De ontwikkelaars van X Window System, bekend van de X11-displayserver, hebben de eerste ideeën over de mogelijke opvolger 'X12' beschreven. Tegelijkertijd erkennen de makers dat de huidige architectuur van X11 is verouderd.
In een posting op X.org stelt ontwikkelaar Edward Cullen dat de architectuur van X11 inmiddels is achterhaald. Zo gebruikt X11 een model met een eenvoudige framebuffer en gaat het uit van een client-server-model, terwijl moderne systemen een aanzienlijk snellere en meer complexe displayserver gebruiken. Bovendien zijn er in de loop der jaren naast traditionele desktop-pc's meer productsoorten op de markt gekomen, zoals smartphones en tablets. Cullen stelt dat X11 daar niet op is ingesteld en dus niet meer voldoet.
Om X11, dat onder andere in veel Linux-distro's als displayserver wordt gebruikt, te kunnen vervangen, zal er gewerkt moeten worden aan een opvolger. De eerste contouren van 'X12' worden door Cullen geschetst, maar een concrete start voor de creatie van een opvolger van X11 is er nog niet. Wel moet X12 op meerdere apparaten kunnen draaien om een succes te kunnen worden, zo stelt Cullen.
Door de lange stilte rondom het verouderde X11 zijn er inmiddels ook andere initiatieven ontstaan. Vermoedelijk de meest kansrijke is Wayland, een op OpenGL gebaseerde displayserver. Onder andere Canonical, bekend van Ubuntu, en Fedora hebben zich achter dit project geschaard. De vraag is dan ook of het X12-initiatief daadwerkelijk van de grond zal komen.