zouden hun aandacht nog te veel bij tablets en smartphones hebben.
Het aantal verkochte ultrabooks komt dit jaar op 10,3 miljoen stuks uit, becijfert het onderzoeksbureau. Dat is veel minder dan het bedrijf eerder verwachtte; toen luidde de voorspelling dat er 22 miljoen ultrabooks over de toonbank zouden gaan. Ook volgend jaar gaat de verkoop niet zo snel als aanvankelijk werd voorspeld. In plaats van op 61 miljoen komt de verkoop volgens de huidige verwachting op 44 miljoen te liggen.
Een belangrijke reden voor de tegenvallende verkoop is volgens iSuppli dat de prijzen in de ogen van de consument nog altijd hoog zijn. Intel belooft al tijden dat de prijzen van ultrabooks gaan dalen, maar de meeste systemen kosten nog altijd meer dan 800 euro en sommige ultrabooks kosten meer dan 1000 euro. Volgens het onderzoeksbureau moeten de prijzen gaan dalen tot 600 euro, anders blijft het kwakkelen met de verkoop.
De marketing rond de laptopcategorie zou daarnaast nog niet optimaal zijn. "De pc-industrie is er nog niet in geslaagd bij consumenten de buzz en het enthousiasme te kweken die nodig zijn om ultrabooks tot mainstreamproducten te maken", zegt Craig Stice, analist bij iSuppli. "Dit is vooral een probleem gezien de hype rond tablets en smartphones."
De obstakels voor succes kunnen echter weggenomen worden, denkt iSuppli, en dan zou de groei volgend jaar 300 procent kunnen bedragen. In 2016 zou het aantal leveringen zelfs 95 miljoen kunnen bedragen, maar het bureau specificeert niet waarop die voorspelling is gebaseerd.