De Android-emulator waarmee ontwikkelaars hun applicaties kunnen testen, heeft sinds kort ondersteuning voor het gebruik van de gpu. Dit moet de emulator in zijn geheel sneller maken, omdat graphics niet meer door de cpu worden afgehandeld.
De gpu-ondersteuning moet het nu ook mogelijk maken om games die gebruikmaken van OpenGL ES 2.0 in de emulator te testen. De api-calls worden daarbij omgezet naar reguliere OpenGL 2.0-instructies. Het overgrote deel van de interface wordt in Android 4.x door de gpu berekend, waardoor de gpu-ondersteuning een grote snelheidswinst met zich meebrengt, aldus de ontwikkelaars achter de emulator.
De nieuwe sdk-release geeft ontwikkelaars ook de mogelijkheid om een fysiek Android-toestel te koppelen en de data van de verschillende sensoren en het touchscreen in de geëmuleerde omgeving te gebruiken. Op die wijze kunnen bijvoorbeeld multitouch-gebaren in de emulator getest worden. In de toekomst moet de emulator ook bluetooth en nfc gaan ondersteunen.
Google timmert hard aan de weg om de prestaties van de Android-emulator te verbeteren; kort geleden kwam ook al een nieuwe versie van de software development kit uit, die deels ondersteuning toevoegde voor x86-instructies. Traditioneel moest de emulator ARM-instructies in real-time omzetten naar x86, wat de snelheid niet ten goede kwam. Intel hielp Google daarom bij het maken van een system image voor de emulator die native op x86-processors werkt. De image van Intel is echter alleen geschikt voor het testen van applicaties binnen Android 2.3. Voor de nieuwste versie van Android is er in de emulator nog geen x86-ondersteuning.