Een Delftse kliniek gaat binnenkort 3d-beelden inzetten om bewegingen van gewrichten te analyseren. Met de technologie moeten artsen duidelijker kunnen zien waar problemen zitten en hoe deze verholpen kunnen worden.
De 3d-beelden worden ingezet bij de afdeling orthopedie van de Reinier de Graaf Groep, die daarmee de eerste kliniek claimt te zijn die gebruikmaakt van 3d-simulaties. De beelden moeten vooral duidelijk maken hoe heupgewrichten bij patiënten functioneren, waarbij artsen kunnen kijken wat de beste behandelstrategie is. Vanaf 5 juli wordt de 3d-techniek ingezet.
Met bewegende 3d-beelden zijn afwijkingen in het heupgewricht gemakkelijker te detecteren. Artsen zouden deze nog wel eens missen als alleen een scan of röntgenfoto beschikbaar is. Naast het tonen van 3d-bewegingen zou de technologie ook helpen om te bepalen wat een chirurg moet doen om het probleem te verhelpen.
Voor de 3d-beelden wordt gebruikgemaakt van technologie van het bedrijf Clinical Graphics, dat is afgesplitst van de TU Delft en het LUMC. Volgens het bedrijf komt er vergelijkbare technologie op de markt voor schouder- en knieoperaties; ook daar spelen gewrichten een belangrijke rol.