Georgiy Avanesov is in Armenië veroordeeld tot vier jaar cel. Het hof heeft hem schuldig bevonden aan computersabotage. De Rus verdiende als beheerder van Bredolab, een botnet met meer dan 30 miljoen pc's, miljoenen euro's.
Avanesov werd in 2010 op een vliegveld in Armenië opgepakt, nadat internationale opsporingsdiensten het botnet hadden overgenomen en ontmanteld. De Nederlandse Nationale Recherche speelde bij deze ontmanteling een grote rol door eind 2010 in Nederland gehoste servers uit de lucht te halen.
Op het hoogtepunt was Bredolab goed voor het verzenden van meer dan drie miljard spamberichten per dag met de Bredolab-trojan als bijlage. De malware zette na een succesvolle besmetting de deur open voor het ongemerkt installeren van nog meer kwaadaardige software, waaronder sniffers en keyloggers. De Rus zou hiermee per maand ruim 100.000 euro hebben verdiend.
Het botnet werd echter ook verhuurd aan andere cybercriminelen voor onder meer ddos-aanvallen en het verspreiden van malware. Het is niet bekend of deze activiteiten een rol hebben gespeeld bij het bepalen van de strafmaat. Avanesov is veroordeeld wegens computersabotage en daarmee voor zover bekend de eerste veroordeelde computercrimineel in Armenië, schrijft de BBC.
Aanvankelijk probeerde de Nederlandse politie Avanesov destijds onder valse voorwendselen naar Schiphol te lokken, zodat ze hem in Amsterdam kon aanhouden. De man zat echter niet op de verwachte vlucht, zodat hij in Armenië moest worden aangehouden.
Bij het uit de lucht halen van het omvangrijke Bredolab-botnet zou het Team High Tech Crime computers in het buitenland hebben gekraakt, zonder de vooraf vereiste toestemming. Dit gebeurde onder andere bij pc's van thuisgebruikers. Na de onmanteling van het Bredolab-botnetwerk, ontstond discussie of het hacken door het KLPD niet in strijd met de privacy was.