Rijkswaterstaat heeft twee prijsvragen voor bedrijven uitgeschreven waarmee de files in Amsterdam moeten worden verminderd. Het gaat om informatiesystemen die automobilisten actuele parkeer- en verkeersinformatie moeten geven.
Het gaat om twee verschillende prijsvragen: een voor het reguliere verkeer in Amsterdam, dat in de spits vaak kampt met files, en een voor het evenementenverkeer bij de ArenA en rond de RAI. Bedrijven moeten met een plan op de proppen komen om de automobilisten van parkeer- en verkeersinformatie te voorzien. Hoe ze dat doen, is aan hen.
"Het gaat bijvoorbeeld om mensen die in Amsterdam naar een evenement gaan. Zij kunnen dan informatie krijgen over waar ze kunnen parkeren en welke route ze het beste kunnen nemen", zegt een woordvoerster van Rijkswaterstaat die niet bij naam genoemd wil worden. "Dat kan bijvoorbeeld via een TomTom of een mobiele telefoon."
Bij beide prijsvragen worden vijf winnaars geselecteerd, waarbij prijzen tussen de 5000 en 25.000 euro worden verdeeld. Uit de vijf winnaars worden er twee gekozen die hun idee in de praktijk mogen testen. De proef moet leiden tot een flinke afname van de verkeersoverlast. "De deelnemers moeten het systeem uiteindelijk ook kunnen ontwikkelen en produceren", aldus de woordvoerster. Voor particulieren lijkt de prijsvraag daarom ongeschikt. De overheid denkt de ervaring die in Amsterdam wordt opgedaan, uiteindelijk in heel Nederland te kunnen gebruiken.